Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sistemul rooming in


Recommended Posts

Dragele mele, Ma gandeam ca nu sunt unica femeie care isi doreste sa aiba alaturi de ea micutul dupa ce s-a nascut, in acelasi salon cu ea, sa fie linistita, fara alte persoane, decat ea si micutul ei...Eventual o persoana apropiata, sotul sau mama sau altcineva care sa aiba grija de ea...De aceea m-am interesat si am aflat ca se poate si la noi, se numeste Sistemul rooming in si este sistemul adoptat de cei din occident inca de acuma vreo 30 de ani, acel sistem care permite cazarea bebelusului in salon cu mama imediat dupa nastere... Am deschis acest subiect deoarece poate voi stiti care sunt clinicile, spitalele din capitala care au pus in practica acest sistem si care sunt preturile...Eu una am obosit sa tot caut si sa intreb, mai ales ca nu am fost inteleasa de ce as vrea asa ceva... :( ... In fine... Mai e ceva... se pare ca la noi rezerva inseamna un salon dublu... adica 2 mamici si copii lor in acelasi salon... Nu dragele mele! REZERVA INSEAMNA DOAR TU SI COPILUL TAU!!! Avem acest drept, nu? Se pare ca in Romania se poarta o lupta IMPOTRIVA acestui sistem datorita situatiilor de abandon... Femei inconstiente care isi abandoneaza copiii in spitale, in maternitati, au condus la impunerea unor reguli si unor masuri drastice... Adica interzicerea dreptului de a sta doar tu cu bebe al tau in acelasi salon imediat dupa nastere... Fiind disperata, (mai avem doar 4 luni si 1/2 pana la nastere si inca nu am gasit locul in care se va intampla fericitul eveniment si nici doctorul ideal...) va cer ajutorul.. Nu vreau sa par ciudata, dar e vorba de ceva foarte important pentru noi, viitoarele mamici: starea pozitiva si comfortul psihic!!!! Eu sunt o fire mai sensibila, si am stat deja pana la varsta asta prin spitale cam 7 ani... intelegeti ca m-am saturat de saloane comune si de mizerie si de doctori si de conceptul de spital in general... Si-asa toti ma trateaza ca si cum as fi bolnava si nu gravida, drept pentru care macar nasterea sa fie altfel si perioada imediat premergatoare ei... Sper sa primesc un feedback de la voi... Pupici! Kali
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns
[quote]Initial creeata de KALITARA Bine ai venit! Eu pot sa-ti spun ca Euroclinic are acest sistem si super conditii pt mamica si bb, dar e cam scump. Eu am hotarat sa merg acolo, chiar daca sunt scorurile alea, pt ca mi se pare f imp sa am confort psihic si fizic in asemenea momente...am deschis subiect separat nasterea la euroclinic: poti sa mai citesti si acolo. Au reclama chiar pe prima pagina a site-ului DC. Mai vorbim daca vrei detalii. Pupici si sarcina usoara (si nastere la fel)! http://bd.lilypie.com/ZcINp3.png violeta, 32 [baietel]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu sunt tot mamica de euroclinic si iti pot spune ca a fost f bine cu bebe in camera. asta in timpul zilei, ca noaptea o lasam la asistente sa o hraneasca. bine, ceream ajutor si la scutec, nu mai pusesem in viata mea mana pe unul. partea buna e ca atunci cand venea cineva o lasam pe asta mica tot in camera copiilor. dar m-am bucurat de acest sistem tare mult. numai uitandu-ma la ea si nu imi mai trebuia nimic altceva! a contat enorm sa o am langa mine inca de la inceput. chris + [copil]alexandra [url="http://b1.lilypie.com/WFYnp2/.png[/img]"]varsta alexandra[/url] [url="http://smi.ro/fulguleti/"]bebeii nostri[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

la Cantacuzino se sta cu bebeii in camera, dar de cele mai multe ori sunt camere pt mai multe mamici. stiu ca aveau si o rezerva cum zici tu, pt o singura mamica, dar nu stiu in ce conditii se ajunge la ea [mamica]mamica de patru copilasi [grup]: Stefan (18 ian. 2007) [bb], Nectarie Ioan (5 ian. 2005)[cavaler], Elena (21 mai 2003)[8**]si Antim (27 sept. 2001)[stelist][hagi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La Elias stai cu copilul in camera daca vrei. Nu este adevarat ca in Romania se duce o campanie impotriva Rooming in-ul ci din contra, toata ziua aud cum inca o maternitate a fost dotata cu patuturi pentru rooming in. Mie cea mai fericita combinatie mi se pare cea dintre rooming in si lasat copilul la neonatologie pe timpul noptii. Eu in prima zi dupa operatie de abia puteam sa am grija de mine cum trebuie si sunt convinsa ca de el mi-ar fi fost la fel de greu. Dar la Elias poti sta la rezervele Centrului Medical Unirea si poti tine copilul cu tine in permanenta daca doresti. Miruna + Alexei (13.07.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La spitalul Universitar ( fostul Municipal ) stai cu copilul in camera de la 2 ore de la nastere. Exista si asa numitele rezerve cu 2-3 mamici la liber dar exista si rezervele adevarate , cu o singura mamica si copilul. Acestea din cate stiu eu sunt cu plata ( parca 150 euro/ zi ) in aripa nou renovata '' mama si copilul'' de la etajul 4 sau 100 euro pe etajul 5. http://www.suub.ro/rezerve.html O zi excelenta tuturor ! Lala.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am nascut acum 4 ani si jumatate la Filantropia, pe blv 1 mai atunci se incerca acest sistem si facusera un singur salon ca test sa vada cum merge. am avut norocul sa fiu 'cazata' in acel salon. desi era initial pentru 2 mamici si 2 bb, am fost singura in salon si mi s-a parut senzational sa am copilul langa mine. nu stiu cum s-o mai fi schimbat in 4 ani dar merita incercat valeria http://community.webshots.com/user/kjmami
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A...si mi-am amintit : si la spitalul CFR 2 stau mamicile cu copiii din prima zi in salon . E adevarat acolo nu stiu daca exista rezerve . Dar ceea ce vroiam de fapt sa spun este ca din cate stiu eu cam in toate maternitatile din Bucuresti a fost implementata politica rooming-ului , exceptie face maternitatea Giulesti, asa incat acest lucru nu mai este o raritate nici la noi .[;)] O zi excelenta tuturor ! Lala.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[pup] Ok fetele, am inteles si va multumesc mult de tot pentru sfaturi si opinii...Sper sa fie totul ok si sa am parte de o nastere usoara si fara dureri, cat mai putine dureri si inainte si dupa, sa ma fereasca Dumnezeu de depresii post partum si puiul nostru sa fie sanatos si destept. Si mai ales norocos :P ...Banuiesc eu ca la Euroclinic o sa fie...am inteles din ce am citit si din cate ne-am interesat ca o nastere te duce cam in 2000 de euro fie ca e in spital de stat fie ca e particular, doar ca la particular nu mai exista spaga asta murdara...si macar stii de la bun inceput cat o sa dai... Am mai inteles si ca nu se pot compara conditiile de la Euroclinic , cu nimic existent momentan cel putin in Bucuresti.. Banuiesc eu ca o sa stau mai mult de 4-5-6 zile in "spital" dupa nastere...ma cunosc, imi cunosc deja organismul si reactiile acestuia in conditii de stres si durere fizica...Ma gandesc de pe acuma cu groaza atat la starile emotionale de nervi si depresie cat si la cele de bucurie si fericire...De la acel eveniment nefericit de acum 8 ani, trebuie sa ma feresc de emotii puternice fie ele pozitive, fie negative...Orice emotie imi creeaza un discomfort si automat un atac de panica...stari de rau la nivel fizic pe termen indelungat...asa ca de aceea sunt atat de precauta...Pentru mine conteaza enorm linistea si comfortul...conteaza daca vreti sa nu simt ca sunt intr-un spital....chiar si atunci cand o sa nasc...adica peste cateva luni... Din nefericire nu pot sa imi asum riscul de a naste acasa, nu din cauze financiare ci din cauze medicale...organismul necesita monitorizare continua in situatii de acest gen, reactiile fiind imprevizibile... Sa speram insa ca totul va fi bine si ca nu o sa existe probleme, insa tot nu ma pot abtine sa nu fiu ingrozita ....Pana nu se va termina totul si nu imi voi vedea pruncul nu ma pot simti bine... Cam atat pentru azi...V-am pupat si nastere usoara sau sarcina usoara.. Pupici tuturor!
[biz] Kali
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...