Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viatza in Germania (cap. 65)***La multi ani, 2011!


Recommended Posts

Liutzica, bravo! Bine ca ati insistat sa rezolvati problema in felul acesta. In ceea ce priveste problema noastra de la gradi; eu am crezut ca sotul meu s-a suparat prea exgerat si ca nu trebuia sa reactioneze asa. Dar m-am inselat, de cateva saptamani il duc pe Kailan la fotbal unde vine si baiatul cu pricina, despre care am depus o plangere. Incepand cu ora 3 baiatul asta este 'droped' pur si simplu de parintii lui pt 2 ore de sport, gimnastica si fotbal. Niciodata nu sunt parintii acolo pt ca sunt la servici si le iese bine programul asta, adica il folosesc ca baby-sitter. Eu stau cu fiul meu la fotbal si vad cum se comporta acest baietel. Loveste fara motiv alti copii, chiar a venit la mine sa-mi rastoarne sticla cu apa intentionat, nu participa la sport, sta in mijlocul salii pe spate si se uita pe tavan. E o problema mare. Eu sunt singura care striga la el cand se atinge de copilul meu, instructorii de sport ori nu vad, ori nu striga la el ci ii spun prietenos :nu-i voie: sau asa ceva. I-am zis la sotul meu ca daca instructorii nu iau atitudine eu intru in copilul ala si daca ma enervez poate il si lovesc. Sotula a zis sa nu ma ating de el....dar el nu asculta deloc, in timp ce-i spui sa termine, el ranjeste si dupa 5 minute face acelasi lucru[bang] Eu cand vad copilul ala imi ard palmele, asa i-as trage cateva....dar se pare ca parintii lui sunt de vina. Nu inteleg de ce toata lumea e asa 'cool'. Pana si alte mame spun copiilor lor 'geh weg' in loc sa-l ia pe copilul ala de mot si sa-l scuture bine. Imi sare tnadara cand vad ca toata lumea e 'cool'; imi vine sa le trag la toti cateva palme sa se trezeasca[q][bang][alcool]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Angiuta, si eu sunt constienta ca nu e voie sa te atingi de nici un copil,niciunde in Europa. Deocamdata i-am spus fiului meu sa-l loveasca inapoi, ceea ce este impotriva principiilor mele. Eu l-am invatat ca nu-i voie sa loveasca pe nimeni. Stiu ca copiii intre ei se mai imping si se mai lovesc dar baiatul asta stie sa reactioneze numai cu pumnul si cu forta fizica. Kailan mi-a spus cand avea el 3 ani ca acel baiat l-a lovit in cap fara motiv, in timp ce stateau la masa la mancare si doamna nu a vazut. Sotul mi-a zis ca ori il retragem de la sport pe Kailan, ceea ce mi se pare absurd, ori ii tragem la raspundere pe instructorii de sport. Si uite asa trebuie sa stricam relatiile pt ca ne dam seama ca locuim intr-un sat unde toata lumea se cunoaste si oamenii sant neamuri intre ei. Noi ca straini facem 'gura' si probabil vom fi vazuti ca 'enervanti':
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Amonar,si eu zic ca nu rezolvi nimic daca il bati,in plus e si interzis. Daca le spui instructorilor de sport frumos,eventual mai intrebi si alti parinti ce parere au despre baietelul in cauza,nu cred ca se intimpla nimic si nu va arata nimeni cu degetul.Si eu locuiesc intr-o comunitate mica si oamenii sunt ca peste tot,unii intelegatori,unii nu,altii mai agitati [:D],depinde insa atita timp cit iti spui punctul de vedere civilizat,nu esti enervant pt nimeni. Succes! Alina,mami de 2 copii minunati
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara . Ce ma bucur ca exista subiectul asta. Si noi ne-am propus sa ne mutam la vara in Munchen. Am inceput de vreo 6 luni sa facem meditatii la lb germ. Sunt destul de speriata. Noi suntem amandoi ingineri optometristi (facem determinari de dioptrii) iar meseria noastra este destul de cautata acolo. Nu am fost niciodata in Germania, nu stiu cum ne vom descurca la interviu sau cand va trebui sa rezolvam cu actele. Nu stiu nici cum ne vom descurca cu 2 copii mici. Nu avem pe nimeni acolo. Sunt constienta ca ne va fi f greu departe de parinti si de prieteni dar aici este din ce in ce mai greu. Muncim pentru altii. Felicitari tuturor romanilor care au reusit sa plece si care au posibilitatea acum sa ofere o educatie adecvata copiilor. Mamica fericita de [zana] Mara (8.03.2008) si de [copil] David (1.01.2010)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna NYNY Nu-ti fa probleme, sigur veti veni la mai bine si va va fi mai usor. Normal ca va trebui sa va adaptati unei situtii noi si nu va fi intodeauna usor. Dar sant sigura ca pt copii va fi minunat. Orice mai bine decat acolo, scuze daca jignesc pe cineva[flo]n Aaaa..si fetele de aici sunt foarte saritoare si cumsecade, va vor ajuta: Alina, da asa vom face cu toate ca mie imi sare tandara usor cand il vad. E greu sa patrund in copilul ala, poate ca are si alte probleme..cine stie. L-am intrebat pe fiul meu daca il loveste inapoi cand este lovit de baiat si mi-a spus 'NU': L-am intrebat de ce si mi-a spus pt ca doamna educatoare il pedepseste pe baiat si nu-l lasa sa se ridice de pe scaun. Si daca el loveste inapoi primeste si el atunci aceeasi pedeapsa. Nu stiu ce sa zic, cum e mai bine....Ma bucur ca nu simte nevoia sa-l loveasca inapoi, sant mandra de el...Dar oricum incepem judo sau karate cand are varsta potrivita...cel putin pt sentimentul lui de siguranta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult pt incurajari. Inseamna f mult pt mine. Toata lumea de aici imi spune ca imi va fi foarte greu "acolo, printre straini". Chiar daca vom fi departe de casa se vede treaba ca nu voi fi printre straini. Multumesc mult.[pup] Mamica fericita de [zana] Mara (8.03.2008) si de [copil] David (1.01.2010)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai printre straini e greu intotdeauna dar depinde si de caracterul vostru. Normal ca nu veti putea interactiona imediat cu oamenii de aici ca si cu cei din Romania. In primul rand barierele de limba si in al doilea rand, ei reactioneaza diferit in relatiile personale, sunt mai retinuti mai obiectivi. Dar daca veti incepe cu cursuri de limab veti cunoaste alti straini si va veti face cunostinte. Adevarul e ca dureaza mai mult pana iti faci prinetenii aici, dar voi sa va concentrati pe munca, limba, copii si restul vine de la sine. Si daca va mutati, poate veti cunoaste alti Romani la voi in zona. Mult succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nyny, Bun Venit la noi [flo] nci nu stiu cu ce sa incep: emigrarea duce la depresie asa ca trebe macar sa va faceti un plan bun, cu multe info. in prmul si in primul rand macar unul dintre voi tre sa stie bine germana, sau ma rog sa o inteleaga. Sunt diverse contracte care trebuiesc semnate e nevoie de dr, la gradi.. Limba e aur. Copii in schimb se vor acomoda perfect. prin ei iti vei face primele contacte. ar fi bine sa aveti pe cienva cunoscut in zona ca descoperi lucrurile dar e mai bine sa stii anumite lucruri dinainte. Io am venit in vizita, am tot plecat, intors, nu m-am gandit niciodata ca as putea trai aici, asa fara limita, dar acu, dupa 6 ani, pot sa zic ca a fost cea mai buna alegere. pt toti.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui nyny
Multumesc mult pt incurajari. Inseamna f mult pt mine. Toata lumea de aici imi spune ca imi va fi foarte greu "acolo, printre straini". Chiar daca vom fi departe de casa se vede treaba ca nu voi fi printre straini. Multumesc mult.[pup] Mamica fericita de [zana] Mara (8.03.2008) si de [copil] David (1.01.2010)
si eu iti urez multa putere si rabdare sa treceti peste tot ce vi se pare greu, mai ales la inceput. Daca veniti in München dati un semn, poate va putem ajuta cu ceva. Cel mai important e sa vb limba, dar daca zici ca ati inceput deja, atunci e bine. Acuma vad ca aveti copilasi mici e tot, tu probabil ca o sa mai stai cu ei acasa o perioada. Uitati-va inca din Romania pe internet pe unde ati putea trimite cv-uri, traduceti-le in germena, eventual cu ajutorul celui/celei care va invata limba. Faceti scrisori de intentie in germana sa le aveti ca mostra. Mult succes! si pt toata lumea : SARBATORI FERICITE si un an nou fericit, plin de sanatate ca-i mai buna decat toate! cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...