Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viatza in Germania (cap. 65)***La multi ani, 2011!


Recommended Posts

draga alberje, calm ca nu ptr tine am scris. ce te-oi fi inversunat asa, nu stiu?
[url="http://picasaweb.google.com/BazarGeneral"]Bazar general pe DC[/url]
********************* [url="http://paul-mihaita.blogspot.com"]VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA[/url][bonjovi] [URL="http://negusdavidchristian.blogspot.com/"]Speranta si incredere pentru David[/URL] [bonjovi] _____________________M-am nascut pentru succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Va multumesc mult pentru raspunsuri conteaza foarte mult pt mine ca sunt persoane care incearca sa ma ajute. Imi pare rau ca va contraziceti din cauza mea.Kariguld referitor la situatie e intr-adevar nasola dar ne-am propus sa rezistam si sa incercam sa ne facem sederea cat mai placuta pt timpul care o sa mai ramanem aici (speram cat mai mult) ca in Romania nu mai era nimic de facut eu mi-am cautat de munca timp de un an de zile (in ultimul an de facultate) iar iubitul meu o perioada mai lunga si nu reuseam sa gasim.Cat despre traducator nu prea avem la cine sa apelam suntem de putin timp aici si nu prea cunoastem pe nimeni care sa stie cat de cat limba in afara de patronul roman care ne-a angajat.Albertje (traiasca galatiul ;))) contractul cu firma din romania e valabil pana in septembrie si eu si iubitul meu speram ca pana atunci sa invatam limba si poate ne gasim ceva de munca asa cum spui tu pe cont propriu imi inkipui ca e greu dar si eu si iubitul meu constietizam ca nimik in viata nu e usor. Aschiutza :)(iubitul meu zice ca asa il poreclea un vecin cand era mic) nu primim acele foi dar am putea sa le cerem numai ca in afara de asigurarea medicala care nici nu a venit inca toate se platesc catre statul roman nu german; de locuit nu locuim kiar in Hamburg ci intr-un sat l-as putea numi din vecinatate numit Kaltenkirchen iar locul unde muncim si unde am vrea sa gasim si o locuinta pt noi se numeste Norderstedt. Acuma urmatoarea intrebare care as vrea sa o adresez este cum gasim si noi o scoala ca sa putem face niste cursuri de germana ca iubitul meu a intalnit un doctor din Constanta care zicea ca am putea face asta intr-un volkskunst schule si zicea ca nu costa prea scump sau poate im puteti recomanda altceva.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bibiloi, uite intr-o prima faza si un link pentru o scoala care ofera cursuri de limba germana in zona Norderstedt. Scoala este Volkshochschule (mai corect spus): http://www.vhs-norderstedt.de/index.php?id=134&urlparameter=kathaupt:1;katid:49; Intreaba de "integrationskurse". Cei de acolo sunt de regula interesati sa va ia ca elevi si dea aceea ar fi in interesul lor sa va si ajute sa va bage la un astfel de curs. Asta inseamna, ei se vor ocupa de depunerea actelor necesare pt obtinerea de la nu-stiu-ce-Amt a dreptului de participare la acest curs. In felul asta veti plati o suma extrem de mica pt curs, ceva de ordinul 1 eur pe ora, adica cam 100 eur pe luna (la un curs intensiv de germana). Mentionez ca eu nu cunosc aceasta scoala, am dat doar cautare pe net ca sa va ajut. Eu am invata germana in alta scoala, dar e departe de voi. Vezi si la Abendkurse, su loc deci seara. Acelasi sfat va dau si eu: nu va bagati la semnat contracte in germana pe care nu le intelegeti! Mai bine cereti aici ajutor cu o traducere! In masura in care pot, va ajut eu. Eu sunt acum cu bebe mic, deci cam knapp cu timpul liber. Cat despre locuit, de regula daca va duceti la o vizionare de apartamente, vi se cere sa completati un formular in care precizati venitul castigat aici. Daca nu stiti limba e cam greu sa va descurcati - dar nu imposibil.Daca va descurcati cu engleza, poate ar fi interesant sa cautati chirie printr-o firma de intermediere. Atunci s-ar ocupa ei de gasit ceva pt voi. Veti plati Maklercourtage (parca asa se numeste) dar stiti macar ca ati gasit ceva pe gustul/cerintele voastre. Iti trimit si PM cu o intrebare mai personala. Numai bine. PS: ti-am trimis mesaj pe yahoo. PMul tau aici nu e activat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fam. bibiloi, cred ca profesorul din constanta ti-a povestit despre cursurile oferite de volkshochschule. prescurtarea este vhs, si exista cate una in fiecare oras, uneori si in cele mai micute. acolo poti incepe, au multe cursuri, de la cele de incepatori pana la mai complicate. limba germana e grea, dar nu imposibil de invatat. ce mi se pare mie important este sa incerci mereu sa comunici cu nemti, sa te chinui sa vorbesti cu ei, sa ai noroc sa gasesti pe cineva dispus sa te corecteze cand gresesti. acum opt ani cand am venit eu aici nu stiam o boaba, am facut un curs intensiv de sase luni de zile, opt ore pe zi (platit din buzunarul propriu), dar la scoala inveti germana literara, nu cea vorbita pe strada. asa ca desi am terminat cursul cu foarte bine si ma descurcam la citit si scris destul de bine, aveam dificultati majore in a ma intelege cu vecinii mei care vorbesc dialect. si acum am momente cand ii inteleg mai greu, dar la inceput era crunt. apoi m-am angajat pe un post de munca de jos, dat cu matura, cum spuneti voi, dar abia acolo am invatat sa vorbesc, la inceput nu intelegeam nici jumate.ca sa nu mai spun ca si pentru munca aia iti trebuie un minim de germana, ca nu munceste nimeni cu tine daca nu te descurci cat de cat. nu zic ca e o idee geniala, daca se poate sa va gasiti o munca buna, invatati si acolo germana, logic, doar ca atata timp cat nu te poti exprima bine, sansele de a-ti gasi ceva bun de munca sunt mici de tot. si pe buna dreptate, as spune eu. asa ca sfatul meu pentru toti cei care vor sa vina si sa traiasca aici: invatati germana bine si foarte bine. exista multe nivele, daca va uitati pe un site al unei scoli vhs o sa vedeti cam ce multe nivele sunt. si pentru cei care deja au cunostinte bune de germana, exista un test numit: deutsch für den beruf, nivelul B2, exista firme care solicita acest test pentru a angaja muncitori straini. cei de la vhs au si ore de consiliere pentru imigranti, unde ti se spune cam ce ai putea face aici. dar toata lumea iti spune, oriunde te-ai duce: incepeti cu invatatul limbii, si apoi mai vorbim. bafta multa tuturor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bibiloi, mai sunt si alte scoli unde poti invata germana, unele la care nu platesti nici un euro. din grupul vostru nu cunoaste nimeni limba germana? il puteti intreba pe patronul vostru, spui ca e roman el trebuie sa cunoasca si limba germana. aveti asupra voastra copia contractului? una trebuie sa fie la patron si alta la voi. la inscrierea la scoala iti vor trebui acte, dovada ca locuiesti in Germania (acea adeverinta de la Einwohnermeldeamt). plus o adeverinta cu ce venit aveti.
[url="http://picasaweb.google.com/BazarGeneral"]Bazar general pe DC[/url]
********************* [url="http://paul-mihaita.blogspot.com"]VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA[/url][bonjovi] [URL="http://negusdavidchristian.blogspot.com/"]Speranta si incredere pentru David[/URL] [bonjovi] _____________________M-am nascut pentru succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina merci de informatie, nu stiam ca in februarie se fac inscrierile.Deci daca copilul face 3 ani in aprilie, anul asta scolar sa imi iau gandul? Speram sa il dau la o gradi particulara chiar dc e mai scump, sa ma pot ducve si eu la un curs intesiv de germana. Nu ma asteptam sa fie asa de greu si aici cu gradinitele...Nu prea stiu cum sa procedez
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui kiki78
Alina merci de informatie, nu stiam ca in februarie se fac inscrierile.Deci daca copilul face 3 ani in aprilie, anul asta scolar sa imi iau gandul? Speram sa il dau la o gradi particulara chiar dc e mai scump, sa ma pot ducve si eu la un curs intesiv de germana. Nu ma asteptam sa fie asa de greu si aici cu gradinitele...Nu prea stiu cum sa procedez
Kiki,posibil sa nu ti-l ia daca tu stai acasa si daca ei nu au suficiente locuri.Mergi la inscriere si vei primi informatii,cite locuri au si cum e treaba,ei oricum iti vor trimite scrisoare acasa daca ai primit loc sau mai ai de asteptat,nu-ti spun pe loc.Sincer in cel mai ultrafericit caz cred ca il poate lua din aprilie. De gradinitele private nu stiu decit ca sunt f putine si probabil ca iti va fi avantajos daca ai una in apropiere.Daca nu,sa alergi de colo colo,nu cred ca e ok. Vezi ca daca faci cursuri de germana la VHS in centru,aveau kinderbetreung,poate ca ti-l primesc insa nu stiu la vremea asta daca mai e ceva,de obicei cursurile noi incep in primavara.Merita sa mergi la VHS si sa te informezi. Succes! Alina,mami de 2 copii minunati
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Albertje, subiectul despre firma personala ma intereseaza. AI vrea sa-l dezvolti te rog? Cunosc regulile in Olanda si stiu ca multi Romani merg in Olanda si isi deschid firme dar vreau sa stiu cum este aici in Germania. Si mai stiu ca in Olanda nu au drept de munca dupa ce a trecut termenul de un an ca antrpenor. Este vorba despre un alt 'statut#. Probabil asa este si in Germania. Kariguld, eu cred ca pt orice antrepenor este greu sa gaseasca un contract de servcii si pt cei care sunt bastinasi si vorbesc limba corect. Concurenta e morbida peste tot. Dar nu este imposibil, trebuie doar sa ai stofa de antrepenor si vezi sanse si sa fii rapid si putin 'rechin'. Nu toata lumea e asa, ai dreptate, dar cel putin e bine sa avem informatii despre aceasta posibilitate. Albertje, ne spui te rog ce si cum? Eu sunt foarte interesata![flo] Aschiutza, daca cineva lucreaza pt o firma Romana in Germania nu construieste aceleasi drepturi ca si cineva care are contract direct cu o firma Germana. De fapt acea persoana nu exista dpdv social si juridic pt Germania ci doar se afla fizic pe teritoriul Germaniei. Dar daca se pot castiga bani buni cu chestia asta, nu mi se pare o problema. Se poate lucra asa pana in 2014 si dupa aceea intra dreptul de munca pe piata si pt Romania. Cateodata trebuie gandit in sanse si nu in probleme.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...