Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viatza in Germania (cap. 65)***La multi ani, 2011!


Recommended Posts

Buna Diana si bine ai venit si din partea mea! In principiu sunt hoteluri Motel One peste tot, este o retea proaspat renovata, nu e de lux dar curat si simplu. http://www.motel-one.com/de/ Alege un oras in stanga la Stadt si apoi gasesti toate hotelurile cu adresa. Alegeti un hotel in drumul vostru. Avem zapada!! cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Didi Merci! Da, am reusit...primele 3 saptamani au fost ingrozitoare, pana mi-am intrat un pic in ritm cu trezitul la 6, programul de scoala, teme, copil....apoi am uitat de ce mi-am dorit sa devin educatoare ca nu faceam nimic din ce mi-am imaginat eu ca o sa invat la scoala asta, noroc ca am avut o saptamana de practica si mi-am reamintit iar acum sunt iarasi f motivata [:)] Inainte sa incep scoala m-am gandit ca voi avea poate probleme cu profesorii, dar sunt f de treaba si intelegatori cu mine...in schimb o parte din colegi nu...dupa ce am primit rezultatele la prima Klausur au inceput comentariile pe la spate dar deja m-am obisnuit si-mi vad de treaba mea, nu ma intereseaza ce gandesc ei. Si tu am inteles ca ai inceput munca, cum e? Te descurci si cu copii?[:)] Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult pentru informatii si primire! [grup] Panseluta, multumesc. Pare ok hotelul si pretul la fel. Didi, da suntem amandoi medici. Nu e secret unde mergem, la Gelsenkirchen, langa Essen. Deocamdata nu mai am intrebari, probabil dupa ce ajungem si ma dezmeticesc incep sa intreb.[:D] Va pup! [9cer] Diana cu [bonjovi] Vlad (16.05.04) & [8**]Timeea (18.05.06) & [copil]Teodora (11.11.09) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=156074"]Maria_rubi, o mamica DC are nevoie de ajutor![/url] [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diana, duceti-va neaparat in Nürnberg, nu eram eu sigura dar mi-a confirmat acum o prietena...Targul de craciun de acolo e unul dintre cele mai vestite targuri din germania!E aproape de hotel.Tot in zona respectiva, cumva pe strada principala, daca o iei in jos, este un restaurant numai cu specialitati pe baza de cartofi. Am uitat din pacate cum se numeste dar puteti intreba in hotel. Este super ! il recomand cu caldura. A venit iarna! Aici a nins, e soare, superb! Diseara intenbtionez sa ies cu familionul in oras, la targul de craciun ! Ar fi prima noastra iesire cu bebica, mai la distanta de casa.Abia astept! Edit: Acuma am vazut raspunsul lui Tinatache. Asa e, idea cu cautatul hotelului in drum e si mai buna!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Scriu asa intr-o scurta pauza de facut bagaje. Am rezervat la un hotel din Regensburg, am zis ca fim siguri ca ajungem, sa fie mai aproape un pic. Mishutza ma bucur ca mai e cineva in Gelsenkirchen! [pk] Daca nu e prea mult, si doresti, te-as ruga sa-mi trimiti un pm cu date de contact, un telefon, adresa de mail daca am ceva probleme sa pot sa te contactez. [flo] Pupici! [9cer] Diana cu [bonjovi] Vlad (16.05.04) & [8**]Timeea (18.05.06) & [copil]Teodora (11.11.09) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=156074"]Maria_rubi, o mamica DC are nevoie de ajutor![/url] [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui angiuta
Lia eu fac un Ausbildung zur Erzieherin si saptamana asta e Rchtswoche iar tema mea e tocmai Aufsichtpflicht. Nu conteaza ca accidentul nu a avut loc in incinta gradinitei, educatoarele sunt raspunzatoare de copii atunci cand merg la Spielplatz sau altundeva. Accidente se pot intampla, uneori nu se poate face nimic pentru a evita dar asta trebuie hotarat intr-o sedinta cu directoarea si educatoarea (educatoarele care au fost acolo la momentul respectiv). De aceea e important sa faci cat mai curand un Termin sa clarificati problema ( se face un Protokoll). Orice gradintita, Hort sau scoala (indiferent daca e de stat sau privata) este obligata prin lege sa aiba Unfallversieherung. Prin contractul cu Traegerul se stipuleaza de obicei ca in cazul unui accident sa te anunte imediat iar daca nu esti de gasit nici tu si nici tatal atunci Directoarea (principala delegata de Traeger) este cea care cheama salvarea. Ce imi este foarte neclar este de ce nu te-au anuntat imediat de accident. Vineri am Fachgespraech si o sa pun problema. Daca rezulta ca educatoarea e vinovata poate fi si concediata. Ce te sfatuiesc e sa nu te lasi pagubasa. Nu stiu daca lucrurile merg automat sau tre sa faci o plangere oficiala, in orice caz eu o plangere la Jugendamt as face neaparat. Daca vrei iti pot scana materialele pe care le am si sa ti le trimit dar info despre pasii pe care tre sa-i faci cand se intampla asa ceva nu sunt, doar ce consecvente pot urma pentru educatoare. Insanatosire grabnica lui Aimee! Celesta felicitari pentru bebe! Sa iti traiasca! Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007)
Angiuta multumesc frumos pentru ca te-ai gandit sa-mi scrii, mai ales fiind in domeniu. Faptul ca nu m-au sunat este si intrebarea mea, asta nu pot sa inteleg(asta va fi prima intrebare pe care am s-o pun cand o voi revedea pe educatoare). Maine cerem Termin cu directoarea gradinitei sa ne intalnim si sa stabilim exact conditiile in care o mai trimit pe Aimee la gradi. M-ar intereasa foarte tare daca poti sa-mi trimiti documentatia cu pasii pe acre trebuie sa-i urmez. Multumesc tare mult. saptamana asta mergem din nou la Zahnarzt si sper sa ne spuna acum ce se va intampla cu dintisorul. Fetelor va multumesc tuturor pentru ca mi-ati scris si mi-ati dat sfaturi de pret. Liutzica si ingerasa ei Cristina-Aimee
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[quote]citat din mesajul lui DianaR
Buna seara! Ma iertati ca dau buzna, dar intr-o saptamana vom fi si noi mutati cu mic cu mare in Germania. Sotul a primit job acolo si in curand incepe lucrul. Urmeaza sa plecam cu masina ticsita de lucruri, remorca acoperita cu prelata si 3 copii, vrem neaparat sa facem undeva o oprire peste noapte pe parcursul celor 1500 de km. Undeva in zona München sau Nürnberg ar fi cel mai bine. Intrebarea si rugamintea mea este daca nu cunoasteti in zona respectiva hotel/motel/pensiune cu parcare cat de cat inchisa, ceva de genul curte care se inchide, parcare subterana, garaj etc. Va multumesc mult ptr info, si daca se poate si ma primiti mai intru pe aici![flo] Diana Bun venit in randul nemtoaicelor! NU stiu sa te ajut cu info despre hoteluri in zona respectiva, dar eram curioasa in ce oras va mutati. Liutzica si ingerasa ei Cristina-Aimee
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...