Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ma consider o victima !


Recommended Posts

Buna dimineata! Numele meu este Stefan.Povestea mea a inceput in urma cu 5 ani cand am cunoscut o fata de care m-am indragostit ,ulterior ne-am casatorit si a aparut si un copil (un inger). De ce spun ca sunt o victima?...intrucat imediat dupa ce s-a nascut copilul ,sotia a intentat divort iar acum locuieste bine merci cu tatal ei de aproximativ 2 ani.Pare incredibil dar este adevarat! Scopul ei a fost acela de a gasi pe cineva cu care sa aiba un copil pt ca ulterior sa -l creasca cu taica-su.(mama nu mai are ) Problema cea mai mare este ca imi iubesc copilul atat de mult incat as face orice pt el cu atat mai mult nu mi-as fii dorit acest divort astfel incat copilul sa beneficieze de caldura unei familii in care exista si tata si mama. Deasemenea ,conditiile materiale pe care i le puteam oferi copilului nostru sunt destul de bune,casa la curte stil vila cu piscina ,leagan pt copil in curte,camera copilului amenajata "la cheie"f multe jucarii ,etc,etc. Mentionez ca sunt un om responsabil care si-a dorit intotdeauna intemeirea unei familii. Am incercat de nenumarate ori sa gasesc solutii sa ne impacam,macar de dragul copilului(cu toate ca eu inca o mai iubesc si pe ea indiferent cat rau mi-a pricinuit)insa rezultatul a fost acelasi,parca m-am lovit de un zid,pe zi ce trece este mai inraita si probabil invrajbita de tatal ei caruia ii convine de minune situatia(se comporta ca si o familie,are cine sa-i spele sa-i calce ,sa-i dea de mancare,etc) Marea mea DILEMA este urmatoarea: nu stiu ce sa fac,intre timp am cunoscut o fata cu care ma vad in weekend-uri,de aproximativ 1 an. Nu am avansat in aceasta relatie in sensul ca nu s-a mutat la mine intrucat nu-mi pot dezlipi gandurile de la fosta mea familie si in mod special de la copilul meu pe care il vad o singura data pe saptamana ,sambata,la mine acasa. SUNT IN STARE SA ASTEPT ANI DE ZILE,pana moare tatal fostei sotii,in speranta ca poate atunci imi voi recastiga familia. CE PARERE AVETI? Va rog sa -mi raspundeti,este bine ce fac? Dragostea mea este atat de mare pt copil cat si pt fosta sotie incat sunt in stare sa raman singur toata viata. Astept opiniile voastre indiferent care ar fi acelea(pro sau contra) Va multumesc, Stefan
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Bine ai venit la www.desprecopii.com ! Am o cateva intrebari: 1.Din punctul de vedere al fostei sotii care a fost motivul divortului? 2.De cat timp este pronuntat legal discutand divortul? 3.Chiar daca o iubesti tu realizezi ca in prezent atat tu cat si ea suneti doua persoane absolut independente exact ca si cu 3 ani sa zicem inainte de a o cunoaste pe fosta ta sotie? Adica atat tu cat si ea in mod egal aveti viata proprie fara obligatii, fara drepturi. Sunteti divortati si liberi unul de celalalt. 4. Crezi ca ai avea dreptul sa iti intemeiezi o alta familie fara ca cineva vreodata sa iti poata reprosa ceva? 5. Crezi ca si fosta ta sotie daca doreste si decide poate sa isi intemeieze o noua familie cu sot copii fara ca cineva vreodata sa ii poata reprosa ceva? Nu esti victima din punctul meu de vedere, poate mai degraba daca este asa cum scrii poti fi cel mult cu senzatia de a fi fost folosit dar avand in vedere iubirea pe care o ai fata de copilul vostru si care asa va ramane pentru totdeauna indiferent de cursul vietii voastre, nu ar trebui sa ai nici acest sentiment. Simt ca este foarte greu pentru tine dar suntem sortiti sa trecem prin viata si cu bune si cu mai putin bune si cred ca este important sa gasim acele drumuri si acele fapte pentru care cei de langa noi sa spuna eventual un simplu multumesc. Uneori nici acesta rostit, ci poate doar gandit. [url="www.romleas.ro/eu"]Eu pur si simplu[/url] / [url="www.romleas.ro/legi/juridic.html"]Pagina legislativa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau ca treci prin asa ceva, asta in primul rand[flo] Am si eu un caz asemanator in familie, dar totusi mie imi e greu sa cred ca fosta ta sotie s-a casatorit cu tine doar ca sa faca un copil si apoi sa divorteze. Mie mi se pare ca e ceva mai mult de atat, nu pot crede ca ea s-a scimbat peste noapte fara sa fie nici o alta problema intre voi. Ea cu si-a motivat cererea de divort?? Eu cred ca daca ea vroia doar copilul, nu era necesar sa treaca prin casatorie-divort ca sa aiba un copil. Ce sa faci? Stii ca dragoste cu forta nu se poate, daca fosta ta sotie nu isi mai doreste clar sa va impacati, e destul de probabil sa iti irosesti viata aseptand. E important ca tu sa dezvolti o relatie cu copilul tau, pt sotie lupti cat poti, dar eu una nu pot crede ca dupa ce va muri tatal ei ( mi se pare destul de dura ideea asta a ta) ea se va intoarce la tine. Mamica de [copil] Razvan (24.05.2010) [url="http://www.sos-animale.ro"]adopta un catelus[/url] [url="http://bazar.desprecopii.com/search.asp?searchtxt=anca16&searchtype=2"]poti ajuta si tu[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui stefan73 CE PARERE AVETI? Va rog sa -mi raspundeti,este bine ce fac?
Cu tot respectul, pentru tine si suferinta ta...ce ai vrea sa ti se raspunda? Daca esti chiar real (si nu faci misto pe-aici), da cateva detalii, vezi ce te intreaba Marius. Si, atunci, ne putem da cu parerea. Altfel...eu nu inteleg nimic. [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]Rufus, Tora si iadele[/url][foto] [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email "] Retrospectiva 2008[/url] [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a"]Retrospectiva 2009[/url] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tu esti in stare sa astepti ani de zile asa cum cu litere mari ai scris dar totusi ai deja pe cineva. Nu e rau, nu spun asta, nici nu mi-as permite asa ceva doar ca " ani de zile " asta nu mai e foarte clar. Pe de alta parte nu poti fi cinstit cu respectiva femeie pentru ca "nu iti poti dezlipi gandurile de la fosta familie". Cam nebuloasa situatia.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze ca poate vei avea impresia ca voi fi un Gica contra,dar eu asa ca femeie ma intreb de ce fosta ta sotie a plecat,nimeni nu pleaca de bine asta este sincer si presupun ca toata lumea este de acord cu mine,din situatia descrisa de tine reiese ca fosta ta sotie avea o situatie sa spunem mai mult decat decenta sunt postari pe acest forum in care sunt femei care se plang de situatia materiala printre aceste femei sunt si eu,dar sa revin la situatia initiala tu nu ti-ai pus niciodata intrebarea daca tu ai gresit vreodata cu ceva fata de ea?Sunt multe intrebari si vedem ca tu nu ai mai scris nimic probabil mai este ceva la mijloc,eu cred parerea mea este si cu riscul de a ma repeta nimeni nu pleaca de la un bine cum ai descris tu la ceva posibil nu stiu,imi dau cu parerea,din ceea ce ai descris tu la mai putin bine.Eu nu pot crede asa ceva.Te asteptam sa ne lamuresti si pe noi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O femeie nu se casatoreste numai pt a avea un copil. pt asta trebuie doar sa se culce cu cineva si gata. O femeie nu divorteaza fara sa aiba nici un motiv. Poti sa ne spui care este acela? Daca nu nici eu nu inteleg nimic. In orce caz daca sinteti divortati nu cred ca e posibil sa astepti la nesfrsit pina moare ex socrul in ideea ca poate va impacati. Dupa cum spui ai pe cineva. probabil ca si ea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sunt de acord cu toti cei ce ti-au raspuns. nimeni nu se casatoreste doar pt a face un copil (copilul se face printr-un contact sexual, nu printr-un act/document) si nimeni nu divorteaza de partener daca totul este bine si frumos (pt a creste copilul cu bunicul, nu cu tatal). daca liniste, iubire si intelegere nu exsita intr-un cuplu, degeaba exista conditii materiale (ma refer la averea pe care tu o descrii ca o ai). la ce folos? cred ca sunt multe amanunte care au dus la despartirea voastra si pe care nu ni le-ai divulgat. iar ideea "stralucita"[:-@] (am spus-o cu sens ironic, sper ca te-ai prins) de a astepta ani de zile sa moara socrul tau ca sa iti recapeti sotia si copilul, este cam exagerata. nu zic ca nu ai fi in stare sa faci acest lucru (mai ales ca zici ca iti iubesti atat de mult copilui cat si fosta sotie), dar nu ii vad rostul. sotia ta sta acolo de bunavoie, pt ca asa a ales ea, nu este sechestra, nu o tine nimeni cu forta. daca te-ar vrea si daca ar dori sa aibe in continuare o familie cu tine s-ar intoarce la tine de azi. asa ca ceva probleme la mijloc cred ca au fost, dar tu nu ni le spui. daca stii ca poti rezolva acele probleme, rezolva-le. daca nu, vezi-ti de viata ta cu altcineva. copilul poti sa il iubesti si sa te implici in cresterea si educatia lui chiar daca nu este impreuna cu mama lui. asta daca vrei sa te implici in viata copilului, bineinteles. Eu + Rares (19 aug 2006) + Rebeca (4 iun 2008)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui monabella
O femeie nu se casatoreste numai pt a avea un copil. pt asta trebuie doar sa se culce cu cineva si gata. O femeie nu divorteaza fara sa aiba nici un motiv. Poti sa ne spui care este acela? Daca nu nici eu nu inteleg nimic. In orce caz daca sinteti divortati nu cred ca e posibil sa astepti la nesfrsit pina moare ex socrul in ideea ca poate va impacati. Dupa cum spui ai pe cineva. probabil ca si ea.
Off topic: asta nu e 100% sigur. Cunosc pe cineva (o prietena de-a parintilor mei) care avea o legatura de ani buni cu un tip insurat; la un moment dat a inceput sa 'ticaie' ceasul biologic, drept pentru care s-a maritat cu altul, dar fara sa intrerupa relatia 'clandestina', a facut repede un copil (al cui...?) si a divortat nu dupa mult timp. Acum era o doamna respectabila, divortata, cu un copil al ei, copilul avea un tata oficial iar ea isi putea vedea linistita de viata cu marea iubire (ceea ce a si facut). Cred ca ex-ul nici n-a stiut ce l-a lovit. Culmea e ca persoana in cauza nu era vreo fufa, ci o tipa ok si stabila in sentimente, doar ca marea iubire n-a fost niciodata libera si ea a facut ce-a considerat mai bine pentru ea, fara prea multe procese de constiinta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

e posibil ca respectiva sa fi ramas cu vreo fixatie oedipiana la tata si asa s-ar explica totul. la cata boala la cap e pe lume, totul e posibil. parerea mea este sa-ti refaci viata. eventual, ai putea (daca crezi ca mama nu este sanatoasa la cap) sa ceri custodia copilului. Perlutele mele: Karolina Maria (10.06.2007) si Eszter Maia(14.05.09) Niciodata nu mai poti fi atat de aproape de un copil ca atunci cand l-ai alaptat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...