Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Puisori de mai 2003(6)


Recommended Posts

Si da, cu scoala s-a mai acomodat, pina la urma am descoperit ca-l deranja faptul ca a pierdut "premiul" din septembrie in urma mutarii si pina la urma, seful directoarei a venit cu solutia ca, intrucit nu poate sa-l mute (tot n-am inteles de ce) o sa-i dea educatoarea stickere de cite ori vine la timp. Dupa care a luat premiul pe octombrie si s-a mai potolit cu uritul scolii. Acu are probleme la day care - ala care-i placea atit de tare incit am renuntat sa-l mut la alta scoala. Sint doi care il tot imping sau rid de el - iar el e singur.. Dar educatoarele de-acolo au fost mult mai rapide sa rezolve situatia cind le-am zis. Au avut discutii cu ambii doi copii si-am zis ca s-a rezolvat. Acuma il imping, isi cer scuze si p-orma rid. Cred c-o sa ma impiedic de ei odata si-o sa-mi cer si eu scuze dupa aia. Deocamdata o sa mai incerc cu educatoarele de-acolo..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 203
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu clar la al doilea ma las de scoala si il pun pe frate'su. Deja ii tot repet lui Dori ca el ca fratior mai mare trebuie sa il invete pe Fabian diverse. Si el imi tot spune ca daaa, il invata toate prostiile ce le stie [:D] Ca sa e faca impreuna [bang]

 

Parpalak suna dubios ce zici tu acolo de teme. Incep sa ma bucur ca macar eu fac cu asta lucruri concrete si cel putin logice pentru mine. Calcule matematice si dictari mai nou. Adevarul e ca la scrierea la nesfarsit a liniutelor, bastonaselor si altor semne mi se parea mie imbecila treaba daca copilul le facea din prima corect, ce sa umplem foi intregi?

Acasa a facut toate literele deja si le face ok pentru mine asa ca am renuntat sa il stresez cu repetarea lor. Sa le faca la scoala la infinit. Eu am inceput sa scriu cu el propozitii. Asa macar nu ne plictisim.

 

Ma bucur ca sunteti mai ok cu scoala. Si bine ca a luat copilul premiu ca sa se linisteasca. Al meu vad ca nu are nici o treaba cu recompensele de la scoala. Lor le pune ursuleti veseli pe foaie. Da nu se stresa nici daca avea fete triste, pana nu l-am motivat acasa pe tema asta.

 

Cat despre colegi...agitati eu i-am spus doar sa ii ocoleasca ca nu am solutii. Oricum la voi macar ai cu cine povesti si iti lasa senzatia ca vor si face ceva. Aici...

 

Alycia doftoreala cu spor si sa te refaci repede. Sper sa tii pentru tine virusii si sa nu ii imprastii in casa. Ce mai face Mircea?

 

Daiopri sa stii ca si Mitica al meu are nopti bune cand ma lasa sa dorm si nopti ca aseara cand da trezirea la ora fixa. Sa nu ma invat cu binele. O trece cumva. Asa ne trebuie daca am zis ca asta e ultima experienta pe tema. Trebuie sa le traim pe toate.

 

DanaMario mai baga din activitatile voastre una alta ca imi place sa va citesc.

Va pup

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aalina, sa nu ma lasi singura[:D]

Eu zic sa te mai relaxezi cu scoala ca vaz ca tu esti cea stresata. F. frumos a scris Dori[pup]Dar imi aduc aminte ca desi am facut bastoane buluc, aveam colegi la care nu intelegeai nimic din ce scriu. Asa ca eu sunt de acord cu astia de aici ca ce atata caligrafie.

Frate am teme in fiecare zi. Desi nu sunt multe, ne ia ceva timp si ma streseaza. Mai prost e ca el merge si la gradi dupa, si deci ajunge cu tati acasa pe la 6. Ce sa mai faci atunci, cand vrei sa mearga si la nani rpd[bang]

parpa, cum mai sa il impinga? Of, mama ei de treaba ca numai de asta mi-e si mie teama, ca pe masura ce creste prin ce o mai trece. Si nu de alta, da imi vine sa fac dreptate asa[:D]si nu se cade. Mai ales ca eu am fost pacifista de felul meu, bine ca nici nu a fost cazul in general fiind fata. Dar ei, acuma au atatea chestii cu care sa se lupte. Si nu pricep cum sunt copii aia care sunt bully. De unde le vine rautatea aia. Al meu pare ca se cam duce dupa cei care sunt populari, dar nu stiu in ce masura o sa il placa aia pe el[:D]

Nici nu vreau sa ma gandesc oricum.

Eu sunt bine, ma intremez pe zi ce trece.

Mai am putin si gata[:D]

Sanatate bolnaviorilor si numai bine tuturor

DanaMario, chiar asa pe unde mai sunteti?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna

 

Sintem pe aici va citesc numai ca sint ceva cam ocupata cu serviciul.

 

Alycia multa sanatate.

 

Aalina nu am ce sa zic de actiitati ca nu mai mergem nicaieri dar nicaieri de cind cu gripa porcina.

Joshua se duce doar la scoala si atit restul sta numai pe acasa.

 

Daiopri ma bucur mult ca in sfirsit te apropie de final.

 

Aalina si noi avem de scris zilnic cite o pagina sau 2 de cuvinte Nici lui Joshua nu prea ii place se plictiseste dar eu nu prea il stresez sa scrie frumos il las sa scrie cum vrea numai sa umple paginile ca cica daca nu le termina trebuie sa scriu motivul [:D]

 

Daiopri eu incerc sa-l iau la 5 si la 6 sa ne apucam de teme.

Ca daca il iau la 6 ai dreptate nu prea ramane timp.

 

Cit de bine ne-ar fi fost la amindoi daca nu lucram anul asta ma puteam ocupa de el bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici!

Iaca am sosit si eu din team building si rasuflu usurata ca am bifat-o si pe asta si suntem bine sanatosi. Au fost si ceva probleme de sanatate la mine la inceput cu drumul, mi-a fost rau, m-a durut capul, drumul si asa lung (10 ore cu masina) mi s-a parut si mai lung in situatia in care nu ma simteam bine si cel mai tare ma ingrozea ca trebuie sa-l mai fac o data inapoi.

Pana la urma mi-am revenit si m-am dostrat si am participat la toate activitatile am facut fatza si la platourile alea imense cu mancaruri dar am comandat la inceput chestii mai usoare si garnituri de orez ca eram cam cu stomacul in pioneze.

Asa... am fost la calarie, bowling, spa( sau baie termala), doua muzee, plimbare prin oras, shoping, bineinteles meeting-ul propriuzis la sediul firmei din Zseget... per total am ascultat muuulta maghiara si nu am reusit sa invat nimic altceva de vreo 2-3 cuvinte (cafea, lapte, multumesc).

Cand sa plecam inapoi ma suna Alexa plangand ca sa simte rau, ca are febra, ca o doare tot corpul ca nu mai poateee.. va dati seama ce m-am speriat, l-am trimis pe sotul cu ea la spital si nici nu am mai vazut pe unde treceam cu masina. Apoi cand am intrat in tara s-au intors si ei de la spital si am si putut vorbi mai mult la telefon asa ca m-am mai linistit cand am aflat ca are o gripa, ca i-a luat medicamente si situatia e sub control.

La Arad am oprit sa votam, apoi dupa ce am iesit din Arad ne-am ratacit prin ceata ca era o ceatza....si am bantuit pe coclauri 30 de km pana am revenit iar la drumul national, noroc cu GPS-ul si noroc ca eram inca impreuna cu colegii de la Cluj ca asa am luat-o in gluma si ne-a distrat aventura desi se facuse si noapte si era si ceata... era destul de sinistru pe drumurile alea proaste si pustii.

Apoi la Sebes ne-am despartit de colegi si distractia a incetat dar ne-am asternut serios la drum si cu toata ceatza am "zburat" pana la bucuresti unde am ajuns inainte de ora la care credeam adica de 2.

Acum Alexa e deja mai bine desi tot o ustura nasul si stranuta si ii lacrimeaza ochii iar eu ma uit la Ilinca cu un ochi cercetator si ingrijorat sa vad cand o ia si pe ea ca au stat numai nas in nas desi le-am spus sa pastreze distanta.

Iweri am avut liber pt recuperare dupa drum ca am ajuns spre dimineata asa ca n-am dus-o nici pe Ilinca la gradinita si am stat toate trei acasa.

Mai, auziti ca nu mai avem voie sa facem serbare din cauza gripei... ce prostie!! Ce ghinion pe copiii astia in ultimul lor an de gradinita sa ramana faca serbare si cadouri de la Mosul...[bang]

De fapt gripa asta e o mare gogorita, nici nu exista, la noi in cartier nu e nici un caz, si daca ar fi e floare la ureche, nu se compara cu gripa clasica, aoleu ce ma enerveaza astia cu masurile lor absurde!

 

Fetele mele

 

Iremediabil indragostita de CANADA

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Buna mamici! Vad ca nu mai scrie nimeni asa ca "ma sacrific" desi la laptop nu mai vaz deloc fara ochelari si trebuie sa pun fetele sa-i caute cand ma apuc de compus.

Noi am inceput pregatirile pt sarbatori si am inceput si sa ne bucuram de beculetele si amenajarile din oras. Parcul nostru s-a imbracat de cateva zile cu o droaie de figurine luminoase si chioshcuri de lemn pline cu jucarii luminoase , gogoshica fitzosica, floricele, vata de zahar, vin fiert, supa calda..... Am inceput sa ne plimbam pe acolo seara inca de cand lucrau la amenajari si erau aprinse numai partial, acum au aprins si bradul cel mare si avem si o fantana cu lumini colorate si una doar cu lumini galbui. Am facut si niste poze si o sa mai fac si o sa le pun in album cand o sa am ceva timp.

Acuma a venit vremea cureteniei generale si maine mi-am luat concediu ca sa practric acest popular sport, de asemenea si luni stau acasa tot pentru ocupatia asta. Sambata nu putem lipsi de la Kidex unde ne-am inscris si la Atelierul lui Mos Craciun ca sa invete sa faca decoratiuni de Craciun.

Ilinca a fost pe 1 Dec la defilare si a venit foarte impresionata de tot ce a vazut, mai ales de cai si de Basescu care a spus doar "Buna Ziua" la armata (atat a auzit ea, eu am vazut la tv ca a mai spus si altceva).

Voi sunteti bine?

Daiopri si eu te citesc pe dincolo ca aici vad ca nu prea dai explicatii si continui sa te admir si sa ma bucur pentru tine ca pana la urma treci usor peste toate si viata merge inainte si va fi ca inainte.

Aalina, sper ca te descurci cu baietii, mi-e groaza ca la anul o luam si noi de coada cu scoala... sper sa pot sa fiu calma si nu urlu la ea sau sa ii dau peste maini. Of, sper din tot sufletul sa fie un copil inteligent si constiincios ca doar speranta moare ultima...

Deocamdata suntem suparati ca e tare obraznica si o bate pe cea mare, adica ii arunca cate un ghiont asa de cate ori are ocazia si eu nu sunt cu ochii pe ea. De asta nici Mosul nu a luat scrisoarea pe care i-a scris-o si deci nici vorba sa-i aduca ce a cerut ea acolo. Are niste pretentii.... maaari si schimbatoare. Iar noi deja am cumparat ce vroia ea acum vreo 2-3 saptamani si acum vrea altceva. Nu stiu cum sa procedam, daca ii aduce ce am pregatit, va fi dezamagita si il va arunca cat colo, daca ii cumparam ce vrea acum.... ce facem cu cealalta? De Mos Nicolaie nu vreau sa-i aduca jucarii mai ales ca nu merita. Daca nu se face cuminte astea doua zile care mai sunt ma gandesc serios sa nu-i aduca nimic Mos Nicolaie, poate doar o nuielusha.

Voi cum si cu ce va pregatiti de mosii astia?

Parpalak dar ce va premiaza acolo mai, chiar as ain fiecare luna? Pai la sfarsit de an ce le mai da?

Sper ca ai luat masuri cu copiii aia care isi cer prea multe scuze, nici eu nu as inghiti usor sa aud ca cineva ii face zile fripte odorului propriu dar sa stii ca nici s afii in cealalta tabara nu e placut. Eu destul de des auzeam reclamatii la adresa lui Ilinca de la alti copii care intrau in raza ei de actiune si cel mai rau e cand ii auzi plangandu-se la parintii lor de ce le-a facut Ilinca[:I] In ultimul timp s-a potolit la gradinita si a luat-o in colimator pe sora-sa acasa si cand se satura si ea sa suporte sa te tii meciuri.

Ciudat, azi a fost liniste... cred ca a inceput mituirea Mosului.

Va pup si abia astept sa va citesc.

 

Fetele mele

 

Iremediabil indragostita de CANADA

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu is in general pe viteza a cincea. Asa ca nu prea apuc sa am timp. Acum numai bine astept sa vina mama sa stea cu ligioana mica sa pot sa merg dupa cadouri. La Dorian a fost simplu ca lui i-am luat masinute [:D] Si pentru acum si pentru Craciun. Oricate ar avea tot mai vede ceva ce i-ar trebui. Dar macar scap de cautari. De Craciun i-as lua si ceva enciclopedie cu animale ca am vazut ca e interesat. Sper sa gasesc ceva care sa nu ma ruineze. In rest merge foarte bine cu scoala. Ceea ce ma bucura. De cand au inceput literele e mai bine, nu se mai plictiseste si isi termina in clasa ce are de facut. La matematica pana acum nu a avut probleme. Acasa se intampla sa greseasca uneori dintr-o pagina intreaga de exercitii, unul singur si de obicei se vede clar ca e neatentie. Eu nu ii mai dau de scris litere ci direct propozitii pe caietel sau pe tabla ca sa se invete si fara linii ca la scoala scriu pe foi A4. Dupa vacanta nu am mai vorbit cu invatatoarele decat o data acum vreo doua zile si cea care era mi l-a laudat tare. Am inteles ca pe cei care stiu deja ii pune sa si citeasca. Ca idee eu sunt dezamagita pentru ca pana acum nu s-a gasit o modalitate de avea regulat posibilitatea de a discuta cu invatatoarea despre evolutia sau problemele copilului, in particular, nu pe fuga dimineata cand se predau bani si sunt 5-6 parinti adunati langa catedra. La fel vazand la sfarsit de saptamana fisele pe care le-au facut mi se pare ca lucreaza foarte putin avand in vedere ca sta la scoala pana la ora 16. Cred ca eu intr-o ora reusesc sa fac cu el cat la scoala fac in 4. Sper sa fie doar o impresie si sa fi fost perioada asta de adaptare etc. Poate am eu asteptari prea mari, nu stiu. Oricum cred ca am mai spus pentru cele care va pregatiti la anul de scoala sa studiati bine unde va merge, ar fi bine daca ati reusi sa stiti si ce asteptari are viitoare invatatoare de la copii ca sa puteti sa ii pregatiti treptat pentru adaptarea la clasa 1. Ce imi place la sistemul in care e Dori ca pana acum nu am vazut faza clasica de competitie intre copii, cati au mai multi de foarte bine etc, sistem care pe mine ma exaspera. Macar din punctul asta de vedere copii sunt relaxati. Eu mereu incerc sa il fac pe Dori sa fie in competitie cu el insusi. Sa vada el cum evolueaza. Acum vesti despre Mitica.[:)] Fratilor eu copil ca asta nu am mai vazut. Sunt din ce in ce mai convinsa ca va fi genul de copil care se va tranti in magazine pe jos si va da din picioare [:D] Are mlte bile albe ca mananca de rupe, nu trebuie sa ma rog de el deloc, si-a scos mesele de noapte in schimb nu doarme. La aproape 10 luni inca se trezeste de doua ori pe noapte pe putin si la ultima ii trebuie musai la noi in pat. De obicei adoarme instant la loc dar are si nopti cand ne spune povesti vreo ora. Asa ca eu in continuare sunt chiauna de cap. Ziua este atras exact de locurile unde nu are voie: aragaz, gunoi, baie sau cabluri. Il iau de zeci de ori si ii explic in fiecare zi si tot de atatea ori merge iar ranjindu-mi sfidator. Are niste mutre de imi e imposibil sa ma supar. Ba chiar dupa o perioada de luat de la locul interzis se supara el pe mine, vocifereaza, se mataie si da din picioare si se uita urat [:D] E bestial. Ma distrez in fiecare zi colosal cu el. Cand e impreuna cu frate'su se joaca frumos. Cand apare tati in peisaj eu is cantitate neglijabila. Au fost amandoi un pic raciti dar numai cu mucisori. Acum imi storc creierii ce sa ii cumpar si lui cadou, am tone de jucarii de la Dorian si nu as mai investi, dar pe de alta parte nici nu ma lasa sufletul sa nu ii iau ceva nou. Cam astea ar fi vestile de la noi. Asteptam sarbatorile cu mare nerabdare. Sper sa am si ceva musafiri. Mai grav e ca trebuie sa ma mobilizez de curatenie si nu am nici un chef [bang] O tot aman poate nu va mai fi nevoie [:D] Sper ca toate sunteti bine. Daiopri ma bucur din tot sufletul pentru vestile tale si sunt iremediabil indragostita de gropitele pisoiului tau. DanaD vei avea nevoie de foarte multa rabdare la anul, iti zic din experienta, mai ales ca eu ma consideram o persoana rabdatoare, cand predam puteam sa repet la nesfarst cursantilor o chestie. Acum zici ca is dusa cu pluta. Alycia cum mai sunteti? Ce mai face Mircea? Te asteptam si cu vesti din viata de licean, eu una afland cum va descurcati voi ma incurajez ca mai avem pana acolo. DanaMario eu am reusit sa il motivez pe Dori la scris (nici eu nu ma stresez sa scrie frumos ci corect) prin formarea de propozitii. O parte le formulez eu si incerc sa ii spune ceva sa ii placa, o parte el si iar e incantat de ce compune. Sper sa te mai eliberezi cu serviciul plus ca acum vin sarbatorile. Parpalak mama tu ce mai faci? Hai ca in ritmul in care ne povestesti de Paul il vedem numa la liceu...Eiiiiii Cred ca am scris o tona, asa im trebuie daca doarme plodul [:D] Va pup si spor la cumparat cadouri. Pentru mine e cea mai faina ocupatie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

iertare, iertare ca nu scriu si aici[pup]

Cert e ca ceea ce tine de viata aia a mea[:D] prefer sa scriu doar acolo. Restul pe scurt.

Deci cum bine stiti sunt bine, ca doara nu s-a gasit inca ce sa ma doboare[:D]

Si eu cu piticii mei. Aalina, chiar vroiam sa dau strigare de disparitie. Bine ca sunteti bine.

Sa stii ca si al meu e asa, cred ca si competitia cu fratii ii fac sa fie asa. Trage niste chiote si strange din pumni nervos daca nu e ca el, de ma intreb cu cine seamana[:D]

In rest vorba ta, scumpel foc si smecher. Al meu tot papa la 4 dimineata ceas. Asta nu ar fi asa problema daca eu as reusi sa adorm imediat inapoi, dar nu[bang]

Si apropo de asta, DanaMArio tu parca ai intrebat o data fetele de ceva naturist pt bufeuri. Poti sa imi zici si mie, te rog?[q]

Ca ma scot din sarite, da nu va zic sa nu va sperii[:D]

Dana, treaba asta cu scoala e cam nasoala, dar aici e mai lejer un pic. Noi nu ne stresam prea tare (inca). Al meu stie sa citeasca perfect, am fost la invatatoare, toate bune, academic e in frunte, sunt cica doar vreo 4 ca el, dar in schimb avem de lucrat la partea cu vorbitul neintrebat si fara sa astepte randul[bang]

eu zic mersi ca vorbeste[:D] Adevarul e ca nu tace mai deloc. Asta e.

Apoi cu gimnastica am ramas, si am vrut sa il ducem la karate si cica el nu vrea ca daca raneste pe cineva la scoala sau strica ceva cand atinge[:D] Sa pic pe jos de ras.

Cu sanatatea vaz ca stam bine, slava Domnului. Sora pleaca maine si oi vedea cum ma descurc[q]

Acum trebuie sa imi rezolv cu sv sa vad cand incep, ca teoretic trebuia sa merg la 1 feb, dar sa vad ce rezolv cu medical ceva, ca nu imi vine sa cred ca gata "boieria"[bang]

Cam atat de la noi.

Va dorim un mos Nicolae cat mai imbelsugat.

Si noi cu febra cumparaturilor, dar am decis (apropo Danad) sa mergem cu ce vrea el, ca atunci ce rost are. Am luat si noi in anii trecuti ce am vrut noi si nu a fost incantat. Asa ca incercam sa gasim ce vrea. Cu pisoiul e mai greu c avorba lui Aalina are tot ce ii trebuie si jucarii si haine. Dar vedem noi.

Parpa, DanaMario voi ce le luati? La noi motanul doar cu lego in mare, si dai si cauta police station:)))

 

Numai bine tuturor si sa fiti cuminti sa nu primiti nuieluse[pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, v-am tot citit dar nu prea am apucat sa intru din motive de virusi...cumva cumva mi-am revenit dintr-o pneumonie nasoala,inca sunt pe tratament injectabil dar oricum zaresc luminitza de la capatul tunelului.Mircea spre marea mea bucurie s-a tinut tare, i drept ca l-am indopat la greu cu sirop de catina natural si cu albastru de metil in gat...A trecut si mos Niculae,le-am luat doar dulciuri iar de Mos Craciun cred ca nu scap fara un Play station 3 asta pentru ambi amandoi [:D]ca ma salta de vreo 800 de Ron.In rest ce sa va spun ...viatza de licean e grea daca ma refer la materii..profesorii sunt f pretentiosi, copiii inca se cred in scoala generala si notele mici....curg, curg...nu stiu cum o sa o scoatem la mal mai ales ca nu prea are chef sa puna osul la invatat...greu tare cu adolescentii rebeli... Aalina ma bucur ca ati scos-o la capat cu scoala...ufff...manca-o-ar lupii. Daiopri [flo] toata stima pentru tine, esti o adevarata luptatoare. Dana_d cum stati cu liceul,..ca asta e capitolul ce ma doare cel mai mult [bang][bang][bang]..poate macar Alexa e mai constiincioasa ca al meu.... Dana Mario, voi ce mai faceti? Ce le luati de Craciun baietilor? Alycia si cei doi flacaiasi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...