Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dumnezeu atotstiutor si liberul arbitru


conchita

Recommended Posts

Elena si Feedelia, chiar daca IIsus era intrupat, El nu era om ca toti oamenii ca sa ma exprim asa. Pentru ca el nu avea pacate. Asadar, incercarea lui satan de a-l inspiti(indiferent de ispita) era cat se poate de prosteasca. Doina, cum nu stia satana cine e IIsus? Inca nu am auzit asa ceva.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 392
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Elena si Feedelia, chiar daca IIsus era intrupat, El nu era om ca toti oamenii ca sa ma exprim asa. Pentru ca el nu avea pacate. Asadar, incercarea lui satan de a-l inspiti(indiferent de ispita) era cat se poate de prosteasca.
Da, asa este, nu zic ca a dat dovada de prea mare inteligenta....cum ziceam, cred ca a vrut 'sa-si incerce norocu'....s-a gandit probabil ca va gasi o 'fisura' in 'invelisul uman' (pe care il stia prea bine cat de coruptibil si fragil este)....ai vazut ca in toate cele 3 ispite, el s-a folosit de elementele la care omul in general este cel mai sensibil si prin care devine cel mai usor coruptibil: nevoile trupului (hrana), puterea si bogatia. _________________________ Cred in soare chiar daca nu straluceste, cred in dragoste chiar daca sunt singura, cred in Dumnezeu chiar daca nu-mi raspunde.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
DD stie ce putere are satana, da? Pai pot eu, muritor de rand sa tin piept unui asemenea viclesug?
Da, POTI tu, muritor de rand, sa tii piept viclesugului si puterii satanei. Marturisesc cu viata mea ca asa este! Poti, dar cu o singura conditie: sa iti iei Puterea de la El. Domnul Isus ne-a si spus: "indrazniti! Eu am biruit lumea!" Atita timp cat te alimentezi continuu de la Sursa de Putere si Bunatate si Sfintenie, poti sa tii piept si celui rau. Masura in care omul poate sa ii tina piept depinde numai si numai de relatia pe care o are omul cu Dumnezeu. Cel care are o relatie puternica si stabila cu Dumnezeu poate sa reziste mult mai bine la ispitele si tentatiile celui rau decat cel care isi aminteste de El din an in pasti. _________________________ Cred in soare chiar daca nu straluceste, cred in dragoste chiar daca sunt singura, cred in Dumnezeu chiar daca nu-mi raspunde.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

....si pt amuzament, din categoria 'o lume nebuna, nebuna...", iote ce se intampla cand Dumnezeu este perceput ca un simplu om: "un detinut din Timisoara condamnat la 20 ani de inchisoare a depus plangere penala "impotriva numitului Dumnezeu, domiciliat in cer" aducand urmatoatele acuzatii: inselaciune, tainuire, abuz in serviciu, trafic de influenta si primire de foloase necuvenite. Subsemnatul Pavel M., detinut in Penitenciarul Timisoara si condamnat la 20 de ani inchisoare pentru omor, solicit deschiderea actiunii penale impotriva numitului Dumnezeu, domiciliat in cer, reprezentat in Romania de biserica ortodoxa romana, iar in Timisoara de catre Mitropolia Romana, pentru comiterea infractiunilor: inselaciune, tainuire, abuz in serviciu contra intereselor persoanelor, primire de foloase necuvenite si trafic de influenta. In fapt, prin botezarea mea la biserica s-a facut un contract cu paratul pentru a-l indeparta pe diavol de mine si a ma feri de necazuri ([:-)))] , asta-i perceptia din pacate des intalnita ca omul credincios este ferit de necazuri, cand din contra Domnul ne previne ca vom avea parte de ele din belsug). Pana acum, paratul nu si-a onorat contractul. Dimpotriva a pretins ( [:-)))] aici iL confunda pe Dumnezeu cu preotu' )si primit de la mine in cursul vietii diferite bunuri si rugaciuni in schimbul iertarii pacatelor si promisiunii ca voi scapa de necazuri si voi avea o viata mai buna, dar m-a lasat in mainile diavolului." Solutia pusa de anchetatori pe plangerea detinutului a fost aceea de neincepere a urmaririi penale sub motivatia ca Dumnezeu nu este o persoana reala si nu are domiciliu. _________________________ Cred in soare chiar daca nu straluceste, cred in dragoste chiar daca sunt singura, cred in Dumnezeu chiar daca nu-mi raspunde.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca episodul cu ispitirea lui Isus de catre Satan e o pilda menita a-i antrena pe oameni în directia unor anumite virtuti. Omul trebuie sa lupte cu propria slabiciune naturala pt. bogatie si putere si sa refuze ofertele 'mefistofelice'. Tema nu e nici pe departe originala, ea circula deja la vremea NT si exista si azi în diverse forme, ba a facut cariera de succes si în arta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai normal ca tema nu-i vreo noutate pentru vremea aia. Exista inca de pe vremea lui Adam si a Evei [^]. Gabi, asteapta PM, nu-mi raspunde inca :)))). Elena, tu esti o luminita pentru sectiunea asta!!! [pup]
Nu puteai sa ma faci sa recunosc ca o situatie e imposibil de rezolvat si ca e fara sorti de izbanda, caci eram incontinuu in cautarea unei solutii si, de fapt, problema se punea daca eram un om optimist sau un om prea prost - Saul Bellow, Aventurile lui Augie March
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Denizel, pe Dumnezeu ori Il cunosti si Il iubesti, ori degeaba Il respecti...daca Il cunosti atunci se cheama ca esti Sfant...daca nu, atunci dumnezeul tau e un idol. degeaba ai o parere buna despre El. asa cu Voltaire lady,
Citat:
Doina, cum nu stia satana cine e IIsus? Inca nu am auzit asa ceva.
ma bucur ca ai aflat ceva nou :D asa zic Parintii...daca ei gresesc, gresesc si eu...cica nu numai ca nu L-ar fi ispitit daca ar fi stiut, dar si pe oamenii prin care s-au implinit proorociile (iuda, fariseii ) i-ar fi lasat in pace Elena, exista oameni induhovniciti, care prin rugaciune indeparteaza duhurile rele...dar nu le indeparteaza ei, ci Domnul, pentru rugaciunea lor...au fost oameni care au facut minuni ca acelea descrise in Scriptura, diavolii se indepartau cand ii auzeau, dar nu ei erau cei care savarseau aceste minuni duhurile stiau ca in Iisus lucreaza puterea Domnului, dar nu stiau ca e Insusi Dumnezeu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu nu gasesc amuzant articolul postat de Elena, mai curand l-as incadra la categoria "jmecher de Romania" cat despre simtul umorului posedat de Dumnezeu, as zice ca mai curand aici se vede tendinta omului de a-I atribui calitati omenesti Conchita, tu ai asa o calitate (sau un defect depinde cum privesti:)) de a discuta fara constrangeri despre Dumnezeu, incat ortodoxul cu frica de Dumnezeu n-are cum sa nu scuipe in san uneori[:D] dar si ortodoxul asta are o calitate (sau un defect, cum vrei): ii trece repede si-i pare rau pe urma[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
Citat: Doina, cum nu stia satana cine e IIsus? Inca nu am auzit asa ceva. ma bucur ca ai aflat ceva nou :D asa zic Parintii...daca ei gresesc, gresesc si eu...cica nu numai ca nu L-ar fi ispitit daca ar fi stiut, dar si pe oamenii prin care s-au implinit proorociile (iuda, fariseii ) i-ar fi lasat in pace
si eu cred acelasi lucru, imi pare rau ca nu gasesc acum pasajele din biblie la care ma gandesc. stia ca Isus este fiul lui Dumnezeu dar Dumnezeu i-a ascuns o anumita intelepciune (ascunsa inca de la fundatia lumii) care l-a impiedicat sa vada faptul ca Isus murind pe cruce il va invinge definitiv si ca mai mult va avea puterea sa-i atraga si pe oameni cu el. Ma gandesc ca aceasta intelepciune i-a fost ascunsa si atunci cand a incercat sa-l ispiteasca pe Isus..dupa 40 de zile de post cand era mai vulnerabil...ca om
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
Elena, exista oameni induhovniciti, care prin rugaciune indeparteaza duhurile rele...dar nu le indeparteaza ei, ci Domnul, pentru rugaciunea lor...au fost oameni care au facut minuni ca acelea descrise in Scriptura, diavolii se indepartau cand ii auzeau, dar nu ei erau cei care savarseau aceste minuni
asta putem face cu totii, cu conditia sa fim cu adevarati discipoli ai lui Isus ps.iti trimit un mesaj privat, sa-ti povestesc o intamplare din viata mea, ca parca mi-e nu stiu cum s-o povestesc aici..ca nici eu nu stiu cum s-o interpretez...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...