Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Puisori de mai 2003(6)


Recommended Posts

Dana_d felicitari sa-ti traiasca nepotica.

 

Daiopri hai ca ma ai putin se vede si la tine lumina de la capatul tunelului si apoi gata te reintorci la rutina servici, luat copil, lectii si tot asa

 

No incepuram servici, scoala , daycare toate si vad ca ne acomodaram repede (sincera sa fiu mi-a fost frica mai mult de mine) dar parca ma cam plictisisem acasa sinteam nevoia sa fac ceva.

Doar nu simteam nevoia de lectii lu Joshua [bang].

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 203
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

dana d, felicitari pentru nepotica, cum e matusa? :) Cum e Simona? Mie-mi pare bine ca mai e cineva cu ochii-n gura care tre sa se mai si trambaleze pe la servici, gradi etc.. :)

Imi dau seama ca n-am scris, desi era prezent in capul meu la momentul scrierii - deci am oprit pe marginea autostrazii sa zvirlu cu lichid d-ala pe parbriz.. dupa care, cind sa prind si eu o gaura sa reintru in trafic, vad ca opreste unu sa ma-ntrebe daca-s OK.. asa ca opreste, stai de vorba si cu ala si explica-i si linisteste-l, mai pindeste o gaura in trafic.. Da' m-am potolit, am golit rezervorul ala de tot - era destul de interesant, stateam si dadeam cu lichid pe geam si ma uitam cum se formeaza cristalele de gheata - in parcare asta - dupa care l-am umplut cu the good stuff, ala de pina la -40... Ca altfel, mai in gluma, mai in serios, faceam planuri sa dezghet masina.. ori sa-i dau foc (dar numai de-a lungul alimentarii cu luchid de parbriz) ori s-o parchez la intrarea unui supermarket, ca baga aia o incalzire fix in usa de te prajesti.. Ca initial ma gindisem la uscatorul de par, dar dupa aia m-am prins ca-i toata alimentarea inghetata, nu numai pe unde iese ca sa sara pe parbriz..

In fine/..

Alte noutati despre mine... ma tot cauta de luni una ca cica acu fac interviuri pt o pozitie scoasa cine stie cind.. daca eu lucrez deja din noiembrie... si mi-a explicat vreun sfert de ora care-i procedura de interviuri, si pe primul (tot cu ea) l-am programat pentru vineri, timp de juma de ora. Nu ca serviciul asta la care lucru acuma ar avea vreun defect, dar astia sint la 10 minute de casa - visul vietii mele.. :)

La noi inceperea anului scolar a fost cu zdruncinaturi si ne tot facem planuri sa mearga mai lin, dar cu planurile raminem...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani fetelor id="red">

 

Eu ca de obicei cand am mai multa treaba incep cu o pauza [:D]

 

Recunosc m-o lasat Fabian sa dorm. Dar daca pretul sunt peripetiile tale Doina, sa stii ca ma sacrific si stau treaza [:D]. In prima zi de scoala s-a trezit piticul la 8 ceea ce in vacanta nu am pupat noi. Noroc ca Dori lunea are program de la 9 asa ca am fost in grafic. In vacanta din comoditate, tati care a fost responsabil cu somnul piticului, l-a invatat bine merci la noi in pat. Asa ca unde venea pe la 5 jumate a ajuns ca de pe la 12 sa ne dea picioare si pumni, ca are si un stil dubios de a dormi. Zilele astea cred ca am avut o presimtire ca ma voi obosi iarasi asa ca am bagat si eu somn ziua pe langa el. Deci sunt cu bateriile incarcate.

Anul nou ne-a adus in sfarsit doi dinti, aparuti de nu stiu unde, numa i-am zarit in timp ce imi ranjea plodul. Si cate luni dadusem vina pe bietii dinti pentru toate fitzele odraslei...

In rest ne intelegem bine cu piticania atata timp cat e in centrul atentiei. Rade, mananca de sparge, danseaza, pricepe tot ce ii zic dar face strict numai ce ii convine si zice incontinuu aproape ta-ta-ta-ta. Atunci cand e al meu sot acasa eu continui sa ii incurajez sa stea impreuna [:D]

 

De revelion Fabian a cazut lat iar Dori a sustinut ca el va rezista dar a picat pe la 23. Degeaba am tras de el sa vada focurile de artificii pe care si le dorea si sa ciocnim sampanie, a doua zi nu a mai tinut minte nimic. In schimb a inceput cu entuziasm scoala. E foarte fericit ca maica'sa super ocupata l-a lasat fara teme in vacanta si la fel saptamana asta. Imi multumeste toata ziua [:D] Asta ca sa vedeti cu ce entuziasm lucram de obicei. In prima zi a venit singur acasa la 12, mandru tare ca l-am lasat, eu nestiind ca au program scurt. [bang]

 

Si cum imi era asa de bine taman ni s-au anuntat iar niste musafiri, deci trebuie sa reiau activitatile curatenie, cumparaturi la greu, gatit si toate evident pe turbo ca suntem ca de obicei in intarziere.

O sa am cateva zile casa plina de copii asa ca nu stiu cum o sa imi revin dupa aceea. Dar e de bine ca fetele de la odiseea lui Fabian s-au apucat de bb2 si asa imi facusera o pofta...

 

Ca de obicei inainte de toate mi-am facut o cafea, va scriu voua si apoi le-oi face si restu ca asta e [bang]

Aaa si cea mai faina faza e ca am luat bilete la concertul AC/DC cadou de ziua lui barbata'miu, mare fan.

 

Parpalak eu am senzatia ca tu te-ai plictisi si de aia tre sa ai atatea intamplari [:D] Cu noul job sa iti iasa cum iti doresti si cum e mai bine!

Sa il pupi din partea mea pe mister Nice Guy si sa ii transmiti ca uneori e bine sa mai uite sa fie asa. Si felicitari ca sunteti interesati de carti. Noi ca de obicei daca e la alegere avem numai masini in cap.

 

DanaMario te inteleg tare bine. Pe de o parte si maine m-as duce la job, dar financiar in perioada asta imi e mai rentabil sa stau acasa [:D] Insa temele cu Dorian si eu le-as plasa cu mare drag altcuiva. Nu stiu cand eram in invatamant de unde aveam atata rabdare iar cu propriul copil zici ca o iau razna.

 

Dana_d sa iti traiasca nepotica si sa se refaca rapid sora ta. Cand mergi sa le vezi? [:D]

Ia spune-mi Zana asta Maseluta trebuie sa presteze la fiecare dintisor sau doar la primul? Ca incepe sa i se clatine si la fi-miu unul da vad ca scorurile vehiculate de el sunt destul de mari si sa stiu cum imi fac planurile [:)]

 

Daiopri sa treaca repede perioada asta de plimbari si mai ales sa treci cat mai usor peste ea [pup]

Felicitari pentru primul dinte cazut. Inseamna ca noi vom fi ultimii.

Imi place ca incerci sa il tii atat de ocupat pe motan. Eu nu stiu cand as mai avea timp si de activitati extrascolare si asa mi se pare mult prea mult uneori.

De mers singur Fabian nu merge fara sa se sprijine de ceva dar recunosc nici eu nu il incurajez [:D] ca asa am macar un pic de ragaz fiind sigura ca inca nu se loveste. Am nevoie de o pauza ca abia a invatat sa coboare din pat asa ca de o buna perioada orice deplasare a lui e sigura si pot si eu sa ma relaxez.

 

Alycia ce baiat mare ai of of...deja tre sa te gandesti la nora. Atata timp cat e ok cu scoala asta e, trebuie sa aiba si activtati de astea. Mircea cum mai e la gradi? Ati reusit sa scapati fara raceli?

 

Va pup si ne mai auzim la alta pauza [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa ca mi-am amintit[:D]

DanaMario, da pisoiul il iau cu mine in mare. Dar am 2 fam care ma ajuta. Ori il las la unul din ei, ori mai vine prietena mea cu mine si sta cu el acolo. Distractie mare ce mai, ca pana il imbrac, pana papa ... etc vai de mine.

Dar nici nu imi vine sa cred ca aproape a trecut o sapt din ian, ca in dec era sa dau in depresie la gandul ca ce ma asteapta[:D]

Parca nu e asa rau[:D]

Cu temele nici eu nu stiu ce sa zic, sa ma bucur ca au, da nu am nici un chef[q]Si daca nu ar fi avut sa vezi ce ma plangeam pe aici. Nu sunt mare lucru, dar daca eu nu am chef sa le facem iti dai seama ce chef are copilul.

Aalina, pai e la primul de sus[:D]Ca jos a pierdut 3 si 2 sunt deja crescuti.

Cu zana e de rele ca de fiecare data vine[:D]Si daca nu esti pe faza cresti pretul fara sa vrei[:D]Ca mine ultima data[q]Acu nu mai pot sa scad. Nu mai zic ca a vaut la tv ca merge si cu jucarii, dar eu ce sa fac sa le am gata cumparate?

Adevarul e ca si la noi pisoiul e cireasa de pe tort. Frate rade singur mai mereu. Merge da din maini si rade[:D]Oare ce s-o face la maturitate?[:D]

E un scumpel si suntem prieteni buni mai ales de cand doarme tati cu el[:D]Ca inainte de oboseala, mai mai sa ii fac freza fir cu fir[:D]

Noroc ca sunt la al doilea copil ca dac atot citeam ce zic altii ca fac ai lor il luam drept la cafteala pe asta mic ca el de ce nu face[:D]

Daca tot ai atatia musafiri da si la mine niste retete ceva simple si gustoase [:D]ca vine motu ala si ma gandeam sa ma arunc sa fac ceva acasa, desi am 3 maini stangi si timp si chef ioc.

Nu zic ca am facut un tort de revelion si m-am obosit degeaba ca a iesit nasolut[bang]

Parpa nu stiu ce faceti acolo cu scoala, da te stiu fata descurcareata, cum de nu intri in ei[:D]

[pup]Paul scump.

Hai ca incep sa fac bagaje sa o tai la ale mele[:D]

 

Numai bine tuturor

PS: Alycia chiar cum sunteti? Al meu al mare tuseste de o luna de m-am saturat iar si nu stiu ce sa ii mai dau[q]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daiopri daca vrei sa faci acasa du-te la Metro sau Loblaw si ia - la aperitiv - platouri de brinza, cumpara si pateuri de tot felul semipreparate care doar le pui in cuptor - Sushi - tot felul de platouri de vegetale - apoi pui la rotisor doar ii pui pe masa - desert cheese cake, torturi, inghetata, platouri de fructe - si vezi ca astia au si tot felul de platouri pe care poti sa le comanzi nu sint imagazin zilnic - vezi ca gasesti lista in magazin - cumpara de la Dollarrama niste servetele, farfuri,pahare la fel dinalea de botez sa creezi efect si gata. - pune si niste luminari ceva si nu trebuie sa faci nimic nimic ca asta e exact ce-ti mai trebuie tie sa gatesti. Daca mai si gatesti cred ca-n viata mea nu ma mai vait de nimic,nimic. Eu asa fac cind am musafiri in juma de ora am masa super aranjata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

DanaMario, m-ai facut sa rad cu vaitatul[pup]Sa stii ca uneori ma intreb cum d enu pic pe la un colt undeva de sfarseala:)Ca aparent ceea ce imi fac imi da o stare de moleseala dupa, dar imi revin eu:))

Chestia e ca noi acum incercam cu mancarea cat mai frumos si curat[:D]

Deci cel putin chestiile gata preparate ies din calcul. Dar cum spuneai, legume fructe, si uite ca nu ma gandisem la sushi[pup], o sa le iau de-a gata. Nu mai zic ca nasa lui T e insarcinata si in plus ea e si mai si cu naturalul[:I]Asa ca tre sa fiu la inaltime (inafara de cm mei multi).

Aalina, cand ai tu timp, ca mai e ceva timp pana at, dar cele mai usoare sa trimiti, nu ma zapaci cu cele grele. Am incercat si eu la rev poienita cu ciuperci si mi-a placut.

La tort nu ma mai bag in veci[bang]

Imi iese ok diplomat sau de zahar ars, da nu sunt prezentabile prea tare.

Am stat in cumpana daca sa fie loc de joaca sau nu, ca ma 6 copii mari, da tre sa fac si acasa totusi, in plus T e mai usor de urmarit acasa, ca e mai in elementul lui asa.

Apoi mi-e ca apare iar nebunia cu porcina at.

Hai ca tre sa fug la vizitele mele zilnice[bang]Ma scoate din minti gandul ca in nici o zi nu mai sunt si eu pe acasa cu burta in sus[:D]

 

Numai bine tuturor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daiopri, ce cunoscut imi suna, nu e ca si cum ai merge la job? Of si jobul asta nu se mai termina, zi de zi acelasi program, acasa parca vin doar ca sa pun capul pe perna.

 

Na ca asta e tare, tocmai am auzit la tv ca Eba se marita cu Sida[:D] trebuia sa impart cu cineva asta ca mor de ras singura aici. Unde e ala care se tavalea de ras? aa la messenger.

 

Asa sa revenim, Daiopri dar cat mai ai de umblat asa pe drumuri zi de zi? Hai ca dupa ce termini cu asta cred ca incepi munca si odihna,,, cum astept si eu, tocmai la pensie.

 

Sa va zic de nepoata: S-a nascut cu 2,95 kg si erau sa o piarda. Adica desi dilatatia a fost de 10 nu puteau sa o scoata din ma-sa nici cu aspiratorul, nici cu forcepsul si s-au chinuit ei pana au inceput sa scada bataile inimii copilului si asta i-a trezit la realitate ca un dus rece si s-au repezit ca apucatii sa faca ce trebuia sa faca de mult- sa-i taie burta sa scoata copilu. Pana la urma totul s-a terminat cu bine desi Simona cam shifonata dar se reface ea.

Acum cand sa plece acasa alta problema: cica copilul a scazut prea mult in greutate si nu le-a mai dat drumul acasa azi. Pai cred si eu ca a scazut daca nu verifica nimeni cat mananca copila aia si daca mananca si daca ma-sa are ceva sa-i dea. Le-a lasat acolo intr-o rezerva sa se descurce, sa stea barba-su sa le ajute si nu stiu de ce le mai tine in spital daca tot singuri se descurca.

Oricat as fi eu de "indragostita de Canada" aici la partea cu sanatatea are o bila neagra de la mine si am mai spus asta.

Oricum, ideea e ca azi sora-mea trebuia sa ajunga acasa, mamica a pregatit camera si mancare sa le primeasca acasa si se pare ca planul s-a schimbat. Sa vedem pt cat timp... iarasi nu am alte informatii ca mama scrie acolo pe skype o vorba si dispare si apoi ore intregi pun intrebari la care nu mai raspunde nimeni iar eu incep sa ma gandesc la ce e mai rau ca asa mi-e felul. Deci nu stiu cat a scazut in greutate si cam cat le mai tin in spital.

Acum va las ca e deja noapte si mai am intrebari de pus degeaba pe skype.... unde or fi disparut de 5 ore???

 

Fetele mele

 

Iremediabil indragostita de CANADA

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daiopri pai daca vrei mincare sanatoasa gasesti

 

- seafood plate

- sushi plate

- piine 12 grains cu icre

- frigarui de salmon (deja aranjate doar le pui la cuptor)

- platou vegetale

- pui organic la rotisor

 

Desert

- platou de fructe

- seminte de tot felul (almonds....)

 

Baut

- apa

 

Dana d ce mai face sora ta ?

Eu n-am nimic de reprosat sistemului de aici la mine la nastere a fost cu mult mai mult decit ma asteptam.

 

Alycia mai zi-mi de lectii cu cel mare la liceu ca parca asa ma vad si pe mine.

Acuma daca nu stau stana de piatra linga Joshua face temele de o ora cred in 3 ore

 

Aalina dar tie cind ti se termina boiereala cind incepi serviciu?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici.

Simona a ajuns acasa ieri cu Maia dar azi au trimis-o la o consultatie la o clinica ceva cu alimentatia bebelusului, nu am inteles prea bine ca cu ea n-am apucat sa vorbesc, numai de la mamica aflu vesti ca ea nu poate sa se mai aseze si la calculator, asa ca... Din doua in doua ore alapteaza si alaptarea tine o ora, asa ca va inchipuiti ca e terminata de oboseala. Nici nu vad cum sa produca lapte in conditiile astea. Acum urmeaza sa plece la consultatia aia.

Noi am avut niste musafiri si Ilinca nu a vrut sa mai mearga la dans sa nu rateze bagatul in seama de la musafiri, asa ca dupa ce ne-a dansat aici in living am hotarat sa mergem cu totii la dans sa o vedem acolo cum danseaza. Doar asa a acceptat sa mearga.

 

Daiopri iti recomand un diplomat cu fructe cum fac eu tortul ala de portocale. Cred ca am poze cu el in album

Tapetezi forma cu rondele de portocale si kiwi, apoi pui crema, piscoturi si alte felii de fructe apoi iar crema, fructe si termini cu piscoturi. dai la rece si a doua zi rastorni si nici nu trebuie sa mai ornezi. Vezi ca piscoturile uneori ies cam uscate, poti sa le inmoi putin intr-un suc te fructe. Si sa nu uiti mai intai sa tapetezi forma cu o folie de plastic sau aluminiu ca sa te ajute sa rastorni tortul (daca nu ai forma din aia care se desface).

 

Si alt desert simplu ar fi bomboane Rafaelo: unt cu zahar pudra si cu lapte praf, proportiile la ochi ca sa iasa o crema grosuta din care sa formezi bilute si sa le umpli cu migdale sau alte nuts.Apoi le tavalesti in nuca de cocos.

Daca mai vrei mai am, la chestii rapide sunt priceputa ca si mie imi plac[:D].

 

 

Fetele mele

 

Iremediabil indragostita de CANADA

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...