Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dumnezeu atotstiutor si liberul arbitru


conchita

Recommended Posts

Apropo de scopul final pe care nu-l cunoastem, m-as hazarda daca as spune ca asta este una dintre cele mai mari pedepse pe care le primim? Este enervant sa-ti pui o mie de intrebari si sa te lovesti de un zid al necunoasterii. Cu cat te intrebi mai mult cu atat esti mai nestiutor.Nu ma refer neaparat la mine, zic asa in general. Toata lumea vrea sa fle cate ceva si este, probabil, unul dintre cele mai complicate lucruri din lume. Uneori ma gandesc ca DD are simtul umorului foarte dezvoltat:-)) Sper, defapt, sa fie asa:-)) Doina, poate ca chestia asta cu acceptarea raului pentru a face un bine se aplica pe o scara foarte, foarte mica. Exemplul ca calaul si martirul e tipic ortodox:-) dar daca asta ar fi raul cel mai rau... Ce zici tu acolo este teoria relativitatii si ma tem ca Conchita nu e de acord[:D] Un mare PS: daca lucifer a incercat sa-l ispiteasca pe IIsus, din punct de vedere al unui crestin Lucifer trebuie sa fie tare prost. Daca IIsus este Dumnezeu, a incerca sa-l ispitesti este un mare, mare non sens.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 392
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
Citat: Doina, nici eu nu cred in varianta iadului vesnic dupa moarte da mai, dar tu nici nu pretinzi ca esti crestina (sper sa-mi ierti franchetea), tu duci o discutie de principiu aici
oricat de paradoxal ar parea dar sunt crestini (sau isi zic ei[:D]) care nu cred in existenta iadului -martorii lui iehova de ex.
Citat:
eu cred ca a vazut ca sunt unii oameni care merita paradisul. de ex. Noe, l-a induplecat ca sa nu distruga rasa umana si ceilalti? adica eu de pilda
[flo] sigur ca si tu [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
Acum nu stiu ce il face pe Dumnezeu sa astepte. Nu stiu de ce a acceptat Dumnezeu raul. De ce sta si priveste pasiv cum Lucifer isi baga coada imbarligata printre noi astia..extreem de usor de convins. Asa ca te intreb, de ce crezi tu ca face DD asta? EL ne stie limitele, pe ale fiecaruia in mod individual. Nimic nu il surprinde, ca doar e Creatorul. Atunci..?
"inainte de toate sa stiti ca in zilele din urma vor veni badjocoritori care vor trai dupa poftele lor, si vor zice unde este fagaduinta venirii lui? Caci de cand au adormit parintii nostri, toate raman asa cum erau de la inceputul zidirii! Dar preaiubitilor, sa nu uitati ca pentru Domnul, o zi este ca o mie de ani, si o mie de ani sunt ca o zi" "Domnul nu intarzie in implinirea fagaduintei LUI, cum cred unii;ci are o indelunga rabdare pentru voi,si doreste ca nici unul sa nu piara, ci toti sa vina la pocainta" "Sa credeti ca indelunga rabdare a Domnului nostru este mantuire" 2Petru 3:4-18 "nu va ajuns nici o ispita, care sa nu fi fost potrivita cu puterea omeneaasca. Si Dumnezeu, care este credincios, nu va ingadui sa fiti ispititi peste puterile voastre; ci impreuna cu ispita a pregatit si mijlocul sa iesiti din ea, ca s-o puteti rabda" 1Corinteni 10:13
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui patou
Citat:
Citat: Doina, nici eu nu cred in varianta iadului vesnic dupa moarte da mai, dar tu nici nu pretinzi ca esti crestina (sper sa-mi ierti franchetea), tu duci o discutie de principiu aici
oricat de paradoxal ar parea dar sunt crestini (sau isi zic ei[:D]) care nu cred in existenta iadului -martorii lui iehova de ex.
Citat:
eu cred ca a vazut ca sunt unii oameni care merita paradisul. de ex. Noe, l-a induplecat ca sa nu distruga rasa umana si ceilalti? adica eu de pilda
[flo] sigur ca si tu [pup]
Acum vazui... Pai eu nu pretind nimic absolut, Doina. Ca nu ma incadrez bine in nicio teorie religioasa. Dar nici ateie nu sunt. Asa ca,daca mai e cineva ca mine sa ridice mana sus [:D] Am insa o obiectie. Crestin, la modul general inseamna a-l recunoaste pe IIsus ca fiind Mesia. Sau ma insel? Asa ca, nu vad legatura cu iadul neaparat. Patou, imi place cum trimiti userii in paradis [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ Uneori ma gandesc ca DD are simtul umorului foarte dezvoltat:-)) Sper, defapt, sa fie asa:-))
acum cativa ani am zis si io pe dc ca Dumnezeu are un simt al umorului fenomenal, da' s-a suparat Gandacelu pe mine, cica e blasfemie. :-))
Citat:
Un mare PS: daca lucifer a incercat sa-l ispiteasca pe IIsus, din punct de vedere al unui crestin Lucifer trebuie sa fie tare prost. Daca IIsus este Dumnezeu, a incerca sa-l ispitesti este un mare, mare non sens.
ouch, m-ai atins unde ma doare recent, cand am amintit de problema Trinitatii. dar pentru ca nu m-am lamurit inca, nu vreau sa se supere si Doina pe mine acuma. :-)) [url="http://madeinromanika.wordpress.com/"]made in romanika[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui patou
Citat:
Acum nu stiu ce il face pe Dumnezeu sa astepte. Nu stiu de ce a acceptat Dumnezeu raul. De ce sta si priveste pasiv cum Lucifer isi baga coada imbarligata printre noi astia..extreem de usor de convins. Asa ca te intreb, de ce crezi tu ca face DD asta? EL ne stie limitele, pe ale fiecaruia in mod individual. Nimic nu il surprinde, ca doar e Creatorul. Atunci..?
"inainte de toate sa stiti ca in zilele din urma vor veni badjocoritori care vor trai dupa poftele lor, si vor zice unde este fagaduinta venirii lui? Caci de cand au adormit parintii nostri, toate raman asa cum erau de la inceputul zidirii! Dar preaiubitilor, sa nu uitati ca pentru Domnul, o zi este ca o mie de ani, si o mie de ani sunt ca o zi" "Domnul nu intarzie in implinirea fagaduintei LUI, cum cred unii;ci are o indelunga rabdare pentru voi,si doreste ca nici unul sa nu piara, ci toti sa vina la pocainta" "Sa credeti ca indelunga rabdare a Domnului nostru este mantuire" 2Petru 3:4-18 "nu va ajuns nici o ispita, care sa nu fi fost potrivita cu puterea omeneaasca. Si Dumnezeu, care este credincios, nu va ingadui sa fiti ispititi peste puterile voastre; ci impreuna cu ispita a pregatit si mijlocul sa iesiti din ea, ca s-o puteti rabda" 1Corinteni 10:13
Am inteles, multumesc pentru citate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
Acum vazui... Pai eu nu pretind nimic absolut, Doina. Ca nu ma incadrez bine in nicio teorie religioasa. Dar nici ateie nu sunt. Asa ca,daca mai e cineva ca mine sa ridice mana sus
nu stiu ce sa zic despre mine, s-ar parea ca sunt experta sa gasesc nod in papura la toate religiile... imi mai raman cateva de explorat, asa ca nu-mi pierd speranta[:D] Pana la urma ma gandesc ca poate oamenii care merg la biserica sunt mai importanti decat doctrina religioasa (a se vedea ex.pe care l-ai citat referitor la Doina [:D]) [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ daca lucifer a incercat sa-l ispiteasca pe IIsus, din punct de vedere al unui crestin Lucifer trebuie sa fie tare prost. Daca IIsus este Dumnezeu, a incerca sa-l ispitesti este un mare, mare non sens.
dar lucifer n-a stiut cine este Iisus, ca nu e atotstiutor, asta inseamna Taina
Citat:
Patou, imi place cum trimiti userii in paradis
si mie[:D] patou[flo] n-ai inteles intrebarea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...