Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici fericite cu mai multi copilasi (12)


Recommended Posts

Mira, vacanta placuta la Barcelona, ce n-as da sa plec si eu....ce buna idee ati avut !!!

Poate gasesti cartea in germana, autorul e Michael Grose.

 

-------

mamica fericita de M(2000), M-R( 2004) si MV (2008)

si iremediabil indragostita de Noua Zeelanda

 

..........

Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!

Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

id="green">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 198
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

[s] La muuuuulti ani, Romana! Nici mie nu-mi vine sa cred ca s-au facut asa mari ... ce trece timpul... Mira drum bun, vreme frumoasa si distractie placuta. [pup] CONCURS „Cat de fericit e copilul tau“ [url="http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat+de+fericit+e+copilul+tau+KLORANE&page=6"]ely1[/url] & [url="http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat+de+fericit+e+copilul+tau+KLORANE&page=7"]ely2[/url] [:)]
Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua!

 

La multi ani Romana!

 

miraklucker, vacanta placuta! Ce frumos!

 

Plecam si noi peste vreo doua ore intr-un week-end la pescuit [:D]. Nu se compara, dar e prima plecare in cinci si am emotii.

 

In rest, sunt ocupata, ocupata... dar stiti si voi.

 

 

 

Va pup,

Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003), Stefan (4 mai 2005) si Vladimir (27 iunie 2009)

poze; poze2

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau ca n-am mai trecut de mult pe aici, sunt mereu pe fuga, mai e putin pana nasc si o gramada de treburi de rezolvat. sper sa reusesc sa va tin la curent dupa nastere, probabil saptamana viitoare o sa se intample [mamica][gravi]mamica de patru copilasi [grup]: Stefan (18 ian. 2007) [copil], Nectarie Ioan (5 ian. 2005)[cavaler], Elena (21 mai 2003)[8**]si Antim (27 sept. 2001)[hagi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine v-am gasit mamici fericite si ocupate. Azi am gasit si eu timp de net, deoarece afara ploua, asa ca stam prin casa. De vre-o 2 saptamani colindam padurile cand avem timp, observam natura, mergem la picnic. Chiar ieri am prins un timp superb, probabil ultima zi asa de frumoasa din anul acesta. Copii sunt tare incantati de natura, le place sa mearga in expeditie. Multumesc de sfaturile pt. teme, dar la noi este mai nasol pentru ca Bogdan are scoala pana la 12 sau 13, vine acasa singur, unde il asteapta tanti care sta cu ei. Ii da sa manance si apoi se roaga de el sa-ai faca temele. Bineanteles ca nu o asculta si se apuca de teme inainte de a ajunge eu cu copii de la lucru si gradi. Ma gandesc sa-l duc la inot si atunci poate va fi stimulat sa-si faca mai repede temele. In rest ne tot confruntam cu cearta, tot timpul se cearta, mai ales cand este Bogdan in preajma. Ma tot gandesc, ca el este mai mare si nu are multi copii de varsta lui cu care sa se joace, si atunci se maturizeaza mai greu. Elyanne la real sunt o gramada de cd-uri cu povesti sau poti cauta si pe net. Marimar LA MULTI ANI ROMANEI!!! [s] Multa sanatate si fericire! Cand ai timp sa pui niste poze. Si tot cand ai timp sa ne pove pe scurt despre articolul pe care l-ai gasit, engleza mea nu ma ajuta maxim si nu inteleg tot ce scrie. Cornelia cum a fost week-end-ul in cinci? Mira distractie placuta si asteptam poze. Adita tinem pumnii sa ai o nastere usoara si un bebe sanatos. As mai vrea sa va intreb ceva. Cum va organizati voi, in casa si cu restul? Va faceti meniu pe o saptamana, stiti in fiecare zi ce veti face? Pe mine ma distreaza copii ca tot timpul ne intreaba azi ce facem? Si mai ceva, cum va ocupati de educatia lor? Le cititi, le povestiti, ca ai mei sunt interesati de citit, dar doar ce vor ei. De exemplu cu salutul, tot timpul avem probleme, saluta doar pe cei care vor ei, daca ii intreb teorie stiu foarte bine, dar practica ne omoara. Cum sa procedez cu ei? Ma bucur ca am cui cere sfaturi si de la cine invata. Va doresc o saptamana cat mai buna. Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga [url="http://community.webshots.com/user/mcrmiki"]Familia mea[/url] Miha&Sorin&Bogdan(24.12.2000)&Vlad(17.11.2003)&Alexandru(29.09.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand La multi ani sarbatoritilor pe care trecuti si viitori. Nu prea reusesc sa fiu pe faza cu urarile. Adita nastere usoara si un bebic sanatos. Iti tin pumnii. Mira concediu placut. Cornelia cum a fost excursia? Mcrmiki eu una nu sunt organizata de fel, ba chiar in ultima vreme sunt din ce in ce mai dezorganizata. Las tot mai multe pe ultimul moment si ma bazez pe inspiratie. E drept ca s-au adunat si foarte multe pe capul meu pe langa lucru casa mea si programul obisnuit cu copii a mai trebuit sa fug si cu bunicu la medic si investigatii si cu Daria ca a fost suspect de apendicita. In ce priveste educatia, trebuie sa recunosc ca ma ocup mai mult de cei mari, dar cei mici sunt acolo si prind din zbor, plus ca pe cei mici ii mai invata cei mari. Asa ma distreaza cand aud in gura lor povetele mele, sau povestile inventate de mine. Cu problemele de comportament la noi cel mai bine a mers cu povesti inventate sau le mai spuneam ce greseli am facut eu la varsta lor si cat de rau mi-a parut apoi. Asa tin minte si le este si mai usor sa puna in aplicare. Am o imaginatie tare bogata si am reusit sa fiu convingatoare asa incat ei nu mananca chipsuri, nu se uita prea mult la televizor, nu injura orice ar fi si oricine i-ar imbia. Chiar intr-o zi a vrut taica-meu sa-i duca la Mac si copii nu au vrut sa manance nimic de acolo.[bang][:D] Si eu as vrea sa fac mult mai multe, dar timpul nu-mi permite. Mi-ar place sa confectionam tot felul de lucruri cu astia mari, dar nu putem de cei mici, jocuri iar nu putem doar cand dorm piticii, de citit la fel. Uff e tare greu. Daria- 29.01.1999;Alex - 07.02.2003;Matia - 31.10.2006;Victor -28.03.2008
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ola, fetelor ! Am revenit printre voi, dupa o pauza mai lunguta. Am citi ultimele pagini si doresc la toti sarbatoritii "La multi ani !" Noi suntem bine, copilasii se duc la scoala si au descoperit ce frumos putem juca impreuna sah/dame/dominouri. Mai mare placerea ! Poze cu puiutii : http://picasaweb.google.fr/mihaela0606 Mik.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mik, bine ai revenit! Voi sinteti in Mexic acum?????? Wow !!!! ( tin minte ca erati in Franta...) Somleac, imi place ce spui tu acolo, cu inventivitatea si cum copiii au refuzat sa manince la MC !![pk][flo] SUPER ! Esti o super mamica ![asia] Eu pe ai mei incerc sa-i conving insa ,cind nu reusesc, recurg si la pozitia mea de MAMA care stie aproape tot si, mai ales, ce e mai bine pt ei la virsta asta, asa ca tot ca mine fac in cele din urma. [:D] Iar mai tirziu sau cu alta ocazie reluam discutia pina cind pare inteleasa... In general negociem. Tot sau aproape tot ! De la timpul pe computer la mincatul dulciurilor .... In rest, cu organizarea nu pot sa spun ca sint prea organizata insa cu certitudine sint mai organizata decit inainte de a avea copiii. Nu imi programez de ex ce mincare sa fac saptamina viitoare sau cind sa spal, cind sa fac ordine, etc, insa ma gindesc in mare cam ce gatesc pt azi si miine, deci cam cu 2-3 zile in avans. Programul meu se invirte in jurul programului copiilor si activitatilor lor, restul e timp liber si joaca ( ca oricum nu le ramine mult timp [:D][bang], eventual simbata si duminica care sint de relaxare si petrecut timp impreuna. In general iesim afara cu prietenii cu copii de virsta lor, socializarea pt noi si ei e foarte importanta. In rest sint si eu si ei flexibili. Miha, e foarte bine ca vor sa citeasca, lasa-i sa citeasca ce vor ei iar daca vrei neaparat sa citeasca ceva ce e important, negociaza cu ei ca dupa ce citesc ce e important pot sa citeasca ce vor ei si cit vor ei [:D]. Eu le citesc, imi place sa le citesc, orice. Iar educatia o facem din mers, cind apare vreo problema o abordam pe loc . As putea face mult mai multe probabil, nu cred ca fac destul, oricum... Poate vin alte mamici cu idei... ------- mamica fericita de M(2000), M-R( 2004) si MV (2008) si iremediabil indragostita de Noua Zeelanda .......... Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului! Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara! Ce mai faceti? Nu am mai apucat sa intru pe net, ca de obicei, putin timp, multe de facut. Noi suntem bine, progresam si cu temele lui Bogdan, azi si-a facut temele cronometrat, era asa de bucuros ca si-a terminat repede lectiile si eu foarte fericita. M-am suparat pe el si i-am luat niste lucruri dragi lui si vad ca a reactionat bine. Alexandru s-a acomodat cu gradinita, nu mai plange, dar este cam obraznicut. Vlad se pregateste de scoala, tare multe invata la gradi, nu cred ca voi avea probleme cu el la scoala. Acum sunt in cautare de sporturi pentru ei, au neaparat nevoie de sport, sunt foarte energici. Adita o fi nascut? Mik bine ai revenit! Sa ne mai scri cand ai timp. Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga [url="http://community.webshots.com/user/mcrmiki"]Familia mea[/url] Miha&Sorin&Bogdan(24.12.2000)&Vlad(17.11.2003)&Alexandru(29.09.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...