Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce sa fac?Ma doare sufletul....ma doare TOT


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui mara26
Eu nu stiu pe ce planeta traiti voi, fetelor, dar chestia cu inselatul o fac 99 din 100 de barbati.
Dap...e statistica oficiala. Ca aia cu "toate -deci 100 din 100- femei sunt c...asnice. Of, folclorul asta... crismari, in primul rand sunt impresionat de chestia cu microfonul in masina si tot ce a precedat, de cand ti-ai dat seama. Totusi, va trebui sa-ti dai seama de ce te inseala: a gasit o "veverita" cu coada sus (da, la 20 de ani veveritele tin coada foarte sus...) sau are o problema acasa. Daca e prima varianta, poate gasesti o soplutie sa treci peste. Nu ca as fi adeptul solutiei asta...dar te vad legata tare de el. Ceea ce nu-i nimic rau. Daca problema e acasa, vezi si tu ce poti rezolva; o femeie este suficient de desteapta sa gaseasca o rezolvare. Nu lua in seama (foarte mult...) comportamentul lui de acum: este prins cu chilotii in vine, se gandeste ce naiba a mai spus in masina, e greu sa vezi ca ai nevasta desteapta...dar e si incantator. Da-i o sansa...discutati pe indelete. I-al incet, cu cap, ca doar asa ai procedat si sa-l prinzi. Fa-ti o strategie de discutie...vorbeste putin si asculta mult. Dupa ce te lamuresti, vei lua cea mai buna solutie. Sunt sigur! [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]Rufus, Tora si iadele[/url][foto] [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email "] Retrospectiva 2008[/url] [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a"]Retrospectiva 2009[/url] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 84
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Rufus Nu lua in seama (foarte mult...) comportamentul lui de acum: este prins cu chilotii in vine, se gandeste ce naiba a mai spus in masina, e greu sa vezi ca ai nevasta desteapta...dar e si incantator.
pentru unii e doar greu; nu pot continua sa traiasca asa.
Eu stau pe tarm si-sufletul mi-e dus de-acasa. S-a pierdut pe-o cararuire-n nesfârsit si nu-si gaseste drumul înapoi. (Lucian Blaga, „La Mare”, 1919)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crismari, esti mai bine? Rufus, imi pare rau ca afirmatiile mele par sa sune atat de statistic. Din pacate realitatea este cinica. Aproape zilnic vorbesc cu sotul meu despre chestii de genul asta si el imi povesteste despre diversi colegi de servici(lucreaza intr-un mediu in care toata lumea poarta uniforma) si 1% dintre ei nu isi inseala partenera. Nici eu nu am fost scutita de o experienta de genul asta. Important este cum am gestionat-o. De fapt cred ca majoritatea cuplurilor trec prin astfel de crize.Dar, cum ati zis si voi conteaza sa iti dai seama daca a insemnat ceva sau nu. Pt cel care a inselat. Bineninteles ca si femeile inseala. Dar cred ca ele sunt prinse mai greu.[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

momentan eu nu cred ca exista barbati fideli, poate vreo 100 in toata lumea...eu am trecut printr-o relatie abuziva in care eram jignita, acuzata non stop de infidelitate si multe alte chestii...nu stiu daca m-a inselat dar hotului de hot ii este frica, si oricum se purta prea urat, asa ca sufeream oricum inselata sau nu. ai spus ca sotul tau era cam violent...eu zic pentru sanatatea ta si pentru sanatatea copilului tau sa incerci sa te concentrezi pe lucrurile frumoase din viata ta, pe copilul tau...usor de spus, greu de facut cand suferi atat de rau incat vrei sa-ti smulgi inima din piept...dar totusi incearca sa porti o discutie deschisa cu el, sa vezi daca mai poti rezolva ceva, asta daca tu consideri ca se merita efortul. toti vor spune paraseste-l, gata...simplu dar nu este asa usor de pus in practica ...nu te simti vinovata sau mai putin femeie, nu este vina ta, ci criza varstei sau alte mii de motive...incepe sa faci lucruri pentru tine, atat cat iti permite timpul...scoate la iveala femeia frumoasa si puternica de care el s-a indragostit si incearca sa te mentii pe linia de plutire... Timpul iti va vindeca ranile dar destul de greu, trebuie sa te pregatesti sufleteste sa depasesti momentul, fie ca ramai cu el sau nu.Iarta-l pentru tine (subliniez ca nu inseamna sa ramai cu el), nu-ti umple inima de venin, deoarece asa o sa si ramana. Elimina emotiile negative prin plans sau facand lucruri pentru tine.Realitatea noastra ne-o proiectam singuri prin modul in care gandim...am vazut asta si in propria experienta...la cateva ganduri negative sau emotii negative, adauga un gand frumos si bun... numai bine iti doresc[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crismari, te inteleg perfect. parca esti sora mea geamana, intr-o oarecare masura. Am trecut de curand prin ceea ce spui tu, deschideam geamul si imi venea sa sar sa duca durerea, mergeam cu masina si ma gandeam cum ar fi daca intru intr-un parapet. Apoi, imaginea copiilor ma aducea inapoi, pe drumul cel drept si mi-am dat seama ca am un pentru ce sa traiesc, chiar am obligatia sa traiesc pentru ei, ca nu imi permit sa mor. Aceeai necomunicare o avem si acum dupa 6 luni, suntem numai parintii copiilor, in rest...nimic. Am avut nenumarate momente in care l-am provocat la discutii. zadarnic. Ce sfat as putea eu sa iti dau: cantareste bine totul, vezi daca merita si daca e capabil sa schimbe ceva pentru binele amandurora. daca nu...Crede-ma ca nu merita. Viata este scurta si merita traita, nu trebuie sa te distrugi ptr un barbat care nu este capabil sa te faca fericita. Legat de faptul ca iti reproseaza ac tu esti vinovata...Asta e modalitatea oamenilor parsivi de a se scoate basma curata din rahatul in care singuri au intrat. Ce pot sa iti urez, decat ca totul sa se aseze asa cum este mai bine pentru tine si ca durerea asta sa nu o mai simti niciodata. Multa putere si sanatate. Mami de doi ingerasi Rares (15 oct 2006) si Miruna (1 febr 2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

o familie fericita as dori eu, oricui; nu neaparat una "intreaga" - in sensul legal al cuvantului. iar celor care isi permit le recomand cu tarie un psiholog bun - nu degeaba s-au inventat si merita fiecare banut.
Eu stau pe tarm si-sufletul mi-e dus de-acasa. S-a pierdut pe-o cararuire-n nesfârsit si nu-si gaseste drumul înapoi. (Lucian Blaga, „La Mare”, 1919)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cris daca intradevar dupa ce iti faci o analiza serioasa ajungi la concluzia ca vrei sa fie totul cum era odata desi tu esti cea care intretine familia ( si pe el ca parte a familiei), tu esti cea care i-a daruit familie are omu tot, nevasta si copil plus amanta atunci poti face asa. nu vb cu el decat ce tine de gospodarie si copil. suna-l sa vina ca ai ceva urgent de rezolvat sa stea cu copilul, cand vine , tu foarte aranjata, pudra un glos, un parfum nou, un sacou frumos, iesi pe usa cu gentuta ,nu inainte de a pupa copilul pe obraz si a-i spune doar copilului ca il iubesti, pe sot il poti mangaia pe par parinteste multumindu-i ca si-a facut timp, apreciezi ca si-a gasit timp si atat, iesi pe usa triumfatoare. mergi la fitness Nu raspunde niciodata primului telefon, poate daca ai chef raspunde cand suna din nou si atunci foarte tarziu. nu-l suna decat pt copil si treburi casnice care nu suporta amanare si fi cordiala nu-l intreba unde este nu aduce niciodata in discutie cuplul practic paraseste-l emotional. trimite-i mesaj sa cumpere apa si cartofi , eventual cateva borcane mai grele de ceva cand ajjunge acasa. Nu uita sa-i multumesti, zambesti si pleci la treburile tale (sper ca aveti o casa mare) daca deschide subiectul cuplu, inchide-l diplomata, pune bariera sa isi dea seama ca pierde teren. pedepseste-l pentru adulter fa cumparaturi zambeste oamenilor mergi la un restaurant frumos cu copilul nu il lasa sa se apropie de tine fizic zambeste-i si multumeste-i doar prieteneste cand face un efort pt familie dupa o perioada el va crede ca totul este roz initial, va incerca sa te ia in brate, eschiveaza-te. Atunci si numai atunci va incerca sa se gandeasca la tot, si va intelege ca periada asta de respiro e de fapt altceva, daca te iubeste va incerca sa te cucereasca, spune-i calma, fara niciun pic de drama, ca te-a ranit si nu il mai poti respecta. ca ai nevoie de timp sa te gandesti la ce vei face, sa te gandesti la tine, spune-i ca fiecare om este liber sa iubeasca pe cine vrea, si avem o singura viata, ii multumesti ca te-a facut sa intelegi cat de importanta este si ca avem dreptul sa o traim cum ne place. Intreaba-l cum ii place sa o traiasca, daca iti raspunde ca viata lui este alaturi de voi, spune-i ca nu esti pregatita lasa-l macar o luna in asteptarea raspunsului. daca nu face nimc din toate astea inseamna ca e foarte indragostit si dispus sa profite de ocazia oferita. daca te intreaba unde mergi asa gatita spune-i ca e o zi frumoasa, zambeste-i si pleaca. daca cedezi , va intelege insa ca poate face ce vrea si tot acasa vine. intr-o seara pe motiv de raceala mergi in alta camera sa dormi "adormi" instantaneu cand e si el in pat, daca te inbratiseaza da-i mana la o parte in somn mormaind ceva nemultumita, respinge-l, frustreaza-l, fa-l sa inteleaga el expresia pe care ti-a adresat-o tie "zero", cand vorbesti cu socrii fi nora fericita zambitoare, ocupata , care nu stie unde este barbatul si nu ii mai pasa. protejaza-te de suferinta toate astea daca tu intradevar vrei sa fi cu el, daca nu, atunci e simplu, m-ai ranit, mi-am pierdut increderea, nu pot trai cu un om in care nu am incredere , am avut alte asteptari de la tine, la revedere. Ai sa vezi ca viata e frumoasa cu el si fara el. Daca nu deschizi ochii sa te vezi bine, nici el nu te va remarca, si mereu va aparea o fata de 20 de ani, iar la un moment dat o va si iubi. avem cu totii dreptul sa fim fericiti, iar el te pedepseste pe tine pentru adulterul lui ca si cum tu esti cea care l-a comis. nu te revolta faptul ca il mai iubesti? Atunci trage-i presul de sub picioare sa cada rau. Si lasa-l jos. Eventual impinge-l daca nu ai loc de el. Sa speram ca de jos se va agata de tine. pana cand va recidiva ..iar :-(( Eu l-as face sa planga fiecare greseala , fiecare inbratisare data altei femei, fiecare minut de prostie, asta e viata, cand nu ai pantalonii pe masura. FERICIREA SE NUMESTE LETIZIA Doamne Ajuta-ne!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

desi candva am utilizat si eu diverse strategii de comportament, viata mi-a demonstrat, ca nu exista cu adevarat strategii pentru a determina pe cineva sa te iubeasca, sa te aprecieze si sa te respecte. sau strategii ca sa uiti cu adevarat umilinte, batai, jigniri, amante. poti dezvolta doar strategii de a ti mentine demnitatea, mintile intregi si sufletul intr-o stare acceptabila. cand suferi, suferi. si cand ai scos pe cineva de la inima si iti poti pastra calmul si detasarea, inseamna ca ai scos persoana de la inima. iar lucrurile, sunt de obicei, definitive. _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! [ruga]In asteptarea unui ingeras in viata noastra.... 2 IAD nereusite (prima cu Dr. Marinescu, a doua cu Dr. Albu Dragos 2009-2010), 1 FIV neureusit, sept 2010, decembrie 2010 neasteptat, test de sarcina pozitiv. ________________________________________________________________________
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...