Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

math skills-detaliu practic pentru copii


Recommended Posts

m-am gandit sa fac acest subiect pentru a trimite parintilor un link in care sunt enumerate in detaliu aptitudinile necesare grupelor de varsta, cu exemplu de exercitii, pentru a ghida educatia copilului in activitati si joaca, in mod academic, de la grupa mare, pana in clasa a 8-a! http://www.ixl.com/math/grade/pre-k/ have fun!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 52
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Este un site foarte bun pe care il folosesc multi copii din America. De fapt acolo am aflat de el. Daca vrei sa ai acces la toate exercitiile, nu numai la cele cateva demonstrative, trebuie sa platesti. Cat am stat in America, am platit pentru o luna si fi-mea a rezolvat o gramada. Dupa fiecare accesare primeam informatii pe telefonul mobil despre rezolvarile facute de ea si desprea rata de corectitudine. Dar... exercitiile sunt relativ bune, insa de un nivel mult mai scazut fata de ceea ce se face in Romania. Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit vivi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana, pana la ce clasa ti s-au parut exercitiile usoare fata de ce se face in RO la mate? Te intreb pentru ca baiatul asociatului meu e olimpic la mate si inca nu a reusit sa ia punctajul maxim la SAT1 (testul de matematica). El spune ca problemele la mate sunt grele (nu toate) mai ales pentru ca sunt diferite abordarile fata de ce se face la noi. De aceea mi se pare util sa avem aces aici in Romania la ceea ce este diferit in Europa si America pentru ca la o adica copiii nostri sa poata trece diferitele teste ce intra in dosarele de admitere la facultatile dorite. "Calea de mijloc este calea ZEN" Alice http://barcapevaluri.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simali, din IXL, asta vara, fi-mea a facut exercitiile aferente clasei a Vi-a si i s-au parut mai usoare decat cele din culegerile ei, fi-mea nefiind fun matematica. Intr-adevar execrcitiile de acolo dezvolta logica, dar unele nu se pot face daca nu ai cunostinte de engleza. Exista carti publicate in America - se gasesc si la noi - special pentru pregatirea examenului SAT. Eu m-am uitat pe una pentru clasele V-VIII, si era o programa asemanatoare cu ce se face in Romania. Am studiat-o si nu este mai greu decat in Romania Am impresia ca examenul SAT se da la noi in engleza, baiatul sefului tau acolo si-a prins urechile. Dar, exista meditatori de mate care pregatesc special in engleza - pentru SAT-uri. Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit vivi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Baiatul asociatului meu da SAT-ul la Bucuresti, in engleza. Ia note foarte mari pentru media nationala in USA numai ca pentru admiterea la facultatile de top (Stanford, etc.) se cere punctaj aproape de maxim. Are cartile de pregatire pentru SAT si face si meditatie cu o tipa care pregateste numai pentru facultatile de top. El zice ca majoritatea subiectelor sunt simple numai ca trebuiesc facute foarte rapid (orice raspuns gresit se depuncteaza) dar ca sunt si unele probleme (putine e drept) pentru care a trebuit sa invete unele lucruri suplimentar, la pregatire. "Calea de mijloc este calea ZEN" Alice http://barcapevaluri.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi suntem mai mici, dar va intreb totusi. Fi-miu este foarte pasionat de matematica. Are 6 ani si jumatate, este inca in grupa pregatitoare. Cunoaste f bine cifrele si numerele, este capabil sa faca socoteli in cap de genul 15+15, 20+3, 30+45, 150+40, si adunari multiple, cunoaste si scaderea, notiuni de multimi, ordonari pe categorii, comparatii de multimi, etc. Nu stiu cum este comparativ cu alti copii (presupun ca sunt multi in categoria lui de varsta care cunosc deja aceste lucruri ca deh, traim in era vitezei). Problema este ca imi zice ca la gradinita se plictiseste si zilele trecute m-a intrebat daca ii pot face rost de o carte de matematia de clasa I... si nu stiu ce sa fac... Ma gandesc ca daca incepem cu matematica de clasa I, cand va ajunge acolo, se va plictisi din nou si tot asa... Site-ul pus de 3x3 este trial version, poate stiti si alte siteuri la liber cu teste pentru prescolari? _________________________ [url="http://www.immunocal.ro"]Despre glutation si Immunocal[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

intentia mea a fost de a pune la dispozitie informatie pentru o orientare pur personala, si familiarizare a notiunii de math skills si genul de exercitii cerute pentru fiecare nivel. de exemplu, in Australia, mamica a, mi-a dat un link de mate, in care iti poti inregistra copilul si face concurs, se numeste mathletics. chiar daca eu personal am access la multe resurse de educatie, intotdeauna m-a bucurat orice tip de informatie suplimentara. ingerasul meu tocmai a implinit 3 anisori, si mi-a facut placere sa verific nivelul lui prin experienta personala in procesul de educatie pe care l-am avut de=a lungul timpului. cu putina imaginatie am extins tipul de exercitii, pe categoria din trial(fara sa platesc, pur si simplu am luat exemplu de acolo si l-am extins prin exercitii mult mai diverse, ina ceeasi catogorie), mod sistematic, organizat! recunosc, am laturile mele de abilitati cognitive, insa nu pot acoperi totul. de acee, indiferent de natura si calitatea informatiei, intotdeauna o recunosc cu respect atunci cand imi aduce un plus de...lumina! consider ca activitatea in particular este binevenita, indiferent de nivelul cerut in institutiile de educatie. eu niciodata nu am incorsetat copilul intr-un tip de activitati dedicate varstei, ci am provocat permanent gandirea si creativitatea copilului pentru o dezvoltare cat mai armonioasa si cuprinzatoare in zona cognitiva si creativa ( a inceput sa citeasca-recunosca cuvintele de pe la 2 anisori, de exemplu). la 2 anisori si 4 luni mi-a citit prima ei carticica de povesti...nici nu facuse 2 anisori si imi numara deja peste 50! deci, indiferent de cat stiu, ma inclin intotdeauna in fata a ceea ce ma poate sustine, organiza, stimula! asta este pricipiul pe care il plic in viata si care a fost si la baza deciziei de a pune pe forum subiectul asta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui simali
Viviana, pana la ce clasa ti s-au parut exercitiile usoare fata de ce se face in RO la mate? Te intreb pentru ca baiatul asociatului meu e olimpic la mate si inca nu a reusit sa ia punctajul maxim la SAT1 (testul de matematica). El spune ca problemele la mate sunt grele (nu toate) mai ales pentru ca sunt diferite abordarile fata de ce se face la noi. De aceea mi se pare util sa avem aces aici in Romania la ceea ce este diferit in Europa si America pentru ca la o adica copiii nostri sa poata trece diferitele teste ce intra in dosarele de admitere la facultatile dorite. "Calea de mijloc este calea ZEN" Alice http://barcapevaluri.blogspot.com/
Dificultatea nu o pun problemele in sine ci "traducerea" lor din engleza in romana.Ai nostri nu sunt vorbitori nativi de engleza si gandesc automat problemele altfel la testele standardizate SAT si SAT 2. Nepotica mea fara pregatire extra a luat cu brio peste 2000 de puncte la SAT 1 si un punctaj foarte bun la SAT 2 mate-fizica insa cel mai dificil i s-a parut timpul dedicat fiecarei sectiuni si faptul ca trebuia sa gandesca totul in engleza, daca le traducea apareau diferente de nuanta in rezolvarea lor. Deci cel mai important este stapanirea foarte buna a limbii in care se dau testele. Si la admitere in Ivy League desi se "uita" la punctajele obtinute la SAT1,SAT2 sau ACT ce sunt obligatorii la majoritatea totusi acestea nu iti garanteaza admiterea. Partea personala a eseului, a voluntariatului si a activitatilor extra este decisiva pentru admitere si obtinerea unei burse.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[quote]citat din mesajul lui Elle_seb
Noi suntem mai mici, dar va intreb totusi. Fi-miu este foarte pasionat de matematica. Are 6 ani si jumatate, este inca in grupa pregatitoare. Cunoaste f bine cifrele si numerele, este capabil sa faca socoteli in cap de genul 15+15, 20+3, 30+45, 150+40, si adunari multiple, cunoaste si scaderea, notiuni de multimi, ordonari pe categorii, comparatii de multimi, etc. Nu stiu cum este comparativ cu alti copii (presupun ca sunt multi in categoria lui de varsta care cunosc deja aceste lucruri ca deh, traim in era vitezei). Problema este ca imi zice ca la gradinita se plictiseste si zilele trecute m-a intrebat daca ii pot face rost de o carte de matematia de clasa I... si nu stiu ce sa fac... Ma gandesc ca daca incepem cu matematica de clasa I, cand va ajunge acolo, se va plictisi din nou si tot asa... Site-ul pus de 3x3 este trial version, poate stiti si alte siteuri la liber cu teste pentru prescolari? La fel e si al meu. Stai linistita, clasa I va fi floare la ureche pentru ei la matematica, dar mai sunt si late materii! [:D]Al meu nu stie inca sa citeasca (decat daca e scris cu litere mari de tipar), nu stie literele de mana....au ce sa faca in clasa I. Cat despre manual de clasa I, eu cred ca ii poti da fara probleme...si al meu a fost curios sa stie cum arata, le-a vazut, si-a dat seama ca la mate v-a avea probleme numai la sfarsit...unde erau probleme mai multe, deci mai mult scris, si nu intelegea el despre ce e vorba. Ceea ce e important e ca tot ce stie a invatat logic. De la numarat la adunari, de la siruri la comparatii de numere...totul la el e logic! Va merge la scoala in toamna, la 7 ani fara cateva zile!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...