Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Reteta German Stollen Bread


Recommended Posts

Merci Alint, cred c-am fost neatenta la inceputul filmuletului de n-am observat adaugarea prafului de copt... Am sa incerc ambele retete, dar reteta cu drojdie mi se pare mie ceva intre paine si cozonac. Eu am mai facut paine cu seminte, nuci, stafide si alte fructe zaharisite. Foarte mult imi place painea cu nuci si visine sau cranberries (uscate, bineinteles) si de aceea prefer sa incerc intai varianta Chef-ului. Zilele astea o incerc si o sa revin cu impresii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 23
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Madona am revenit cu poze la frumosul meu Stollen [8D] A iesit asa de parfumat si bun ! Si toata casa a mirosit a sarbatoare [:)] Am facut varianta cu drojdie (uscata) si am pus almonds, pecans, cranberries si raisins imbatate in rom [:D] Enjoy! http://good-times.webshots.com/photo/2654655390100242644GUrBBr?vhost=good-times Tie cum ti-a iesit? There's no elevator to success ... you have to take the stairs!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, poate puneti o reteta tradusa ca eu nu inteleg multe din cuvintele "bucataresti" [:D] nici in engleza, nici in germ. Oricum mi-a lasat gura apa din descrierea voastra si as incerca-o si eu. [ruga] Mama fericita de minune si frumusete de [url="http://community.webshots.com/user/lauricisolomon"] Thea Maria [/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=115106"] Nasterea minunii Thea Maria (3.01.2008) [/url], [url="http://s281.photobucket.com/albums/kk223/LauraIoana/?action=view ¤=GATAAAAmreusitsamaintorcpeburticaaa.flv"] Filmulete [/url] [url="http://family.webshots.com/album/574928657fYIOVG?start=0"] La Mare - sept '09 [/url] [url="http://family.webshots.com/album/576783517JCWntY"]Poze din Egipt[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am putin timp liber asa ca vreau sa trec aici reteta de Stollen daca va mai fi cineva asa curios ca mine [:D] Dresdner Stollen reteta culeasa de la Oma prietenei mele din Germania 3 cups/600 g stafide 4 linguri rom 8 cups/1 kg faina 2 cups/500 ml lapte caldut (mie nu mi-a intrat tot laptele) 2 pliculete de drojdie uscata Dr Oetker 1 cup/200 g zahar sare coaja rasa de la o lamiie nucsoara macinata 2 cups/500 g unt la T camerei 3/4 cup/100 g migdale macinate sau tocate 1 cup/150 g coaja de lamiie confiata 3/4 cup/100 g coaja de portocala confiata Unt topit pentru pensulat zahar pudra pentru pudrat * Mentiuni: eu nu am avut coaja confiata de lamiie sau portocala si nu am pus iar 1 cup de stafide l-am inlocuit cu cranberries si am mai adaugat o mina buna de nuca tocata. Stafidele se lasa la inmuiat in rom peste noapte. Se prepara un aluat din faina, lapte, drojdie, zahar, sare si unt. Se framinta bine apoi adaugam migdalele, coaja de citrice, si nucsoara. Se framinta din nou pina toate ingredientele noi sunt distribuite uniform in aluat. La fel procedam si cu stafidele si restul nucilor/fructelor uscate. Lasam aluatul la dospit o ora. Apoi se formeaza "cozonaceii" in forma dorita se pun in tava si se dau la cuptorul preincalzit - 180C (350F) pentru o ora. Se scoate din cuptor si cit sunt inca , calzi se pensuleaza cu unt topit si se pudreaza cu zahar pudra din belsug. Ce observatie mai am [:D] - mi s-a parut cam mare cantitatea de unt pentru doar 2 cozonacei (eu am redus-o un pic de la bun inceput). Arata foarte frumos si cei a lui Alison [olala] Daca nu ar avea atitea milioane de calorii as tot incerca toate variantele [:D][:I] There's no elevator to success ... you have to take the stairs!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Madona
Am mai gasit o reteta foarte usor de urmarit pe care as vrea s-o incerc zilele astea: http://www.youtube.com/watch?v=5dwhHtIsl3c&NR=1 Si da, si pe mine m-ar interesa sa aud despre experientele voastre cu stollen bread.
Bunicuta asta nu bucatareste doar dupa retete ci pune si mult suflet in ceea ce face. Tare draga mi-a fost si cate trucuri de ale ei a folosit:cum se spala stafidele, cum se cerne faina fara sa sara peste tot, cum se pun aromele in mijlocul aluatului . nu pe margine!!! Chiar daca nu am de gand sa fac German stollen , as mai urmari zeci de filmulele cu bunicuta asta simpatica ! La toti numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, Petra asa-i ca e o scumpa Oma ?! Sa stii ca m-am gindit zilele trecute la tine [:I] ca am gasit o reteta de thumbprint cokies (remember?) with a twist adica mai ciocolatosi (le zice White chocolate raspberry thumbprints)si stiam ca ti-au placut tare mult si tie si am sa scriu reteta poate vrei sa-i incerci si tu. O voi scrie la americancele (care nu mai) gatesc[:D] ca cine stie prin ce strafunduri zace subiectul [8D] Eu imi propun sa fac o portie de un fel si una de altul [8D] BTW Madona cum ti-a iesit Stollenul ? There's no elevator to success ... you have to take the stairs!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui alintaroma
Da, Petra asa-i ca e o scumpa Oma ?! Sa stii ca m-am gindit zilele trecute la tine [:I] ca am gasit o reteta de thumbprint cokies (remember?) with a twist adica mai ciocolatosi (le zice White chocolate raspberry thumbprints)si stiam ca ti-au placut tare mult si tie si am sa scriu reteta poate vrei sa-i incerci si tu. O voi scrie la americancele (care nu mai) gatesc[:D] ca cine stie prin ce strafunduri zace subiectul [8D] Eu imi propun sa fac o portie de un fel si una de altul [8D] BTW Madona cum ti-a iesit Stollenul ? There's no elevator to success ... you have to take the stairs!!!
Oho, Alinta, thumbcookies snt pe lita preferatelor mele. Le-am mai facut si asta vara si stii ca parca nu au fost asa de apetisante ca acum inaintea Craciunului. Saptamana asta urmeaza thumbcookisurile, dar te rog trimite-mi si noua reteta , alea mai ciocolaoase.[pup] M-am mai uitat odata la bunicuta Oma, si parca m-a convis si pe mine sa incerc German Stollenul ala ! La toti numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...