Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Muresence... la apel :) (3)


Recommended Posts

multam kover[pup],[hia] ce iti mai fac baietii?Multa sanatate, o sa vezi ca o sa fie bine[pup] pai aici nu prime-ai nici un ban, nici macar alocatia de copil pana la 18 ani ca la noi.Acum de un an si ceva e o lege ca primesti 100 de euro pe luna timp de 2 ani, si gata.Iar de stat acasa, doar 16 saptamani si asta te plateste cat ai avut tu salarul inainte sa intrii in concediu, deci nu era mare lucru, cand te gandesti ca un carucioar e la 500 de euro.Se spunea la tv va un bebe supune cheltuieli de 6000 de euro cand vine, de accea au scazut si nasterile, plus ca ce faci cu un copil la 2-3 luni, unde il duci? e un pas inainte in compartie cu alte tari, gen germania sau franta va doresc o zi frumoasa tuturor[hia][pup] [gravi]+19 si Alexandru Marius
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 247
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Multumesc pentru urari! Poate reusim sa ne vedem.Eu mai merg cu Teodora in parcul de pe B-dul Pandurilor.Mai merge cineva acolo? Am vazut la stiri ca s-a infiintat in Tg M un centru spa in aer liber.Are cineva idee pe unde ar fi asta? Si inca ceva: exista in oras locuri de joaca in interior? Cred ca ar fi utile pentru zilele ploioase, cand nu putem iesi in parc.Pe unde mai iesiti voi cu copiii ? Olim, sarcina usoara in continuare!Frumos nume ai ales pt bebeu! Biancas, sa va traisca fata! La multi ani! Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare tuturor[bis] am trecut sa va doresc o zi frumoasa.Abia astept sfarsitul de saptamana sa ma relaxez un pic, ca m-am saturat de servici.Sper sa imi pot lua si concediu medical, si sa stau mai mult acasa[:D] va pup pe toate[pup] ma bucur ca va place numele bebicului meu[;)] [gravi]+20 si Alexandru Marius
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by olim despre romania, ce sa zic, ne-a placut tare mult, nu prea m-as fii intors in spania, daca nu era pentru Alex. La anul vrem sa mergem in Roamnai sa vedem dca ne putem acomoda.Lui Marius i-au oferit sa lucreze la 1000 de euro ca medic.Mai vedem pana atunci. [gravi]+19 si [copil] Alexandru Marius
grea alegere! tre'sa cintaresti bine situatia.pt. sotul tau ar fi super sa lucreze in domeniul lui,pt.tine ca nu ai fi singura printre straini,dar ...a-ti avut un motiv pt.care v-ati dus in Spania,si v-ati si luat acolo casa.noroc ca ai timp sa va ginditi.uneori asa ma satur de mizeriile de aici ...ca asa m-as duce,dar vorba aia: niciunde nu-s ciinii cu colaci in coada.acum 4 ani cind am fost prin straini(de 2 ori cite o luna,la specializare),am vazut si bune si rele,(la noi totusi mai multe sint relele)dar imi era un dor nebun de casa. si acum o intrebare( mde:curioasa rau sint):cum e sistemul sanitar pe acolo?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

e fain intr-un fel sa stai aici, dar e aiurea programul de munca.Adica de la 10-14 apoi pauza pana la 16.30-17.30 vara si stai pana la 20-21 la servici, iar sambata de la 10-14.Asta e una din chestiile pe care nu le suport, mai ales cand ai copii, si mai faci si 50 de km sa ajungi acasa sau 150 cat are marius. plus ca nu ai timp de nimic, nici de tine si nici de familie. Salariile sunt destul de mici, adica 800 de euro eu si 1000 ar avea marius daca ar lucra ca medic veterinar, si asta cu sambata si duminica si inclusiv urgente.Ori doar gunoiul e 70 de euro la 3 luni, impozit pe un apartament de 90 de m este de 150 de euro, comunitatea 30-40 de euro pe luna, net plus telegfon fix s ai te costa mai mult de 60 de euro.Si istea is chestii pe care vrei-nu vrei trebuie sa le platesti lunar. Deci din 2000 de euro se duc doar 400-500 de euro pe luna pe impozite asigurari, telefon, curent, apa, daca mai i si rata la o casa, in jur de 800-1000 de euro, si asta vorbim la un apartamnt modest de 70-80 m2, intr-un orasel, ca la oras asta platesti la 60 de m sia sta cu noroc. Noi cand am plecat din Romania era altceva, dar treburile s-au schimbat mult de atunci, au crescut preturile mai ales decand cu euro, si daca ai o casa platita acasa, nu cred ca merita sa te duci.Nu mai e nici spania ce a fost odata, mai ales daca esti un om cinstit, daca furi ai alte sanse sa te realizezi, dar nu e cazul[:D] sistemul de sanatate e relativ bun, adica nu platesti, nu dai spaga ca la noi, dar astepti de mori.Aseara am fost la urgenta ca nu ma simteam tare bine, si am stat de la 9 pana la 1.30 azi noapte.Am stat mult pana m-au luat, sunt foarte comozi, nu se streseaza cu nimic, iar daca vrei sa iti deao o programare la eco, nu pot in august ca sunt in vacanta[bang][bang]si imi fac in 30 iulie. Ai de asteptat mult, medicii de familie sunt un dezasru, si la orice te trimit la urgente, de asta ii si asa colapsata urgenta. Cam asta e. M-am cam intins cu vorba[:D] o zi frumoasa tuturor[bis] [gravi]+20 si Alexandru Marius
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...