Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Copiii, motiv de despartire...


Recommended Posts

Mai fetelor mai e important si aspectul financiar. Cunosc cateva mame care isi refuza copiii la ajutor tocmai pentru a-si continua serviciul si a se intretine. Trist, dar este adevarat. Si acum vorbind pe bune, nu cred ca mama Andreei Esca sau a Monicai Columbeanu traiesc din pensia supusa impozitarii. De asemenea, bonele stiu si ele sa exploateze situatia, am trait si eu pe pielea mea si am si auzit la alte mamici cum incep activitatea cu o anumita suma iar pe parcurs vin cu diverse santaje de genul "nu pot veni din motivul X" exact cand mamica e cu geanta pe umar, cum povestea cineva mai sus. Daca li se mareste suma, brusc si dintr-o data toate motivele dispar. Asta pana cand tinteste urmatoarea marire. Din pacate si eu am avut probleme la aparitia copiilor. Nu vreau sa dau un aer pesimist problemei dar eu sunt pentru gestionarea si prevederea - pe cat posibil - a cheltuielilor si posibilitatilor de ajutor. Nu zic ca nu exista sotul ideal, responsabil, care stie ca asa cum a contribuit la conceperea copilului trebuie sa participe si la cresterea lui. Dar nu se aplica in toate cazurile. O DAU PE SOACRA-MEA, DAR NU LA SCHIMB, CI PE DEGEABA! DAR NICI ASA NU CRED S-O IA CINEVA!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 42
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Marina
Mai cate superwoman:) femeia tb sa se adapteze sa le faca pe toate? De ce nu si sotul? Familia inseamna 2 partneri nu o superwoman. Avem dreptul la a sta in pat si sa citim o carte daca asta avem chef, chit ca avem 2 copii sub 3 ani! Marina
Cam asa se exprimase si superwoman Esca. Barbatul cica trebuie avut grija de el sa se simta bine, dar noi femeile? De noi cine ar tb sa aiba grija? Mami fericita de cocutza [bebic] Edoardo 13.02.2010 si de [bonjovi] Alessandro 3.01.2007 Doamne ajuta! http://picasaweb.google.com/analessya13/AlbumSenzaTitolo02#
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ingridnen
urmatorul articol ar putea fi "cat ne costa copilul" [:D] Prin vara aveam: gradi, logoped, inot, bona [:D][:D] Ingrid si Cristi 7 ani
Si care ar fi cheltuielile de iarna? Mami fericita de cocutza [bebic] Edoardo 13.02.2010 si de [bonjovi] Alessandro 3.01.2007 Doamne ajuta! http://picasaweb.google.com/analessya13/AlbumSenzaTitolo02#
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui maru
gata, suficient material pentru urmatorul articol? Emma Aida e inger[ruga] Doamne'ajuta! http://maru-incotro.blogspot.com/
Daca vrei, mai poti cotiza sau esti pe principiul ca ce e mult strica?! Mami fericita de cocutza [bebic] Edoardo 13.02.2010 si de [bonjovi] Alessandro 3.01.2007 Doamne ajuta! http://picasaweb.google.com/analessya13/AlbumSenzaTitolo02#
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am refuzat orice fel de ajutor din partea familiei intrucat am simtit ca as pierde ceva in relatia de cuplu. Am incercat o scurta perioada cand primul copil avea cam 7-8 luni un ajutor din partea unei doamne pentru menaj...dar chiar si asta am simtit-o ca pe o incalcare a intimitatii si am renuntat repede. Plus ca inainte sa vina ea ma agitam sa fac ordine ca imi era rusine sa o primesc oricum...mai mare stresul decat beneficiul. Obositi am fost si suntem...dar relatia de cuplu nu a fost niciodata afectata. Amandoi tragem la aceeasi caruta si facem o echipa buna pasand treaba de la unul la altul in asteptarea orei la care culcam copiii. Ziua sunt singura cu amandoi...cand vine el de la munca il las sa manance si apoi pana la ora baitei nu mai vreau sa stiu ca am copii. Rolul lui este sa se joace cu ei...asta este tot ajutorul de care am nevoie dar e ca aerul pentru mine. El o spala pe cea mica, eu pe cea mare....si la nani...ritualul de culcare la noi e foarte scurt...'noapte buna copii![:D]'. In rest este timp pentru toate. Fiecare face dupa cum are chef. Mereu ne multumim unul altuia indiferent ce am facut. Eu ii multumesc ca a dus gunoiul, el imi multumeste pentru mancare...vase la spalat punem in egala masura...cateodata eu dupa ce se culca copiii, cateodata el inainte de a pleca la munca...cateodata nimeni[:I]. De calcat nu calc nimic. Curatenia e cam jale, el e mai ordonat decat mine si aproape in fiecare seara strange jucariile, farfuriile si hainele din sufragerie. Eu pun mana rar dar bine...cand ma apuc nu ma pot opri. Si totusi treburile casnice nu ne ocupa prea mult timp...cel mai des lenevim, ne relaxam. Cateodata eu ies noaptea in oras, sport fac aproape in fiecare zi o ora. In concluzie...orice interventie din exterior nu ar face decat sa ne incurce.[:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

accept92, esti o fericita, eu nu mai stiu ce-i aia relaxare de 8 ani... pardon, m-am relaxat anul trecut cat am fost internata 3 zile in spital [bang], am citit si am ascultat muzica de-mi venea sa ma urc pe pereti Plec dimineata la 7:30 si vin seara la 18:30, iau cainele si copilul de-o aripa si fug in parc cu ei... sotzul lucreaza in afara Bucurestiului si nu ajunge mai devreme de ora 20... mananca si se culca... eu trebaluiesc pana pe la ora 23 Am casa grea, ce mai [bang] si 7 guri de hranit (noi trei plus una pisica plus 3 caini ) Dar nu-i nimic, am constatat ca babele cele mai "valide" si nesclerozate pana la adanci batraneti sant alea muncite, neica [:D], gospodarie, copii, nepoti Ingrid si Cristi 7 ani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cand am postat acel mesaj am fost convinsa ca imi veti sari toate in cap si imi voi lua portia de bulion de la voi. ma bucur ca nu sunt singura care gandesc asa. asadar,[flo]AnaisG, [flo]delphin, [flo]analessya13 [flo]Marina "femeia tb sa se adapteze sa le faca pe toate? De ce nu si sotul? Familia inseamna 2 partneri nu o superwoman. Avem dreptul la a sta in pat si sa citim o carte daca asta avem chef, chit ca avem 2 copii sub 3 ani!" PERFECT DE ACORD CU TINE! si chiar se poate si asta daca exista implicare, respect si intelegere cu partenerul. [flo]IonescuOana "Nu zic ca nu exista sotul ideal, responsabil, care stie ca asa cum a contribuit la conceperea copilului trebuie sa participe si la cresterea lui. Dar nu se aplica in toate cazurile." de acord, insa, de cele mai multe ori problemele cu sotul apar oricum, indiferent daca faci un copil sau nu, pt ca inseamna ca nu exista destula compatibilitate intre parteneri. nu tine de aparitia copilului neaparat. sunt cupluri care odata pareau cu idealuri si conceptii asemanatoare si care pe parcurs se maturizeaza in mod diferit, in directii complementare, au alte asteptari si cerinte de la viata si de la partener decat au avut odata. eu tot insist cu comunicarea asta, puteti sa dati cu pietre in mine, sa faceti ce vreti! DAR daca exista o buna comunicare intre parteneri nu are cum sa te surprinda nimic in rel de cuplu. nu te poti trezi peste noapte ca intre tine si partener exista o prapastie imensa si ca nu va mai leaga nimic, decat copilul. Eu + Rares (19 aug 2006) + Rebeca (4 iun 2008)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...