Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici fericite cu mai multi copilasi (12)


Recommended Posts

Multumim inca odata de urari! Ma bucur ca a reanviat subiectul.

Somelacid="red"> felicitari pentru elevii constinciosi. Cum ai reusit? Noi avem numai probleme cand tre sa facem temele. Cine sta cu Victor cat esti la lucru?

Elyanneid="red"> ma bucur ca au inceput baietii sa vorbeasca, acum numai sa te ti. Noi avem multe cd-uri cu povesti si seara le pun sa asculte, sunt tare incantati, poate ca ar fi o idee buna sa le pui povesti sa asculte cand se joaca.

Miraid="red"> ma bucur ca ne-ai mai scris. Ce fain de voi ca mergeti in concediu, asteptam poze.

Am o problema si poate ma ajitati cu sfaturi, idei. Bogdan o lalaie tare mult la teme, este deja clasa a III a si tot nu vrea sa-si faca lectiile singur. De fapt cel mai nasol este ca se lungeste. Ajunge de la scoala si il asteapta tanti, mananca, mai sta si cand ajung acasa cu cei mici se apuca si el. Va dati seama ca se ia cu ei la joaca si mai pierde vre-o juma de ora pana iar merge la lectii. Nu mai stiu cum sa procedez, nu il potg amentinta cu nimic, ca nu-l doare de nimic, nu cred ca l-ar deranja nici daca ar merge cu temele nefacute. Si mai ceva, am senzatia ca nu stiu sa ma impun in fata lor tot timpul, cand este mai grev, reusesc, dar in rest, eu vorbesc, eu aud si intr-un final ma asculta, dar dupa ceva timp. Cum sa procedez?

 

 

Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga

Familia mea

Miha&Sorin&Bogdan(24.12.2000)&Vlad(17.11.2003)&Alexandru(29.09.2006)

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 198
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Miha, sa-ti spun cum facem noi cu temele. Am observat ca daca las dupa el, sa se uite la desene dupa ce vine de la scoala, sa se odihneasca sau ma gindesc ca vai saracul e obosit, incepe si o lalaie, exact cum spui tu. Avem o regula si o respectam fara discutii: cel mai important lucru se face primul si apoi restul. Dupa ce vine de la scoala se duce direct la teme, fara cir sau mir, nu exista nici un fel de negociere aici. Dupa ce-si termina temele poate sa faca altceva, ce vrea el, dar nu inainte. La noi dureaza maxim 30 de minute facutul temelor.A fost razboi la inceput dar i-am explicat si n-am cedat. Si cred ca hotaritor a fost cind s-a dus in vizita la un coleg de scoala si cind a venit el la noi in alta zi si a vazut ca asa face si el: primul lucru maninca de prinz , eventual, si apoi direct la teme pt ca dupa aceea au timp de joaca cit vor !

 

Somleac, mie de inca o sarcina si nastere chiar nu mi-ar fi teama, dimpotriva [olala]

Si noi la fel cu alaptatul, desi numai noaptea si desi se trezeste mai des decit cind era bebe mic, dar mi-ar parea rau sa renunt, el nu e pregatit si nici eu, inca !

 

-------

mamica fericita de M(2000), M-R( 2004) si MV (2008)

si iremediabil indragostita de Noua Zeelanda

 

..........

Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!

Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

id="green">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui mcrmiki
....... Si mai ceva, am senzatia ca nu stiu sa ma impun in fata lor tot timpul, cand este mai grav, reusesc, dar in rest, eu vorbesc, eu aud si intr-un final ma asculta, dar dupa ceva timp. Cum sa procedez?
align="right" id="quote2">

Of Miha, si eu aceasi senzatie. David e un copil bun si intelegator. si deobicei e deajuns sa-i spun odata eventual cu o repetare dar cu fetele [alcool] e jale. sunt ca doua maimutele[:D], mai ales de cand le-am mutat impreuna in camera e si mai circ.......de dimineata pana seara..........si eu imi pierd rabdarea si mai strig pe ele si nu vreau.
Eliana, Elena ta stie multeee.......e de varsta Darie.....pai a mea abia ieri a reusit sa-si scrie pentru prima data numele,si asta, ajutata de o colega binevoitoare de la gradi (ea zice ca a scris singura dar eu ma c-am indoiesc[:D])
[pup].....sa treaca repede "buba" la Mihai

[pup]

Mira mami de DAVIDid="blue">(15.08.2002), DARIAid="red">(20.11.2004), si SELINEid="purple">(07.02.2006)

Poze noi.....cu noi


Drei dinge sind uns aud dem Paradies geblieben: die Sterne der Nacht, die Blumen des Tages und die Augen der Kinderid="brown">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marimar, sa fiu insarcinata si mie mi-a placut dar nu stiu ma darama sresul asta pana-l vezi ca e sanatos si cu toate acasa. Plus de asta m-am saturat de umflate- dezumflate si urmarile specifice prin dulap. Da na eu am o sarcina in plus fata de tine si cu Vic chiar am avut emotii din cauza toxoplasmozei.[:D]

 

mcrmiki sa stii ca si mie mi-a fost foarte greu cu Daria. Exact aceeasi problema pe care o ai si tu. Am vorbit cu invatatoarea si ea m-a ajutat foarte mult. Mi-a spus sa-i pun ceasul sa sune la 2 ore ( atat era maximul cat trebuiau sa dureze temele ) ce nu a facut peste 2 ore sa ramana nefacut si va avea ea grija la scoala sa faca in asa fel incat sa nu mai vrea sa vina alta data cu temele nefacute.A tinut faza. Apoi m-a mai ajutat faptul ca si-a dorit foarte mult sa mearga la inot si am zis ca o las numai in zilele in care temele sunt gata pana vine ora de bazin, fara sa fie fuserite. Dar imi amintesc si eu ca in clasa 1 si 2 mi-a venit sa-mi tai venele de disperata, plangea si ea plangeam si eu.

 

Pentru Vic si pentru restul in perioadele de vacanta am femeie.

 

Daria- 29.01.1999id="size2">id="purple">id="Verdana">;Alex - 07.02.2003id="Verdana">id="blue">id="size2">;Matia - 31.10.2006id="Verdana">id="blue">id="size2">;Victor -28.03.2008id="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miha saru'mana de idea cu povestile... deobicei le pun cutiuta muzicala... dar de povesti uitasem... Mira nu stie asa multe... tocmai ca mi se pare ca astia care fac programele cer prea multe de la ei... si evit sa ii indes atatea lucruri, atat de mica... Acum ar trebui sa invete in joaca... nu sa desparta cuvinte in silabe [bang] Iar de scris numele... ea stie sa-l scrie doar daca il copiaza... nu cunoaste literele... Somleac ce de activitati si la voi... eu nu stiu cum o sa ma impart cand vor trebui sa faca fiecare cate ceva [:D] Sunt cam dezorganizata... si de aici problema [bang] [pup] CONCURS „Cat de fericit e copilul tau“ [url="http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat+de+fericit+e+copilul+tau+KLORANE&page=6"]ely1[/url] & [url="http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat+de+fericit+e+copilul+tau+KLORANE&page=7"]ely2[/url] [:)]
Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eliana, si io sint de fel dezorganizata si de asta am facut un program ca cel putin stiu ca ma tin de ala.[:D] Gravitam in jurul programului ! Acum insa ma sperie ca nu am si eu o zi de relax, in care sa nu fac nimic extra dupa masa pt ca zilnic copiii au cite ceva... Mira, bravo Dariei, macar ea vrea sa scrie, Romana e o incapatinata si nu vrea sa-si scrie corect numele, o parte e corecta o parte e cu hieroglifele ei !![bang] Ar desena si scrie intr-o veselie, dar numai ea stie ce scrie !! ------- mamica fericita de M(2000), M-R( 2004) si MV (2008) si iremediabil indragostita de Noua Zeelanda .......... Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului! Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce mai fac mamicile? Scolarii s-au adaptat.

 

Ai mei se descurca nesperat de bine, singurul Alex e nemultumit ca nu-l pune doamna sa raspunda.

 

Daria ne-a tinut de sambata in emotii cu o durere de burta in partea dreapta jos. Am suspectat o apendicita, am stat in pozitie de start pana s-a infirmat, apoi alt stres ca nu i-am dat de capat. Inca cercetam, pana la urma cred ca ii trece fetii de la sine.[bang]

 

Daria- 29.01.1999id="size2">id="purple">id="Verdana">;Alex - 07.02.2003id="Verdana">id="blue">id="size2">;Matia - 31.10.2006id="Verdana">id="blue">id="size2">;Victor -28.03.2008id="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi suntem bine... Elena cu gradi n-are nici o treaba... ii place la nebuie... chiar si mancarea e mai buna acolo, decat acasa [:D]

Nu prea e atenta la lectii, dca nu le pricepe din prima [:D]

 

Baietii pe acasa... prostioare toata ziua... repetam cuvinte noi... si ma distreaza cum le stalcesc [:D] ... fiecare in felul lui...

 

Noutati nu prea avem...

 

 

 

CONCURS „Cat de fericit e copilul tau“ id="red"> ely1 & ely2 [:)]


Eliana cu Elena (23/10/04),id="red"> Andrei & Mihai (03/03/07)id="green">id="size1">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamicilor,

ceva de citit despre copii si locul/pozitia lor in familie

 

http://www.pioneerthinking.com/mg_position.html

 

In rest, noi am serbat ziua Romanei, nu-mi vine sa cred ca a facut 5 ani !!!

A vrut tort Barbie si a vrut neaparat princess party asa ca fetitele au fost invitate sa-si puna rochitele de printese , baietii, cu mici exceptii, au refuzat sa se costumeze, totusi am avut si un print, sau 2 .....[:D] Distractia a fos tmaxima, pentru ei, bineinteles...

 

-------

mamica fericita de M(2000), M-R( 2004) si MV (2008)

si iremediabil indragostita de Noua Zeelanda

 

..........

Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!

Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

id="green">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adina ai fetita mare!!! La multi ani Romana!.........si normal care fetita nu vrea sa fie printesa?[:D]

a fost aici de curand o "prezentare" exact pe aceasta tema. Din pacate nu m-am putut duce. sigur era tare interesant de ascultat.am tradus cu google pe germana dar nu prea inteleg mare lucruid="size1">[:D]

Eu am terminat cu bagajele, maine e ultima zi de lucru iar pe seara sper sa plecam spre tarile calde[:D].

Eliana si Daria mea e tare fericita la gradinita. Mi-a spus zilele trecute " stii mami e ffff frumos la gradi" tare rau ii pare ca e vacanta si nu poate merge. Ei nu fac mai nimic. Decupeaza si taie hartii. Mai in fiecare zi vine cu o plasa plina acasa care ajung direct in cosul de gunoi. Educatoarea lui David se ocupa mult mai mult de ei chiar daca nu aveau in programa ceva de invatat. Aveau cate o tema pe quartal cu animale. si invatau tot ce se poate despre acel animal, il desenau, decupau sau chair isi faceau costume de carnaval pe tema respectiva.

Oare Adita nu a nascut inca. Nu stiti nimic de ea?

 

Mira mami de DAVIDid="blue">(15.08.2002), DARIAid="red">(20.11.2004), si SELINEid="purple">(07.02.2006)

 

Poze noi.....cu noi


Drei dinge sind uns aud dem Paradies geblieben: die Sterne der Nacht, die Blumen des Tages und die Augen der Kinderid="brown">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...