Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dumnezeu atotstiutor si liberul arbitru


conchita

Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Elena
Citat:
citat din mesajul lui fdoina deci faceau comentarii la o carte care era in curs de a se scrie?
[:D] Hai mah Doina ca stii si tu prea bine ce insemna Scriptura pe vremea aia. _________________________ Cred in soare chiar daca nu straluceste, cred in dragoste chiar daca sunt singura, cred in Dumnezeu chiar daca nu-mi raspunde.
insemna Vechiul Testament mami de Ilinca(26. apr.04), Teodora (26 aug. 07) , [gravi] 35+ [url="http://dulcecasa.blogspot.com/"]am blog [/url] [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 392
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui conchita
Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Citat:
citat din mesajul lui Elena
Ce parere aveti: exista pacate mari si pacate mici? exista pacate care pot fi trecute cu vederea (mai usor) de Dumnezeu? _________________________ Cred in soare chiar daca nu straluceste, cred in dragoste chiar daca sunt singura, cred in Dumnezeu chiar daca nu-mi raspunde.
Eu asa cred. Pacatul e cu atat mai mare cu cat consecintele lui fac mai mult rau. Omeneste vorbind, asa vad lucrurile.
e discutabil despre consecintele astea. exista si pacatul cu gandul -deci e de-ajuns sa te gandesti ca ai face un lucru, se considera ca l-ai si facut. probabil pentru ca raul deja s-a produs in suflet, nici nu mai conteaza efectele materiale ca sa zic asa. [url="http://madeinromanika.wordpress.com/"]made in romanika[/url]
Da, uite tocmai de aia zic ca ar exista o diferentiere intre pacate(greseli). Daca eu gandesc ceva rau in ceea ce te priveste, dar am puterea de a nu face, consider ca pacatul nu este atat de mare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui conchita
Lady, eu spuneam ca nu e nici o diferenta. daca te gandesti sa-mi faci rau, raul e comis deja, nu mai conteaza daca-l aplici... [url="http://madeinromanika.wordpress.com/"]made in romanika[/url]
nu e chiar asa, exista niste „trepte” ale pacatului Care si cate sunt treptele pacatului? Treptele pacatului sunt in numar de douasprezece, dupa Sfantul Nicodim Aghioritul si anume: Prima treapta, cand face cineva fapta buna cu scop rau pentru bani, pentru lauda, pentru cinste, adica cand amesteca binele cu raul. A doua treapta este implinirea faptei bune pe jumatate, necompleta. A treia treapta este ispita, momeala, adica ispitirea ce vine asupra omului de la diavol, de la lume si de la trup si-l ispiteste pe om prin cele cinci simturi numite de Sfintii Parinti " ferestrele sufletului ". A patra treapta este unirea, adica amestecarea mintii cu ispita. A cincea treapta a pacatului este lupta mintii, adica a sufletului cu ispita. Pana aici nu este pacatul zamislit. De aici insa incepe a zamisli pacatul care aduce osanda asupra omului. A sasea treapta a pacatului este invoirea mintii cu pacatul, adica indulcirea mintii de ispita, de pofta. Din clipa aceasta se zamisleste pacatul in mintea si inima omului si-l face pe om vrednic de osanda, precum spune Sfantul Apostol Iacob: " Pofta zamislind, naste pacatul, iar pacatul savarsindu-se, naste moarte". A saptea treapta a pacatului este pacatul facut cu mintea prin imaginatie. Ca dupa ce omul se invoieste sa faca pacatul, el se sileste, din indemnul diavolului, sa intipareasca acel pacat in mintea sa ca si cum l-ar fi facut cu lucrul. Prin imaginatie pacatul creste si se inradacineaza in inima omului. A opta treapta a pacatului este hotararea vointei de a face pacatul si insasi savarsirea lui cu fapta. A noua treapta este obiceiul pacatului, adica savarsirea lui de mai multe ori. A zecea treapta a pacatului este patima, deprinderea, adica savarsirea permanenta cu voia si fara voia omului. A unsprezecea treapa a pacatului este deznadejdea, cand omul isi pierde nadejdea iertarii prin pocainta, prin harul si mila lui Dumnezeu. A douasprezecea treapta a pacatului este sinuciderea, adica uciderea omului deznadajduit din cauza pacatelor sale cu voia sa libera. Aceasta este cea mai grea treapta a pacatului, de care sa ne fereasca Dumnezeu pe toti. Cel care se sinucide nu mai are iertare in veci, iar Biserica nu are voie sa se roage pentru el. (,,Lumina si faptele credintei”, de Arhim. Cleopa Ilie, Arhim. Ioanichie Balan). mami de Ilinca(26. apr.04), Teodora (26 aug. 07) , [gravi] 35+ [url="http://dulcecasa.blogspot.com/"]am blog [/url] [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca amandoua aveti dreptate intr-un fel, Lady si Conchita. Sunt de acord cu Conchita, ca odata ce gandesti raul, indiferent daca il pui sau nu in aplicare, in ochii lui Dumnezeu este gresit (poate fi considerat pacat sau doar greseala). Pe de alta parte, cred eu ca foarte mult conteaza totusi si fapta, daca o pui in aplicare sau nu. Faptul ca ai putut sa faci raul si nu l-ai facut, pai asta e un pas urias, dupa parerea mea (doar daca nu l-ai facut pentru ca n-ai avut conditii sa-l faci, nu ca te-ai abtinut). In momentul cand comiti fapta insasi, deja fapta aceea rea se 'inregistreaza' in sufletul tau, ramine o amprenta, o rana. Si cu cat repeti si repeti acel pacat, rana se adanceste si de aceea si omului ii este muuuuult mai greu sa renunte la un pacat care a devenit o obisnuinta, un mod de viata. Irina, interesanta teoria asta cu treptele. Nu am inteles insa daca si primele trepte, pana la treapta a 7-a/a 8-a, sunt considerate pacate. Daca da, atunci nu inteleg de ce treapta 3, ispitirea de la diavol, este considerata pacat....sau poate vrea sa zica "acceptarea ispitei de la diavol"? _________________________ Cred in soare chiar daca nu straluceste, cred in dragoste chiar daca sunt singura, cred in Dumnezeu chiar daca nu-mi raspunde.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui irina.c.
Citat:
citat din mesajul lui patou
Citat:
Delia, Biblia apartine Biserici. In afara Bisericii, ea este doar o carte de invatatura. Ori noi nu cautam invatatura (dealtfel, orice religie isi are invatatura ei, minunata, adevarata si de mult folos), cautam mantuirea intru Adevar
cum sa-l cunoastem pe Dumnezeu fara sa citim cuvantul lui?
impartasindu-ne din Duhul Lui in primul rand, si apoi implinind poruncile mami de Ilinca(26. apr.04), Teodora (26 aug. 07) , [gravi] 35+ [url="http://dulcecasa.blogspot.com/"]am blog [/url] [:D]
si cum facem asta? cine ne invata s-o facem si cum? sau mai bine zis cine ii invata pe cei care ne invata?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Elena Irina, interesanta teoria asta cu treptele. Nu am inteles insa daca si primele trepte, pana la treapta a 7-a/a 8-a, sunt considerate pacate. Daca da, atunci nu inteleg de ce treapta 3, ispitirea de la diavol, este considerata pacat....sau poate vrea sa zica "acceptarea ispitei de la diavol"? _________________________ Cred in soare chiar daca nu straluceste, cred in dragoste chiar daca sunt singura, cred in Dumnezeu chiar daca nu-mi raspunde.
treptele arata modalitatea in care lucreaza pacatul mami de Ilinca(26. apr.04), Teodora (26 aug. 07) , [gravi] 35+ [url="http://dulcecasa.blogspot.com/"]am blog [/url] [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui patou
Citat:
citat din mesajul lui irina.c.
Citat:
citat din mesajul lui patou
Citat:
Delia, Biblia apartine Biserici. In afara Bisericii, ea este doar o carte de invatatura. Ori noi nu cautam invatatura (dealtfel, orice religie isi are invatatura ei, minunata, adevarata si de mult folos), cautam mantuirea intru Adevar
cum sa-l cunoastem pe Dumnezeu fara sa citim cuvantul lui?
impartasindu-ne din Duhul Lui in primul rand, si apoi implinind poruncile mami de Ilinca(26. apr.04), Teodora (26 aug. 07) , [gravi] 35+ [url="http://dulcecasa.blogspot.com/"]am blog [/url] [:D]
si cum facem asta? cine ne invata s-o facem si cum? sau mai bine zis cine ii invata pe cei care ne invata?
cum - prin participarea la Tainele Bisericii, in special la Sf. Impartasanie asa ne-a invatat Hristos Cel ce mananca trupul Meu si bea sangele Meu are viata vesnica, si Eu il voi invia in ziua cea de apoi. mami de Ilinca(26. apr.04), Teodora (26 aug. 07) , [gravi] 35+ [url="http://dulcecasa.blogspot.com/"]am blog [/url] [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
cum - prin participarea la Tainele Bisericii, in special la Sf. Impartasanie asa ne-a invatat Hristos Cel ce mananca trupul Meu si bea sangele Meu are viata vesnica, si Eu il voi invia in ziua cea de apoi.
si daca eu as trai intr-o tara musulmana inseamna ca n-as mai avea nici o sansa de salvare?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui patou
Citat:
cum - prin participarea la Tainele Bisericii, in special la Sf. Impartasanie asa ne-a invatat Hristos Cel ce mananca trupul Meu si bea sangele Meu are viata vesnica, si Eu il voi invia in ziua cea de apoi.
si daca eu as trai intr-o tara musulmana inseamna ca n-as mai avea nici o sansa de salvare?
traiesti intr-o tara musulmana?[:)] mami de Ilinca(26. apr.04), Teodora (26 aug. 07) , [gravi] 35+ [url="http://dulcecasa.blogspot.com/"]am blog [/url] [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...