Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Poveste cu placinte


Recommended Posts

Janvier, imi pare nespus de rau pentru tot ce ti se intampla. Nu sunt eu printre cele mai luminate de aici de pe forum dar sper sa-ti pot raspunde la intrebarea legata de singuratate. Universul tau e cladit in jurul lui ca si cum te-ai agatat de el sa poti supravietui. Bun rau, e acolo in viata ta si in mentalul tau e liana de care te agati de fiecare data cand ai senzatia ca o sa cazi. Senzatia de singuratate ne-o inducem singuri. Nu stiu daca va functiona si la tine, dar uite.... eu nu mi-am permis sa ma simt singura. Nu am vrut. Sau nu am considerat singuratatea ca fiind cva negativ de care nu vreau sa aud in viata mea. Ba din contra, am considerat ca acum, mai mult ca niciodata am nevoie sa fiu eu, cu mine si cu gandurile mele. Multa lume mi-a spus ca nu sunt singura, ca o am pe fata mea. Nu compenseaza acel gol de singuratate pe care il acoperea un oaresce EL pe care eu il prognozasem ca fiind "imposibil de trait fara", dar un copil iti arata ca viata nus e reduce la prezenta unui barbat, ci la suficienta de a trai eu cu mine, de a ma descoperi eu pe mine si a face exclusiv ceea ce vreau exclusiv eu, pentru exclusiv mine. Singuratatea este doar o situatie de fapt. Este alegerea ta cum doresti sa o privesti. Singuratatea - un chin sau singuratatea - libertate si ragaz. Ragaz sa te aduni sa stii de ce ai nevoie si cums a obti. Ragaz sa-ti redefinesti ceea ce crezi ca ai pierdut: DEMNITATEA. Cel mai oribil este cand constati ca ti-ai pierdut demnitatea in fata prorpiei persoane. Ca tu nu mai poti avea incredere in tine. Lasa-l pe el si ce face el si axeaza-te pe tine, pe simtirile tale si pe nevoile tale si vei vedea cat de usor este totul. Astfel vei vedea ca singuratatea este fapt binevenita si mult asteptata, ca si cum sufletul tau incorsetat de realtia nociva pe care o ai cu barbatul care ti-a facut copii, tanjea in ascuns dupa aceasta singuratate echivalenta cu liberatatea, dar ii era prea frica sa recunoasca ca de fapt asta era esenta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 48
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Janvier, cauta un psiholog BUN. Te va ajuta foarte mult sa iti vizualizezi situatia asa cum este ea, sa te intelegi tu pe tine insati, de ce il mai iubesti, ce anume (mai) iubesti la el, sa iti alungi frica de singuratate (care oricat de grea ar fi, tot este mai buna decat sa traiesti o viata in care iti vei pierde incet-incet demnitatea si respectul pentru propria persoana). Mult succes si putere iti doresc! [flo] _________________________ Cred in soare chiar daca nu straluceste, cred in dragoste chiar daca sunt singura, cred in Dumnezeu chiar daca nu-mi raspunde.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

JAnvier, fara suparare, dar tu esti deja singura. Doar ca refuzi sa vezi realitatea. Realitatea lui nu e aceeasi cu a ta. Incearca sa iti canalizezi energia asupra ta, a ceea ce iti doresti tu, ce crezi tu ca vrei in viata ta, ce asteptari ai pe termen scurt si lung. Fa liste. Motive sa stau. Motive sa raman. Separa motivele ca bine intemeiate sau doar rezistenta la schimbare. Ce-mi place la relatie, ce nu. Cu ce as putea sa traiesc, cu ce nu. Apoi fa pace cu tine. mami de Sophia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui janvier
Buna. Am facut copii dupa certificatul de casatorie,dupa cartea de identitate,dupa certificatele copiilor,al meu... Imi trebuie neaparat avocat? JANVIER-mama de doi pitici
Teoretic, nu. Practic, e bine sa fie scrisa de un avocat cererea de divort. Certificatul de casatorie se ataseaza la dosar in original. Avocat pentru divort gasesti si la tribunal, sunt multi care asteapta in camera avocatilor sa intre la proces si sigur te pot ajuta sa scrii cererea, contra cost, desigur. Daca imi permiti un sfat, ar fi bine sa incepi intai procesul de divort si sa lasi partajul (presupun ca aveti bunuri comune) pentru o data ulterioara divortului, cand veti fi amandoi cu mintea limpede. Ai grija de tine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau ca treci prin asa ceva! In mare parte, te inteleg pentru ca sunt in proces de divort si pana la momentul despartirii am facut absolut totul in 2 sau 3 (avem un baietel). Sunt singura de la 1 iulie si a fost groaznic sa fac totul singura. Singuratatea m-a coplesit la momentul respectiv. Noaptea plangeam si ziua mergeam la birou vesela, seara aveam grija de copilul meu cu zambetul pe buze ca sa simta cat mai putin divortul. Incetul cu incetul am inceput sa dorm noptile, am inceput sa ma simt bine cu mine. Curaj! esti puternica, vei reusi sa treci acest hop si vei fi linistita! Referitor la dosarul de divort, te sfatuiesc sa consulti un avocat - macar pentru intocmirea cererii de divort si sa-ti raspunda la cateva intrebari. Trebuie sa actionezi pentru binele tau si al copiilor, el devine dusman (desi e greu de digerat si de suportat acest fapt). Multa putere iti doresc!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna. Va multumesc pentru incurajari si atentia pe care mi-o acordati. Saptamina viitoare sint ocupata pina la sfirsit,deci sanse sa vorbesc cu un avocat nu sint.Abia dupa 5 octombrie mi se degajeaza oarecum programul si voi rezerva timpul necesar pentru asta.Am o ...,hai sa-i spun curiozitate caci nu gasesc alt cuvint potrivit. Am inteles ca atunci cind se face cererea de divort se prezinta si motivele actiunii.Am citit o hirtie din acestea la o colega care deja a trecut prin divort.Nu mi-a placut deloc cum era formulat,se improsca cu noroi din toate directiile.Oare nu poti reduce toate explicatiile motivelor ce te determina sa inaintezi cererea de divort la o singura fraza?Ca sa ai credibilitate chiar trebuie sa expui cu de-amanuntul toate mizeriile?Spre exemplu eu mi-as motiva actiunea foarte scurt:Consider ca relatiile de familie sint iremediabil vatamate datorita infidelitatilor repetate,comunicarii ineficiente si timpului foarte scurt acordat vietii de familie.Daca judecatorul mi-ar cere sa intru in detalii pot sa o fac in conditiile unei sedinte cu usile inchise-chiar,se poate solicita asa ceva?.Vreau sa ma protejez cit pot emotional si cit pot vreau sa protejez ce a mai ramas din demnitatea mea si sa apar integral demnitatea copiilor. Cine a trecut prin din acestea sau este de meserie poate isi da cu parerea. Va multumesc si va pup pe toate. [pup][pup][pup][flo] JANVIER,mama de doi pitici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Un avocat iti poate formula in asa fel incat sa nu spuna nimic, dar sa lase loc de completari in cazul in care sotul tau se va impotrivi si va face probleme. Parerea mea este sa apelezi la un avocat. Ar fi mers varianta fara avocat doar daca v-ati fin inteles deja, tu si cu el, privitor la toate aspectele divortului, inclusiv partajul etc. Cel mai bine ar fi sa fiti amandoi de acord sa divortati prin culpa comuna. Asa nu trebuie dovedita culpa celuilalt si vei avea o sentinta "curata".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...