Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Anestezia epidurala


Oaspete desprecopii

Recommended Posts

Initial, medicul meu imi recomandase anestezie epidurala , fiind la prima sarcina. Problema a fost ca medicul intarziase la nastere... si nu s-a mai putut face epidurala. Nu regret deloc! Am ajuns la spital cu dilatatie de 4 cm fara sa simt nicio durere , desi deja incepusem sa sangerez...dupa vreo ora de la ruperea apei au inceput durerile; la inceput erau din 10 in 10 min ...asta pe parcursul a jumatate de ora, pe urma au tinut-o din 5 in 5 mintimp de 2,5 ore...bebe voia sa iasa , dar eu refuzam sa imping fara ca medicul sa fie prezent ... in fine - a fost o situatie penibila(nu stiam ca defapt moasa face tot , medicul asista) Imediat ce a sosit medicul am si nascut la vreo 15 min. Travaliul in sine a durat vreo 3 ore...daca voi mai avea un bebe , cu siguranta nu as opta pentru anestezie epidurala , si cu siguranta voi naste cu alt medic! "A iubi o ora e ceva animalic; o zi e omenesc; o viatza intreaga e ceva ingeresc, dar a iubi toata viatza aceeasi persoana e ceva DIVIN..." (Paolo Mantegazza) Mamica de "berbecutza" Sophia Francesca Maria 29.03.2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 47
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Cat despre efectele secundare ... sunt cateva deloc putine ... http://reclama/nasterea/anestezia-epidurala-efecte-secundare.html "A iubi o ora e ceva animalic; o zi e omenesc; o viatza intreaga e ceva ingeresc, dar a iubi toata viatza aceeasi persoana e ceva DIVIN..." (Paolo Mantegazza) Mamica de "berbecutza" Sophia Francesca Maria 29.03.2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
fetelor, e adevarat ca in urma acestei anestezii... nu iti simti picioarele? sau e posibil? recunosc ca nu prea m-am documentat dar mi-a spus o cunostinta care a nascut acum 8 ani ca asa a patit...a nascut naturat dar i s-a facut anestezie si dupa nastere ( nu mai tin minte la cat timp spunea) tot nu-si simtea picioarele... Anca [gravi] 34+ (7 luni +)cu [baietel] Mihai Iulian AMR 5+ burtica la 33s https://picasaweb.google.com/114955754890412218353/LaPlimbare# fotografii de la cununie (la 20s) http://fotosivideo.blogspot.com/2012/01/irina-si-marian.html
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu e adevarat....e adevarat ca iti scade sensibilitatea la picioare, adica nu simti senzatia de alcool mentolat (la mine asa s-a testat de a prins epidurala), ca le simti ca de piatra, dar le poti misca, ce-i drept nu ft bine, e adevarat ca nu ai stabilitate in ele daca ai vrea sa mergi, dar le simti, sunt acolo, ale tale[:D]. Prea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Eu am nascut 3 copiii, toti 3 prin cezariana si toate cu anestezie epidurala. urmeaza a 4 a nastere peste 1 luna jumate, tot la fel. Nu am nascut in romania, dar anestezistul a fost altul, la fiecare nastere si nu am avut complicatii, niciodata. prima nastere a fost acum 10 ani, dupa travaliu de aprox. 30 de ore, cu dilatatie peste 8 , mi -a fost facuta epidurala la cerere, oricum nu cred ca as mai fi fost in stare de ceva fara ea. Din pacate nu am putut sa nasc norma, bebe era prea mare si la o jumatate de ora dupa prima epidurala, mi au facut o a doua si cezariana. A doua cezariana a urmat dupa 6 ani, fara sa asteptam declansarea travaliului, pur si simplu la programare, in saptamana 39. a 3 a a urmat dupa inca 2 ani, la fel....urmeaza a 4 a si ultima, intr o luna jumate cum am mai spus, sper sa decurga totul la fel ca la celelate, fara complicatii. cu toate anesteziile mi am mai simtit picioarele, adica simteam daca puneau ceva rece ( asa testau sa vada cum a prins amestezia, trebuia sa simt raceala aia diferit in functie de zona picioarelor) dar nu le am putut misca, cateva ore dupa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...