Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copilasi de Iulie - August 2004 * 60


Recommended Posts

Roberta, cum esti ? [flo]

Andries, la Carefour era promotie la piasta mare MBeans, 99 lei[pk]

 

[pup][pup]

 

Ioana, sa nu ne trimiti zapada inca [:D] am promis azi ca iesim cu bicicleta [8D]

 

edit sa zic ce am eu ascunse in dulap, multumita intr-adevar unor MoshCraciun adevarati:

pt MNicolae: dulciuri (Chokotoff si Tofifee si stafide`n ciocolata la cererea mandrei[8D]), oo Kinder si cana Milka, un set de ponei, un MisticBaby si alte chestii mici si utile(platilina, carioci, pensule); voi mai adauga la cererea mandrei clementine si banane si mere [:D]

pt MCraciun: papusa Nenuco cu cal, Superstudioul Beados, aparat tatuaj HannahMontana, un pian de podea, pijamaluta roz.

MoshNicolae va mai adauga o periuta noua de dinti si o scrisoare in care o va ruga pe Giulia sa-si spele dintii nesilita de nimeni de 3 x/zi [:-@][:D]

Pt finu`meu MightyBeans jocul mare.

Pt fete voi cumpara azi de la chinezarii cordelute cu cristale in forma de rama de ochelari de soare [pk][pk][pk]

Mie inca n-am reusit sa mi gasesc puzzle-ul, dar dau zvon pres pe DC [:D]

 

 

Daria & felina fioroasaid="Trebuchet MS">id="red">[zana]GIULIAid="Trebuchet MS">(2004 08 16)id="Trebuchet MS">id="red"> cuid="Trebuchet MS">id="red"> [buburuza] Selaid="Trebuchet MS">id="red">

_____________________id="red">"Meglio sole, che mall`accompagnate !"id="red">id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 205
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

buna,

 

vreau sa va urez de pe acum Sarbatori Fericite si toate cele bune in noul an, pentru ca este ultima oara cand mai postez pe forum.

 

De ce?

pentru ca am primit avertisment si nu consider ca il meritam. Nu este prima data cand o anume madama se leaga tendentios de postarile mele si face pe desteapta luandu-ma peste picior.... pur si simplu m-am saturat. Din 2004 de cand sunt membru al acestei comunitati nu am fost pusa in situatia de a primi avertisment insa nu stiam ca politica aici e ca esti obligat sa accepti sa fi ridiculizat, sa nu poti riposta verbal in limitele decentei fata de cineva care te agaseaza in mod repetat.

 

Simt nevoia sa va explic voua ce am vrut sa spun cu expresia taraie-brau...aici la noi in Banat, "Taraie-brau" este acea persoana care intentionat isi lasa "braul" (piesa vestimentara) sa atarne in spate (desi in mod normal braul se poarta infasurat pe talie), deci si-l desfasoara anume, ca sa fie calcat de cineva si sa aiba, bunaoara, cu cine se certa apoi. Adica este o persoana care cauta harta cu bunastiinta si face eforturi sustinute de a incita la cearta, de a testa limita rabdarii celorlalti.

 

In alt zone ale tarii, taraie-brau are un alt sens, este un atribut pentru cineva lenes, delasator, un fel de pierde-vara.

 

"Taraie-brau" este o locutiune populara, foarte amanuntit studiata in dictionarele de locutiuni si expresii populare ale limbii romane, a carei semantica difera de la o zona la alta in Romania.

 

Vad ca se cramponeaza lumea de o expresie populara care, de altfel, se muleaza perfect pe personalitatea femeii care sta la colt de forum si-mi vaneaza mesajele in care se poate infige, in schimb nu se sesizeaza si nu se sanctioneaza atitudinea vizibil rautacioasa si faptul ca cineva cauta cu orice pret sa gaseasca motiv de harta ridiculizand participarea mea la discutiile pe forum.

 

Intrucat eu nu reusesc sa inteleg cum se face moderarea participarii la discutii, ma vad nevoita sa ma retrag de pe forum, ca sa las loc pentru cei pe care moderatorii ii considera meritorii, plini de bun simt, de bunavointa, de respect fata de participantii la discutii si parerile lor.

 

Ma bucur ca am avut ocazia sa petrec alaturi de voi mai bine de 4 ani si va rog sa nu atribuiti mesajului meu o alta conotatie. Nu am nevoie de sustinere, sau de incurajare sa raman si "sa intorc si celalalt obraz". L-as intoarce fara ezitare si mi-as cere public scuze fata de o persoana nevinovata fata de care sa zicem, ca m-a scapat gura si am gresit, nedreptatind-o. Fata de o persoana cu care nu am mai avut tangente, si care nu m-a ofensat repetat si nu mi-a cautat nod in papura ridiculizandu-ma si pe mine si pe alti participanti la discutie si pe la alte subiecte.

Daca ma fac vinovata de vreo greseala, apoi aceea este ca mi-am pierdut vremea pe aici incercand la diverse topicuri sa trag niste semnale de alarma, si ca in cele din urma m-am coborat la nivelul de a comunica personal, intr-un spatiu public, cu cineva care nu are nici cea mai mica idee despre ce inseamna sa participi la o discutie elegant si constructiv, sa argumentezi la subiect, sa aduci noutati daca ai, sa-ti exprimi pareri la subiect daca ai, si sa nu te apuci sa pui emoticoane jignitoare gen "datcucapuldepereti" sau "alcool" fata de postarea unui membru al comunitatii, pentru ca e o ofensa directa, sau sa iti permiti sa rastalmacesti public parerea cuiva care nu ti s-a adresat personal, cum ca jigneste oltenii sau ardelenii, ceea ce oricum nu era real... dar si daca ar fi fost real aia era treaba moderatorilor sa atentioneze o jignire nu a unui membru participant la discutie.

In orice caz de cand postez eu pe acest forum indiferent cat de anost, ilogic sau de neinteles mi s-a parut subiectul propus de cineva sau parerea exprimata de cineva la un subiect, nu am considerat ca sunt indreptatita sa pun emoticoane ofensatoare sau sa imi exprim opinia ridiculizand persoana sau mesajul. Nu am considerat ca e omeneste, de bun simt sa fac asa ceva si nu am facut-o niciodata. A fost alegerea mea sa raspund, sa-mi exprim si eu opinia, daca aveam una, daca nu consideram ca ma pricep sa ajut, ca nu ma pricep sa aduc nimic nou la subiect, ca nu-s in stare sa ofer o nou perspectiva, din varii motive, alegeam mai bine sa nu raspund. Insa nod in papura sau samanta de cearta nu am cautat pe aici cuiva, de asta sunt foarte sigura, nu e stilul meu.

 

In fine....astea fiind zise, ne auzim pe messenger cand o fi sa ne auzim

pupilici, sanatate, [flo][flo][flo][flo], si-o iarna linistita

 

si scuze pt mesajul lung, insa nu pleci dintr-un grup de prieteni, dintr-o comunitate unde ai petrecut mai bine de 4 ani fara sa oferi macar o explicatie, acum imi dau seama, mult prea plictisitoare :P

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Haidii bre Liooo, zau asha ! [bang] Da cetz veni, ca ma facushi sa scriu acusi in miez de seara ... daca ar fi fost sa ma fi luat io dupa cite remarci deshtepte mi-am luat pacilea pe forum, zau ca nu mai scriam fo doo secole !! Lasa beretele roz (asa le zic io la fetele atotstiutoare de pe forumul nostru, nu e sintagma mea, am preluat-o si eu cred ca de la capcaunul, hehe) sa abereze linistite si tu nu pleca iarasi de la noi, daaaa ?? Hai ca pe messenger te gasesc atit de greu, stii tu ! [;)]

Lasa-l incolo de avertisment, avem multe de povestit si de facut, nu-i asa ?? Hai, da un semn ca ai citit ce am scris aici, ok ?? Te pup si te imbratisez ! [pup][grup]

Vaz ca vorbiti de cadouri, pe gizmo l-am rezolvat, el e fan mighty beanz, i-am luat si pista si enshpe seturi deja !! Florin isi doreste telefon nou, doar restul familionului e sub semn de intrebare !

Noi miine plecam din Bucuresti, merem sa sarbatorim nepotii la Tgv, asa ca va uram toate cele bune de Sf.Andrei, La multi ani sarbatoritilor - cu dedicatie speciala pentru Mama Omida si pisicuta ei Andreea !! [pup][flo]

O saptamina linistita si cu multa sanatate va doresc ! [floare3]

 

Alice si Andrei

 

"Seen it all. Done it all. Can't remember most of it"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata doamnelor

eu am terminat o saptamana de groaza - si sper sa fie gata pe anul asta ca zau daca mai pot. vad ca toata lumea e epuizata....

cand aud de zapada.. la noi tot 15 grade sunt [:)]. copchilu cel mare e disperat ca nu mai vine Mosu' daca nu e zapada...

despre dinti... Patrick si-a scos singur alt dinte joi.. deci avem 3 lipsa si 2 deja crescuti. mai nou viseaza sa ii cada toti, sa vezi atunci cate cadouri pune sub perna Zana :))))

Robi, sper ca esti ok acum. urata faza cu piatra....

Lia, io zic ca nu ai dreptate si posteaza calma in continuare, ca nu e niciun bai. [;)]

ma apuc de trebi - mai am de facut liste, cadouri... yuck.

pupici tuturor, o zi minunata va doresc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza[flo][pup]

Lia[flo][pup]poate te razgandesti si intri macar sa stai de vorba cu noi!![grup]

Alice petrecere frumoasa si in avans la multi ani cu sanatate si noroc lui Gizmo

Roxi sa ai o saptamana excelenta[pk] fara murphy...ce curajos este Pat de-si scoate singurel dintisorii![olala]

Noi am fost la carrefour sa studiem jucariile impreuna cu mandrulitza, cam tot ce-si doreste ea este in jur de 1 milion[alcool]lego city masina de pompieri,chitara hannah montana,casuta cu accesorii zuzupet,nu stiu ce joc cu un purcel care mananca hamburgheri,alt joc cu mana lui dracula si un catzel care face ceva[bang]...maine este invitata la o petrecere de sf Andrei asa ca noi vom cumpara cadourile de craciun cat ea se distreaza[:D]...problema este ca trebuie sa iau pentru acasa,pentru gradi si pentru teatru cand vine moshul,deci minim trei[:D]....de mos Nicolae i-am luat carticica cu cd, ii mai iau dulciuri si nu mai stiu ce[alcool]

Cristalina spor la organizari,ai fost curajoasa daca ai cumparat roata olarului[:D]...noi am olarit de maxim 3 ori,timp in care am cam stropit toata bucataria....iar peste un an cand am vrut iar sa olarim se uscase tot lutul desi nu era desfacut deloc[alcool]

hai sa avem o saptamana excelenta[pk]

 

filmuletze,filmulete noi,gorodeii,aripile mele,

gorodeii noi

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

io-s cam necajita..m-am dus la scoala bou si m-am intors vaca[:D]

m-am dus ca Mos Nicoale inc arcata pt secretara (cu care am dus lupte fizice pt ca nu vroia) si la directoare..ideea este sa vin pe 1 februarie pt inscriere...cu doua optiuni..si ca nu exista liste de pe acum...si ca unii vin de la 6.30 dimineata sa fie primii[alcool]..Nu au inteles ca eu vreau la o anumita invatatoare sau deloc..Acum nu stiu daca sa fac valuri mai mari sau sa stau in banca mea[q]..si sa sper..

 

pe Luca nu l-am dus azi ca-i cam curge nasul si tuseste si pe 2 are concurs de cunostinte si nu am vrut sa-l rateze.

ieri am serbat nepotelul:

http://picasaweb.google.com/olivia.badoiu/Matias2010?authkey=Gv1sRgCO_Nk9roz--3rQE#slideshow/5544689346992749586

 

Lia eu zic ca nu are rost..crezi ca-i va pasa de gestul tau??

Robi sper ca esti ok acum..

Monicule spor la organizat!!

Rox felicitari!! Mamaaa cad ca brazii[:D]

 

eu am luat cate ceva de Mos Nicolae..adica Gormiti, skateboarduri pentru degete..adica numai tampenii..dar asta a fost cererea..Nu stiu insa daca acesti Gormiti merg cu parful atomic..so..help! stie cineva??

sa vad cum o scot la capat cu Mintzy Beans..ca eu 40 ron pe astea nu as da..Voi de unde le-ati cumparat>?

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mneatza.

Lia, nu e cazu` sa pleci !!!

Kim, io as misca trebile, pt ca sunt nebuna, d`aia si vreau sa dorm linistita [:I]

Pista MightyBeans + 2 porcarii d`alea costa 99 lei in Carefour.

Rox, [pup][pup]

 

La Giuli i se misca incisivul central de jos stanga [pk] N-ati vazut voi fericire [olala] pe mine m-a apucat frasu` ... la ce toane are ea [:-@] n-o sa poata manca mar, a gasit si buba [:D] pt ca o doare un pic [olala]

 

Daria & felina fioroasaid="Trebuchet MS">id="red">[zana]GIULIAid="Trebuchet MS">(2004 08 16)id="Trebuchet MS">id="red"> cuid="Trebuchet MS">id="red"> [buburuza] Selaid="Trebuchet MS">id="red">

_____________________id="red">"Meglio sole, che mall`accompagnate !"id="red">id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Meii ce elegant este Uka!![olala][pk]

De ce nu iei legatura direct cu invatatoarea fara sa stie directoarea??Macar daca te trezesti de dimineatza sa fi sigura ca ajunge dosarul unde vrei tu!!Si n--ar fi rau sa cauti si alta varianta,de scoala/invatatoare pentru orice eventualitate,parerea mea[:D]

 

filmuletze,filmulete noi,gorodeii,aripile mele,

gorodeii noi

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...