Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viatza in Germania (cap. 65)***La multi ani, 2011!


Recommended Posts

neatza la [cafea]. cam tarziu, da' e cafeaua de pranz... cum e, ati fost cuminti, a venit Mos Nicolae cu cioco sau cu batz? Era cat pe ca sa-l sar anu asta, am uitat complet[:D] Ar fi fost drama, drama, baby... Da' a venit, cu dulciuri si carticele, toata lumea e fericita. Numai bine! la noi a plouat si e urat afara, numai vreme de [nani]! cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

concertul Shakirei de la Frankfurt a fost anulat...cica din cauza zapezii. Pai ce profesionisti sunt astia ca zapada n-a fost decat spre seara????? Va tin eu la curent cu vestile de la Kiga. Luni cica tre sa ne dea raspuns in urma intrevederii de acum 2 zile. Am pus niste conditii si sa vedem ce obtinem. Liutzica si ingerasa ei Cristina-Aimee
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lia, am inteles azi la radio ca n-a putut decola din Paris, acolo a fost mai rau ca la noi. Pe Frankfurt au anulat peste 250 zboruri.......Aseara Bianca a avut Weichnachtskonzert......am plecat pe ploaie/zapada la 18.30 si, cind am ieist la 22 era zapada de vreo 10 cm (la noi in zona), aluneca, viscolea, era ger............ca atare, azi dimineata patinai:_((Stii cum e aici: da putzina zapada, ii ia pe "nepregatite" (desi, aseara cind am zis asta ma intrebau nemtoaicele: "Asta e putzina zapada?" Andreia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui helbi
Lia, am inteles azi la radio ca n-a putut decola din Paris, acolo a fost mai rau ca la noi. Pe Frankfurt au anulat peste 250 zboruri.......Aseara Bianca a avut Weichnachtskonzert......am plecat pe ploaie/zapada la 18.30 si, cind am ieist la 22 era zapada de vreo 10 cm (la noi in zona), aluneca, viscolea, era ger............ca atare, azi dimineata patinai:_((Stii cum e aici: da putzina zapada, ii ia pe "nepregatite" (desi, aseara cind am zis asta ma intrebau nemtoaicele: "Asta e putzina zapada?" Andreia
Habar n-am Andreia draga, dar mi se parea normal sa fie in dimineata concertului deja aici, ca valul de zapada a fost dupa masa si la Paris, din cate stiu eu, sau?. In fine, noi am fost in 10 minute pe jos acasa, dar cei care au venit din alte tari.....saracii.... In fine, asta sa fie cel mai mare bai. Alta problema> Am fost azi la Simplaceanu, acolo la Praxis Dr Najman si mi-au zis ca nu mai lucreaza acolo din septembrie. Eu nu mai fusesem din august la ea. Eu m-am atasat tare de ea si tare as vrea sa aflu daca mai este in Frankfurt si daca mai lucreaza la alt praxis. Daca nu stii nimic de ea, oare la cine sa ma duc? Inca n-am nici o idee. Liutzica si ingerasa ei Cristina-Aimee
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lia, si eu as fi brut la concert, insa, suprapunindu-se cu concertul Biancai de la scoala, am optat pt asta. Nu stiu cum a fost in Paris ieri...eu am auzit azi stirile la ora 7. Sa stii ca nu stiu nimic de dr. Simplaceanu. Chiar ma surprinde sa aud ca nu mai e acolo. Dar n-ai intrebat unde s-a mutat ca vrei sa o urmezi? Eu merg la acelasi dr ca si Bainca, in general. Dar, am acasa o alta data de contact oe care tzi-o pot da (tot RO). Itzi scriu mail pe WE, ca maine am iar examen.[pup] Andreia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[quote]citat din mesajul lui helbi
Lia, si eu as fi brut la concert, insa, suprapunindu-se cu concertul Biancai de la scoala, am optat pt asta. Nu stiu cum a fost in Paris ieri...eu am auzit azi stirile la ora 7. Sa stii ca nu stiu nimic de dr. Simplaceanu. Chiar ma surprinde sa aud ca nu mai e acolo. Dar n-ai intrebat unde s-a mutat ca vrei sa o urmezi? Eu merg la acelasi dr ca si Bainca, in general. Dar, am acasa o alta data de contact oe care tzi-o pot da (tot RO). Itzi scriu mail pe WE, ca maine am iar examen.[pup] Multumesc Andreia. Data viitoare o sa mergem la concertul Biancai, ca acela sigur nu se anuleaza:) Sambata, la ora 19.00 este un program de Craciun la biserica la care mergem noi, in Oberurrsel. Este in lb engleza. Daca va intereseaza puteti veni cu noi cu masina. Pupici Liutzica si ingerasa ei Cristina-Aimee
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, Azi am fost la ultima intalnire la gradinita. Noi am pus urmatoarele conditii: -oriunde ies copiii-cel putin dupa ce o duc iarasi la gradi-sa fie tinuta de un adult de mana; -sa ne sune indiferent ce se intampla, grav sau mai putin grav; -sa am nr de telefon de urgenta unde sa sun din cand in cand sa verific daca totu-i ok cu copilul. Au acceptat cu chiu cu vai toate conditiile si in plus educatoarea care era in ziua respectiva principala responsabila, nu mai lucreaza la gradi asta. Nu stiu daca a avut legatura numai cu accidentul sau era planuit mai devreme sa plece, avand o varsta undeva spre 60 de ani, dar asta este un fapt colateral. Nu a fost cererea noastra, pentru ca pe noi ne intereseaza strict siguranta copilului. Cam asta este deocamdata, de maine pleaca bunica si incercam treptat reacomodarea la Kiga. Puteti sa-mi recomandati o carte buna de Germana pentru nivelul B1, care sa se bazeze mai mult pe invatarea de cuvinte si expresii, pentru gramatica am destule, de fapt pt sotul meu as vrea sa cumpar. Multumesc si va pup. Andreia, mai este un concert de Craciun de care am aflat intamplator, dar care cred ca va fi si mai frumos. Este in Frankfurt, an der Wolfsweide 54, 60435. Noi tare am vrea sa mergem. Putem discuta pe PM. Liutzica si ingerasa ei Cristina-Aimee
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...