Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

PRIETENE FARA TITLU (48)


Recommended Posts

Ufff am terminat si eu in sfarsit acum sunt stoarsa.[bang]Am facut supa, am aspirat, am sters praful, dezinfectat la baie, 2 ture de rufe spalat...intins, m-am dusat si acum mai stau 30 min sa-mi revin si o iau din loc sa-mi recuperez copilul.

 

Cristina sa purtati cu placere gecuta/balerinii. Asadar ai intinerit doamna decat esti fara copil acasa[:D]. Eu nu m-am mai avantat prin magazine desi incep sa-mi fac probleme cu ce sa ma imbrac pe zi ce trece...io cu burta meaaaa si parca n-am chef sa ma uit la haine de gravida ca-s odioase[q].

Eu inainte de a ramane iar insarcinata ajunsesem chiar sa am mai putine kg decat inainte de-al avea pe Nicolas... eram pe drumul cel bun acum iar voi fi cat China sper sa-l alaptez si pe bb2 vreo 6 luni sa slabesc si eu mai repede[:D] dupa care sper sa nu mai "mi se ceara" de dulciuri.

 

Sa vad daca il mai duc pe Nicolas cu bicicleta in parc... el zicea dimineata ca vrea[bang] si el merge tare iar eu nu pot sa merg prea mult pe jos[q] exclus sa alerg. La cat m-am agitat astazi ... chiar n-am chef de maraton[bang].

INGRID - misto ca Diana socializeaza cu copii eu il banuiesc pe Nicolas ca nu prea socializeaza. Cand il intreb daca se joaca cu baietii zice: NU CA IARASI S-AU CERTAT BAIETII. [bang]

 

 

Revin pe seara cu noutati.

 

LILIANA si[copil] NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

 

PASTE 2007

IARNA 2006

 

"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 203
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Hello si de la mine,acum am sosit si eu cu Diana si cu niste branzoici [pofta] de la mami.Ploua si-acum dar nu e deloc frig,e placut.Diana nu prea are chef de vorba.N-a vrut sa urce cu mami sa stea la ei,ci sa vina acasa la bobo.Bobo e cumintel ,s-a mai trezit la 12 a supt si de-atunci doarme iar pe burtica in patul mare din dormitor,ar cam trebui sa se trezeasca ...

Am vazut ca iar au avut azi exercitii cu forme geometrice.Dar simple de tot: sa coloreze fiecare forma in alta culoare.Si erau doar cercuri,triunghiuri si patrate.

ASTERY sa purtati sanatosi cumparaturile !

LILI harnica ai mai fost azi! Eu doar pe la bucatarie am manevrat niste supa de brocolli (can tot mi-a amintit Astery de ea) si spaghetti carbonara.

Ziceai ca-s cam putini copii ... o sa vezi ca de multe ori va fi asa mai ales ca vine iarna si se mai imbolnavesc,sau altii ii mai tin acasa chiar din teama asta - cei care au cu cine ii lasa,evident.

 

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

"Cainii latra,caravana trece."id="blue">
id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

http://www.dropshots.com/monica70#date/2009-09-17/15:02:39

V-am pus o poza cu meniul pe saptamana asta.Vad ca de anul asta au scris si gramajul si caloriile [:D][:-@] Daca dati dublu-clik pe poza se mareste si se vede bine.

 

Avem si noi sedinta joia viitoare la ora 16.

Astery si Dana voi o aveti azi parca,nu?

 

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

"Cainii latra,caravana trece."id="blue">
id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am intrebat-o acum pe Diana daca a servit la masa azi-dimineata si mi-a spus incantata ca ea a aranjat farfuriile pe masa.Am intrebat daca a fost pusa de doamna sau s-a cerut ea si mi-a zis ca a ridicat ea mana [:D] Ahaa deci e munca voluntara, asta n-o stiam [:-@] Imi imaginam ca fac cu schimbul ...

 

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

"Cainii latra,caravana trece."id="blue">
id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am facut si eu otzara de curatenie (nu asa mult ca Lili [:D]) si acum ma pun sa calc si sa-i schimb hainele. Cele de vara cu cele de toamna-iarna. Clar n-o sa mai avem 30 de grade, poate ocazional.

Fiica-mea a facut nitica febra, nu stiu cat ca n-am masurat-o, oricum i-am dat Panadol 7 ml si o fac din 8 in 8 ore, cel putin in prima zi.

Moni, sigur ca i-a convenit mai mult sa stea acasa, plus ca s-a jucat non-stop si a beneficiat de atentia mea. Ce e amuzant, s-a trezit la ora 15, fix ca la gradinita din somnul de amiaza. Si a mancat pe rupte, jur. Acum la 16 se miorlaia ca ii e foame, ce avem de mancare. I-am dat o banana, 4 biscuiti si o nectarina. Prevad ca dupa o ora iar imi cere. Boala asta o ingrasa.[8D]

Vad ca fiica-ta face voluntariat de mica. [pk] Si cand o fi mare, te rogi de ea sa-si faca patul[8D]. Asa e Denisa, nepoata-mea. Harnica pana a crescut.

Danae, pai Roxana e leita Diana de Moni. Auzi la ea sa se scoale si sa plece bucuroasa la gradi. Obraznicie curata![:D][pup]

Astept informatii de la sedinta.

Lili, stii ca am intrebat-o pe fiica-mea daca se cearta pe acolo sau se bat, cica nu, sunt cuminti toti. Naiba stie cum ii struneste. Dar Nicolas e mai selectiv, foarte bine ca nu se amesteca in certuri. O sa socializeze si el, daca Diana a facut-o...apoi orice copil o va face. Iti dai seama![:)]

Imi pare rau ca a plans Nicolas. Asa ar fi plans si Diana, deja incepuse de dimineata, dar cand a refuzat sa pape cu noi, am linistit-o ca mergem la doctor. Ce fericita a fost..haha! Imi spunea doctorul meu de familie, ca a ei fiica a plans 4 luni in fiecare dimineata. Si dupa aia era foarte calma. Eu sper sa nu-i tina pe astia mici atat.[bang]

Si totusi, nici o poza cu parul vopsit? Nici cu Nicolas?

Eu tot la 60 kg raman. Fras, bine ca nu cresc. [:D]

Astery, sa porti cu placere hainele si pantofii. Eu vreau o pereche de cizme cu toc si negre. Ca in rest, am de toate.

Daca as mai si slabi, cum ziceam mai sus...ce fericire ar fi. Pacat ca nu mai fumez.[q] Psihologia fumatorului...gasim motive pt orice.

Moni, am uitat, Diana a trecut la grupa mijlocie, nu? alte deziderate...figuri geometrice, litere...pai a ta va fi as.

nu mai stiti nimic de Bee? Dar de Anamaria? Dar de Deea? Daniela a inceput iar cura heliomarina? Ce fain de copii..

Ma duc sa calc.

 

Ingrid S si Diana

FILME 1

FILME 2

FILME 3

 

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.

Vauvenargues

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am revenit si noi de la adaptare. A fost super, piticul a ramas acolo pana la 12, s-a distrat, s-a jucat, mi-au zis educatoarele ca nu au avut nicio problema cu el, stiam eu ca asa va fi, ca e obisnuit. Drept rasplata l-am dus la librarie (magazinul lui preferat, pe langa magazinele de jucarii) si i-am mai cumparat un puzzle daca tot e pasionat. Maine la fel, sta pana la pranz, luni la fel si de marti incepe. In fine, dupa parerea mea nu avea nevoie de trei zile de adaptare dar daca asa zice regulamentul, aia e.

 

INGRID, sanatate Dianei, sa se faca repede bine. E bine ca papa bine, se va reface repede.

BRANDUSA, sunteti bine? Intra sa dai un semn!

LILI, sa stii ca si al meu evita copiii batausi sau care se cearta, daca incearca cineva sa dea in el sau sa se certe cu el ii spune foarte serios: 'Tu esti rau, nu esti prietenul meu si nu vorbesc cu tine'. [:-@] Asa se intampla la scoala cealalta, erau multi copii arabi, baieti adica, violenti. Sper ca aici, la noua gradi, sa nu fie cazul, dar nu cred, ca am vazut copiii. Eu asa l-am invatat sa reactioneze la conflicte, sa ignore, i-am povestit ca violenta este inutila si ca rezolva mult mai multe prin comunicare.

DANA[flo], multumesc frumos ca ai pus pozele, vad ca trebuie sa iti mai trimit, ca sunt unele care lipsesc, imi fac timp si rezolv.

Ti-am admirat fetitele, sunt niste dulci[olala] si ce frumos ca au grija una de alta!

MONI, frumoasa poza cu voi doua, tocmai am vazut-o, esti o mamica tanara si frumoasa![olala]

CRISTINA, imi si imaginez fetita respectiva imbracata cu hainutele lui Razvan, cred ca era haioasa rau![:)] Foarte frumos la gradi la Razvanel, mi-au placut pozele, si baietelul, normal.[olala]

DENISA, sanatate multa lui Alex, sa isi revina! Sa stii ca si al meu face diaree foarte des cand schimba locul.

Mai voiam eu sa va zic mai multe dar sunt cu mintea in multe locuri, intru eu mai incolo.

[pup], sa aveti o dupa-amiaza frumoasa.

 

Lost in different projects...

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

INGRID vai ce fomista Diana ta [:D] Sper sa nu ii urce febra aia.Nu stiu daca ii invata litere din grupa mijlocie! Cred ca abia in pregatitoare vor face asta,sau eventual si in cea mare,dar nu prea cred! O sa caut pe net poate dau peste programa,ca-s chiar curioasa! Ma bucur ca nu se bat copiii la Diana ta la gradi,asta inseamna ca au o educatoare capabila! Si oricum mi-am dat seama de-asta fiindca o accepota Diana ta.Asta chiar daca-s multi copii in grupa ,asa ziceai ca-s multi nu? Fata de gradi aia privata oricum sunt multi.

ANDA mersi de complimente,hai ca nu-i chiar asa.Vezi ca si tu ai ramas restanta rau si demuult la macar o poza cu tine [:-@]! Tot cumintel a ramas Mark al tau [olala] Zici ca a devenit pasionat de puzzle? Cu cate bucati face deja singur?

 

Diana mancand ciocolata,catre Tudor: "BOBO CAND O SA FI MARE ITI DAU CIOCOLATA!

BOBO NU PLANGE! ... si catre taica-su: POATE I-E POFTA DE CIOCO ... " [:D]

 

Tot de la Diana: "TATIII !!! CE CHILOTI FRUMOSI AI TU!!!" [:-)))]

 

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

"Cainii latra,caravana trece."id="blue">
id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello,

Multumesc ca ati intrebat, abia am iesit dintr-o sedinta de 4h si am si treburi de rezolvat in max 2h ca treb sa merg cu Alex la medic..macarm-a remarcat presedintele[:D]

Apoi legat de A, e mai bine, nu a mai facut de dimi decat normal, i-am dat ceai de menta cu smecta si abanana la greu..

Crsitina- Alex nu mai ia de aproape 1 luna homeopatele, pina nu ajung cu el aici la cine trebuie, nu mai dau asa dupa ureche nimic..Saracul a slabit,are doar 13,3 kg si 91cm, avea 14 cand era la mama,dar asta e, si din cauza ca la Montessori nimeni nu il ajuta, fiind regim mai de scoala si nu de cresa, nu le baga in gura..dar asa va inavata curand singur sa pape..

Merg sa citesc din urma, ca nu am apucat, va doresc numai bine si o seara faina.Noi speram ca maine seara sa o stergem pt 2 zile la cabana, sa vedem cum sunt copiii insa.

 

Denisa cu Emma Andrea 3,5 ani si Mark Alex 2 ani

 

Zambeste, si maine e o zi!

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In sfarsit am adormit copilul mai devreme... la 22 si 30[pk]. Azi l-am gasit bine se juca cu niste masinute si avea iarasi pe manute bulinuta, inimioara, floricica si un sticker fluture. Fericit ca m-a vazut... iar a avut reclamatii la doamna[:D] ca i-a dat doar puzzle cu delfini si ca nu i-a dat cu elefanti[bang].. ca alea sunt sus pe rafturi. Din cate mi-a zis ieri le da doar d-alea de inceoatiri de 4-8-12 piese[bang]... Probabil ca ala cu elefanti e cu mai multe piese si inca nu le dau[bang]. In rest mi-a zis ca s-a uitat la Degetica si ca au cantat "Noi suntem piticii/ Piticii voinicii" si ca a raspuns PREZENT cand l-a numit doamna[pk]. Am intrebat daca socializeaza cu copii si mi-a zis doamna ca DA iar el mi-a zis ca s-a invartit cu Luca , ca ei sunt prieteni buni[pk]... probabil au dansat la un cantecel .

In seara asta insa mi-a zis ca el nu mai vrea la gradi... ca nu sunt oameni mari ...ca el ma iubeste si ca vrea sa stea putin[:-@]. Probabil ca i-a trecut interesul vorba ta INGRID si dorul de mine l-a ajuns...ca deh nu mai petrece atata timp cu mine, evident. Cand vine acasa nu stie cum sa se joace mai mult cu jucariile...pe-afara si mai vine sa facem si exercitii impreuna. L-a apucat iarasi sa coloreze..probabil de la gradi.

MONI - cica la gr mica si la gr mijl se fac aceleasi activitati doar ca la gr mica mai relaxat...iar la mijlocie mai condensat asa ca nu cred ca o sa ii puna la litere si cifre inca.

Si noi avem sedinta marti.Sunt curioasa ce aflu... si mai ales sa vaza si ochiu meu parintii si copii[:D].

 

ANDA - super ca Mark s-a adaptat imediat. Sa stii ca Nicols daca se ia cineva de el... si da in el... nu ramane dator[bang]...de-asta mi-e teama sa nu se incaiere pe-acolo . Oricum de ceva vreme am vazut ca ii evita pe cei care sunt mai razboinici. Educatoarea a zis ca sunt cuminti...tocmai ca am intrebat daca a intrat cu cineva in conflict.

 

INGRID - sper sa se faca bine Diana pana luni... cred si eu ca a fost fericita ca doar i s-a acordat toata atentia. Poate n-ai facut atat de multa treaba ca mine... dar ai zis ca speli pe jos...eu n-am mai apucat si nici nu ma incumet sa o fac..pt ca obosesc[bang] si de calcat am o gramada mai ales ca abia am spalat iarasi...nu mai vorbesc ca mi-e frica sa intru in dressing din cauza debandadei de-acolo[bang].

 

Acum merg sa calc o camasa lu domnu director[:D] ca ma concediaza si un tricou pt Nicolas apoi la nani ca trebuie sa-ll mai culc si pe bebelushul din burta.

 

Am uitat sa va zic...felia de chec de astazi i-a cerut-o doamnei sa mi-o dea mie pt bebelush sa creasca si el mare[:D].

Apoi i-am dat eu la masina 2 tarte in forma de inimioara umplute cu mere (ca din placinta)... a lins tot[olala].

Ieri i-am dus gogosi si azi chiar m-a intrebat daca i-am mai luat gogosi... noroc ca am fost inspirata de prajituri.. de-acum trebuie sa ma prezint mereu cu ceva.

 

Noapte buna!

 

LILIANA si[copil] NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

 

PASTE 2007

IARNA 2006

 

"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hielau si eu p-aci,astept sa fiu servita cu niste inghetata ca tot calduri am.Cand e racoare afara parca tot mai cald e in casa [bang] Asta desi tot cu geamurile deschise am fost azi.

Si eu am pus strumfii la culcare mai devreme,in jur de 22,30.Sper sa doarma Tudor pana dimineata,ca tare cuminte a mai fost azi.Aproape ca nu a plans,sau daca a facut-o a plans putintel si mai finutz.A dormit,a mancat,a stat si cumintel cu ochii prin camera,a mai si zambit [olala] Si la baie nici pas n-a zis nici cand l-am scos si imbracat macar! Tare ii mai place in apa [pk]

Apropo de el,azi am vazut cand statea in bouncer si se uita la jucarioarele alea agatate ca se uita "concish" [bang],adica ii fug ochii,sau cum se zice. Se uita asa de concentrat la motzoneii aia ... sper sa fie ocazional,ca parca am citit ca la bebeii asa mici se mai intampla si fara semnificatii.

Diana iar m-a cam suparat azi ca la un moment dat,de ce ii ziceam sa nu faca galagie ,intentionat facea [bang] Cum n-a putut iesi pe-afara din cauza ploii,a mers macar la frate-meu in apartament cu Ghita vreo ora sa se mai joace si acolo.

Am intrebat-o iar daca au puzzle la gradinita si zice ca nu au ... Cam inapoiati,nu? [bang][:D]

Chiar am remarcat azi ce relaxata circula Diana pe-acolo,de parca ar fi acasa ... mi-a zis la un moment dat ceva si numai vad ca a disparut din zona - eu tocmai predam educatoarei plasa cu servetelele,hartia si sapunul si plateam ceva pe-acolo.Cand m-am dus sa vad,ea mersese in baie,isi luase cana si se servise de la dozator cu apa,pe urma s-a dus sa puna la loc cana si se mai si oprise cu o fetita pe coridor "la un pahar de vorba" [:D] Mi-a zis si cine era si cum o cheama pe tipa ce i-a chemat in sala dimineata la grupa mare.Eu credeam ca e doamna educatoarea de la grupa mare,dar mi-a zis ca nuuu,asta e doamna Angela de la bucatarie ...

DENISA bine ca i-a trecut lui Alex,e clar ca de la schimbat locul i s-a tras! Cu mucii cum mai sunt?

LILI sa stii ca fix in ziua a patra de gradi anul trecut Dianei i s-a nazarit ca nu mai vrea sa mearga la gradinita - asta dupa ce primele 3 zile fusese incantata si a stat din prima la program lung.Drept urmare a lasat-o taica-su acolo zbierand de nervi ca nu i se face pe plac.Dar in cateva minute s-a calmat ca doamnele erau inarmate cu bomboane [8D][:-@] Asa i-au potolit pe multi in primele zile.Dupa aia n-a mai facut niciodata asa circ Diana ... Cam asa fac cei carora le plac,dupa o vreme ii apuca ideea ca nu mai vor,asta pana se prind ca e obligatoriu [:D]

Io nu mai retin,Nicolas e inscrs la grupa mica sau mijlocie?

Si Diana cand era mica si o agresa cineva sarea sa dea inapoi urgent,dar imediat de cum a inceput gradinita a devenit tare concilianta! Evita conflictele si daca o loveste cineva nu da inapoi, ci doar vine rapid si paraste [:D]

 

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

"Cainii latra,caravana trece."id="blue">
id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...