Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

math skills-detaliu practic pentru copii


Recommended Posts

  • Răspunsuri 52
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

3x3, ce a scris Michelle e numai pentru tabla inmultirii cu 9. Insa exista metoda "pe degete" pentru toata tabla inmultirii. Chiar imi pare rau ca nu mai imi amintesc cum. Copila mea a invatat si vreo 2 metode alternative la metoda clasica de scadere si adunare cu trecere peste ordin. La vremea respectiva ma amuzam explicandu-le prietenilor metodele astea. Le-am uitat. Am caietele ei de prin clasa a II-a, da nu caut ca mi-e lene. Si tot invatatoarea ne povestea ca dupa 30 de ani de experienta a constatat ca 7x8 e cel mai greu de tinut minte. Nu stia de ce. Si asa e. Apoi mai e 2 la a 3. Greseala pe care o fac multi copii: 2 la a 3 = 12. Ei judeca cam asa: 2x2=4; 4x3=12. Am vorbit atunci cu profu' de mate si mi-a spus ca e o greseala mult mai frecventa decat imi inchipui eu. Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit vivi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui 3x3
am luat o carte excelenta, "help your kids with math", an australian step by step guide. este o carte excelenta, cand este vorba de reprezentarea vizuala a matematicii. tot pe aici se face reclama la un program brainetics, care invata metode de multplicare a numere in cateva secunde (https://www.brainetics.com/); eu am luat de aici o alta carte care invata cum sa faci calcule in cateva secunde. deja practic cu puiul meu de 4 anisori adunarea a doua numere. si am inceput tabla inmultirii. am mai gasit o carte, in care un copil cu dificultati la tabla inmultirii, o poate invata in 15 minute. printr-o logica, care difera de tot ceea ce noi parintii am invatat in scoli. cartea se numeste, "speed math for kids" de Bill Handley. uite un exemplu: 7x8 pentru a multiplica cele doua numere, se face o multiplicare simpla, a numerelor pana la 10. numarul 7, pana la 10 mai este nevoie de 3. numarul 8 pana la 10 are nevoie de 2 daca extragem 3 din 8 sau 2 din 7, obtinem 5. care este prima cifra a raspunsului la inmultire. apoi multiplicam cifrele 2 si 3 si se obtine cea de a doua cifra din multimplicare, 6. deci raspunsul la multiplicarea 7x8 este 56. sau 8x9=? de la 8 la 10 avem nevoie de 2 de la 9 la 10 avem nevoie de 1 scadem 1 din 8 sau 2 din 9, si obtinem acelasi numar, 7. multiplicand 1 si 2, se obtine cea de a doua cifra a raspunsului. pana si eu ca mama sunt fascinata de metodele descrise in cartea asta. ma gandesc, ca pana la scoala, puiul deja o sa practice niste calcule. sper sa va inspire. poate facem niste calcule mai mari, de 2 sua 3 cifre. mai incolo. numai bine[flo]
Draga mea, fara suparare, dar pe mine m-ai pierdut![:-/] Si eu am terminat o facultate tehnica cu matematica destula. Alexandra Maria 14.12.2007
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

william a invatat-o cam din clasa 1(dar e f bun la adunari din minte) cu 2-e nr dublu cu 4-e dublu la cea cu 2 cu 3-asa cum e(3x4=12 adica numerele din fatza 1 si 2) cu 6-dublu la cea cu 3 cu 5 stie ca se terrmina in 0 sau 5 in functie de nr pare, impare cu 7-un pic mai grea dar 7x8 a invatat ca se pun numerele din fata lor adica 5 si 6...56 cu 8 stia deja pe cele pana la 7 si cred ca se mai ajuta de cea cu 4. cu 9 a fost pe degete sau prin scadere de la cea cu 10 cu 10 si 11 sunt usoare. dupa ce le-a invatat pe toate pe rind,scriindu-le de 2x, am incercat cu flash card 5-10 pe zi dar i se parea cam plictisitor michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mey trick-urile cu inmultirile trebuiesc si ele invatate... nu-i mai simplu sa-nvete direct inmultirile? E o logica in spate si anume aceea a adunarilor repetitive... Eu cred ca matematica cu "tricks" e ceva nenatural. Cu tricks-urile ii indepartati pe copii de esenta matematicii si anume aceea ca lucrurile se construiesc logic, ca orice poate fi cautat cand nu-l tii minte. Personal cand fii-mea nu-si aduce aminte cat fac mxn o las sa le adune sa vada ca poate ajunge singura la rezultat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

AB_AC [flo] - eu recunosc ca niciodata nu m-am gandit la tricuri cand am invatat tabla inmultirii... Tin minte ca acum cum ma asculta bunica (stateam in fata ei pe scaunel la bucatarie si ea framanta aluatul de cozonaci... era inainte de Craciun [:D]) si eu le racitam plina de entuziasm... In seara aceea am mancat cozonaci calzi... cu lapte... ca de fiecare data de Craciun la bunici... Craciun fericit va doresc tuturor si spor la matematica [flo] Lorelai P.S. Editez sa scriu ca cel mai bun "TRICK"[:D] pentru un copil este "vezi ca stii! bravo! iti merge capul - esti un adevarat matematician!" spus de catre parinte de fiec data cand raspunsul e corect la un exercitiu/probl (fara insa a completa "... daca ai invata/repeta mai mult ai stii mai bine" sau "branza buna in burduf de caine" sau "daca nu ti-ar fii lene sa inveti..." [:D]) As a woman, I have no country As a woman, I want no country As a woman, my country is the whole world. Virginia Woolf
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oh, da aveti dreptate cu trickurile. Dar, sunt copii csre se bolcheaza si nu pot retine si atunci de voie de nevoie le aplici pentru cazurile in care uita. Fii-mea a invatat tabla inmultirii foarte repde. MAi putin pe cea cu 9. Pur si simplu nu-i intra in cap. Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit vivi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui viviana
Oh, da aveti dreptate cu trickurile. Dar, sunt copii csre se bolcheaza si nu pot retine si atunci de voie de nevoie le aplici pentru cazurile in care uita. Fii-mea a invatat tabla inmultirii foarte repde. MAi putin pe cea cu 9. Pur si simplu nu-i intra in cap. Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit vivi
inca un trick pt cea cu 9 , lui willy i s-a parut f. amuzant. se face si pe degete (mai usor) sau din minte. dar treb sa invete pe cea de la 1 la 5...si astfel cea de la 6-10 sunt numerele inversate. adica: numerotezi la mana stinga(cu marker care se sterge) degetul mare cu 1..aratatorul 2..degetul mic e 5 apoi, mana dreapta degetul mic e 6...si degetul mare 10. acum, daca te uiti la degetele de la mana stinga si mana dreapta devine ca o oglinda 1x9=9 ... 10x9=90 2x9=18... 9x9=81 3x9=27....8x9=72 ..... am fost destul de explicita???...ca inca nu mi-am baut cafeaua de dim. michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

perfecta dreptate ca treb sa inveti logica. noi asa am inceput, mai intii cu bilute in cutiute, cu numaratoarea...plus ca aplicam in viatza de zi cu zi. trick-urile au fost mai mult pt fun..dar pe undeva poate l-au si ajutat. william fiind bun la operatii aritm. aduna si scade repede din minte. si tine minte numerele pur si simplu. ii plac race cars Nascar, si stie majoritatea soferilor si numerele de pe masina. si imi spunea in urma cu citeva zile ca asocieaza rezultatul inmultirilor cu numarul masinilor din Nascar.[bang] a invatat toti fostii presedintii ai USA...ii spui numarul si iti spune presedintele si cateceva despre el(chiar si anii in care a fost presedinte).(desigur ca eu il verific cu cartile in fatza ca habar nu am de ei) michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui lorelaim
AB_AC [flo] - eu recunosc ca niciodata nu m-am gandit la tricuri cand am invatat tabla inmultirii... Tin minte ca acum cum ma asculta bunica (stateam in fata ei pe scaunel la bucatarie si ea framanta aluatul de cozonaci... era inainte de Craciun [:D]) si eu le racitam plina de entuziasm... In seara aceea am mancat cozonaci calzi... cu lapte... ca de fiecare data de Craciun la bunici... Craciun fericit va doresc tuturor si spor la matematica [flo] Lorelai P.S. Editez sa scriu ca cel mai bun "TRICK"[:D] pentru un copil este "vezi ca stii! bravo! iti merge capul - esti un adevarat matematician!" spus de catre parinte de fiec data cand raspunsul e corect la un exercitiu/probl (fara insa a completa "... daca ai invata/repeta mai mult ai stii mai bine" sau "branza buna in burduf de caine" sau "daca nu ti-ar fii lene sa inveti..." [:D]) As a woman, I have no country As a woman, I want no country As a woman, my country is the whole world. Virginia Woolf
si eu la fel am invat-o, sa o spun ca pe apa...tin minte ca pe cea cu 7 am invatat-o cu tata intr-o dupa amiaza, cand a venit de la servici si singura nu putusem de loc sa o tin minte. cu el totul era mai usor! michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...