Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici fericite cu mai multi copilasi (12)


Recommended Posts

Am intrat sa va salut... noi nu prea avem mare lucru de spus... ne pregatim de ziua baietilor [:D]

In rest toate sunt cam la fel... nu imi ajunge timpul... mereu pe fuga [bang]

 

Adinaid="red"> [pup] suntem bine... acu incepem o noua runda de raceli... era de asteptat ca doar nu putem sarbatori nimic fara muci [:D] In rest prostii, mereu... din ce in ce mai multe...

 

[pup]

 

 


Eliana cu [buburuza] Elena (23/10/04),id="red"> [buburuza] Andrei & [buburuza] Mihai (03/03/07)id="green">id="size1">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 198
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna mamici fericite,

chiar asa ma simt , am o stare binecuvantata, apreciez tot ce se intampla, imi iubesc copii la nebunie, imi sunt dragi fiecare cu defectele si calitatile lor si nu pot decat sa le multumesc ca m-au acceptat pe mine sa le fiu mama.

Noi in ianuarie-inceput de februarie am avut o gramada de aniversari, petreceri care mai de care mai inedite,Daria a fost in Polonia la ski, in rest ne lupttam cu scolile, gradinita si mucii nelipsiti la orice casa care se respecta.

 

Ar fi bine daca ne-am pune un pic pe treaba sa scriem putin mai des la subiect, eu pur si simplu pierd sirul si la ce s-a mai scris si al evenimentelor din viata mea si atunci nu-mi ramane decat sa trag cate-un mesaj din asta generalist.

[pup]id="teal">

 

Daria- 29.01.1999id="size2">id="purple">id="Verdana">;Alex - 07.02.2003id="Verdana">id="blue">id="size2">;Matia - 31.10.2006id="Verdana">id="blue">id="size2">;Victor -28.03.2008id="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elyanneid="red"> chef mare saptamana viitoare la voi. sa aveti parte de o petrecere reusita si sa pui poze dupa chef. ce pregatesti? La aniversarea baietilor trebuie sa faci cate un tort pentru fiecare, sau sunt inca mici si nu fac figuri?

Somleacid="red"> in primul rand vreau sa le transmit LA MULTI ANI DARIEI si lui ALEX, multa sanatate si fericire, sa va bucurati unul de altul. Astazi mi-ai transmis energie pozitiva prin mesajul tau. Si eu ma simt asa binecuvantata de DUMNEZEU, iubita de copii, de sot, sunt niste draguti. Nu bine ai terminat cu chefurile, ca luna viitoare o iei de la capat [s][:)]

Noi suntem bine, de saptamana viitoare vreau sa-i duc pe cei mari la gimnastica, nu se mai poate fara miscare, si sper sa merg si eu. Cu Alexandru mai avem probleme, este cam alintat, obraznic, face figuri, dar sper ca-i doar varsta de vina si isi va reveni mai repede. Nu ma mai scap de Alexandru noaptea, vine in fiecare noapte la ni in pat si nu mai vrea sa plece. Nu stiu cum sa-l pacalesc. Aveti vre-o idee?

Luni este 1 martie, le-am luat copiilor martisoare sa duca la fete, va dati seama, gaura in buget [:-)))], dar ce fericiti vor fi sa ofere martisoarele fetelor. Sunt curioasa cum va fi la Alexandru pentru ca la el este primul an in care ofera martisoare la atatea fete.

 

Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga

Familia mea

Miha&Sorin&Bogdan(24.12.2000)&Vlad(17.11.2003)&Alexandru(29.09.2006)

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui miraklucker
Buna mamici.Dana, sa stii ca noi calatorim mult. -chair si cu ei bebei am fost peste tot. Te adaptezi la ritmul lor si nu sunt probleme. Acasa in Romania calatorim noaptea. Seara ii punem in masina adorm destul de repede si a doua zi la pranz suntem la Tm............... Fetita blonda, nu nu e a mea, numai celelate doua pupaze. din pacate Barcelona inca nu a vazut-o. doar am trecut pe langa ea de cateva ori. Sa mai creasca piticii. Noua ne-a placut tare mult in Sardinia. si avem in plan sa mergem din nou.[:D].[pup]Mira mami de DAVIDid="blue">(15.08.2002), DARIAid="red">(20.11.2004), si SELINEid="purple">(07.02.2006)Poze noi.....cu noiMit Kindern vergehen die Jahre wie im Flug. Doch Augenblicke werden zu Ewigkeiten. id="brown">
align="right" id="quote2">MIRA sa nu ratati Barcelona si in special acvariul. Si eu am fost in Sardinia. In 2006,2007 si 2009.Anul trecut, 2009, am fost cu Alessio si tare mult i-a mai placut la mare.Ar fi trebuit sa mergem si anul asta dar sunt prea obosita din toate punctele de vedere si efectiv nu ma simt in stare sa strabat o noapte cu feribotul,etc....si asa am decis ca vom mergemm mai aproape la Milano Maritima mai exact. Esti din Tm? Fain.Sincer am invidiat persoanele care locuiesc asa de aproape de granita .[q] Eu tre' sa fac 2000 km pana acasa la _Iasi...de-mi ies peri albi.Eu nu stiu cum reusiti voi...dar...eu cam simt ca cedez.....cum ati facut sa va tineti nervii in frau? Nu tipati nicioadata la copii? Eu cam tip si in fiecare seara am portia de plans.....Alessio s-a facut un rau si nu mai mai inteleg deloc cu el......in seara asta mi-a fost foarte mila de el si am realizat ca nu ii mai permit multe chestii.....si m-a durut tare sa realizez acest lucru....adica parca ii interzic orisice la orice pas....[q][bang]id="teal">id="Comic Sans MS">id="right"> S-a mai nascut o stea: ALESSIO MICHELE! (07/06/2008)id="size1">id="blue">id="purple">id="Comic Sans MS">id="size2">A doua minune din viata mea: MATTIA GABRIEL! (21/10/2009)id="size1">id="blue">id="purple">id="Comic Sans MS">id="size2">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui karla07
Buna tuturor!Pt marimar: ai nascut in Noua Zeelanda?? Eu sunt o viitoare mamica care locuieste in NZ si sunt putin dezorientata cu sistemul lor...Multumesc si scuze daca am deranjat
align="right" id="quote2"> Karla,Da , am nascut in NZ, de 2 ori.. Pt mine a fost ok, am fost si eu stresata la inceput ca nu am doctor ci moasa "doar", insa am inteles ca moasa are 3 ani de facultate si experienta destula si am avut incredere in moasa si in sistem. A fost bine, am numai cuvinte de lauda si 2 experiente frumoase, la 2 spitale diferite.( A 3-a oara am nascut la Viena si pe bune ca imi venea sa ma pun pe avion sa nasc in NZ, te simti mai comforatbil cu ce cunosti si in ce ai incredere)Tu unde esti si cind urmeaza sa nasti?Daca ai nevoie de informatii sau orice intrebare ai poti sa-mi scrii si pe pm.elyanne poate reusim sa ne vedem de Paste, venim pentru vreo 3 zile. As fi vrut sa merg cu copiii la teatru de papusi dar nu cred ca de Paste sint spectacole....somleac, esti o mama minunata, ce calm si ce bucurie inspiri[flo] Mai povesteste cum reusesti sa fii asa cu 4 copilasi !!!!mihacartea de care iti ziceam ma transpune in vremea domnitelor din secolele trecute, e interesant sa citesti cum traiau femeile pe vremuri, mai ales in Romania...mira si eu as vrea Sardinia, poate ne vedem pe-acolo[:D] Mi-e groaza insa si mie de drumul lung cu masina....Iar daca zburam, tot avem nevoie de masina acolo.....sa vedem ce oferte gasim...Sa ne zici cind si cum va hotariti.[pup]Dana, puii tai sint mici si sint si foarte apropiati de virsta, e cel mai greu acum si cel mai stresant. Alessio nu e rau, nici un copil nu e rau, mai ales la virsta asta, comunica si el cum poate, atrage atentia,incearca limite, e la o virsta dificila. Incearca sa te bucuri cit poti de momentele cele mai simple si sa il lauzi mereu, sa-i acorzi mereu atentie cind se joaca frumos, cind imparte cite o jucarie, cind te asculta, cind il mingiie pe bebe si sa ignori cit poti cind nu face asta sau face pe dos. Ideea este ca daca primeste atentie multa din partea ta cind are un comportament pozitiv atunci el va repeta acest comportament tocmai pt ca ii aduce atentia ta. El vrea atentie. Multa ! Daca tu i-o dai tipind sau certindu-l pt el e ok si asa, important e sa aiba atentia ta, chiar si asa decit deloc !! Multa multa rabdare iti doresc ! Daca ai nevoie de niste carti pe tema asta spune-mi si-ti trimit pe email.------- mamica fericita de M(2000), M-R( 2004) si MV (2008)si iremediabil indragostita de Noua Zeelanda ..........Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !id="green">We do not INHERIT the EARTH from our ancestors; We BORROW IT from our CHILDREN" ( Native American Proverb)id="red">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce ma bucur ca s-a mai animat subiectul nostru!

 

Oare Adita ce mai face? Daca as avea nr de telefon chiar as suna-o.

 

Multumim de urari si de gandurile frumoase.

 

Nu- s eu chiar asa de grozava, dar sincer chiar ma straduiesc sa fiu. Si eu mai imi pierd cumpatul si strig pe ei. Acuma intr-o seara, fiind si foarte obosita m-au enervat rau astia mari, apoi Matia si am intrat tare in ei. Chiar simteam o pofta nebuna sa-i abtigui, dar l-am auzit pe Matia care-si fredona ceva cantecel de la gradi cu "de ziua ta mamica mea" si m-am topit. Am finalizat seara in [olala] si voie buna.

 

Dana nu dispera, e si normal sa fii mai stresata, copii sunt mici amandoi si sa stii ca si mie mi s-a parut perioada de la 1 an la 2 ani chiar 2 ani jumate cea mai nesuferita si mai grea.

 

Si noi vom face martisoare din I clay si am luat ceva bilute care le asezi in forma , le stropesti cu apa si se lipesc asa. Partea proasta e ca nu am forma[bang]dar vad eu cum ne vom descurca.

Va doresc o zi plina de iubireid="teal">

 

Daria- 29.01.1999id="size2">id="purple">id="Verdana">;Alex - 07.02.2003id="Verdana">id="blue">id="size2">;Matia - 31.10.2006id="Verdana">id="blue">id="size2">;Victor -28.03.2008id="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Somleac, va doresc si eu cu intarzire La multi ani pentru Daria si Alex, sa fie sanatosi si va aduca numai bucurii, stiam ca mai e cineva nascut in aceeasi zi cu piticoata id="size2">

eu ma intreb uneori ce mai face Mariana cu ai ei 5 muschetari!

Miha sa stii ca si noi am trecut prin faza asta de plimbat noaptea prin paturi staine,[:D], cu toti 3. Noi am fost destul de fermi si clari si pana la urma s-au linistit. chiar daca in patul nostru incapem toti 5, chiar daca imi place la nebunie sa-i simt langa mine sa-i privesc cum dorm, pentru mine noaptea aia e dusa. Asa ca fiecare cu patul lui.

Adina, in oct, atunci avem planificata marea. David ne bate intr-una la cap cu Sardinia. De data aceasta am vrea sa mergem cu masina si sa trecem cu feribotul asa cum zicea Dana, sa vedem pe ici pe colo cate ceva si din insula. Ma intreb doar cum e vremea in otombrie?!! Noi am mers in Malorca asa, dar pe vremea aceea il aveam doar pe David de 1 an. Am calatorit foarte bine. am avut timp suficient, am facut multe opriri pe drum, iar in Malorca am vizitat juma de insula.[:D].

Dana, da sunt din Tm. Practic si aici stam la niste km de granita cu Austria, asa ca ne ramane Austria si Ungaria de strabatut pana acasa. .......... o sa vezi peste 1 an, va fi mult mai bine, Alessio va fi mai maricel, si cel mic incepe sa interactioneze, se vor juca impreuna, . Pana atunci multa putere si multi nervi. Nu ai unde sa-l dai pe Alessio pentru cateva ore pe zi sa se joace cu alti copii? Asa te mai poti si tu odihni putin.

 

.......in resti noi suntem bine. David incepe sa aibe teme serioase[:D] la scoala. Deocamdata ne luptam cu socotelile. Daria e pur si simplu indragostita de gradinita si mai nou si de ski. Iar Seline vrea sa faca si ea cu orice pret ce fac cei mari. E tare dezamajita ca inca nu poate merge la gradinita. A fost tare fericita cand a implinit 4 ani, credea ca de a doua zi, gata o primeste la gradi.

In weekend am fost la socrii. Copii au fost tare fericiti sa se tavaleasca in zapada, si sa skieze. La ora 7 erau deja in picioare, la 8 iesiti deja afara, nu cumva sa piarda timpul.[:D]

 

[pup]

 

Mira mami de DAVIDid="blue">(15.08.2002), DARIAid="red">(20.11.2004), si SELINEid="purple">(07.02.2006)

 

Poze noi.....cu noi


Mit Kindern vergehen die Jahre wie im Flug. Doch Augenblicke werden zu Ewigkeiten.

id="brown">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O primavara frumoasa va doresc

 

 

Mira sa-ti traiasca si tie Seline si toti copilasii, oricand s-ar sarbatori ei. Eu vesnic sunt in urma cu felicitarile, pur si simplu nu fac legatura dintre data nasterii ce o vad scrisa la semnatura si ziua/ luna in care suntem.[biz][biz][biz][biz][biz]cred ca am vreo cateva din astea in creier. ce fain de ai tai ca pot schia. Noi trebuie sa facem eforturi foarte mari (financiare) sa ducem copii la sky. Asa ca anul asta am trimis-o doar pe Daria.

 

Ne-au iesit super frumoase martisoarele. Matia a facut un monstrulet de martisor cam cat palma.[:D]Nu pot pune poze ca am ceva problema la PC.

 

Daria- 29.01.1999id="size2">id="purple">id="Verdana">;Alex - 07.02.2003id="Verdana">id="blue">id="size2">;Matia - 31.10.2006id="Verdana">id="blue">id="size2">;Victor -28.03.2008id="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaid="red"> o tura ne-am sarbatorit in avans... pt. ca surioara sta sa nasca... si nu credeam ca o mai prindem in formatie 2 in 1 pana we-ul urmator... ramane sa mai facem un chef si cu prietenii... In plus, sunt raciti, deci a fost o petrecere fara copii ... poate intr-o sapt. se vor face bine...

Torturi... am facut unul mai mare si l-am decorat jumatate cu frosca albastra si jumatate verde [:D] fiecare jumatate cu cate 3 lumanari... Inca nu fac mutre si talente... probabil de la anu' nu mai scap cu un singur tort... si fiecare va avea alta idee [:D]

 

Adinaid="red"> din pacate noi vom fi plecati chiar de Paste, 4 zile ... iar nu ne potrivim [bang] Anul asta fugim de acasa... cred ca e prima data cand nu facem Pastele in familie [:D]

Nici eu nu cred ca vor fi spectacole in perioada Pastelui. Probabil vor fi in vacanta.

 

Danaid="red"> nu esti singura... si eu imi ies din pepeni... si pe urma imi pare rau [bang] Uneori simt ca cedez nervos... Elena mereu a fost "contra"... si nu o convingi prea usor... o tine pe a ei una si buna [bang] Iar baietii mai mereu se cearta pe acelasi lucru... si trebuie sa-i despart... sa-i impac... si cand nu mai pot si nu mai am rabdare mai timp la ei... sau doar ii trimit in camera lor... e suficient si-i apuca plansul [bang] Cel mai "amarat" este Andrei, care se duce in camera si incepe sa strige dupa tati... chiar daca nu-i acasa... Eu ii cert, eu ii pedepsesc... evident ca eu sunt omul rau.. cu tac'su mereu se iubesc, pt. ca se vad mult mai putin, decat cu mine... si in plus el nu prea ii cearta, pt. ca nu strange de o mie de o mie de ori in urma lor, si normalca rabdarea lui nu este la limite [:D]

In plus, la tine, e posibil sa fie si o perioada de gelozie... cand face orice sa-ti capteze atentia... si daca a observat ca reuseste asta si prin prostiile pe care le face, continua... Incearca sa ii explici cu frumosul decat prin tipat... stiu ca e greu si sunt momente cand intai te infurii si pe urma realizezi... si eu patesc asta [bang] Iar dupa imi pare rau... dar nici sa-i iau in brate nu prea pot... ca derutez copilul... intai tip, apoi il pup... pana la urma e de bine, e de rau??? iti dai seama ce e in capaul lor... Astept sa treaca furtuna [:D] ne impacam si ii explic unde a gresit si imi cer iertare ca am tipat...

 

 

 


Eliana cu [buburuza] Elena (23/10/04),id="red"> [buburuza] Andrei & [buburuza] Mihai (03/03/07)id="green">id="size1">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...