Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici fericite cu mai multi copilasi (12)


Recommended Posts

Buna!

Iti scriu tot aici pt ca imi spune ca nu accepti mesaje private, sper sa nu supar celelalte mamici.Acum mi-am activat si eu PM .

Din pacate nu am o moasa care se ocupa de mine pt ca nu mai aveau locuri la cele independente,asa ca se ocupa o moasa care se nimereste in spital cand merg la programarile lunare.Multumesc ca mi-ai raspuns!Incerc sa am o alimentatie sanatoasa si suficienta ca sa nu am carente. Din luna aprilie o sa fiu aproape de Auckland si o sa imi schimb spitalul, poate o sa nasc chiar in Auckland,Nu stiu ...ca ei imi tot zic sa aleg eu dar de unde sa stiu eu cum e bine?! Aici vad ca e obiceiul sa nasca si acasa dar mie mi se pare riscant.Tu unde ai nascut? in ce oras?Sper sa mai tinem legatura, ma ajuta uneori cate un sfat.Multumesc si iti doresc numai bine alaturi de cei dragi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 198
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Macrina bine ai venit si felicitari pentru bebe no 4 ! Ce curajoasa esti, cum te descurci cu toti 3 acum si cu burtica? Citi ani au copilasii ?Cind trebuie sa nasti?

Da-ne datele tale sa le punem le listuta si mai povesteste de voi .

[pup]

 

Karla, nu mi-am dat seama ca trebuie sa scrii 7 mesaje pina sa poti trimite pm, hai ca mai ai 3 de scris doar, scrie-le repede aici sau altundeva.

Am nascut in Auckland, prima data in Waitakere City Hospital ca locuiam in west , a 2-a oara in centru la Auckland City Hospital.

Daca voi va mutati des nu stiu cum si ce sa faci, ti-au zis ca poti sa alegi oricare? Ar fi bine sa alegi unul sa il cunosti si sa te simti comfortabil, sa stii cum si unde sa ajungi, sa cunosti personalul. Du-te la Auckland City Hospital ca e central si e cel mai mare.

Cu nasterea, ei se bazeaza ca tu stii ce vrei, esti informata.Daca vrei epidural in timpul nasterii trebuie sa le spui dinainte si sa le ceri ca ei nu te vor intreba. Sa le spui cum ajungi la spital. Asa se procedeaza.Daca nu ceri ei vor crede ca tu ai hotarit ca nu vrei epidural. Intreaba moasa orice, absolut orice nelamurire sau nedumerire ai.

 

Despre nasterea acasa, da, se poarta, si eu m-as fi speriat la prima nastere ca nu stiam ce si cum insa stiu mamici care au facut-o se poarta si aici in Austria, iar in Olanda cred ca 30% din nasteri sint acasa, esti asistata de persoane competente . E o alegere personala.

 

Intreaba orice nelamuriri ai.

Sarcina usoara si bebe sanatos !

 

 

-------

mamica fericita de M(2000), M-R( 2004) si MV (2008)

si iremediabil indragostita de Noua Zeelanda

 

..........

Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!

Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

id="green">

We do not INHERIT the EARTH from our ancestors; We BORROW IT from our CHILDREN" ( Native American Proverb)

id="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Despre parenting, educatie si cresterea copiilor

 

http://www.usnews.com/health/family-health/articles/2008/06/12/good-parents-bad-results.html

 

 

 

-------

mamica fericita de M(2000), M-R( 2004) si MV (2008)

si iremediabil indragostita de Noua Zeelanda

 

..........

Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!

Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

id="green">

We do not INHERIT the EARTH from our ancestors; We BORROW IT from our CHILDREN" ( Native American Proverb)

id="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a placut partea asta:

 

"We're impressed when they can read early or identify their shapes. It's much harder for us to inspire them to come up with a creative idea." Children who can think creatively are more likely to be able to bounce back if their first idea doesn't work. They also know it can take time and patience to come up with a good solution. The goal, says Greenspan, is not to have a child who knows how to answer questions but one who will grow up to ask the important questions.

( traducere libera: " Sintem impresionati cind copiii incep devreme sa citeasca sau sa cunoasca formele. E mult mai greu pt noi sa-i inspiram sa se gindeasca la o idee creativa. Copiii care gindesc in mod creativ sint mai capabili sa incerce din nou atunci cind prima idee nu a functionat. Ei stiu, de asemenea, ca e nevoie de timp si rabdare sa ajungi la o solutie buna. Scopul nu este ca un copil sa stie cum sa raspunda la intrebari ci sa puna intrebari importante" )

 

-------

mamica fericita de M(2000), M-R( 2004) si MV (2008)

si iremediabil indragostita de Noua Zeelanda

 

..........

Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!

Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

id="green">

We do not INHERIT the EARTH from our ancestors; We BORROW IT from our CHILDREN" ( Native American Proverb)

id="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua mamici![pup]

 

Multumesc tuturor ptr explicatii. In mare parte si eu faceam asa: il laudam cand facea ceva si incercam sa ignor , in sensul sa nu bag prea mult in seama prostiile pe care le facea. Dar aici ma bat cap in cap cu sotul . [bang][bang][bang] Ca el zice ca tre' sa-i explici copilului bla bla bla. [:-@] Eu da ii spun nu-i voie, nu-i frumos ce facietc.....si gata. Dar Alin il cearta.....si in secunda doi il pupa.Asa i-am zis si eu ca-l duce in eroare...ce mai intelege coppilul? Acu' il certi acu' il pupi.....Deci inca mai "lucram" la asta.

In rest....am avut un sfarsit si inceput de saptamana de infern. Din pcatae si nu inteleg de unde [bang] copiii au facut gastroenterite. Samabata seara am fost cu Alessio la urgente si am stat toata noaptea pe perfuzii......a fost groanzic....si-a vomitat si sufletul.....nu mai intru in detalii ca efectiv imi vine rau pana si sa vorbesc despre asa ceva prin cate am trecut. Acumm...nu reusim sa scapam de diaree. Este si faptul ca nu vrea sa manance ce ar trebui sa manance.....tip orez,etc. Mattia multumesc lui D-zeu numai 2 zile a fost cu diaree si a vommitat doar de 2 ori. Cu febra a fost mai nasol dar a trecut si aia. Acum ne luptam sa bem sarurile minerale.....dar ii mai dau azi si gata. Acum ptr 2 sapt nu putem sa primim pe nimeni si nici sa mergem in mmagazine sau parcurile aglomerate. Ca acest virus.....mai rezista 2 sapt....adica (,) copilul mai este contagios inca 2 sapt dupa insanatosirea lui. Cam atat. Ma lovise si pe mine diareea dar eu am rezolvat-o rapid......scuzati detaliile...[:I]

 

ELYANNE La multi ani fericiti pentru gemeni. Numai de bucurii si multa sanatate sa aveti parte. [flo]

 

MACRINA felicitari pentru bb4! Woow! Al patrulea copil. Sa iti dea D-zeu sanatate curajoas-o!! Sarina usoara!!

 

KARLA si tie sarcina usoara! Acidul folic e tare bun in primele 12 sapt.....ca de pa atunci intra in fucntie placenta. Acidul folic e bun pentru a preveni spina bifida la copil si afectiunile neurologice. Cauta pe net....ce alimente contin acidul folic.....chiar daca nu e acelasi lucru daca ai fi luat pastilele. [flo]

 

MARIMAR ce frumos mi-ai scris. [flo] Putem fi si noi pe lista? [:I] id="teal">id="Comic Sans MS">

 

id="right">

 

S-a mai nascut o stea: ALESSIO MICHELE! (07/06/2008)id="size1">id="blue">id="purple">id="Comic Sans MS">id="size2">

A doua minune din viata mea: MATTIA GABRIEL! (21/10/2009)id="size1">id="blue">id="purple">id="Comic Sans MS">id="size2">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, iti copiez mesajul pe care i l-am scris Violetei de la pepenasi

 

din afara e tare amuzant, totul e sa incerci sa vezi si tu partea amuzanta , sa te relaxezi si sa ai incredere in ea, sa-i dai libertate cit mai multa, asa invata sa fie sigura pe ea si independenta, cazind, lovindu-se, invata ca faptele ei au urmari.

Ei la virsta asta testeaza la maxim limitele impuse de noi si daca vad ca sint putine dar alea care sint sint inflexibile, se simt mai in siguranta, altfel ei sint speriati de tot ce descopera, inteleg ca nu mai sint niste bebelusi, vad ca pot sa faca mult mai multe lucruri singuri si e ca un drog aceasta independeta si putere, ii ameteste si uneori chiar ii sperie, nu stiu ce sa mai faca. Atita timp cit exista niste reguli, niste limite in cadrul carora ei sa se manifeste liber insa, incearca sa vada pina unde merge limita, o testeaza sa vada daca-i rezistenta si prind incredere ca sint si liberi, atit cit le permite virsta dar sint si protejati ( de limitele respective). Cam asta e ideea, sper ca s-a inteles ceva

 

E bine si ce face sotul tau, care incearca sa-i explice, adica e foarte bine si necesar ca atunci cind interzici ceva sa-i explici intotdeauna si DE CE nu e voie, incet incet o sa inteleaga: De ex: Ne e voie sa lovesti pt ca doare !. Nu e voie sa treci strada singur pt ca te poate lovi o masina !

Stiu ca tie ti se pare prea mic sa inteleaga insa ei inteleg mult mai mult decit credem noi si doar asa iti va intra si tie in obisnuinta .

Si cel mai bine, de fapt, e sa nu ii interzici prea multe ci doar strictul necesar. Strictul ! Adica chestii care pot sa puna viata in pericol sau care ranesc , de ex " NU LOVIM/NU FACEM RAU , NU TRECI STRADA SINGUR, etc

In rest sa ai reguli simple si putine dar care sa stie ca trebuie respectate . Prea multe reguli il pot bulversa.

 

Inca ceva: evita cit de mult cuvintul NU ! In loc de nu e voie sa sari, sau Nu fugi sa refolrmulezi ceva de genul: Daca sari te lovesti rau, incearca sa mergi frumos, fara sa te grabesti. In loc de : Nu lovi, poti sa-i spui : Daca lovesti doare, atinge usor, mingiie.

Ei cind aud o propozitie care incepe cu Nu partea cu Nu nici nu o aud,mai ales daca li se repeta de prea multe ori. Aud doar restul si asta fac atunci !

 

Daca-l pedepsesti, sau il pui in time-out dupa ce a facut ceva grav, il lasi doar 1 minutpt ca asa se sta, cite 1 minut pt fiecare an al lui. Dupa ce termina cu time out il imbratisezi, nu tii supararea, ii spui ca mama il iubeste doar ca a fost suparata pt ce a facut.

 

Despre listuta nu stiu ca eu nu ma pricep, eliana stie insa.[pup]

 

-------

mamica fericita de M(2000), M-R( 2004) si MV (2008)

si iremediabil indragostita de Noua Zeelanda

 

..........

Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!

Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

id="green">

We do not INHERIT the EARTH from our ancestors; We BORROW IT from our CHILDREN" ( Native American Proverb)

id="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marimar, mersi.. Nu prea dau pe aici dar va stiu pe toate[:D], sunt clienta veche..

Pruncii au 8, 6, 4 si sunt b, f, f, hehe, ce telegrafic suna.. N-au cum sa fie inca gelosi ca nu-si dau seama... cred eu.. dupa ce vine bebe sa vedem cum stam cu generozitatea[:)]

Deocamdata ne intelegem bine. Cred ca la un moment dat aparitia unui alt bebe nu are ce lucruri mai grele sa aduca, stiti si voi: copii mici, griji mici/copii mari, griji mari... Se pare ca acum astia mari imi dau de furca mai mult, un bebe este un cadou pe langa problemele pre-adolescentei[:D][alcool]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MARIMAR cand ma referam ca sotul ii explica...vroiam sa spun ca el insista mult pe lucrurile care nu are voie. De exemmplu, ( ca asa ma fac inteleasa), se joaca cu Alessio si Alessio cand se joaca mmult si ii place ce face, intra in extaz si nu-si prea da seama ce face si fiind atat de bcuuros trage. Da.Trage cu palmma. Sau musca. Niciodata nu am inteles de ce face asta.Sau impinge. Si eu i-am explicat de multe ori ca nu trebuie sa traga ptr ca doare si face buba. Dar Alin ce face? Pac! Ii da peste palma si este violent in mimica fetei.Si bietul copil se sperie,e dezorientat ca nu stie ce se intampla.Ptr ca asa cum iti spuneam el nu-si da seama ce face. Si i-am zis de atatea ori sa nu mai faca asa.Sa-l lase putin si cu voce blanda sa-i zica (,) ca nu este voie sa traga cu palma.Dar el nmu face asa. Sau....stai ca nu-mi mai aduc aminte......

 

Nebuniile pe care le face Alessio: are niste mingi dure tare...si arunca efectiv unde nimerste cu ele...deci e logic ca nu-l pot lasa sa faca asa ceva......sau voi l-ati lasa? Ia oalele si arunca cu ele pe gresie. Vrea efectiv la orice ora albumele foto din bibilioteca...am vreo 10......deci camm vrea sa stau la cheremul lui la orice ora . Vrea sa umble mereu la o mobila unde am platouri din sticla si mereu vrea sa bage mana intre usi unde ar puyea sa-si rupa degetele. Ii spun cu frumosul.Credeti-mma.Dar el nu intelege.Face dinadins. Eu ii las libertate...uneori merg sa-l caut prin casa la cata libertate ii las.[:I] Sau are obiceiul sa bea apa din cada unde face baie.Ii explic de milioane de ori ca nu e buna ca face buba la stomac dar nu intelege.Continua sa bea![bang]Ii spun sa nu traga cu jucarii in Mattia ca uite ca plange ca i-ai facut buba.Nimic.continua sa traga. Ii spun ca nu poate s amanance biscuiti inainte cu 5 minute masa ptr ca pe urma nu mai mananca nimic. Nimic.Nici sa auda de masa pana nu-i dau biscuite.....off...ar mai fi atatea...dar nu mai am timp...trebuie sa fac curatenie in bucatarie.....id="teal">id="Comic Sans MS">

 

id="right">

 

S-a mai nascut o stea: ALESSIO MICHELE! (07/06/2008)id="size1">id="blue">id="purple">id="Comic Sans MS">id="size2">

A doua minune din viata mea: MATTIA GABRIEL! (21/10/2009)id="size1">id="blue">id="purple">id="Comic Sans MS">id="size2">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...