Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

embolizare fibrom uterin


Recommended Posts

Buna. Sunt Carmen si am fost diagnosticata cu fibrom uterin de 17 mm.As dori sa recurg si eu la embolizare, cu toate ca medicul ginecolog mi-a spus ca e nevoie de histeroscopie. As dori sa imi spuneti cateva lucruri despre embolizare, daca a fost dureroasa, cat a costat operatia, la ce clinica si ce medic imi recomandati, cat a durat refacerea dupa embolizare. Sunt foarte disperata pt. ca am 31 de ani si imi doresc foarte mult un copil. Astept cu nerabdare raspunsurile voastre pentru ca trebuie sa ma decid cat mai repede, sa scap de aceasta neliniste care ma urmareste la orice pas. Multumesc din suflet.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Carmen, Bine ai venit pe DC! Intra pe topicul Fibrom uterin si vei gasi acolo o multime de informatii! http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=154695&SearchTerms=Fibrom,uterin Mi se pare totusi ca fibromul tau e destul de mic, din cate stiu eu, se practica embolizarea la un fibrom mai mare de 4 cm, nu fii disperata, vino pe topicul nostru, suntem multe care acum avem copii si fibroame mult mai mari decat al tau! Te asteptam! [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen,eu am facut si embolizare si m-am operat si de fibrom.Fibromul meu inainte de embolizare era mare, avea 9 cm,crescuse dim cauza stimularilor,dupa embolizare a ajuns la 6 cm si neramand insarcinat ,m-am operat si tot nu ma rmasa[bang]. Dupa ce am facut embolizarea ,Dr Peltecu de la Filantropia mi-a zis ca nu tb sa fac embolizarea ca scade rezerva ovariana[bang] Parerea mea este ca fibromul tau este f mic,poti sa ramai insarcinata cu el, problema apare dc este pozitionat in interiorul uterului si impiedica fixarea ssarcinii,atunci te gandesti la operatie ,poate la histeroscopie ,ca e prea mic pt operatie clasica. Bafta multa!Mai intreaba inca un dr pt alta parere.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc tuturor pentru mesaze. Nu ma asteptam sa primesc vreun raspuns. Problema mea este ca pozitionarea fibromului este chiar in interiorul uterului si nu pot avea copii pana nu scap de el, asa mi-a spus medicul ginecolog. Totusi , imi poate spune cineva in ce consta histeroscopia? Va multumesc din suflet inca o data pt. mesaje.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen, Pai eu as fi vrut sa am tipul asta de fibrom, pentru ca ce cel mai usor de rezolvat, prin histeroscopie, nu trebuie taiat uterul, deci probabil dupa interventie poti ramane insarcinata destul de repede. Histeroscopia e o metoda de diagnosticare dar si de extirpare a ceea ce se gaseste in neregula pe acolo, da un search pe net si vei gasi mai multe informatii. O alta metoda e laparoscopia, dar tot vei ramane cu cateva gaurele pe burta [:D], vezi ca e un topic pe aici. (Dr. Tutunaru face asa ceva cu succes). Oricum, nu te panica, in cazul tau, fibromul tau e floare la ureche...e adevarat, niciun dr. nu iti explica clar cum si ce, imi amintesc ca si eu am avut un adevarat cosmar atunci cand mi-am descoperit primul fibrom, la 25 de an, un amarat de 1,5 cm, ehe, ce fraiera eram, intretimp, am ajuns la vreo 5 fibroame (cine le mai inumara? [:D]), de toate tipurile, mai putin intra-cavitar, dar uite ca am facut si bb cu ele cu tot (si aveam 34 de ani cand am ramas insarcinata), in sarcina au ajuns la 7 cm, dupa la 2 si....deci, se poate! Capul sus si succes![pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...
Buna fetelor! am o rugaminte la voi: care v-ati facut embolizarea la Spitalul Universitar din Bucuresti? am si eu 2 fibroame( 1 de 3cm si al-2-lea de 2cm) si dr mi-a zis sa ma gandesc la o embolizare in lunile care urmeaza. nu fac/nu am facut tratament, mari probleme nu imi dau, poate menstra mai abundenta, dar..cresc..si dr mi-a zis sa fac de acum embolizarea sa nu astept pentru ca evolutia lor e incerta, pot ramane asa,pot creste..revenind la intrebare: ce imi trebuie la spital? trimitere de la medicul de familie catre ginecologie? presupun. si alta intrebare mai fierbinte: cat merg atentiile la dr? nu stau prea bine cu banii si mi-ar prinde f bine un raspuns ca sa strag bani,ma mai imprumut vad eu ce fac. dar trebuie sa stiu si eu cam cu cati bani trebuie sa fiu pregatita. eventual imi puteti lasa mesaj pe pm. va multumesc
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...