Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dumnezeu atotstiutor si liberul arbitru


conchita

Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui fdoina dar in acelasi timp sa avem discernamantul sa vedem deosebirile uriase: ce insemna la vremea aceea " sa cerceteze Scripturile" (sper ca nu-ti imaginezi ca faceau comentarii la Biblie [bibe]), ce fel de post si ce fel de rugaciune aveau aceia si ce fel de -avem noi, ce relatie aveau aceia cu Domnul si ce relatie avem noi
[8)] Ma uimesti! Dar la ce crezi tu ca faceau comentarii, Doina, daca nu la Biblie? la politica sau la moda zilei? Chiar daca relatia acelora cu Dumnezeu nu se compara cu a noastra, de ce sa nu indraznim si noi macar sa incercam sa ajungem acolo? de ce sa fim ca vulpile care zic ca-s acrii strugurii si ce rost are sa ne mai muncim, sa mai incercam? de ce sa nu incercam sa ne depasim conditia de 'viermi' si sa zicem mereu 'eh, da' ce ne comparam noi cu fluturii?" si uite asa sa raminem la conditia de vierme. E buna smerenia si comparatia in detrimentul tau, insa trebuie avut in vedere ca exista riscul ca spunand mereu si intotdeauna ca tu esti cel mai nemernic si netrebnic, fie pana la urma chiar sa te transformi intr-unul, fie sa nu mai incerci deloc sa-ti depasesti conditia de nemernic, ca oricum n-ai nicio sansa.
Citat:
ce fel de post si ce fel de rugaciune aveau aceia si ce fel de -avem noi
Mai, nu stiu prea bine cum e la voi, insa pot sa-ti spun ca biserica unde merg eu acum este o biserica a rugaciunii. Oamenii vin la rugaciune aproape in fiecare zi a saptamanii (dimineata de la 7 la 8.30 si dupa-amiaza de la 5 la 8). Este incredibil cat de multi oameni vin, atit dimineata, inainte de a merge la servici, cat si dupa-amiaza. Recunosc ca prima data cand am fost la rugaciune a fost extrem de epuizant pentru mine, nu eram obisnuita sa ma rog 3 ore (cu mici pauze de citit din Biblie). Ca sa nu mai spun ca exista oameni care se roaga nopti intregi.
Citat:
am citit demult despre o Sfanta mucenita a primului veac crestin (nu-mi amintesc cine), dintr-o familie patriciana, careia tatal ei ii adusese in inchisoare copilasul, ca s-o induioseze si s-o induplece sa renunte la credinta crestina, sa nu lase copilasul fara mama...dar fata nu s-a induplecat
Si la noi la biserica este o credincioasa care vine in fiecare duminica la biserica batuta. De sotul ei, care nu ii da voie sa vina la biserica la 'pocaiti'. Femeia are cam 40 de ani, dar arata de vreo 60. In fiecare duminica, isi incaseaza bataia de la ora 8 dimineata, dar este mereu prezenta la ora 9 la biserica. Si nu vine singura, vine cu fiul sau de 3 ani, care este mut. Martiri si mucenici exista si in secolul XXI. Probabil ca nu stii dar in zilele noastre crestini sunt schingiuiti, maltratati si omorati/ arsi de vii in India, Sri Lanka, Somalia, Afganistan, etc.
Citat:
nu, din punctul meu de vedere nu are nici o legatura "studiul biblic" cu practicile primilor crestini
Desigur, e dreptul tau sa ai pareri, insa in locul tau m-as feri sa vorbesc despre ce nu cunosc! ai fost tu vreodata la un studiu biblic ca sa vezi ce se intampla acolo si cum studiaza credinciosii Scriptura?
Citat:
comparatia cu Pavel nu-si are rostul
De ce nu-si are rostul? amandoi au fost slujitori iubiti ai lui Dumnezeu.
Citat:
imi pare rau ca nu ai delicatetea (desi stii foarte bine ca atingi corzi sensibile) sa te abtii de la a face comentarii xenocidiene. macar el e sincer, nu are nimic sfant.
Doina, eu in locul tau m-as feri sa vorbesc de lipsa de delicatete.....chiar si vorbele adresate Deliei:
Citat:
permite-mi sa ma indoiesc de faptul ca cineva care declara pe un forum public ca a descoperit smerenia, stie despre ce vorbeste
mi se par o lipsa de delicatete (care n-are cum sa fie compensata nici cu o suta de floricele), sa-i spui de la obraz ca habar n-are ce vorbeste, ca habar n-are ce-i aia smerenia, cand fata si-a expus sufletul in fata noastra si a spus ce a trait atunci. Si apoi, sa-ti reamintesc 'delicatetea' ta cand ai facut toti neoprotestantii 'fii intunericului si fiii diavolului'? Nu am uitat, cred ca sunt printre putinele cuvinte pe care nu le-am putut uita pe acest forum, pentru ca m-au chiar socat. Nu-mi imaginam ca exista crestini care pot sa gandeasca astfel despre alti credinciosi care cu toata inima si dupa puterea lor se inchina aceluiasi Dumnezeu si aceleasi Sfinte Treimi. La fel, mi se pare deplasata comparatia cu xenocid. Nu cred ca ai vazut in vreuna din postarile mele sa iL batjocoresc pe Dumnezeu sau pe Fiul Lui. EDIT: la prima postare te-am crezut ca nu vorbesti cu dispret, dar dupa ce am citit ultima ta postare (raspunsul catre patou), plina de batjocura si dispret despre ceva ce NU CUNOSTI, ceva la care NU ai participat in viata ta, nu te mai cred. sorry. _________________________ Cred in soare chiar daca nu straluceste, cred in dragoste chiar daca sunt singura, cred in Dumnezeu chiar daca nu-mi raspunde.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 392
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Mai, era un subiect care a curs asa de lin cum demult nu mi-a fost dat sa vad aici la SC. Acum sunteti pe punctul de a exploda, pentru ca, dupa parerea mea va pierdeti in detalii atunci cand scrieti. Primii crestini erau mult mai aproape de crestinism, pentru ca datorita lor a prins religia contur. Corect? Daca nu erau vechii crestini, nu mai existau cei noi, cu alte cuvinte. Ei aveau faptele invataturile acestei dogme in stare mult mai pura decat sunt azi, ar fi culmea sa negam asta! Pentru ca daca negam asta, e ca si cum am spune ca IIsus a plecat lasand in urma o cale ambigua, neclara, neterminata, si noroc cu noi astia, crestinii ´´noi´´ adanc bagati cu nasu in cartile parintilor, ca am gasit calea dupa vreo 2000 de ani asa....Mey..sa fim seriosi.N-am descopeit nimic, am incurcat cum nu se poate cel mai simplu lucru: credinta. Cati oare, de-a lungul timpului s-au trezit sa isi publice interpretarile ca adevar pur si de necontestat? Muulti. Baiu nu e sa le citesti , asa ca fapt, baiu e sa ti le insusesti ca si cum ar fi exact gandul tau pe care tu nu l-ai gandit, da-ti convine asa cum suna. Doina, este a patra oara cand remarc in postarile tale cuvintele ´´sfintii parinti´´. Dar o parerea de-a ta, proprie si personala, ai? Ceva ce sa sustii pentru ca ´´asa iti explici tu, asa vezi tu lucrurile´´? Sau taman ce zic parintii simti si tu fara nicio umbra de indoiala? E o curiozitate persoanala, incerc efectiv sa inteleg acest proces.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
Ma uimesti! Dar la ce crezi tu ca faceau comentarii, Doina, daca nu la Biblie? la politica sau la moda zilei?
deci faceau comentarii la o carte care era in curs de a se scrie?
Citat:
comparatia cu Pavel nu-si are rostul De ce nu-si are rostul? amandoi au fost slujitori iubiti ai lui Dumnezeu.
tocmai am explicat, pentru ca nu ne inchinam la oameni care locuiesc pe pamant, ci in cer
Citat:
...comparatia cu xenocid. Nu cred ca ai vazut in vreuna din postarile mele sa iL batjocoresc pe Dumnezeu sau pe Fiul Lui.
am vazut in postarile tale batjocura fata de Dumnezeul Sfintilor, fata de Dumnezeul celor Vii
Citat:
EDIT: la prima postare te-am crezut ca nu vorbesti cu dispret, dar dupa ce am citit ultima ta postare (raspunsul catre patou), plina de batjocura si dispret despre ceva ce NU CUNOSTI, ceva la care NU ai participat in viata ta, nu te mai cred. sorry.
te inseli, nu e deloc batjocura, trebuie sa admiti ca patou spune exact ce te-ai astepta in urma unei citiri literale a Bibliei (ea are dreptate, noi ar trebui sa fim Sfintii...dar suntem?) si mi-am permis sa am si eu un moment acut de simt al umorului (ca tot era ridicat in slavi acum cateva pagini) in rest numai de bine, toata simpatia pentru tine ca ai renuntat la rezerve si ai trecut la detalii personale, eu n-am s-o fac, imi pare rau si ca am perseverat cu raspunsurile, vorbim limbi straine, am sa iau o pauza apropo, n-am zis eu ca protestantii sunt fiii intunericului, Parintele Cleopa a zis-o , tu mi-ai servit chestia asta intr-un moment exploziv, si eu ti-am adus argumente din Biblie ca si Pavel a zis ceva asemanator :D doar pentru conformitate; vad ca la fiecare discutie imi aduci aminte cand incep sa te enervez:) ps Lady, nu mah, n-am pareri proprii, sunt doar o culegere ambulanta [:D
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui fdoina
Citat:
citat din mesajul lui patou
si am uitat ceva[:D], conform noului testament, sfintii suntem noi, adica cei care fac voia Domnului.[flo]
uite, asa frumos cum a explicat patou nici eu nu m-as fi priceput sa explic care sunt rezultatele "studiului biblic"[:D] [flo]
da eu n-am glumit. am vorbit foarte serios serios.(de ex. in apocalipsa se vorbeste de un razboi impotriva sfintilor, pai daca nu suntem noi atunci cui va face cel rau razboi???) [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ Doina, dar eu te-am intrebat serios. Cred ca mi-ar placea sa citesc ceva de la tine care sa nu fie, rogu-te, din sfintii parinti. Dar ma tem ca nu poti tu...
Ba cum sa nu! Doina este chiar foarte inventiva:
Citat:
citat din mesajul lui fdoina comentarii xenocidiene
PS. xenocidiene o fi antonimul lui biblice? [;)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doina, ai exact atitudinea care indeparteaza lumea de Biserica Ortodoxa. O cunosc prea bine, o are si tatal meu, am crescut cu ea in casa de mica, cu frica sa stau si la masa cu vreun prieten protestant ca nu cumva sa ard in iad. Nu am spus ca am descoperit smerenia. POate inainte sa jigni pe cineva ar fi bine sa citesti ce a scris acea persoana, nu sa raspunzi unui comentariu la un comentariu la un comentariu la mesaul original. Am spus ca m-am smerit dandu-mi seama ca erau multe chestii in Biblie pe care nu le stiam, nu ca am devenit o statuie a smereniei. Cat despre vederea virtutilor, e o incurajare sa vezi ca faci cev-ceva progres. Si daca inainte cand imi taia unul fata il depaseam si opream in fata lui si ma luam cu el de gat, acum, desi imi tremura piciorul sa o calc, ma abtin. Iar asta se intampla NUMAI de cand am reusit sa identific asta ca pe ceva neconform cu imaginea de crestin pe care mi-ar placea sa o am. Nu am spus ca am ajuns la sfintenie, am spus doar ca de cand am inceput sa particip la aceste studii am fost in stare sa fac un efort constient sa fiu ceva mai buna decat inainte. Din perspectiva Ortodoxa, mantuirea este un proces care implica atat pe Dumnezeu, cat si omul. Nu ne mantuim doar prin credinta (perspectiva protestanta) nici doar prin fapte (perspectiva catolica) si prin AMBELE. Deci efortul de a te imbunatati nu este o aiureala protestanta. Asta din punct de vedere al dogmaticii Ortodoxe. [gravi] 15+, John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006) [url="http://s882.photobucket.com/albums/ac27/delia_forum/?action=view¤t=IMG_0290.jpg"]POZE[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
inainte sa jigni pe cineva
Delia, iarta-ma, intentia mea nu a fost sa te jignesc, am sperat sa intelegi asta, pentru ca ti-ai declarat apartenenta la ortodoxie mai zic inca ceva, sper sa nu te simti iar jignita, eu te-am cunoscut la topicul acela cu avortul, si cu toata simpatia pentru perseverenta ta de a demonstra niste adevaruri incontestabile, nu mi-am imaginat o clipa ca esti ortodoxa: afisarea virtutilor si puritanismul nu caracterizeaza ortodoxia
Citat:
efortul de a te imbunatati nu este o aiureala protestanta
efortul de a te imbunatati nu, dar convingerea ca te-ai imbunatatit, da PS eu stau, ocazional, la masa cu protestanti...dar nu discutam despre Dumnezeu...pentru ca stiu ca i-as indeparta de ortodoxie[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...