Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

cum e mai bine?


Recommended Posts

eu si el am fost impreuna o vreme, am facut un copil, ne am despartit de multe ori, ne am impacat tot cam de atatea ori de dragul copilului sau din teama mea de a fi singura, si acum cateva luni am spus stop definitiv. copilul sta cu mine, slava domnului ca exista mama care ne ajuta, el nu prea da o mare atentie copilului, imi da bani uneori cand se satura de rugamintile mele, dupa ultima cearta a ajuns la concluzia ca 400 de lei sunt mai mult decat suficienti si ca sa nu sufar un soc de la asa o suma mare mi i trimite in 2 rate prin posta. prima rata a sosit cam dupa o saptamana de cand era stabilit, acum ma gandesc e bine sa astept la mila lui sau e mai usor sa hotarasca instanta. el are un contract de munca unde are salariu vreo 1200lei si mai are si o firma care produce ceva bani, asa ca nu e vorba ca nu ar avea bani. cum e mai bine pentru mine si copilul meu? plus ca de cand am fost gravida si pana acum chiar daca eram impreuna sau despartiti eu mi am suportat singura toate cheltuielile pentru mine si copil. voi cum ati proceda?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Sa hotarasca instanta...pt el e simplu de hotarat..nu-l creste el, nu-l imbraca, nu-i da de mancare, nu-i cumpara jucarii, nu contribuie la gradinita/scoala, si daca Doamne fereste e bolnav nu da bani pe medicamente/ vizite la medic..e usor sa sustii ca ai copii daca nu-i cresti tu..macar la buzunar sa-l usture daca sufletul nu-l doare ca un copil(al lui) sufera ca nu are tatal langa el!!![mai]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui davlena
de unde pot afla cat e declaratia de venit?
Declaratia de venit se depune la Administratia Financiara de care apartine. Citeste aici : http://www.cabinetexpert.ro/2010-04-13/17-mai-2010-ultima-zi-pentru-depunerea-declaratiei-200-privind-veniturile-realizate-in-anul-2009.html .
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In cazul asta sfatul meu e sa stai linistita cu judecata. Asta pentru ca iata ce spune articolul 94: Art. 94 Intretinerea este datorata potrivit cu nevoia celui care o cere si cu mijloacele celui ce urmeaza a o plati. Instanta judecatoreasca va putea mari sau micsora obligatia de intretinere sau hotara incetarea ei, dupa cum se schimba mijloacele celui care da intretinerea sau nevoia celui ce o primeste. Cand intretinerea este datorata de parinte sau de cel care infiaza, ea se stabileste pana la o patrime din castigul sau din munca pentru un copil, o treime pentru doi copii si o jumatate pentru trei sau mai multi copii. Deci PANA la un sfert din venit, dar instanta poate hotari sa-ti dea si mai putin. Iar cu firma e greu de dovedit cat castiga el de-acolo. Fostul meu cumnat pur si simplu nu a dus nici o adeverinta din care sa reiasa venitul pe care il are si a primit sa plateasca pensia minima undeva la 80 de lei de copil. Asa ca in locul tau atata vreme cat ti-=i trimite si pe aia nu m-as hazarda sa platesc avocat si sa pierd vremea prin tribunal. Daca se nesimteste si nu-ti mai da nimic, atunci da, dar deocamdata stai bine. [url="http://www.obiectiverealiste.blogspot.com"]Blogul grasei[/url] [url="http://www.bijuteriiandroix.page.tl"]Androix Bijoux[/url] Niste copii si toti copiii! [;)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, ar fi bine daca i-ar da 400 de lei lunar dar ea spune ca ii da cand se satura sa-l tot bata ea la cap, asta poate fi si o data pe an pe cand pensie stabilita de tribunal ar primi lunar. Davlena-Acum tu trebuie sa te decizi caci tu sti mai bine cat de des iti trimite bani si cat trebuie sa te rogi de el pentru suma asta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu l-as actiona in instanta sa imi dea drepturile copilului, sa fiu sigura ca nu trebuie sa ma "jelesc" luna de luna dupa banii datorati. oricum daca el acum ii da banii cu dificultate si intarziere, dupa multe tel si rugaminti, crede-ti ca va deveni mai marinimos o data cu trecerea timpului? din contra... Eu + Rares (19 aug 2006) + Rebeca (4 iun 2008)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...