Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

math skills-detaliu practic pentru copii


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Amonar
3x3. mii de multumiri pt acest topic[flo] Chiar a inceput si baiatul meu primul an de scoala si chiar nu stiu cum se raporteaza la nivelul de clasa 1. Problema noastra este ca are un talent f. dezvoltat pt orientare in spatiu, adica 'vede' chestii de logica si constructii in 3d, dar nu am prea exersat matematica si nici atat scrisul sau cititul. Pe la 4 ani facea sume si scaderi cam la nivelul clasei 1 dar am lasat-o moale cand am vazut diferenta dintre ce poate el si ce se face la gradi. Am zis sa nu chinui copilul....acum, sotul imi reproseaza ca am lasat copilul sa 'stationeze' 2 ani si ca a ramas in urma. La scoala ne-au spus ca e un 'clever' pt ca i-a aratat invatatoarei cum se face nu stiu ce joc/constructie in 3d in doi timpi si trei miscari, si ca dupa vacanta de toamna vor face o evaluare a copiilor dupa care pe cei care sunt mai departe ii vor pregati conform nivelului lor. Deja i-am aratat baiatului siteul pus de tine pe primul mesaj si ii place enorm sa se joace pe computer cu astfel de jocuri! Inca o data multumesc[pup]
si aici la scoala baietelului meu, doamna are teme si activitati in functie de nivelul fiecaruia. si eu cred ca nu trebuie sa fie tinut pe loc daca el e avansat. michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 52
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Michelle-usa, am vrut sa iti spun mersi pt metoda descrisa de tine, cea cu degetele[flo] Da, e bine ca se tine cont de nivelul de evolutie a fiecarui copil. ar fi pacat ca, copiii buni sa nu se dezvolte din cauza ca se plictisesc la scoala. Deja baiatul mi-a spus ca nu-i place tema de casa pe care o primeste, ca nu invata nimic de acolo. Ii pune sa coloreze cifre si chestii din astea....sincer si pe mine m-ar plictisi chestiile astea. Nu am avut tangente cu creativitatea de acest gen, mi-a placut mai mult sa ma 'joc' cu rationamentul mintii. Vad ca si baiatului meu ii place. Ieri, cand ne-am jucat cu testele puse de 3x3 am crezut ca lesin cand am vazut ca baiatul meu incepe sa numere obiectele din 'picture' cu degetul[bang] Am inteles acum ce inseamna sa lasi sa stagneze un copil, pur si simplu involueaza. El la 5 ani putea dintr-o privire sa 'citeasca' 7 sau 8 obiecte dintr-o imagine fara sa numere sau sa gandeasca. Acum, a trebuit sa il introduc iarasi in materie ca sa isi revina.....asa ca am hotarat sa lucrez cu el indiferent daca la scoala se face altceva. Vreau sa ii valorific limitele, adica sa si le cunoasca si el. Viviana,mersi si tie pt metoda. Inca nu o aplicam, dar ne va fi de folos in viitor[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...