Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Dumnezeu atotstiutor si liberul arbitru


conchita

Recommended Posts

conchita scuze daca sunt in-afara subiectului tau[flo]dar, -tu crezi in Dumnezeu asa cum este prezentat in Biblie? -cartea, Biblia a fost scrisa de oameni si adaptata la nevoile si criteriile de acuma 1700 de ani. Eu recunosc ca sunt profana si am mii de intrebari in cap, as vrea sa stiu, as vrea sa nu-mi pese ce este ci doar sa ma bucur de prezent si sa nu ma interezeze ce o sa fie dupa ... as vrea, daca nu exista Dumnezeu sa fie creat(imbunatatit fata de ce se crede acuma) ca sa nu mai fie atatea nenorociri, as vrea sa stiu ce sa-i spun fiului meu...as vrea sa am linistea soacrei mele care crede din toata inima. „Fericirea este armonia dintre ceea ce gandesti, ceea ce spui si ceea ce faci.”Gandhi www.de-azi.ro inspiratie, dragoste, putere ... pentru cine crede ca nu mai poate. http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI quod me nutrit me destruit http://community.webshots.com/user/Deusphoto
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 392
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
da, ai dreptate, cand decidem in afara Lui, tragem ponoasele. intrebarea mea e daca ne salveaza tot El cand decidem in afara lui, sau suntem la voia soartei.
eu nu cred ca ne lasa la voia soartei, asta cata vreme nu nu ne impietrim inima si ne pare rau pentru ceea ce am facut si daca continuam sa-l cautam. (ex. lui David -cand a facut ce nu a placut lui Dumnezeu, adica s-a culcat cu nevasta altuia si i-a omorat sotul-Dumnezeu l-a iertat, dar asta a insemnat ca David a trebuit sa suporte consecintele pacatului -copilul lui care a murit si faptul ca a fost urmarit de fiul sau Absalon ca sa-i ia viata - un alt ex. Saul el si-a impietrit inima si a cautat justificarea (psihologica) pentru pacatul lui si pana la urma Dumnezeu l-a lasat in voia sortii) eu zic ca iarasi depinde de noi -nu exista om care sa nu pacatuiasca dar ceea ce conteaza este sa avem o inima in intregime indreptata spre Dumnezeu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui conchita problema e ca Biblia e un fel de harta si intelegerea ei e o chestiune de viata (vesnica) si de moarte, nu-mi vine sa urmez sfatul Doinei si sa abandonez.
Doamne fereste, unde am spus eu sa abandonezi? ai dreptate, intelegerea Scripturilor e chestiune de viata si de moarte, da nu se intelege nimic prin comentariu pe text, asta am vrut sa spun...Scriptura se intelege prin asumarea credintei si a raspunsului pe care il dai zilnic lui Dumnezeu (adica prin rugaciune) tu trebuie sa stii cum citesc eu Scriptura, mai intai aprind candela, apoi fac inchinaciuni si sarut Biblia, si apoi citesc intr-o limba pe care mi se pare ca o cunosc despre Taine cu care nu am decat o singura legatura: Biserica si ai dreptate, si inima e inselatoare, toate capacitatile omului sunt afectate de pacat, si nu e numai PMSul(apropo, asta e blestem, nu predestinare[:D]), mai sunt si mandria si mania si altele care dau buzna peste biata inima...dar parca tot inima e mai desteapta decat mintea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
tu trebuie sa stii cum citesc eu Scriptura, mai intai aprind candela, apoi fac inchinaciuni si sarut Biblia, si apoi citesc intr-o limba pe care mi se pare ca o cunosc despre Taine cu care nu am decat o singura legatura: Biserica
nu te supara pe mine dar mie asta imi suna a idolatrie -de ce sa saruti biblia cand ea e doar un obiect. iar biserica, din ceea ce spune noul testament sunt oamenii, discipolii lui Isus si nu o organizatie umana care si-a impus niste reguli. Ai gasit tu asta in biblie sau e doar ce recomanda biserica??? [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

patou, Biserica mea e ca un triunghi cu temelia in varful de sus (stii, "piatra din capul unghiului"), nu e o organizatie ci un organism viu, e Dumnezeu Iisus Hristos, sunt Sfintii (care populeaza triunghiul) si jos la baza suntem noi astia, organizatia :) noi nu pricepem mare lucru, ca suntem prea jos, da ne straduim si noi:) booon...acuma despre idolatrie...eu stau in genunchi in Biserica atunci cand se citeste Evanghelia, si cand se face Taina Euharistiei, nu pentru ca pricep ceva, cum ziceam, ci pentru ca am credinta ca atunci se coboara Duhul Sfant in Biserica, iar in Potir e insusi Hristos Domnul...asa ca nu, eu zic ca Evanghelia nu e doar un obiect si pentru ca tot vorbeai de logica incredibila (:D), uite o demonstratie de logica elementara: 1. Scriptura e Cuvantul lui Dumnezeu ; 2. Iisus Hristos e Dumnezeu Cuvantul care s-a facut trup (materie, creatie) ; rezulta ca 3. prin inchinare la Scriptura, eu ma inchin la Dumnezeu Iisus Hristos [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fdoina[pup] ca nu te-ai suparat pe mine. eu nu sunt umblata la biserica, habar n-am ce-i aia euharistie[:I]... dar eu am dubii serioase in ce priveste ortodocsia si catolicismul. Nu pentru ca as avea pareri preconcepute, ca eu mi le-am facut de una singura, in ultimii 2 ani. cand am inceput sa meditez serios la ideea de a-mi gsi o biserica mi-am dat seama ca pe acestea doua(ortodoxa si catolica) le elimin din start. de ce? "fereste-te de vorbariile goale si lumesti:caci cei ce le tin vor inainta tot mai mult in necinstirea lui Dumnezeu. Si cuvantul lor va roade ca cangrena. Din numarul lor sunt Imeneu si Filet, cari s-au abatut de la adevar. Ei zic ca a si venit invierea, si rastoarna credinta unora" acel "ei zic ca a si venit invierea" nu poate decat sa-mi aduca aminte de catolici si ortodocsi care se roaga la fecioara maria sau la alti sfinti (care deocamdata, pana la inviere sunt morti -ceea ce pot sa demonstrez ci Biblia in mana)) eu vreau sa zic ca tu poti sa te inchini direct la Dumnezeu, fara intermediari, biblie sau alti sfinti ( cred ca asta semnifica faptul ca atunci cand Isus a murit pe cruce perdeaua din templu s-a rupt) [flo] si scuze ca am deviat de la subiect
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
si pentru ca tot vorbeai de logica incredibila (:D), uite o demonstratie de logica elementara: 1. Scriptura e Cuvantul lui Dumnezeu ; 2. Iisus Hristos e Dumnezeu Cuvantul care s-a facut trup (materie, creatie) ; rezulta ca 3. prin inchinare la Scriptura, eu ma inchin la Dumnezeu Iisus Hristos
din punctul meu de vedere scriptura este doar o carte scrisa de oameni sub indrumarea duhului sfant. pentru ca ei n-au putut sa puna acolo in carte acel duh sfant e esential ca atunci cand citim scripura sa avem acel duh sfant in noi, care ne ajuta sa o intelegem.de aceea eu cred ca abia acum inteleg ceea ce citesc, nu e nevoie doar sa stim citi...e nevoie de duhul sfant care sa ne lumineze, caci altfel biblia este ca pudra de cafea ness pe care o consumam fara apa. duhul sfant care locuieste este liantul (apa) care face acea cafea consumabila. de fapt am atata nevoie sa vorbesc cu voi despre toate lucrurile astea...sunt singura inca n-am gasit o biserica..am o gramada de intrebari...sper sa ma scuzati ca iar am deviat de la subiect.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui fdoina si pentru ca tot vorbeai de logica incredibila (:D), uite o demonstratie de logica elementara: 1. Scriptura e Cuvantul lui Dumnezeu ; 2. Iisus Hristos e Dumnezeu Cuvantul care s-a facut trup (materie, creatie) ; rezulta ca 3. prin inchinare la Scriptura, eu ma inchin la Dumnezeu Iisus Hristos [flo]
Tot pe logica asta au mers si cei din poporul lui Israel cand au inceput sa se inchine la toiagul lui Moise: Dumnezeu a facut minuni prin toiag, rezulta ca prin inchinare la toiag, noi ne inchinam lui Dumnezeu. _________________________ "Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

patou
Citat:
ceea ce pot sa demonstrez ci Biblia in mana
in felul acesta se poate demonstra cam orice, nu te supara
Citat:
din punctul meu de vedere scriptura este doar o carte scrisa de oameni sub indrumarea duhului sfant
din punctul meu de vedere este cu mult mai mult
Citat:
am atata nevoie sa vorbesc cu voi despre toate lucrurile astea
[flo]cunosc sentimentul, dar nu stiu daca e de bine:), ca nu se potriveste cu ce spuneai mai sus:
Citat:
"fereste-te de vorbariile goale si lumesti:caci cei ce le tin vor inainta tot mai mult in necinstirea lui Dumnezeu."
Elena
Citat:
Tot pe logica asta au mers si cei din poporul lui Israel cand au inceput sa se inchine la toiagul lui Moise: Dumnezeu a facut minuni prin toiag, rezulta ca prin inchinare la toiag, noi ne inchinam lui Dumnezeu.
Elena, eu am spus ca nu dau doi bani pe logica; dar daca insisti;) in primul rand nu pot sa cred ca tu compari toiagul lui Moise cu Cuvantul lui Dumnezeu in al doilea rand poporul ala de care vorbesti tu nu cunoscuse Taina Intruparii, si ziua Cinzecimii de aceea toiagul nu putea sa fie decat un toiag si in al treilea rand, ma gandesc cat de greu poate intra in logica omeneasca Dumnezeu Omul daca poporul lui Israel L-a acuzat de blasfemie am facut varza subiectul conchitei, si doar m-a rugat sa nu fac asta[:I]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doina, Patou si Elena, nu ati facut nici o varza. daca nu ne paruim, e ok sa ramificam subiectul initial, nu ma deranjeaza. ca si eu, tot ca patou, am nevoie sa discut despre credinta. despre Biblie si inchinarea la idoli - eu n-as compara una cu alta. si copiii ni-i sarutam, pentru ca-i iubim, asta inseamna ca ne inchinam lor ca unor zei? nu. ritualul dragostei e un ritual si-atat. daca eliminam gesturile cum cred Elena si Patou sau eliminam cuvintele despre dragoste cum crede Doina ca e bine, atunci ce mai ramane? gandul. si disparitia speciei umane, eventual, prin tacere generala si nemiscare. :-)) [url="http://madeinromanika.wordpress.com/"]made in romanika[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...