Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Puisori de mai 2003(6)


Recommended Posts

Gata noi de ieri suntem cu program ca nu se mai putea. Pentru o luna avem reguli stricte pentru toata lumea si sper asa sa ne recapatam echilibrul. Voi lucra cu Dori o ora pe zi de luni pana joi ca sa se invete sa scrie mai repede, caci asta a fost singura observatie de la scoala. E destept da vorbeste mult cica[:D] No bine...mie imi spun [:D] Ma bucur ca merge cu incantare si a acceptat ideea de lucru acasa pana se va deprinde sa isi termine fisele fara sa stea la povesti sau sa se uite dupa avioane. In rest are posibilitatea sa foloseasca calculatorul/tv-ul/sistemul audio o ora pe zi, la alegere. Restul e joaca. Vinerea are activitati libere. Sambata dimineata lucram fisele neterminate de la scoala (asa ca daca se va mobiliza astea vor lipsi) si vom merge la religie. Daca e o saptamana buna duminica alege ce sa facem impreuna: plimbari, parc, filme etc. Trebuie sa incercam sa fim toti calmi si sa nu mai ridicam tonul, am ales in momentele de tensiune sa numaram impreuna pana la 10 si tare l-a amuzat pe Dori metoda. Sper sa ne iasa. O noapte doarme cu tati si o noapte cu mami. In felul asta sper si eu sa am o noapte de somn pe saptamana si sa se ocupe tati de Fabian. Dimineata eu voi incerca sa fac cat de multe se poate din activitatile casnice cat doarme Fabian si in rest sa ma ocup de el iar dupa masa sa se ocupe tati de el. In felul asta pentru o luna de zile fiecare clipa libera sa fie acordata copiilor. In timp daca se intra in ritm si va fi ok si cu Dori sper sa avem si noi cate o zi pentru sufletelul nostru, ba chiar intentionez sa avem cate o iesire cand sa stea mama cu baietii. In seara asta mergem la concert Pheonix si e prima iesire fara copii si am un stres enorm. Mai ales ca pana acum mama nu a mai stat cu Fabi singura niciodata. Va pup ca is pe fuga.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 203
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Noi azi am fost pri parcuri sa admiram copaci am cules frunze de toate culorile. Ne-a placut la amindoi sa admiram culorile copacilor dar cred ca mai mult mie :) Am pus citeva poze aici http://entertainment.webshots.com/photo/2974950050073092564cXAcFP sau aici http://www.theweathernetwork.com/your_weather/details/787/1529958/1 Cu scoala vad ca-i ok deocamdata le da teme pe internet am wesiteul clasei lor de unde te informezi ce fac la scoala. Imi place asa mult ca asa stiu si eu exact ce fac. Dar Joshua a fost asa haios cid le-a zis de website dupa ce ne-am tot uitat noi ma intreaba "mami cond trebuie sa returnam website?" http://joshua-replici.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana ce culori frumoase ati gasit! La noi abia sunt putin ingalbenite unele, in general strazile si parcurile tot verzi arata. Noi ne distram adunand castane, noi, proaspete, abia scoase din coaja cu tepi si de diferite forme, mai mici, mai mari, mai rotunde sau surori cate doua... apoi le dam cu piciorul si incercam sa ajunga cat mai departe. Intr-o dimineata cand mergeam la gradinta am dat la una cu piciorul asa de tare ca a traversat bulevardul si nu a calcat-o nici o masina, apoi Ilinca a vrut sa mergem dupa ea sa o puna la colectie ca era o castana campioana si norocoasa. Noi am fost vineri, sambata si duminica la Braila la intalnirea de 25 de ani de la absolvirea liceului sotului. Am fost in doi ca in luna de miere. A fost ciudat la inceput dar apoi a inceput sa-mi placa sa fim fara copii. Ne-am distrat, am ras mult, am vizitat orasul, am avut parte si de o lectie de geografie, istorie si literatura romana mergand pe urmele lui Panait Istrati si refacand pas cu pas o parte din viata lui. Am fost si la muzeu, am cumparat carti vechi (ale lui) ... dar am mers si pe urmele elevilor de liceu de acum 25-29 de ani, am refacut trasee, am mancat covrigi cu lapte batut unde mancau si ei atunci, am vazut unde se duceau la film si pe unde se plimbau si am ascultat depanarea multor intamplari hazoase si prostii pe care le faceau. A fost distractiv dar si putin trist ca au trecut atatia ani si acum unii au burti, altii chelie si majoritatea copii mari. Intre timp Ilinca bazaia dupa mine prin colturi cu poza mea in mana[q], apoi sambata a vomitat de vreo 3 ori, si seara a facut febra. Nu stiu ce a fost asta dar duminica a fost bine si acum e bine doar ca nu mananca, abia ii bag cateva linguri de mancare. Ieri dimineata ne-am dus la gradinita si am gasit-o inchisa - greva, asa ca am luat-o cu mine la serviciu si a fost cea mai fericita sa fie toata ziua langa mine. Am fost la banca sa achitam masinuta Lunar car adica asta http://www.danbartoys.ro/lunar.html pe care o asteapta de muult de cand a tot vazut-o si s-a jucat cu ea la Baby expo si i-am promis ca i-o voi cumpara. Maine vine masinuta cu curier, abia asteptam. [url="http://community.webshots.com/user/danaf123"] Fetele mele[/url] Iremediabil indragostita de CANADA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, si noi am tras-o cu plimbatul in we asta..am fost la Fetivalul Sarmalelor de la Praid...am gustat si degustat la sarmale...miiaaaam...am aflat tot felul de retete inedite...una dintre ele fiind sarmalutze fierte in Feteasca Regala (vin alb)si cu afine.Foarte bune!Tot de acolo am achizitionat un vas roman de facut sarmale in el lacuit in exterior doar...cica sarmalele au un gust deosebit fierte intr-un vas din acesta...e o tehnica speciala, cica se umple vasul cu apa rece si se lasa 20 de minute asa ca sa-si traga apa ...apoi se goleste de apa si se umple cu sarmale, se pune capacul si se da la cuptor...peretii aceia umezi ai vasului au rolul de a asigura nu stiu ce umiditate in interior si cica le face f gustoase...o sa incerc si o sa va spun cum au iesit....pana una alta ma tooot gandesc la o prajitura cu mere....am pofta de vreo doua zile si e musai sa mi-o satisfac [:D]...fug la facut prajiturica...pupici tuturor Alycia si cei doi flacaiasi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mamicile, La noi scoala e un cosmar. Dupa ce ca se adapteaza greu la schimbari, l-au mai si mutat dintr-o clasa in alta (si mai urita, si cu invatatoarea mai proasta) si unde decit sa invete sa scrie si sa citeasca etc, are ca ocupatie sa suporte pedepsele pe care le da aia intregii clase ca n-au fost cuminti. Diminetile avem circ cu mersul la scoala, intirziem mai tot timpul, la clasa noua n-au teme deloc, asa ca macar la asta am scapat de nefacut teme, intr-o dupa amiaza cind avea antrenament pt cross a preferat sa faca pe el decit sa se fi dus la toaleta inainte sa inceapa, ca ar fi insemnat sa-i ceara voie invatatoarei, si n-a vrut, acu doua zile a inceput sa-mi urle la o petrecere la o zi de nastere ca el a gresit secventa la jucat mini-golf, ceea ce e o greseala imensa si ireparabila si ca nu merita sa fie la petrecerea aia si ca sa mergem acasa. Eu imi petrec timpul in meetinguri cu directoarele si invatatoarea unde toata lumea ma convinge ca copilu e perfect in timpul clasei, ca si-a facut prieteni si participa cu simt de raspundere la toate activitatile zilei si ca poate e o problema acasa de se poarta asa. Il intreb si zice ca la scoala nu se plinge ca sa nu-l creada invatatoarea bebelus si sa-l "retrogradeze" la gradinita. La care aia mi-a zis ca de fapt ea le zisese la niste copii care n-ascultau ca poate vor sa viziteze gradinita in caz ca au uitat ca ei sint copii mari acum, cu tonul ca mi-a rezolvat problema. Eu tot caut sa ma informez despre alte scoli in zona, problema e ca la scoala asta au day care si i-au si gasit loc si acolo se distreaza de minune si-a declarat ca vrea sa ramina la scoala asta ca sa se duca la day care.. Ar mai fi o scoala, ar avea si autobuz (din fata casei) dar de-acolo ar veni acasa la 3 si tot numai la cineva acasa as putea sa-i gasesc sa stea pina la 5-6 cind iesim noi de la servici. Printre picaturi incerc sa mai aranjez prin casa, dar nu prea se vede, mai ales ca mereu mai fac cite un drum la storage si mai aduc o masina plina de saci si cutii - si cu toate astea tot nu gasim ce ne trebuie. Plus ca de vreo luna ma tot dor niste masele, ma si mir cum e posibil, ca nu mai am nici o masea intreaga p-acolo, toate au nervii scosi, ori vreo negralgie ori s-or fi regenerat nervii? Da' n-ajuta la starea mea de spirit prea tare.. si nici faptul ca iau analgezice ca pe seminte.. Cu morala si concluzia ca tre sa-mi pastrez mintile, ca altfel cine sa le sara la beregata la idioatele alea? Daiopri, io sa stii ca ti-i maninc pe amindoi dintr-o inghititura (pe partea aia care nu ma doare). Baga si-aici planurile de vacanta. Aalina, noroc cu DanaMario - intr-una din poze e si Paul - in weekendul de dinainte de inceperea scolii (cred) - mie stii ca-mi trebe link la poze (ia0ma-ncet). Cum a fost la concert? Cum merge cu programul? Tot incerc si eu sa structurez un pic haosul d-aici dar nu-mi prea iese. dana d, mortal aricelul vostru, il mai aveti? Alexa e frumoasa foc, daca ai reusi s-o convingi sa si slabeasca cred ca si-ar lua sotul tau pusca s-o pazeasca.. Nu-mi vine sa cred ce mare s-a facut Ilinca! Casa e cu 3 dormitoare, dar mai mari decit celelalte, e la Leslie cu Sheppard si e split-level, adica sufrageria si diningul sint la 5 trepte diferenta. In plus, basementul e mult mai mic decit cel vechi, nu mai avem loc pe pereti sa punem filmele, le-am pus de-o parte si de alta a semineului, dar cred ca asta o sa insemne ca n-o sa facem focul in el iarna asta.. Tot in basement aveam in casa veche spatiu de depozitare unde tot faceam schimb troacele de iarna cu alea de vara, ceea ce aicea nu mai avem - va trebui sa le tinem pe toate intr-un singur loc, ceea ce mie-mi convine in fond. Poate reusim sa mai reducem din ele. Cel mai incintata sint de faptul ca altcineva a inchis piscina si altcineva matura frunzele - de fapt, le da cu aspiratorul - la ora la care mai bine ma duc la cumparaturi ca e un vacarm teribil.. Imi mai caut si de lucru, dar nu cu prea mare tragere de inima, am fost la doua interviuri in august si unul in septembrie, dar adevarul e ca am zero chef sa ma duc la servici cind casa e cu findu-n sus si nu sint linistita cu Paul. alycia, cu mersul la mai multe scoli e asa: unele scoli au centre de day care - si-atunci parintii isi dau copiii pe unde gasesc loc - dupa scoala normala. Ori in aceeasi scoala ori intr-un loc apropiat. DanaMario, am fost weekendul trecut la Wonderland si-am luat season pass pt anul viitor cu 7 lei (am intrebat de 3 ori daca n-a gresit ala pretul). Pt amindoi plus parcarea pe tot anul am dat 50 de lei. Cred ca au scazut pretul biletelor cu care intraseram. Plus iti mai da o vizita pe anul asta. Weekendul trecut au avut "treasure hunt" iti dadea o harta la intrarea in sectia pt copii mai mici si erau "pirati" cu "treasure" :) Simbata a fost OK, dar duminica ne-a cam prins ploaia, Paul a fost OK dar eu degerasem de frig. Ma mir si-acuma ca nu ne-a luat o raceala. Pup si ma duc sa incerc sa mai aranjez (= sa ma hotarasc ce mai arunc) Sanatate la bebei si mamici. [url="http://community.webshots.com/user/parpalak"]Poze pe webshots[/url] si [url="http://home911.servebeer.com"]Poze si filme[/url] [url="http://www.bettasplendens.mysite.com/"]Nebunia cu pestii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alycia hai ca mai facut asa curioasa cu Festivalul Sarmalelor ca am cautat poze pe web. Foarte frumos asa mult mi-ar place sa fi fost acolo. Dana_d covrigi cu lapte batut hai ca-mi ploua in gura. Aalina si noi vrem sa incepem samergem duminica la ore de religie aici se numeste "scoala de duminica". Parpalak hai mai nu mai fi asa suparata cu scoala ca nu poate sa fie asa diferenta de la o clasa la alta foloseste timpul asta pe care ai acum pentru Paul ca o sa vezi dupa aia nu te mai intilnesti cu timpul asta fa teme cu el citeste, scrie stati pe internet. Si daca nu va da teme iti dau eu website-ul lui Joshua si faceti teme de acolo. Eu ca sa rezist in cursul saptamani ma tot gindesc unde o sa merg in wekend si mai derutez si copilu in loc sa-l las sa se concentreze pe scoala il pun sa se gindeasca numai la plimbari. Asa ca azi am hotarit ca simbata mergem la ferma sa luam un dovleac de aici http://www.downeysfarm.com/ si duminica la biserica si apoi la Science Center. Daca vreti sa veniti sa ziceti. La scoala cu temele sintem cit de cit ok cam greu ne e ca le sa scrie compuneri si teme pe calculator cu kidspix ca o sa le publice lucrarile pe internet sa nu ne facem de ris. Ma duc sa mai caut poze pe net cu "Sarmalele lui Alycia" si poze cu toamna canadiana ma deconecteaza.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor din Canada, va citesc pe nerasuflate si ma apuca un doooor, ma doare sufletul aproape fizic, imi vine sa-mi plang de mila la propriu dar sunt la job si ma vede colegul. Am incercat sa-mi abat atentia cu realizari locale dar nu am reusit decat sa uit pt scurt timp, pana la urma tot la dragostea mea ma intorc..... CANADA [canada][canada][loveyou] DanaMario, da-le-ncolo de sarmale, tu ai CANADA, sarmale poti sa faci si tu... Doina stiu ca e grea mutarea mai ales cu scoala(gradinita) Si noi am nimerit prost si am lasat in urma o gradinita super, cu educatoare dragute de care Ilinca se lipise bine si ele de ea dar ce sa facem? trebuie sa mai facem si sacrificii ca sa ne fie mai bine in anasmblu si pe termen lung (locuinta, zona). Eu zic ca daca te gandesti sa-l muti la scoala cealalta mai intai sa cercetezi bine locul unde il duci sa nu fie tot asa sau mai rau. Si de ce l-a mutat la alta clasa, nu poti sa-l muti inapoi unde era invatatoarea mai buna? Oricum in perioada asta incearca sa fii alaturi de el mai mult ca de obicei, stati de vorba, incurajeaza-l, incearca sa-l faci puternic, sa nu fie acolo in clasa un mielusel, mai bine sa fie lup[:D]. Inventeaza tu un joc, o poveste ceva ce sa-si aminteasca cand e acolo si are probleme si sa-l intareasca, sa-l ajute sa treaca mai usor. Eu anul trecut i-am dat lui Ilinca la ea o poza cu mine sa o tina la ea cand ii e greu. Nu va spun cat de mult a folosit-o si i-a ajutat. Mie mi se par inca mici sa dea piept cu problemele, de aia prefer sa o mai tin un an la gradinita, sa o mai cocolosesc cat se mai poate, oricum va da piept cu "lumea rea" dar sa fie cat mai mare si mai pregatita. Aalina, nu-mi venea sa cred cand l-am vazut pe Fabi ca sta in picioare, asa mare s-a facut? Totusi la 7 luni nu e cam precoce? Uite ce am uitat cum se dezvolta copiii astia, colegul care are baiat de sub 2 ani zice ca nu... Oricum incepe perioada aia grea cand umbla peste tot si trebuie sa fiti vigilente. Daiopri, si Tudor sta in picioare? Uite ca nu mai stiu daca l-am vazut in poze in picioare. [url="http://community.webshots.com/user/danaf123"] Fetele mele[/url] Iremediabil indragostita de CANADA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mamicile - problema lui Paul e ca e ingrozit de clasa aia. Azi abia l-am tirit acolo si cind am intrat invatatoarea tocmai ii zicea unei eleve "Si ce-mi zici mie?" - adica sa se duca sa-i zica altcuiva. In conditiile astea cum isi imagineaza ea ca poate sa-l convinga pe Paul ca are cu cine sa vorbeasca? Si i-am luat cartile de pe care se presupune ca urmeaza ei sa studieze, asa ca din punctul asta de vedere as putea sa-l scolesc acasa. Problema e ca ii e groaza de clasa aia. Ieri am reusit sa dau de seful directoarei si sa-i explic situatia si azi i-am si crosetat un email explicativ si daca nici asa nu reusesc sa-l mut inapoi, ma duc la seful aluia. Dupa care nu-mi mai ramine decit Ministrul Invatamintului, da' ma duc si la ala, ca nu pierd nimic.

 

dana d, pai Paul s-a ridicat singur in picioare inainte de 7 luni, asa-s unii, grabiti sa se duca in diverse locuri. Sint prea interesante imprejurimile ca sa mai astepte mult.. :)

 

DanaMario, pina la urma ne-am dus la invatatoarea veche s-o intrebam ce-i cu caietul de vineri - si pina la urma s-a dovedit ca asta noua n-are nici un caiet de vineri, dar pina la urma i-a dat lui personal temele pe ultimele 3 saptamini si le-a facut copilul de buna voie si nesilit de nimeni pe toate intr-o simbata dimineata. Acuma zice ca nu mai vrea altele - si pe buna dreptate, la ce folos sa le faca daca nu le vede nimeni si sa stie si el daca le-a facut bine sau rau, sau ce-au facut colegii lui de clasa etc.. Io degeaba-l laud, ca eu oricum aia fac mereu si el cam suspecteaza ca uneori il laud si daca nu-s foarte convinsa ca-i cazul (ceea ce nu e cazul, ca oricum sint convinsa ca merita :) )

Vreau si eu sa mergem la ferma - nu vrei sa mergem aicea mai bine: http://www.applewoodorchards.com/ ? E o livada de mere dar au si dovleci si au capite de fin in care Paul inca n-a alergat destul. Au si caprite si giste si alte animale - dar erau cam satule cind am ajuns noi, n-au prea vrut sa manince.. I-am promis ca-l mai duc, ca ultima data am ajuns cu juma de ora inaintea inchiderii si n-a apucat sa alerge destul p-acolo. Si poate va luati si voi niste mere, mai faceti si voi un sos de mere, ceva :)

La biserica vrem sa venim si noi, ca asta a noastra de cartier e in renovare si slujba am impresia ca se tine la scoala catolica.

 

Ieri ajunsesem eu la concluzia ca o sa am spor mai tare la aranjat prin casa daca ma ocup putin de mine mai intii. Asa ca m-am hotarit sa ma vopsesc ca prea eram cu radacinile la vedere. Zis si facut, m-am echipat de vopsit si dupa aia intru in baie sa pregatesc vopselele... pe care le-am cautat vreo juma de ora, dupa care am abandonat ca sa nu fac criza de nervi si am inceput sa ma pregatesc sa ma duc sa-l iau pe Paul de la scoala. Cu care ocazia am reusit sa gasesc si sus numitele vopsele... Asta ca exemplu de eficienta si nervi si stres intr-o casa noua.

Bine, mi-am luat revansa pe seara, asa ca acu-s cu radacinile spre portocaliu si cu restul spre negru.. Tre sa fac odata o lista cu vopselele care nu prind...

Va pupa mama si ma duc sa continui cu decorarea casei de Halloween. Am umplut-o de ghirlande cu dovleci si stafii portocalii, poate-poate mi se mai bine dispune copilul..

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

alycia, eu am reteta de prajitura cu mere cu aluat de pandispan turnat peste un strat de mere taiate in bucati mai mici si presarate cu scortisoara si un pic de tot de zahar. Nu iese rea dar nici foarte-foarte. Plus ca mie nu-mi iese mai niciodata pandispanul, dupa ce adaug galbenusele si faina in albusele spuma se cam turteste compozitia..

Ai o reteta mai buna?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...