Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dumnezeu atotstiutor si liberul arbitru


conchita

Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Elena, cum iti dai seama ca un om este ´´al lui Dumnezeu´´ sau nu? Adica plin de credinta pozitiva, de bunatate...asa cum imi imaginez eu ca trebuie sa fie.
Pai, Lady, tot dupa acelasi principiu cu acela cu care te verifici pe tine insuti: dupa roade. "Pomul bun nu poate face roade rele, nici pomul rau nu poate face roade bune." Dupa cum vorbeste, dupa cum se poarta, dupa fapte, iti poti da seama....e adevarat ca uneori te pot insela aparentele (fie omul si-a fabricat o 'masca' pe care o poarta atunci cand e cu altii, fie eu nu sunt destul de inaintat/a in credinta ca sa deosebesc binele de rau si impostura de veridic) , insa dupa un timp este imposibil sa nu iti dai seama ca ceva nu este in regula cu acea persoana. _________________________ Cred in soare chiar daca nu straluceste, cred in dragoste chiar daca sunt singura, cred in Dumnezeu chiar daca nu-mi raspunde.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 392
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui fdoina
Citat:
citat din mesajul lui conchita cum stii daca ne vorbeste "altcineva"? ca asta e supliciul cel mai mare...
raspunsul ortodox e ca nu poti singur...au fost oameni dumnezeiesti, asceti si rugatori care se faceau stalp de foc intre cer si pamant...si chiar ei, care vorbesu cu Dumnezeu fata catre fata, cand aveau o revelatie se indoiau...si mergeau la duhovnic si intrebau:o fi de la Dumnezeu sau de la cel rau
iar cand ajungem la faza cu duhovnicul si zic ca nu l-am gasit inca, tu o sa zici iarasi ca nu l-am cautat cum trebuie. :-)) Elena, eu cred ca esti cu atat mai ispitit cu cat esti inaintat in credinta. si ispitele sunt mai mari...dealtfel mi se pare si logic sa fie asa. sper sa nu ajunga discutia la disputa vesnica despre preoti si necesitatea lor pe lume totusi...orice, numai sa evitam impunsaturile confesionale. [url="http://madeinromanika.wordpress.com/"]made in romanika[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui conchita Elena, eu cred ca esti cu atat mai ispitit cu cat esti inaintat in credinta. si ispitele sunt mai mari...dealtfel mi se pare si logic sa fie asa. [url="http://madeinromanika.wordpress.com/"]made in romanika[/url]
Da, foarte posibil sa fie asa (nu pot sa-ti zic cum e, ca n-am ajuns acolo [:D] ). Pe de alta parte, cu cat esti mai aproape de Dumnezeu, cu cat stai mai mult timp conectat la Sursa de Putere, cu atita creste si puterea omului asupra ispitelor. E logic, nu? [:)] _________________________ Cred in soare chiar daca nu straluceste, cred in dragoste chiar daca sunt singura, cred in Dumnezeu chiar daca nu-mi raspunde.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Elena
Citat:
citat din mesajul lui conchita Elena, eu cred ca esti cu atat mai ispitit cu cat esti inaintat in credinta. si ispitele sunt mai mari...dealtfel mi se pare si logic sa fie asa. [url="http://madeinromanika.wordpress.com/"]made in romanika[/url]
Da, foarte posibil sa fie asa (nu pot sa-ti zic cum e, ca n-am ajuns acolo [:D] ). Pe de alta parte, cu cat esti mai aproape de Dumnezeu, cu cat stai mai mult timp conectat la Sursa de Putere, cu atita creste si puterea omului asupra ispitelor. E logic, nu? [:)] _________________________ Cred in soare chiar daca nu straluceste, cred in dragoste chiar daca sunt singura, cred in Dumnezeu chiar daca nu-mi raspunde.
eu cred ca se intampla ca in Iov mai degraba - Dumnezeu ingaduie ispite uriase, tocmai pentru ca acela care crede mai mult, e mai pretios atat in fata Lui, cat si in fata Satanei. ca tot am auzit intrebarea asta deseori, de ce sunt mai fericiti si mai fara griji cei care nu-si fac atatea griji sa fie pe placul lui Dumnezeu, nici nu cred, nici nu se zbat, ci traiesc clipa. pai cred ca de-aia, sunt deja castigati de o parte a lumii si sunt neimportanti, au ales deja. dar cei aproape de sfintenie constituie miza mare, atat Dumnezeu, cat si diavolul se bat pentru sufletul lor. [url="http://madeinromanika.wordpress.com/"]made in romanika[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
iar cand ajungem la faza cu duhovnicul si zic ca nu l-am gasit inca, tu o sa zici iarasi ca nu l-am cautat cum trebuie. :-))
ba o sa zic ca nu l-ai cautat deloc, daca il cauti cu adevarat te impiedici de el la un moment dat, ca nu-l gasesti tu, te gaseste el pe tine Elena, nu am citate, daca vrei e o intelegere personala, insa m-am gandit putin si cred ca vorbim despre lucruri diferite; pana la urma, ce inseamna sa ai simtul umorului? adica ma indoiesc ca Dumnezeu s-ar prapadi de ras citind ca-L da cineva in judecata :D
Citat:
Dar te intreb eu, nu e posibil ca unii preoti, sau calugari, acesti 'oameni dumnezeiesti' de care zici, sa fie mai inaintati in credinta, mai plini de Duhul Sfant, decat duhovnicul personal? si atunci raspunsul pe care il primesc de la el sa fie tocmai pe dos?
in general, cei inflacarati, care au nevointa multa si dragoste multa, isi cauta un povatuitor inaintat...dar indraznesc sa spun ca niciodata raspunsul nu va fi pe dos, chiar daca duhovnicul nu este la inaltimea ucenicului, pentru ca in Taina spovedaniei lucreaza nu numai omul, ci si Dumnezeu...zicea un Parinte: acum toti se plang ca nu mai avem Duhovnici, dar de fapt ne lipsesc Ucenicii adevarati gabi,
Citat:
Nu ma mir ca Sf.Parinti bizantini se sfadeau de mama focului despre sexul îngerilor, chiar si în momentele premergatoare cuceririi de catre Mahomed al II lea a Constantinopolelui.
care sfinti mai, da si tu un nume, ca sa stim despre cine vorbim :D nu cunosc sursele tale, dar ale mele zic ca ierarhii din Constantinopolul vremii ajunsesera in asa hal de decadere (din toate punctele de vedere) incat crestinii nu s-ar fi mirat daca venea atunci Apocalipsa, nu doar turcii freedelia
Citat:
NU inteleg de ce nu se studiaza si la ortodocsi Biblia asa, cu o tema, cu o continuitate, cu aplicatii in viata de zi cu zi -- sa pricepi ceva, sa stii de unde sa o apuci
. la ortodocsi Biblia e studiata si interpretata in mii de exemplare (numa sa ai rabdare sa citesti:)) si aplicatiile in viata de zi cu zi sunt consemnate in Vietile si Invataturile Sfintilor, care sunt tot atatea modalitati de a trai Evanghelia si pentru ca fiecare om e unic, Hristos lucreaza personal, pana la sfarsitul veacurilor, prin Taina spovedaniei patou,
Citat:
dupa 40 de zile de post cand era mai vulnerabil...ca om
tot Parintii spun ca dimpotriva, omul este mult mai invulnerabil dupa 40 de zile de post. asta fireste, daca nu face yoga[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui conchita ca tot am auzit intrebarea asta deseori, de ce sunt mai fericiti si mai fara griji cei care nu-si fac atatea griji sa fie pe placul lui Dumnezeu, nici nu cred, nici nu se zbat, ci traiesc clipa. pai cred ca de-aia, sunt deja castigati de o parte a lumii si sunt neimportanti, au ales deja. dar cei aproape de sfintenie constituie miza mare, atat Dumnezeu, cat si diavolul se bat pentru sufletul lor.
[pup] zicea cineva "mai doinito, cu noi n-are necuratu nici o treaba, nu ne deranjeaza nici cu atatica, fiindca noi facem doar lucrurile lui...e linistit dinspre partea noastra[:D]"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doina, vietile sfintilor sunt lecturi interesante, dar pana si pe ele se pot face studii despre cum putem noi trai asa, ACUM, in viata noastra. Eu despre asta vorbeam. Despre luatul unei povesti (fie ea din Biblie sau din Vietile Sfintilor sau din scrierile Sfintilor Parinti) si facut un studiu structurat, care sa te ajute pe tine, om de rand, rasounzand cinstit si dupa multa introspectie acelor intrebari, sa intelegi cum ai putea aplica asta in viata ta. De aia se zice ca Biblia e o carte vie, gasim in ea raspunsuri pentru orice situatie in care ne aflam. Numai ca e greu sa le intelegem. Eu personal sunt foarte dusa la biserica, as putea sa spun ca m-am dus la studiile astea ale lor cu nasul foarte pe sus, ca deja stiu io tot ce e in BIblie si ei oricum sunt "rataciti". Si am ajuns dupa cateva cursuri foarte smerita sa imi dau seama ca doar cunoasterea continutului nu inseamna nici pe departe sa cunosti relational ceea ce scrie acolo. Si in momente diferite, Dumnezeu iti poate vorbi diferit prin acelasi pasaj, in functie de starea ta si de nevoia te din acel moment. Trebuie numai sa il lasi sa iti vorbeasca, nu sa zici ca le stii pe toate. Am observat in general, in Biserica Ortodoxa, o mare doza de impotrivire catre studiatul Bibliei. Si sincer nu inteleg de ce, pentru ca numai petrecand timp personal cu Dumnezeu te poti apropia de El. Predicile din Biserica, pe care majoritatea le auzim o data pe saptamana, nu sunt suficiente, iar cititul din experientele altora, fie ei si sfinti, nu pot inlocui Cuvantul lui Dumnezeu, care este numai Biblia (sau ma insel???) [gravi] 15+, John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006) [url="http://s882.photobucket.com/albums/ac27/delia_forum/?action=view¤t=IMG_0290.jpg"]POZE[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui fdoina
Citat:
citat din mesajul lui conchita cum stii daca ne vorbeste "altcineva"? ca asta e supliciul cel mai mare...
raspunsul ortodox e ca nu poti singur...au fost oameni dumnezeiesti, asceti si rugatori care se faceau stalp de foc intre cer si pamant...si chiar ei, care vorbesu cu Dumnezeu fata catre fata, cand aveau o revelatie se indoiau...si mergeau la duhovnic si intrebau:o fi de la Dumnezeu sau de la cel rau
Corect. Sfanta Faustina e cel mai recent caz pe care mi-l aduc aminte, pentru ca in perioada asta ii citesc jurnalul, si se intreba exact asta, si nu doar ca se intreba, a avut o perioada, cand a torturat-o asta, insa Dumnezeu spune ca atunci cand ai liniste in suflet, e de la EL, iar cand simtim neliniste, cu siguranta nu vine de la EL. Oricat am vorbi, singura cale pentru a comunica direct cu EL, de a putea sa IL auzim, este rugaciunea. Teoria este buna pana la un punct, dar cand nu este insotita de practica, nu facem fata. Crinuta si [bonjovi] Rayan Fara Dumnezeu nimic nu e. Cine se increde in sine, cade rau! [url="http://www.youtube.com/watch?v=4L0eM4tODYc"]Asculta[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Elena
Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Elena, cum iti dai seama ca un om este ´´al lui Dumnezeu´´ sau nu? Adica plin de credinta pozitiva, de bunatate...asa cum imi imaginez eu ca trebuie sa fie.
Pai, Lady, tot dupa acelasi principiu cu acela cu care te verifici pe tine insuti: dupa roade. "Pomul bun nu poate face roade rele, nici pomul rau nu poate face roade bune." Dupa cum vorbeste, dupa cum se poarta, dupa fapte, iti poti da seama....e adevarat ca uneori te pot insela aparentele (fie omul si-a fabricat o 'masca' pe care o poarta atunci cand e cu altii, fie eu nu sunt destul de inaintat/a in credinta ca sa deosebesc binele de rau si impostura de veridic) , insa dupa un timp este imposibil sa nu iti dai seama ca ceva nu este in regula cu acea persoana. _________________________ Cred in soare chiar daca nu straluceste, cred in dragoste chiar daca sunt singura, cred in Dumnezeu chiar daca nu-mi raspunde.
eu am avut confirmarea recent cum afli daca e hais sau cea. mintea e vraiste de multe ori, recte si inima, dar e un clue pe care il poti obtine atunci cand dai la o parte interesele tale personale in relatia cu pricina (sentimente, simpatii, obisnuinta, etc) si vezi ce ramane: daca simti o pace interioara, atunci e ok. daca tot te zgandare ceva nelamurit si nu esti in totalitate impacat cu sine privind persoana respectiva, atunci e bine sa-ti asculti "instinctul" (aka Sfantul Duh la credinciosi). [url="http://madeinromanika.wordpress.com/"]made in romanika[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui fdoina
Citat:
iar cand ajungem la faza cu duhovnicul si zic ca nu l-am gasit inca, tu o sa zici iarasi ca nu l-am cautat cum trebuie. :-))
ba o sa zic ca nu l-ai cautat deloc, daca il cauti cu adevarat te impiedici de el la un moment dat, ca nu-l gasesti tu, te gaseste el pe tine.
eram sigura! :-)) dar daca nu m-a gasit pana acum, inseamna ca nu e momentul, mai stii? [url="http://madeinromanika.wordpress.com/"]made in romanika[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...