Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

FIV Europa(38)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 215
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

melisa, ti-am mai raspuns si pe alt topis, dar uite aici, de ce e importanta dimensiunea foliculilor "babani":

 

Grade I (mild hyperstimulation) is characterized by bilateral ovarian enlargement with multiple follicular and corpus luteum cysts measuring up to 5 by 5 cm. Laboratory findings include a serum estradiol (E2) concentration greater than 1500 pg/mL (6000 pmol/L) and progesterone concentration greater than 30 ng/mL (115 nmol/L) in the early part of the luteal phase.

 

Grade II ovarian hyperstimulation — Grade II (moderate hyperstimulation describes ovaries enlarged up to 12 by 12 cm, accompanied by abdominal discomfort and gastrointestinal symptoms (eg, nausea, vomiting, and diarrhea). A sudden increase in weight of more than 3 kg may be an early sign of moderate hyperstimulation.

 

Grade III ovarian hyperstimulation — Grade III (severe hyperstimulation) is defined by the presence of large ovarian cysts (more than 12 by 12 cm), ascites, and, in some patients, pleural and/or pericardial effusion, electrolyte imbalance (hyponatremia, hyperkalemia), hypovolemia, and hypovolemic shock [2-4]. Marked hemoconcentration, increased blood viscosity, and thromboembolic phenomena including disseminated intravascular coagulation occur in the most severe cases.

 

Info sint luate de pe un site medical, sper ca intelegi ce zice in engleza, nu mai traduc.

in concluzie, foliculi sub 4 cm e norml sa se vada la eco dupa punctie.

 

[pup]

Gabi+21

placnta previa centrala WISH ME LUCK

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ba cred ca au fost punctionati toti, dar asa raman foliculii dupa ce sint goliti de continut, ramane cavitatea + cheag sangvin in interior (chiar se vede la eco)!

eu asa am avut ovarele, numai chisturi, dupa toate cele 3 FIVuri. E normal, nu inseamna ca nu au scos tot ce se putea, stai linistita!

 

Gabi+21

placenta previa centrala

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Melisa, nu fii ingrijoata de chisturi si eu am facut dupa fiecara stimulare, la al 2lea FIV chiar am avut un chist de 2,6cm care s-a resorbit dupa 2luni. La FIVul asta sunt mai mititele, dar ma mai inteapa ovarele si acum. Am avut si eu o mica sangerare la 6 sapt cand s-a oprit in evolutie un embrion si apoi la 8 sapt, dar f.putin.

Azi ma cam doare burta, dar am cam exagerat cu munca in gospodarie, ieri nu m-am odihnit deloc. Fii optimista Meli![flo][pup]

 

Qrchid, si eu folosesc Crinone si am aceleasi "simptome".[flo][pup]

 

Balanta, esti o femeie tare puternica, te admir mult![flo][pup]

 

Bruni, Sisipisi[flo][pup]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

melisaid="red"> graviduta, nu te speria, stai linistita si bucurate de sarcina, totul va fi bine, vei veda[pup]

 

eu maine imi fac o programare la un alt dr , sa vad ce parere are despre analizele mele!

sper ca va fi joia urmatoare, o prietena de a mea ce e colega cu dr mi a recomandat varianta asta! spune ca e f bun si ca lucreaza cu o clinica din marseiile! el e in aix en provence! vom vedea ce spun si ei!

 

sisipisi, adria, balanta, gabi, adijo, orchid si restulid="red">[pup]

 

"Tant qu'il y a de la vie, il y a de l'espoir."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bruni, sa dai peste un doctor priceput si sa te faca graviduta cat mai curand![flo][pup]

 

Fetelor, eu ma simt un pic cam naspa de doua zile, am o senzatie de greutate, de apasare in zona pelvina. Sper sa nu se fi intamplat ceva cu micutul...Nu vreau sa fac ecografii prea des, am facut deja doua si m-as abtine pana sapt viitoare cand fac 10 sapt.

 

Voi ce planuri mai aveti , fetelor? Ce faceti de sarbatori?

Balanta, Adijo, Gabi, Sisipisi [flo][pup][pup][pup][pup]

Oana, te-ai hotarat, faci IA in decembrie?[flo][pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...