Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de baieti scolari


Recommended Posts

Buna, am si eu baiat in clasa a 2-a. Situatia noastra e mai aparte ca am relocat copilul din Canada in Romania la 7 ani. Parca anul asta e mai bine, e drept ca au trecut doar doua saptamani. Anul trecut pe vremea asta deja invatatoarea imi comunicase in mod repetat ca nu-i atent si ca o deranjaza cu intrebarile (si asta a fost doar inceputul intr-un lung sir de probleme care de care mai ciudate). Asa ca l-am mutat in alta clasa unde inca n-am avut reclamatii de nici un fel. Si al meu e neatent in clasa (bine si acasa e la fel), foarte usor de distras... incepe sa faca ceva si dupa 5 minute face complet altceva. Cu toata neatentia lui, care era un fel de subiect permanet in discutiile cu invatatoarea, el a avut note foarte bune fara a lucra suplimentar acasa prea serios. Netentia mi se pare o problema, mai ales ca nefiind acolo nu-mi dau seama exact ce ar trebui facut. Acasa incerc sa-i inoculez idee ca odata ce ai inceput ceva (orice ar fi acel ceva: mancat, construit cu lego, etc) termini activitatea aia si pe urma te apuci de altceva...fara mare succes, dar insist. O alta problema sunt lectiile: incepe prin a-mi spune ca are foarte mult de lucru (desi mie mi se pare rezonabil cata tema le da). Pe urma bocete 1 ora (si nu exagerez) cat de mult are el de facut, ca n-o sa termine niciodata, ca el e copil cand se mai joaca. Bocete insemnand efectiv lacrimi innodandu-se in barba. In fine, se apuca..si termina in 20 min maxim. Am renuntat sa mai contracarez rutina asta. Il las sa-si fac numarul si astept rabdatoare (la asta mai lucrez) sa se apuce de lectii si sa-l ajut daca ma solicita. Banuiesc ca nu-i o solutie buna. Babyangel ce sfaturi va da psihologul? poate ne ajuta si pe noi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Dupa raspunsul lui Cricor m-am gandit sa raspund si aici.[flo]
Citat:
Sa stii ca nu sunt deloc de acord cu pedepsele astea de scris..dar 50 de probleme? Pai cum sa mai "iubeasca" copiii matematica daca pentru ei este o pedeapsa??
Eu am fost de acord in primul rand pentru ca au fost 50 de probleme in 2 saptamani, trebuia pedepsit intr-un fel ca sa invete sa-si asume responsabilitatile si nu in ultimul rand a fost laudat de doamna la sfarsit ca si-a indeplinit pedeapsa, iar el a fost foarte multumit. Am vorbit cu el si i s-a parut o pedeapsa corecta... sincer, cred ca se astepta la ceva mai rau , gen privat de pauze (lui cel mai mult la scoala ii plac pauzele ), mai ales ca oricum noi facem la greu suplimentar...asa ca atunci suplimentarul de acasa l-am facut pe un caiet special si l-a dus doamnei. Am inteles ca mergeti la psihoterapeut... poti sa ne dai si noua niste idei de acolo poate reusim sa aplicam si noi ceva pe ai nostri... ca dupa cum vezi nu sunt mai breji.
Citat:
Anul trecut pe vremea asta deja invatatoarea imi comunicase in mod repetat ca nu-i atent si ca o deranjaza cu intrebarile (si asta a fost doar inceputul intr-un lung sir de probleme care de care mai ciudate)
Cricor, al meu cum se suna de pauza intreba daca el poate sa iasa [pk], ceea ce o deranja pe invatatoare, dar el adora pauzele si in plus constatase ca uneori doamna uita sa le mai dea drumul.[:I]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'Neata latoata lumea, Cricor, cand citesc randurile scrise de tineparca il vad pe Lucas al meu in urma cu ceva timp...Si in primul rand tu trebuie sa iti pastrezi calmul... PT(prescurtat psihoterapeua) mi-a recomandat din prima clipa sa stabilesc niste reguli impreuna cu copilul , pe care sa le afisez in camera lui, sa le vada. Pentru regulile nerestectate trebuie sa existe niste consecinte(negative pentru el) stabilite cu el de fata...afisate la vedere. Eu de exemplu greseam foarte mult la pedepse: ii puneam pedepse/consecinte foarte "grele" si care nu erau imediate...si bineinteles ca mereu bocea 1 ora cand ii aplicam eu pedeapsa. pe langa pedeapsa mai si strigam putin la el ...ca sa ma auda! Se pare ca e gresit!Nu mai trebuie sa strigniciodata..aici e nevoie de autocontrol oentru mine[:(] Acuma imi vine greu sa ma abtn mai ales ca sunt si graviduta...dar ma straduiesc[:)]! Anca [gravi]16+cu [fetita] Tereza Martina si mami de [cavaler] Lucas
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
Eu de exemplu greseam foarte mult la pedepse: ii puneam pedepse/consecinte foarte "grele" si care nu erau imediate...si bineinteles ca mereu bocea 1 ora cand ii aplicam eu pedeapsa. pe langa pedeapsa mai si strigam putin la el ...ca sa ma auda!
Ai incercat sa-l lasi pe el sa-si dea pedeapsa? O sa fi uimita! Sunt mult mai constienti decat credem noi. Al meu in clasa I, cand a rupt usa, si-a ales singur o saptamana privare de TV [pk], cand am ajuns acasa eu am redus-o la 2 zile [:D], caci mi s-a parut prea grea a lui, precizand ca fac asta pentru ca mi-a spus imediat dupa scoala ce s-a intamplat. Invatatoarea a fost socata cand am sunat-o...ca mi-a spus asa repede, mai ales ca eu eram la serviciu, dar el ma sunase sa ma informeze.[:D]
Citat:
Se pare ca e gresit!Nu mai trebuie sa strigniciodata..aici e nevoie de autocontrol oentru mine
Asta mie mi se pare greu.[:D] Singura metoda care am gasit-o pana acum a fost ca atunci cand eu tip sa tipe si el.[:D] Psiholoaga ta ce spune??? Eu nu cred ca m-as putea abtine mereu... o fac in 80% din cazuri, dar 100% nu pot... Si ii mai spun ca eu il iubesc si cand tip la el... altceva nu-mi vine in minte sa aplic. Asa cum am spus si la subietctul cu clasa a III-a la voi mai este si bebele care vine.[pup] Imi aduc aminte cand a nascut sora mea a doua nepoata, prima fetita avea 9 ani, ca baietelul tau... toata lumea se astepta sa fie ma matura [:D], dar tot a aparut gelozia... Cand avea cea mica 2 luni a rabufnit odata ca pe ea o cearta toata lumea, iar pe cea mica nimeni.[:D] Acum cea mica are 9 ani...cea mare 18 si se inteleg super.[pk]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...