Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Il iubesc mai mult ca inainte


Recommended Posts

  • Răspunsuri 45
  • Creat
  • Ultimul răspuns
simali, comunicarea dorintelor si sentimentelor proprii este doar primul pas necesar. In caz ca el nu o ia in serios sau ea vede ca situatia nu se schimba, trebuie ca si comportamentul ei ulterior sa se schimbe in mod adecvat. Daca ea se simte neglijata de el, va trebui sa ii arate si lui acest lucru si sa ia si ea distanta de el (sufocandu-l nu va reusi decat sa-l indeparteze si mai tare), daca se simte prost cand fac dragoste si o deranjeaza cuvintele lui, atunci trebuie sa se abtina de la a mai face dragoste in asemenea conditii (explicandu-i frumos ca nu se simte bine), pe scurt trebuie sa ramana consecventa pana cand el va simti pe propria piele consecintele actiunilor lui. Una e sa ti se explice ceva si sa filtrezi totul prin ratiune, cu totul altceva este sa fii pus in situatia de a suporta consecintele neplacute ale comportamentului. Schimbarea nu va interveni dupa o discutie, cred ca asta o stim cu totii. Dealtfel discutii cred ca au avut destule. Argumentele verbale pot fi combatute foarte usor. E timpul sa lase faptele sa vorbeasca. Sarcina ei (foarte grea dealtfel) va fi sa se arate fata de el asa cum se simte cu adevarat (fara sa joace teatru, fie si inconstient, fara sa fie impaciuitoare si sa-i caute lui scuze permanent, fara sa-i transmita ca tremura de teama sa nu-l piarda, in felul asta demonstrandu-i lui ca de fapt nu are nici un motiv sa se schimbe, fara sa se minta pe ea insasi ca lucrurile se vor imbunatati de la sine etc.). Faptele vorbesc mult mai clar decat cuvintele. Dar pentru asta e nevoie de tarie interioara, de consecventa, de armonie cu propriile sentimente, e nevoie de respect fata de propria persoana. Eu ii doresc axxai sa le aiba. Cand va vedea schimbarile, nu va regreta.
[flo] Felicia
[9cer] [url="http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911"]Poze cu noi si vacantele noastre[/url] ***************************** Adevar > Autonomie > Identitate Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by mihaela_80
mihuta - arata-mi tu unde in mesajul meu am spus ceva de parfum sau camasuta. in cruciada voastra pro-orgoliu bagati in aceeasi oala perosana si mesaje care chiar nu au nimic in comun, asta ca sa nu mai amintesc de simali si al ei "penibil", pe care am decis sa il ignor.
Mihaela, mesajul meu nu era un comentariu la postarea ta. Un raspuns lui Simali, mai degraba, care vorbea despre faptul ca noi femeile (sau unele) simtim nevoia sa ne culpabilizam pentru probleme pe care nu le-am creat, si eventual sa dam si mai mult si sa ne multumim cu mai putin, asteptand sa ii treaca celuilat frustrarile pentru a ni le putea ingriji pe ale noastre. Nu stiu unde vezi tu cruciade pro-orgolii, ca eu cel putin n-am stofa de cruciat (de nici un fel). Si daca este vreo pseudo-cruciada, nu-mi amintesc sa fi participat la ea. Orgoliul este un prost sfatuitor in casnicie sau in orice relatie de lunga durata, pentru ca nu duce la nimic constructiv. O casnicie se duce in doi, si cand scartie trebuie tot doi sa puna umarul sa o repare. Pur si simplu nu inteleg sfaturile cu tertipurile si statagemele de aplicat pentru pastrarea masculului din dotare. Si n-am spus ca tu ai dat astfel de sfaturi, chiar am comentat ca inca n-au aparut. Imi pare rau ca te-ai simtit atacata, n--a fost intentia mea. [floare3] [gravi] 18s + [fetita] Sophia 80%
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt in tabara care ii spune axxei sa mai incerce. Sa se ocupe de propria ei viata fara sa il mai sufoce pe barba'su cu presiuni. Si in acelasi timp sa afle daca barba'su e doar un porc egoist sau are si el niste nevoi si niste frustrari pe care nu stie sa le exprime. O relatie de unspe ani merita un raspuns inainte de actiune si inainte de a te situa pe o anumita pozitie. Daca ala conduce 3 firme probabil are nevoie de sustinere si stabilitate acasa: un partener adevarat si nu o nevasta care vrea sa fie tinuta in brate cat mai mult. Plus ca sa-i dai mesaje de genul "hai sa nu distrugem relatia asta" mi se pare cel putin ineficient si confuz. Oare de ce mereu ne asteptam ca partenerul sa ghiceasca ca ne dorim ? Mai ales ca unui barbat trebuie sa-i comunici concis, pragmatic, cu exemple. Pt ca ei nu inteleg mesaje din astea sentimentale unde trebuie sa citeasca printre randuri. La polul opus, o cerinta exprimata ferm, concis cu elemente clare - are sanse sa fie luata in serios si respectata. Felicia ai zis 2 chestii care mi-au mers la suflet si iti multumesc pentru ele: "Sarcina ei (foarte grea dealtfel) va fi sa se arate fata de el asa cum se simte cu adevarat (fara sa joace teatru, fie si inconstient, fara sa fie impaciuitoare si sa-i caute lui scuze permanent, fara sa-i transmita ca tremura de teama sa nu-l piarda, in felul asta demonstrandu-i lui ca de fapt nu are nici un motiv sa se schimbe, fara sa se minta pe ea insasi ca lucrurile se vor imbunatati de la sine etc.). Faptele vorbesc mult mai clar decat cuvintele. Dar pentru asta e nevoie de tarie interioara, de consecventa, de armonie cu propriile sentimente, e nevoie de respect fata de propria persoana." "Comunicarea inseamna a vorbi despre tine, nu despre el si nici despre relatie in general. " Never say NEVER.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:

simali, comunicarea dorintelor si sentimentelor proprii este doar primul pas necesar. In caz ca el nu o ia in serios sau ea vede ca situatia nu se schimba, trebuie ca si comportamentul ei ulterior sa se schimbe in mod adecvat. Daca ea se simte neglijata de el, va trebui sa ii arate si lui acest lucru si sa ia si ea distanta de el (sufocandu-l nu va reusi decat sa-l indeparteze si mai tare), daca se simte prost cand fac dragoste si o deranjeaza cuvintele lui, atunci trebuie sa se abtina de la a mai face dragoste in asemenea conditii (explicandu-i frumos ca nu se simte bine), pe scurt trebuie sa ramana consecventa pana cand el va simti pe propria piele consecintele actiunilor lui.
quote:

Perfect de acord cu tine. Comunicarea dorintelor si sentimentelor proprii nu e decat primul pas necesar. Ceva gen sa nu zica ca n-a facut-o si p-asta. Daca nu trece si la actiune nu obtine nimic numai cu comunicarea. Barbatii sunt orice numai comunicare nu. Sau ma rog, marea parte a barbatilor. alice
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by mihaela_80
si ce anume inseamna actiune in viziunea ta? sa-i tranteasca pe masa actele de divort? sa se mute de-acasa? "barbatii sunt orice numai comunicare nu, cel putin majoritatea" - fals, fals, fals.
Pai am explicat mai sus: sa se comporte fata de el asa cum se simte, nu asa cum crede ea ca asteapta el de la ea. De exemplu sa fie mai rece cu el atunci cand se simte neglijata, sa-i refuze apropierile sexuale cand il aude vorbind vulgar si asta o deranjeaza, sa se retraga putin in ea insasi. Acu' ce vrei si tu, mai Mihaela, indicatii regizorale? [:D] Este foarte adevarat ca majoritatea barbatilor nu stiu si nu vor sa comunice. Eu in 39 de ani de viata am intalnit doar unul singur cu care comunicarea nu e inutila si la care vad intotdeauna schimbari dupa o discutie: l-am luat repede de sot, ca tare era cautat pe piata [:D]
[flo] Felicia
[9cer] [url="http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911"]Poze cu noi si vacantele noastre[/url] ***************************** Adevar > Autonomie > Identitate Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Este foarte adevarat ca majoritatea barbatilor nu stiu si nu vor sa comunice. Eu in 39 de ani de viata am intalnit doar unul singur cu care comunicarea nu e inutila
Cum adica "majoritatea barbatilor" nu comunica? Nu comunica deloc?! Sint neste entitati paralele bizare care scot sunete nearticulate? Nu spun si ei cind le e foame, sete, vor sex, vor ceva? Sau asta nu-i comunicare? Atunci ce e aia "sa comunici"? Sa stai o noapte la discutii in care diseci modurile normale si paranormale in care sa-ti imbunatatesti imbunatatirea?! Eu sint femeie si cik comunic si tooooooot mi se par inutile si puerile discutiile astea care se invirtesc dupa coada unei singure idei asa la infinit. Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...