Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sezatoarea canadiana (155) *Bun venit Miss Z.!!!*


Recommended Posts

Donia, pune hardwood peste tot, aceeasi culoare si culoare mai inchisa (jatoba e foarte la moda...). Este adevarat, cum spune Dana ca inchide casa, dar, asta in conditiile in care peretii sunt mai inchisi la culoare si ei. Altfel, daca peretii sunt mai deschisi, efectul de contrast mareste spatiul. Este cunoscut faptul ca alb-negru creeaza senzatia cea mai buna de spatiu marit. In plus de asta, daca ai parchet mai inchis si dai atentie si la sursele de iluminare poti crea o ambianta super, lumina unui spot ( pot light) reflectandu-se in parchetul de culoare inchisa creeaza asa o atmosfera putin magica si fff cozy...Parerea mea [:D]...cu asta m-am ocupat "doar" vreo 10 ani de zile...id="size1">

In afara de toate considerentele de placere personala, hardwood-ul adauga valoare la casa pe cand laminatul...nu numai ca nu e un plus , uneori e considerat un minus la casa.( toata lumea pune laminat in basement ca acolo nu merge hardwood) Ca nu se stie niciodata cand ti se iveste o ocazie sa vinzi casa...daca te uiti pe realtor.ca la ofertele de case ai sa vezi ce specificatii sunt pe primul loc: hardwood, granit, baie si bucatarie renovata...pe astea se pune mare pret aici...E adevarat ca e mai scump hardwood-ul decat laminatul, dar poti gasi oferte bune . Ca exemplu, eu am platit, la prima casa pe care am avut-o aici ( acum 2 ani), 3,5$/sqf material si manopera incluse. Si n-am cautat prea mult atunci ca eram in mare graba, iar sotul meu era ff prins cu alte treburi si n-a putut sa-l instaleze el. Si da, pune-l peste tot la fel ca e tot un efect de marire a spatiului. De exemplu, daca ai o incapere patrata si jumatate o pui cu parchet iar jumatate cu gresie, camera respectiva va parea mult mai mica decat daca ai avea pus doar parchet sau doar gresie. Orice sectionare micsoreaza.

Scuze ca m-am intins asa de mult...dar e "domeniul meu" [:D], plus de asta....fara sa vreau sa creez polemici sau sa supar pe cineva...eu mooooooooor cand vad laminat intr-un living sau family room...[alcool]

Bafta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Olga, imi pare rau de diaree... cate scaune are pe zi? mirositoare?

Nu o forta prea mult cu mancarea, dar da-i tzitzi cat de des sa nu se deshidrateze si fii cu ochii pe scutece. Pediatrul meu spunea ca trebuie sa aiba macar un pipi in 10-12 ore si atunci e ok, daca nu trebuie mers la spital.

Multumesc pentru site-ul cu lucrul de mana, de abia astept sa ma apuc, sa vedem cand... ca deocamdata trebuie sa ma apuc de facut costum de Halloween, ca Roxana vrea sa fie tiganca/ghicitoare si mi-am zis ca ii fac eu costumul anul asta, nu-i prea complicat si cred ca o sa ne distram facandu-l amadoua.

 

Asa ca mai vin cu o intrebare, glob de cristal pe unde gasesc?

 

Dana P, multumesc de idei! Mergem cu laminatul inainte ca am gasit un pret absolut superb la oferta la Rona, plus ca mana de lucru e a sotului, deci ma costa doar o farfurie de mancare si m-am scos [:D]... eh, poate mai plusez si cu o bere cand si cand, daca lucreaza bine [:D]

In basement avem family room si vreau sa las mocheta, ca imi da un aer de comfort, plus ca tine mai cald, noi suntem tot in patru labe la joaca cu masinute si trenulete...

Laminat/parchet inchis la culoare mi se pare foarte elegant, insa am mai auzit ca se vede praful pe el.

 

Multumesc mult de pareri fetelor, mergem cu culoare deschisa in toata casa, doar in bucatarie vom pune ceva diferit, acolo trebuie sa mai studiem. Oricum, bucataria nu o facem deocamdata, sa vedem cum merge si cu restul casei mai intai, ca parca vad ca trece anul si noi n-am terminat, la cat timp liber avem....[alcool]

 

nelia, am ras de una singura la faza cu slanina topaitoare [:-)))]

Oricum, se pare ca ai si vreo urma de muschiulet pe acolo, din moment ce esti azi suferinda...

 

Simonna, sunt foarte faine numele, si cel de alint la fel! Oricum, mie imi place mult si Catherine, cred ca i-as zice si Kitty, cum ii si spun uneori juniorului meu, de fapt Chiti in varianta romaneasca... bine, de fapt el isi spune asa, eu doar copiez [:D]

 

Ina, acum am vazut mesajul tau, chiar iti multumesc ca mi-ai spus atatea, dar... tot cu laminatul mergem, ca nu avem acum buget de parchet [:)]

Si ce ai spus de culori e foarte interesant, doar ca ma duce cu gandul la o casa foarte eleganta, iar noi nu suntem in stadiul ala in viata, suntem mai mult pe stil sport, rapid, suplu, avem copii mici, lapte, miere si cereale pe jos, jucarii, bucati de creta in living, desene cu carioca pe parchet, desene in creion pe pereti [:D]...

Insa cine stie? daca ne-om hotari peste vreo 10 ani sa vindem casa, poate facem o investitie de vreo cateva mii ca sa punem parchet si asta o sa mai creasca valoarea casei.

Ma tot uit acum la emisiuni de decoratiuni si un designer chiar asta spunea aseara, ca si tine, ca o casa e vanduta de aspectul bucatariei si al baii, si ajutase un cuplu in privinta asta.

Multumesc si de info cu sectionarea [flo], ne intrebam daca sa punem ceva gresie in hol, acum o eliminam, si asa nu eram foarte convinsi.

 

 

 


Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Donia- nu pot decat sa subscriu la ce a spus Ina.Noi in vara asta ne-am ocupat de renovari, gresie la cabana(urmeaza hardwood la vara dc suntem sanatosi) si hardwood in ultima camera de la main floor ramasa cu carpeta(la etaj avem un laminat mai bun, a fost acum 7 ani 2cad/sgf).Dar acum 1 luna am pus culoare deschisa,oak,superba in contrast cu camera,dau link, si am gasit la hardwood depot din brampton cu 4. ca;itate super-vezi ca ioana(ritah) pusese niste limkuri super si ieftine.

http://www.dropshots.com/andreeam#date/2009-09-06/21:59:24

 

Denisa cu Emma Andrea 3,5 ani si Mark Alex 2 ani

 

Zambeste, si maine e o zi!

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...