Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dumnezeu atotstiutor si liberul arbitru


conchita

Recommended Posts

Patou, eu te intrebasem de ce crezi ca noi vom judeca ingerii rai [:)]. Cat despre iad si trepte de pedeapsa... nu putem discuta, imi pare rau. Eu sunt convinsa ca nu exista iad. Si nici nu va exista vreodata (in caz ca inca nu a fost amenajat de... bunul Dumnezeu...).
Nu puteai sa ma faci sa recunosc ca o situatie e imposibil de rezolvat si ca e fara sorti de izbanda, caci eram incontinuu in cautarea unei solutii si, de fapt, problema se punea daca eram un om optimist sau un om prea prost - Saul Bellow, Aventurile lui Augie March
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 392
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
Patou, eu te intrebasem de ce crezi ca noi vom judeca ingerii rai
daca vrei parerea mea personala, pe care nu o pot argumenta cu citate din biblie, si care sper sa nu fie o mare tampenie... cred ca o sa-i judecam pe demonii care ne-au hartuit in timpul vietii, ca un fel de judecata sau revansa pentru raul pe care ni l-au facut.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui patou
Citat:
Patou, eu te intrebasem de ce crezi ca noi vom judeca ingerii rai
daca vrei parerea mea personala, pe care nu o pot argumenta cu citate din biblie, si care sper sa nu fie o mare tampenie... cred ca o sa-i judecam pe demonii care ne-au hartuit in timpul vietii, ca un fel de judecata sau revansa pentru raul pe care ni l-au facut.
Multumesc, Patou! [flo] Eu nu cred nicidecum ca vreo unul din noi va participa la vreo judecata. Nici in calitate de sfant care judeca, nici in calitate de om care judeca niste ingeri rai. Si, daca e ca noi sa-i judecam pe demonii care ne-au chinuit in timpul vietii (si, cumva , speram sa ne luam astfel revansa :), inseamna ca ii judecam si dupa aia... murim. Murim moartea a doua :). Cred ca daca am avea acea stofa a sfintilor, a oamenilor care L-au descoperit pe Dumnezeu, Pacea Sa, Lumina Sa, nu am mai simti vreo nevoie sa judecam pe cineva, fie el om sau demon. [pup]
Nu puteai sa ma faci sa recunosc ca o situatie e imposibil de rezolvat si ca e fara sorti de izbanda, caci eram incontinuu in cautarea unei solutii si, de fapt, problema se punea daca eram un om optimist sau un om prea prost - Saul Bellow, Aventurile lui Augie March
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cred ca acesta judecata are de-a face cu justitia lui Dumnezeu "cel care scoate sabia de sabie va muri" Nu neaparat ca ar simti cineva nevoia sa pedepseasca ci doar cu faptul ca este corect ca cel care a savarsit faradelegea sa fie pedepsit, ca daca n-ar fi asa n-am avea un Dumnezeu impartial si corect. Iar cei alesi nu vor avea parte de moartea a doua, judecata va fi dupa prima moarte si dupa inviere -moartea a doua fiind iadul. [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabi, nu am sa mai continui acest dialog cu tine, pentru ca nu ai facut altceva decat sa rastalmacesti in mod jenant cuvintele mele si sa le tratezi cu rea credinta. Se vede din toate interventiile tale in topicele despre credinta si Dumnezeu ca tu nu esti interesata sa incerci sa intelegi ceva despre natura Sa, sa incerci sa iL cunosti, ci doar vii sa re-afirmi mereu si in reluare ca tu nu crezi in Dumnezeu, iar daca (prin absurd![:-@] ) El exista e doar un monstru care omoara copii si sta cu bita [neand] pregatita sa vada pe care sa mai pocneasca, cui sa-i mai dea un cancer, ce copil sa-l mai desparta de mama lui, ce nenorocire sa mai trimita pe pamint,etc. Ori e clar ca in conditiile nu putem sa avem un dialog. (Iar in ceea ce priveste presupunerile tale despre comportamentul meu fata de copil, chiar m-ai facut sa rid :)) pentru ca in real life mi se reproseaza in mod constant ca nu o cert de ajuns, ca nu sunt mai dura cu ea, ca nu o bat.....cum as putea sa o cert pentru o cana rasturnata cand numai eu stiu cate cesti cu cafea am rasturnat la viata mea....) _________________________ Cred in soare chiar daca nu straluceste, cred in dragoste chiar daca sunt singura, cred in Dumnezeu chiar daca nu-mi raspunde.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

conchita, "judecata Sfintilor" se refera la faptul ca Sfintii vor sta marturie ca omul se poate mantui, asa am citit si am auzit in Biserica de zeci de ori, ei vor fi "argumentul", "dreptatea" lui Dumnezeu, altfel omul ar putea sa zica "Doamne, am fost slab, nascut in rautate, nu am avut nici o sansa" Denizel, ai o foarte gresita intelegere a inchinarii la Sfinti, uf patou, nu exista nici un citat care sa te convinga pe tine sa te inchini la Sfinti; orice argument din Scriptura ar fi interpretabil si insuficient dar, cum ziceam, Biblia e cartea unei traditii, care incepe cu Avraam si nu e incheiata pana la a doua venire a lui Hristos ; atat Scriptura, cat si Traditia, sunt reflectari ale Adevarului, dar nu sunt Insusi Adevarul; Adevarul se pastreaza viu in Biserica, in afara ei sunt doar adevaruri omenesti evreii studiau Scriptura, dar se indepartasera de traditia vie, al carei exponent era Ioan Botezatorul. de aceea nu l-au cunoscut pe Iisus Hristos, pe care Il cunoscusera, inaintea lor, Avraam si proorocii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui denizel
Citat:
citat din mesajul lui gabi3604
Citat:
citat din mesajul lui denizel [alcool] Dar tu de unde stii cum reactioneaza Elena cand greseste fetita ei???? "Certata"??? "Mustrata"? [:0] bai, numai cu chestii dintr-astea vii [bang].
Ah, nuuu, nu stiu nimic!... Ferit-a Sfântu' ... aaa... sau Dzeu?...) Sunt chiar convinsa ca la o boacana a fetei, Elena sare în sus batând din palme: "bravo, micutza mea"! Mi-nu-nat! Noch einmal!" [:D]. nici vorba s-o mustre, în ideea de a o descuraja , nici vorba nu poate fi.
Gabi, ai depasit limita care separa o gluma reusita si usor ironica de grobianism. Daca tu, in viata ta, ai intalnit astfel de modele, nu inseamna ca toti parintii isi cearta si mustra copiii de 2 ani atunci cand acestia varsa o cana cu ceai [help]. Si, asa pentru tine, un copil nu se mustra in ideea de a-l descuraja sa verse a doua oara din gresaeala (sau nu) ceasca de ceai [alcool]. P.S. hai, nu incepe sa plusezi. In grupul acela de care esti mandra ca apartii, ai fost perceputa din greseala ca membru, da? ;) Mai e mult pana departe... [hot].
Nu puteai sa ma faci sa recunosc ca o situatie e imposibil de rezolvat si ca e fara sorti de izbanda, caci eram incontinuu in cautarea unei solutii si, de fapt, problema se punea daca eram un om optimist sau un om prea prost - Saul Bellow, Aventurile lui Augie March
helloooooooooo, MODERAREA, va rog frumos!! e a treia oara cand se profereaza insulte directe pe topicul asta! am raportat, ok, deci nu merge scuza cu vai, n-am citit. [url="http://madeinromanika.wordpress.com/"]made in romanika[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui fdoina
conchita, "judecata Sfintilor" se refera la faptul ca Sfintii vor sta marturie ca omul se poate mantui, asa am citit si am auzit in Biserica de zeci de ori, ei vor fi "argumentul", "dreptatea" lui Dumnezeu, altfel omul ar putea sa zica "Doamne, am fost slab, nascut in rautate, nu am avut nici o sansa"
Mi se pare foarte pertinenta si de bun-simt interpretarea asta.
Citat:
atat Scriptura, cat si Traditia, sunt reflectari ale Adevarului
Da, dar ce te faci ca uneori una o contrazice pe alta? cand Sfintii Parinti contrazic ce scrie in Scriptura? _________________________ Cred in soare chiar daca nu straluceste, cred in dragoste chiar daca sunt singura, cred in Dumnezeu chiar daca nu-mi raspunde.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
Citat: citat din mesajul lui fdoina conchita, "judecata Sfintilor" se refera la faptul ca Sfintii vor sta marturie ca omul se poate mantui, asa am citit si am auzit in Biserica de zeci de ori, ei vor fi "argumentul", "dreptatea" lui Dumnezeu, altfel omul ar putea sa zica "Doamne, am fost slab, nascut in rautate, nu am avut nici o sansa" Mi se pare foarte pertinenta si de bun-simt interpretarea asta.
subscriu si eu la interpretarea asta.[asia]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui conchita
Citat:
citat din mesajul lui denizel
Citat:
citat din mesajul lui gabi3604
Citat:
citat din mesajul lui denizel [alcool] Dar tu de unde stii cum reactioneaza Elena cand greseste fetita ei???? "Certata"??? "Mustrata"? [:0] bai, numai cu chestii dintr-astea vii [bang].
Ah, nuuu, nu stiu nimic!... Ferit-a Sfântu' ... aaa... sau Dzeu?...) Sunt chiar convinsa ca la o boacana a fetei, Elena sare în sus batând din palme: "bravo, micutza mea"! Mi-nu-nat! Noch einmal!" [:D]. nici vorba s-o mustre, în ideea de a o descuraja , nici vorba nu poate fi.
Gabi, ai depasit limita care separa o gluma reusita si usor ironica de grobianism. Daca tu, in viata ta, ai intalnit astfel de modele, nu inseamna ca toti parintii isi cearta si mustra copiii de 2 ani atunci cand acestia varsa o cana cu ceai [help]. Si, asa pentru tine, un copil nu se mustra in ideea de a-l descuraja sa verse a doua oara din gresaeala (sau nu) ceasca de ceai [alcool]. P.S. hai, nu incepe sa plusezi. In grupul acela de care esti mandra ca apartii, ai fost perceputa din greseala ca membru, da? ;) Mai e mult pana departe... [hot].
Nu puteai sa ma faci sa recunosc ca o situatie e imposibil de rezolvat si ca e fara sorti de izbanda, caci eram incontinuu in cautarea unei solutii si, de fapt, problema se punea daca eram un om optimist sau un om prea prost - Saul Bellow, Aventurile lui Augie March
helloooooooooo, MODERAREA, va rog frumos!! e a treia oara cand se profereaza insulte directe pe topicul asta! am raportat, ok, deci nu merge scuza cu vai, n-am citit. [url="http://madeinromanika.wordpress.com/"]made in romanika[/url]
hello, hello!! [hia] Vaaaai [:0], 3 raportari? ntzu, nu iese la socoteala, tre' sa fi fost cel putin 4 [:D]. 1.Ai raportat-o pe Gabi cand a zis ca tre' sa fii complet lipsit de vreo urma de logica si judecata ca sa poti crede in Dumnezeu. 2, ai raportat-o pe Gabi cand a folosit ironii de 3 lei la adresa Elenei in relatia cu fetita ei 3. te-ai raportat pe tine cand ai zis ca Dumnezeu pedepseste [:D] Ori is 4 raportari, ori pe mine m-ai omisara :)))). Conchita, de cate ori tu, tocmai tu!, faci apel la moderatori, imi vin in minte fel de fel de exemple nastrusnice: mi-l imaginez pe Federer ca lipeste afise cu "jos tenisul" pe stalpi, imi imaginez ca domnisoara Crudu striga in direct "jos rimelu'" sau ca masonii scot revista Iluminatii, rusinea lumii [:D].
Nu puteai sa ma faci sa recunosc ca o situatie e imposibil de rezolvat si ca e fara sorti de izbanda, caci eram incontinuu in cautarea unei solutii si, de fapt, problema se punea daca eram un om optimist sau un om prea prost - Saul Bellow, Aventurile lui Augie March
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...