Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dumnezeu atotstiutor si liberul arbitru


conchita

Recommended Posts

  • Răspunsuri 392
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Irina, tu te rogi vreodata la Moise?
nu am evlavie la Sf. Prooroc Moise, in schimb Sf. Prooroc Ilie este cinstit in familia noastra, fiind si ocrotitorul uneia dintre fetele mele. mami de Ilinca(26. apr.04), Teodora (26 aug. 07) , [gravi] 35+ [url="http://dulcecasa.blogspot.com/"]am blog [/url] [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui irina.c.
Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Irina, tu te rogi vreodata la Moise?
nu am evlavie la Sf. Prooroc Moise, in schimb Sf. Prooroc Ilie este cinstit in familia noastra, fiind si ocrotitorul uneia dintre fetele mele. mami de Ilinca(26. apr.04), Teodora (26 aug. 07) , [gravi] 35+ [url="http://dulcecasa.blogspot.com/"]am blog [/url] [:D]
Multumesc. Dar ce inseamna ´´nu am evlavie´´?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elena,
Citat:
Citat:
citat din mesajul lui fdoina eu nu vorbeam de smerenie, asta e o virtute despre care n-as vorbi decat din auzite:)
Tu nu vorbeai, insa raspunsul tau a fost la cuvintele Deliei, care spunea ca la studiu biblic a descoperit smerenia.
cu tot respectul, permite-mi sa ma indoiesc de faptul ca cineva care declara pe un forum public ca a descoperit smerenia, stie despre ce vorbeste Delia, sa ma ierti, sper sa nu ma intelegi gresit[flo]
Citat:
daca noi nu suntem la nivelul celor dintai crestini (si da, nu suntem), nu trebuie macar sa incercam sa devenim pe cat putem asemanatori cu ei si sa urmam acelasi practici ca si ei: cercetarea Scripturii (care, vai noua, in sec. nostru se cheama 'studiu biblic'), rugaciune, post, etc.?
Elena, sunt de acord cu aparenta a ceea ce spui tu aici:) :da, trebuie sa incercam dar in acelasi timp sa avem discernamantul sa vedem deosebirile uriase: ce insemna la vremea aceea " sa cerceteze Scripturile" (sper ca nu-ti imaginezi ca faceau comentarii la Biblie [bibe]), ce fel de post si ce fel de rugaciune aveau aceia si ce fel de -avem noi, ce relatie aveau aceia cu Domnul si ce relatie avem noi am citit demult despre o Sfanta mucenita a primului veac crestin (nu-mi amintesc cine), dintr-o familie patriciana, careia tatal ei ii adusese in inchisoare copilasul, ca s-o induioseze si s-o induplece sa renunte la credinta crestina, sa nu lase copilasul fara mama...dar fata nu s-a induplecat noi nici macar nu putem intelege asemenea gesturi...cum am putea sa ne facem iluzii ca putem "cerceta Scripturile"? nu, din punctul meu de vedere nu are nici o legatura "studiul biblic" cu practicile primilor crestini, primii crestini aveau ochi duhovnicesti, minte duhovniceasca, inima curata, noi le avem pe toate trupesti (si ochi, si inima, si minte) e ca si cum ai avea o revelatie, l-ai vedea pe Dumnezeu intr-o seara, si a doua zi te-ai ruga sa-l vezi din nou, spunandu-ti "daca Moise a putut, eu de ce sa nu incerc?" (te rog sa nu crezi ca vorbesc "dispretuitor", internetul deformeaza uneori intentiile, incerc doar sa-ti exemplific cat mai sugestiv ce vreau sa spun, stiu ca avem un camp comun de referinta si incerc sa-l exploatez la maxim)
Citat:
Hai mah Doina, nu exagera! ca stii si tu prea bine ca nimeni, dar nimeni, nu s-a legat de ortodocsi ca pupa mina unui om, drept recunostinta pentru ajutor! s-au legat ca pupa ramasite de morti sau ca se roaga la oameni morti sau ca-i venereaza si se inchina lor, dar nu ca a pupat cineva mina cuiva. Daca tot suntem la capitolu' 'hai sa ne imaginam', pot sa-mi inchipui ca daca poporul ar fi inceput sa se inchine lui Moise si sa se roage lui, si nu direct lui Dumnezeu, pai Moise si-ar fi sfasiat hainele, asa cum a facut si Pavel, cand oamenii au venit sa i se inchine lui, ca Apostol al Celui care merita toata inchinarea....
nimeni in ortodoxie nu se inchina la un om decat dupa ce acesta se muta la Domnul...comparatia cu Pavel nu-si are rostul pe de alta parte Sfintii sunt mai vii decat noi. noi suntem cei morti. imi pare rau ca nu ai delicatetea (desi stii foarte bine ca atingi corzi sensibile) sa te abtii de la a face comentarii xenocidiene. macar el e sincer, nu are nimic sfant. Delia, Biblia apartine Biserici. In afara Bisericii, ea este doar o carte de invatatura. Ori noi nu cautam invatatura (dealtfel, orice religie isi are invatatura ei, minunata, adevarata si de mult folos), cautam mantuirea intru Adevar
Citat:
De aia zic ca, cel putin pentru mine, acest studiu biblic a fost mai mult decat binevenit. A fost un commitment din partea mea sa pun cam o ora pe zi deoparte, in liniste, sa ma uit in sufletul meu, in viata mea, si am vazut rezultate -- am devenit mai rabdatoare, mai toleranta
nu stiu ce sa zic, parintii spun ca daca omul isi vede virtutile, atunci se inseala
Citat:
e greu sa te aduni si sa simti cu adevarat
ai mai spus mai inainte si ceva despre calugarii care citesc din Scriptura si apoi mediteaza la cele citite eu dimpotriva, am citit ca Parintii nu recomanda in nici un fel meditatia (asta e o practica catolica), nici cultivarea imaginatiei e minunat sa te aduni, dar nu inteleg de ce trebuie sa te duci la ore de studiu pentru asta :) iar partea cu simtitul, nu cred ca e vreun merit personal, mai curand e un dar cica un nevoitor traia in pustie de douazaci de ani, nu vazuse chip de om, se hranea cu buruieni etc si dupa douazeci de ani , nesimtind nici o chestie[:D] s-a gandit "mai, daca n-a facut Dumnezeu nici o minune cu mine atata timp, se vede treaba ca degeaba stau eu aici si ma nevoiesc, mai bine ma intorc in lume"...atunci a aparut un Inger, si i-a spus "ce minune mai mare voiai sa faca Dumnezeu decat aceea ca ai rezistat atata timp aici, singur?"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
pe de alta parte Sfintii sunt mai vii decat noi. noi suntem cei morti. imi pare rau ca nu ai delicatetea (desi stii foarte bine ca atingi corzi sensibile) sa te abtii de la a face comentarii xenocidiene. macar el e sincer, nu are nimic sfant.
sfintii nu sunt mai vii decat noi. singurii care sunt alaturi de Dumnezeu, pentru ca el a ales sa-i ia la el (daca cercetezi Biblia) sunt Enoh, Moise si Ilie.Si chiar si asa nu vad de ce ne-am ruga lor, cand Isus este cel viu, acum, la fel ca si acum 2000 de ani si chiar mai mult. restul sunt morti si asteapta invierea. din punctul asta de vedere a te ruga lor este ceva extrem de negativ si destructiv. Ps. ma indoiesc totusi ca Bibliile noastre sa fie atat de diferite. din cate stiu eu Biblia ortodoxa are cartile apocrife, dar in afara de asta n-am idee... [flo] ps. de obicei as spune ca asta e doar parerea mea si accept si alta, dar de data asta sunt sigura ca asta e adevarul absolut ([:D] sper ca-mi iertati lipsa de modestie[:D]) [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
Delia, Biblia apartine Biserici. In afara Bisericii, ea este doar o carte de invatatura. Ori noi nu cautam invatatura (dealtfel, orice religie isi are invatatura ei, minunata, adevarata si de mult folos), cautam mantuirea intru Adevar
cum sa-l cunoastem pe Dumnezeu fara sa citim cuvantul lui? eu cred ca asta e un instrument al bisericii pentru a tine oamenii in intuneric. noi nu ar trebui sa cautam regulile unei biserici, ci adevarul. si adevarul este o persoana. Isus.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...