Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dumnezeu atotstiutor si liberul arbitru


conchita

Recommended Posts

Doina, imi pare logica explicatia de mai sus.Dar si logica e lumeasca, mai Doina[:D] la fel ca simtul umorului... Sa revenim asadar:-) strict pe explicatia parintilor, daca satan ar fi stiut ca IIsus e Fiul Lui Dumnezeu s-ar fi tinut deoparte, pentru a nu infaptui dorinta Lui Dumnezeu(a nu infaptui proorocirea) Mda, mi se pare convenabil. Acuma, pe de alta parte,Dumnezeu, care il poate infrunta direct pe Satana, de ce a trebuit sa aplice acest gen de secretomanie ?Practic l-a ´´pacalit´´ pe Satan ascunzand-ui adevarul, pentru ca acesta sa ajute la infaptuirea proorocirii? Adica doar prin influenta raului(satan-Iuda) putea IIsus sa termine ceea ce a inceput? Si atata timp cat oameni normali(apostolii, etc) stiau de natura divina a lui IIsus, nu ti se pare putin exagerat sa afirmam ca taman Satana nu stia? Satan care cunoaste toate slabiciunile de pe pamant?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 392
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui fdoina
Denizel, pe Dumnezeu ori Il cunosti si Il iubesti, ori degeaba Il respecti...daca Il cunosti atunci se cheama ca esti Sfant...daca nu, atunci dumnezeul tau e un idol. degeaba ai o parere buna despre El. asa cu Voltaire
Deci, nu se poate sa-L iubesti decat daca Il cunosti. Dar nu se poate sa-L cunosti decat daca esti sfant. Dar aia care nu-s sfinti (deci nu-L cunosc) si iubesc ceea ce le zic altii ca trebuie iubit (deci exista iubire fara cunoastere? [?]) sau dumnezeul barbar si schilod pe care si-l imagineaza ei, in ce categorie se incadreaza? [bibe]
Citat:
lady, ma bucur ca ai aflat ceva nou :D asa zic Parintii...daca ei gresesc, gresesc si eu...cica nu numai ca nu L-ar fi ispitit daca ar fi stiut, dar si pe oamenii prin care s-au implinit proorociile (iuda, fariseii ) i-ar fi lasat in pace
Teoria ca satana nu ar fi stiut cine e Isus e interesanta. Chiar nu am auzit-o pana acum. Deci, Irod a facut ceea ce a facut de capul lui? Asa o fi. Totusi, eu cred ca, tocmai, satana stia f. bine cine e Isus si tocmai de aia L-a ispitit: ca sa incerce sa demonstreze odata in plus 1. imperfectiunea lui Dumnezeu si 2. ca ceea ce Dumnezeu "pretinde" oamenilor e mult prea greu de respectat, Dumnezeu e un tiran, bla bla.
Nu puteai sa ma faci sa recunosc ca o situatie e imposibil de rezolvat si ca e fara sorti de izbanda, caci eram incontinuu in cautarea unei solutii si, de fapt, problema se punea daca eram un om optimist sau un om prea prost - Saul Bellow, Aventurile lui Augie March
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ Acuma, pe de alta parte,Dumnezeu, care il poate infrunta direct pe Satana, de ce a trebuit sa aplice acest gen de secretomanie ?Practic l-a ´´pacalit´´ pe Satan ascunzand-ui adevarul, pentru ca acesta sa ajute la infaptuirea proorocirii? Adica doar prin influenta raului(satan-Iuda) putea IIsus sa termine ceea ce a inceput?
Excelent, Lady!!!! Desigur ca satana stia cine e Isus. Dumnezeu nu lucreaza intr-ascuns :).
Nu puteai sa ma faci sa recunosc ca o situatie e imposibil de rezolvat si ca e fara sorti de izbanda, caci eram incontinuu in cautarea unei solutii si, de fapt, problema se punea daca eram un om optimist sau un om prea prost - Saul Bellow, Aventurile lui Augie March
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu prea vad cum ar fi putut Satana sa nu stie ca Iisus era Dumnezeu atata vreme cat El Insusi a afirmat-o de nenumarate ori. Tocmai ce am recitit prima parte a Evangheliei dupa Ioan si numai acolo spune asta de cateva ori. Iar faptul ca umanitatea lui Iisus era reala se vede din faptul ca a fost tentat -- adica nu i-a ras in nas lui Satan cand i-a oferit toate cele, i-a fost greu, dar a rezistat tentatiei, pentru ca umanitatea lui nu era murdarita de pacate, astfel incat el isi tragea toate resursele de la Dumnezeu, nu din sine si nu din lume, asa cum facem noi. Si secondez ce a scris Elena, ca daca ne tragem forta de a lupta impotriva ispitelor de la Dumnezeu, putem invinge, Altfel, nu avem nici o sansa. [gravi] 14+, John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006) [url="http://s882.photobucket.com/albums/ac27/delia_forum/?action=view¤t=IMG_0290.jpg"]POZE[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui freedelia
Nici eu nu prea vad cum ar fi putut Satana sa nu stie ca Iisus era Dumnezeu atata vreme cat El Insusi a afirmat-o de nenumarate ori. Tocmai ce am recitit prima parte a Evangheliei dupa Ioan si numai acolo spune asta de cateva ori. Iar faptul ca umanitatea lui Iisus era reala se vede din faptul ca a fost tentat -- adica nu i-a ras in nas lui Satan cand i-a oferit toate cele, i-a fost greu, dar a rezistat tentatiei, pentru ca umanitatea lui nu era murdarita de pacate, astfel incat el isi tragea toate resursele de la Dumnezeu, nu din sine si nu din lume, asa cum facem noi. Si secondez ce a scris Elena, ca daca ne tragem forta de a lupta impotriva ispitelor de la Dumnezeu, putem invinge, Altfel, nu avem nici o sansa. [gravi] 14+, John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006) [url="http://s882.photobucket.com/albums/ac27/delia_forum/?action=view¤t=IMG_0290.jpg"]POZE[/url]
Unde a spus Iisus ca el e Dumnezeu? Eu stiu o singura remarca, acea din fata lui Pilat cand a spus ca e Fiul lui Dumnezeu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

auleu Lady, numai eu de cate ori ti-am raspuns la intrebarea asta freedelia, da, mai, si de-aia l-au crezut demonii, cand nici macar apostolii Lui nu l-au crezut (Toma si dupa Inviere s-a lasat greu convins)
Citat:
Deci, nu se poate sa-L iubesti decat daca Il cunosti. Dar nu se poate sa-L cunosti decat daca esti sfant. Dar aia care nu-s sfinti (deci nu-L cunosc) si iubesc ceea ce le zic altii ca trebuie iubit (deci exista iubire fara cunoastere? ) sau dumnezeul barbar si schilod pe care si-l imagineaza ei, in ce categorie se incadreaza?
Denizel, nu stiu altii cum sunt[:D] dar eu nu ma iubesc decat pe mine. insa CRED in Dumnezeul pe care l-au cunoscut si iubit altii, si Acela nu era nici barbar nici schilod si sper sa-mi ajute Dumnezeu cu mila Lui sa-L iubesc si eu (inainte sa mor) [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scuze dar nu am Biblia in romana -- Iisus spune: I am the bread of Life I am the Light I am the Good Shepherd I am the Ressurection and the Life I am the Way, te Truth and the Life I am One with the Father The Father loves the Son and has put all things in His hands. Stop making MY Father's house a marjetplace. For God so loved the world, that He gave his only Son so that everyone who believes in Him may not perish but have eternal life. [gravi] 14+, John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006) [url="http://s882.photobucket.com/albums/ac27/delia_forum/?action=view¤t=IMG_0290.jpg"]POZE[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ceva frumos despre dragoste "fara dragoste, adoratia este idolatrie. Fara dragoste vorbele sunt doar zgomot. Fara dragoste rugaciunea este doar un monolog. Fara dragoste postul nu este decat un regim alimentar. Fara dragoste sacrificiul de sine este ascetism. Fara dragoste dreptatea nu este decat o buna conduita morala. Fara dragoste cunoasterea este doar informatie. Fara dragoste adoratia este doar un cult al eroilor." [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...