Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Regasiri (51)


Recommended Posts

cat despre serbari de la noi /de pe alte meleaguri

am mai auzit ca in alte parti nu seamana cu cele din Ro

 

despre serbarea Dariei - simt nevoia sa fiu putin carcotasa sa zic ca mi s-a parut ca au mers un pic cam mult pe engleza

 

voiau sa ne demonstreze ca nu dam banii de pomana[:D]

si a durat cu totul 2 ore, de la 4-6.Erau la urma rupti de foame si oboseala.Secventa cu cadourile a fost ultima dar inainte de asta au primit colaci si mere pt colinda/socova.Sa-i vezi pe cei ce nu aveau treaba cu mosul cu ce nerv molfaiau la colac si mar

fug la treburi

[pup]

 

Mihaela si frumoasele ei Daria-Stefaniaid="red"> -16.11.2006 si Miruna-Elena id="red"> -18.01.2010

cresc fetele

 

povestea Mirunei

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

[hia] [hopsieu]

N-am reusit sa citesc decat ultima pagina.[:I]

am avut musafiri tatal meu si sotia lui de la Braila

...va prezint inimoasele de la evenimentul de luni din Constanta unde copii nostri speciali si noi mamicile lor am fost invitati.A fost SUPERB SUPERB...[olala]copii s-au jucat,bucurat,noi am vorbit,si a sosit Mosul

Aici foto de grup a inimoaselor

-happymummy

-onticacamelia

-Lulu77

-Mihaela770

-Diana2242

-batmanita

-boticelina

-cornelia

Randul de jos:

-Adinutza,

-Mos Craciun

-eu

-simonapro

-georgipuia(iar in urmatoarea fotografie mai din profil si cu fata in brate Crixia)

 

Iar fotografiile profi cu distractia sunt toate aici[olala]


id="right">

Blogul Speranta moare ultima

Blogul lui Bogdan Andrei , goblenuriid="size1">

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la

Dumnezeu imposibilul!

id="purple">

id="Script MT Bold">id="size2">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dodo f frumoase pozele, copilasii numai zic. Ce mare a crescut si Iza, o frumoasa si o dulcica[pup]. F fain locul ala de distractie.

Dbunny macar au primit toti la fel cadoul[:D]. La noi fiecare a dus ce a vrut si mi-am dat seama ca pt copilasi e cam frustrant, intotdeauna isi vor dori ce are celalalt. Ana de exemplu a avut cel mai mare cadou, ca volum, nu ca i-as fi luat multe sau ceva scump, dar vroia o anume papusa si p-aia am luat-o. Am observat ca era invidiata. La anu' o sa vb cu parintii sa le luam totusi la fel, punem bani si le luam cadouri identice.

Roxana ma tot gandesc cum faceti voi fata, eu simt ca ma prabusesc uneori si am doar 2, la al 3-lea cred ca as incepe sa ies goala pe strada si sa cant[:D].

Ank pupici Erikai!

Un pupic dulce si special pentru Davidut de Dolores[pup] si sa-i aduca mosul multe multe jucarii!!!

Sarbatori fericite tuturor in caz ca nu mai intru!!!!

 

Redati-i Soniei bucuria de a creste langa parintii ei

Povestea nasterii

poze Ana

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dbunny, crema aia din foaie sfaramata n-o stiu[alcool], ia baga reteta. In schimb stiu crema de vanilie, crema de ciocolata , de lamaie, de caramel. Iar foile le-am facut azi, am o reteta din care-mi ies 12 foi ( ce bucurie cand trebuie sa le coc..[bang]), dar e bine ca avand ptr 4 prajituri ( cate 3 foi la o prajitura), le-am tinut si o luna pana le-am umplut.

 

De pastrat cozonacul...nu stiu...am mai auzit de paine care se tine la congelator, dar n-am tinut niciodata, deci nu stiu.

 

Dastefa[pup], totusi...cum faci cand il scoti din congelator, lasi sa se dezghete , dar nu ia umezeala...nu stiu...intreb si eu ca nu ar fi idee rea sa incerc cu cozonac acum.

Tot cam 2 ore a durat si la noi serbarea, cu tot cu pauza aia ptr schimbat costumul [alcool]

 

Maya, nu-mi da idei ( aia cu iesitul pe strada[:D]), ca sunt zile cand imi vine sa-i arunc pe geam pe toti 3, o faza din asta am avut-o acum, seara, am iesit din bucatarie, ei tocmai impodobisera bradul, iar ce ramasese in urma...ghici cine a trebuit sa stranga[bang][bang]? Si macar de-ar fi fost numai de la impodobitul ala, dar erau aruncate in toata casa si carioci, si foi, si culori, jucarii de tot felul...tot ce vrei si ce nu vrei[alcool], nu mai spun de cate globuri sparte am gasit[:D]

 

Am fost si am luat telefonul ala [pk], n-a mai fost nevoie nici de mama ca au mai aprobat un abonament. Maine de-abia astept sa ajung la servici sa-l pot butona [:D]( l-am lasat acolo, sa nu ma vada azi cu el )

 

Biscuitii aia n-am mai apucat sa-i fac, poate maine, cu toate ca si maine am in program sa fac tortul de biscuiti ( am facut crema astazi), sa fac crema de vanilie ptr foi...si in primul rand vreau sa dooooorm pana la 9 macar [:D]( asa visez, ma indoiesc sa ma lase Calin), iar la 2 (14) sa fiu si la servici...[alcool]

 

Gata, va [pup] si ma duc la culcare ca-mi cad ochii-n gura[:D]

 

Roxana

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am mai congelat blaturi sau checuri. Il dezgheti in frigider ca pe orice congelat. E la fel de ok ca si cel proaspat. Am probat pe pielea mea.

 

Eu intrebam de pastrat cozonacul 3-4 zileid="red">. [alcool] Aseara eram plictisita si vroiam sa-l las gata facut. Nu l-am facut inca, dar maine precis.

 

Roxanaid="red">, cer reteta mamei mele iti spun doar orientativ: la placinta asta folosesti doar 2 foi, restul le sfarmi(de obicei faci 2 perfecte, si daca au iesit primele, atunci urmatoarele nu le mai dichisesti mult, le coci chiar mai grosute). Dupa ce s-au racit le sfarmi si le amesteci cu dulceata, esenta de rom, cacao, si probabil ca si lapte, unt si zahar. Maine daca-mi trimite mama reteta o pun. Acu doarme deja.

 

Eu o sa fac un Hummingbird cake(pasarea colibri). E foarte buna. Acu 2 saptamani am facut doar padispanul si era excelent darmite daca-i fac si crema[:D]

 

Padispan: 1 p=1 pahar(cup)

 

3 p faina, 2 p zahar, 3/4 p ulei, 1/2 p sana, 3 oua, 2 banane trecute de termen, 2 felii de ananas taiat mic si lasat pe servetel sa se scurga bine, un pumn de nuci taiate mic cu cutitul, praf de copt, cred ca am pus aproape un plic, scortisoara, cam o lingurita am pus ca mie-mi place mult[pofta]

 

Crema: branza de intins pe paine tip philadelphia sau mascarpone cam 350 grame, zahar pudra, cam 200 grame. Crema o fac la ochi, arunc zaharul si branza intr-un castronel si frec. Nu se taie. gust. daca mai trebe mai adaug zahar.

 

Padispanul il fac in 2 tavi egale. creste mai mare parca...daca nu, il transati dvs, il insiropati nu mult(cu suc de ananas daca tot ati desfacut conserva[:)]), ca padispanul e si pufos si gustos. si imbracati in crema asta. Pt decor puteti folosi nuca macinata sau cacatzei de soricei.

 

Tocmai am citit pe un site englez ca bananele innegrite sa pastreaza foarte bine in congelator[alcool]. se strica? le bagi la congelator, si cand ai chef de-un chec delicios le scoti.

 

Am uitat sa spun ca eu la padispan nu bat albusuri separat, nici nu pun ingredientele intr-o ordine anume. Am incercat si tot atata creste. Arunc in castron in ordinea in care le scot de prin dulapuri si bag mixeru-n ele vreo 2 minute.

 

[:)]

 

Dbunny si [copil] Daniel

poze Daniel

 

I never said it would be easy, I only said it would be worth it...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma da ce mai bucatariti pe aici, mama-mama.

Eu cred ca voi lucra si maine, asa ca...fac doar un tort cu blat cumparat si o salata cu maioneza, da nu stiu inca ce[:D]. Prmzul de Craciun il vom lua la mama care a facut ieri toba, cartabos, leber, carnati, azi face piftie, am cumparat cozonac[pk]

Dodo super pozicile. Se vede clar ca copiii s-au simtit super.

Maya la noi la gradi au primit toti la fel ca s-au strans cate 50 lei, da erau obositi si atunci nici nu s-au uitat la ele.

Roxana super ca ai reusit sa iei telefonul.

Dastefa la noi nu a fost nimic in engleza la serbare, iar Erica stie ceva numere si culori si un rahat de poezie, deci eu chiar dau banii de pomana[:D]

Dbunny iar e bucatareasa sefa[pofta]

 

[mamica]Anca cu [copil]Erica Elena Nicoleta (06.12.2006)id="blue">poze,

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

la noi la serbare a trebuit sa aducem cadoul inpachetat intr-o cutie de papuci(orientativ ca marime) frumos ambalat

fiecare a pus acolo ce a vrut

...si ce a putut

nu le-au desfacut acolo ca era oricum la sfarsit

de fapt Daria ar fi vrut sa desfaca dar am imbrobodit-o si a asteptat pana acasa

mi s-a parut ok ideea

 

praji cu foaie sfaramata mi se pare ok

astept si eu reteta(poate pt rev)

dar cum vine-toata unplutura bagata intre cele 2 foi ok?

[pup]

 

Mihaela si frumoasele ei Daria-Stefaniaid="red"> -16.11.2006 si Miruna-Elena id="red"> -18.01.2010

cresc fetele

 

povestea Mirunei

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

is grabita rau da nu pot sa las fara replica mesajul lui Dodo

f frumos gestul pe care l-au facut fetele voastre

sunt sigura ca pt voi, mamici cu copii speciali aceste gesturi conteaza enorm

de fapt pt cine nu ar conta...

 

si am ramarcat0o si eu pe Iza domnisoara mare[8D]

 

Mihaela si frumoasele ei Daria-Stefaniaid="red"> -16.11.2006 si Miruna-Elena id="red"> -18.01.2010

cresc fetele

 

povestea Mirunei

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...