Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nu exista dragoste. Doar interes pecuniar...


Recommended Posts

  • Răspunsuri 23
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Gigi duru...incerca o saptamana sa te comporti tu exact cum ai vrea sa se comporte ea cu tine: dragostos, amabil - nu teatral. Vezi daca observa, daca isi schimba si ea comportamentul. Eu cred ca amandoi asteptati ca celalalt sa faca pasul... Cine-i de vina? amandoi. „Fericirea este armonia dintre ceea ce gandesti, ceea ce spui si ceea ce faci.”Gandhi www.de-azi.ro inspiratie, dragoste, putere ... pentru cine crede ca nu mai poate. http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI quod me nutrit me destruit http://community.webshots.com/user/Deusphoto
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
Cu drag Gigi Duru (desi nu mai sunt dur deloc... sunt vraiste)
[:)] Dar ai fost dur, nu? Si, din cate spui, sotia ta a suferit din cauza impulsivitatii tale (scrii chiar ca ati ajuns sa va loviti....). Parerea mea este ca, un gol, odata ce a fost creat, nu mai poate fi niciodata complet umplut. Oricat de minunata, intelegatoare si iertatoare ar fi sotia ta si oricat de mult te-ai schimba tu, anumite amintiri si trairi dureroase raman si, oricate masini sau alte obiecte i-ai darui, nu-i poti umple golul acela de care, poate, esti principalul raspunzator. E dureros ce spui in legatura cu modul in care esti tratat de fetita ta :(. Asta e poate cel mai trist lucru care se poate intampla unui parinte. Gandeste-te ca, poate, aceasta nu e numai vina sotiei tale, care are o atitudine nepotrivita fata de tine, in prezenta copilei. S-ar putea ca, de vina sa fie tot impulsivitatea despre care ai tot pomenit in mesajul tau de inceput. Copiii sunt f. sensibili, foarte buni observatori si cu un pronuntat simt al dreptatii. Daca si fata de fetita ta ai fost impulsiv, s-ar putea ca acesta sa fie motivul atitudinii ei. In plus, nu sunt de acord ca, in momentul in care un parinte greseste, celalalt parinte sa se alieze cu el. Asta poate face bine ego-ului parintelui care a gresit, dar cu siguranta face mult rau copilului. Imi pare rau pentru problemele pe care le ai si iti doresc sa gasesti aici sfaturile de care ai nevoie :).
Nu puteai sa ma faci sa recunosc ca o situatie e imposibil de rezolvat si ca e fara sorti de izbanda, caci eram incontinuu in cautarea unei solutii si, de fapt, problema se punea daca eram un om optimist sau un om prea prost - Saul Bellow, Aventurile lui Augie March
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragule, in primul rand bun venit pe forum. dupa aceea, hai sa o luam logic. sotia ta s-a considerat victima cuplului la o saptamana de la nunta, deci nu banii au tinut-o legata de tine, caci inteleg ca aveti tot ce vreti mai de curand. in al doilea, dragostea si tandretea nu vin automat prin contract. daca sotia ta nu te iubeste (stiu, suna crud), poti sa-i umpli garajul cu masini, nu rezolvi nimic. spui ca ai un temperament coleric, dar nici ea nu e mai prejos, moment in care vine al treilea rand si anume cel al compatibilitatii, cand te intreb: tu stii de ce o iubesti pe ea? din alt motiv decat ala de frumusete? tu ai o lista cu ce te face pe tine fericit la partener, ce calitati te-ar completa si fara de care nu ai putea trai? defecte pe care le-ai putea tolera sau nu? dupa mine, majoritatea ne maritam si insuram din motive cu totul gresite. la tine a fost dorinta covarsitoare sa nu sfarsesti ca parintii tai, sa ai o familie armonioasa si fara scandaluri. dar s-a razbunat copilaria pe tine - nu stii cum sa aduci armonia in familie sau in viata profesionala, vezi iesirile de temperament si acasa, si la joburi. cu asta vreau sa spun ca una dintre cele mai importante probleme pe care le ai tu, personal, acum, nu e aia de cuplu, ci problema cu tine insuti. daca nu crezi in consilierii maritali, poate totusi un psiholog pentru tine ar fi bun. stii de ce? ai nevoie de o terta persoana care sa te ajute sa-ti pui gandurile si sufletul in ordine si sa te desfaci ca o ceapa, o coaja pe rand, ca sa afli cu adevarat cine esti si in ce crezi si ce iubesti si de ce. nu in ultimul rand, ar trebui sa te lamuresti tu cu tine despre relatia de dragoste si respect pe care o ai cu propria persoana. nu o cunosc pe sotia ta, deci nu ma pronunt. dar stiu o chestie super cruda si pe propria piele: ceilalti te respecta si te iubesc proportional cu cat te iubesti si te respecti tu pe tine. ca o concluzie: dragostea adevarata nu raneste cu dinadinsul. nu lovesti ce iubesti. daca lovesti, nu iubesti, esti doar dependent de o sursa de otrava care iti alimenteaza in continuare vocatia de victima. nu vorbesc despre tine acum, ca nu te cunosc, ci la general, poate reusesti sa intelegi, insa, ce vreau sa-ti spun tie, dar nu prea indraznesc. tu esti dependent de sursa de suferinta pentru ca nu ai cunoscut alte variante in viata. din pacate. curatenia in cuplu trebuie sa inceapa cu tine. nu-ti garanteaza nimeni ca dupa ce te descoperi si iti acorzi dreptul sa fii cine esti cu adevarat, sotia ta se va indragosti sau reindragosti de tine. cel mai probabil e ca veti ajunge la divort, din ce povestesti ea suna cu totul instrainata de tine, iar la asa ceva exista un singur final. dar in ciuda pretului astuia imens, tu te poti redobandi pe tine, cu marele bonus al sinceritatii fata de propria persoana. Doamne ajuta-ti. [flo] [url="http://madeinromanika.wordpress.com/"]made in romanika[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite cum vad eu rapid situatia ta. In primul rand nu exista RESPECT. Pur si simplu nu-ti respecti sotia. Chestia cu respectul nu se evidentiaza in masina buna sau bani. Mai mult decat atat nu-i respecti pe cei din jurul tau. Motiv pentru care ai fost concediat de multe ori. Pur si simplu TU nu accepti faptul ca vina este doar si numai doar la tine. Te crezi acel Gigi Duru cel care le rezolva pe toate si caruia i se cuvine ceea ce isi doreste ca asa vrea muschii lui. Brusc realizeaza ca defapt cei din jurul lor nu numai ca nu depind de el ca nu sunt dependenti de banii si masinile lui ci mai mult chiar se descurca singuri chiar pot sa aiba banii lor sau o pozitie buna ca si job. Buna dimineata domnule pe bune toti ne descurcam singuri la o adica. Tu ceri respect de la sotie de la copil dar tot tu recunosti ca sari calul si nu o data. Pai ce ai vrea sa primesti in schimb omule?
Citat:
"Acum a devenit o femeie intependenta financiar, are masina, are functie la stat si ma astept sa ma trezesc ca ma inseala, pt ca la felul rece si distant cum se poarta cu mine, nu ma pot gandi la alceva...Cam pe la varsta asta, mama ei l-a inselat pe taica-su si au ajuns la divort. Ma tem ca gena sa nu se fi transmis si sotiei mele (stiu ca e crud ce spun, dar ma gandesc la ce-i mai rau)."
Te roade rau chestia asta cu independenta ei... ai fi vrut sa fie dependenta de tine sa te ridice in slavi sa te pupe tandru si sa-ti spuna te iubesc in tiomp ce tu gigi duru iti vei incorda muschii si vei arata strigand la ea cine e seful? Unde e respectul tau fata de parintii ei tu nu vezi ce scrii? Arunci in jur cu cuvinte grele fara un pic de menajamente si te intrebi de ce pe fata sotiei tale apare un sentimet de greata! Eu cred ca te lasam demult "in plata Domnului" pentru ca macar in virtutea dreptului de a fi OM dreptului la DEMNITATE nu mai stateam cinci minute cu un tip ca tine. Vrei cea de la viata? Uitat-te si fa ceva cu tine doar cu tine ca nu ve ajunge nicaieri in acest mod. Mai mai..... [url="www.romleas.ro/eu"]Eu pur si simplu[/url] / [url="www.marius.rdsor.ro"]Pagina familiei[/url] /[url="http://secure.smilebox.com/ecom/openTheBox?sendevent=4e5449344d7a51784e4877784d4441324d7a51334f413d3d0d0a&sb=1"] Tot noi[/url] / [url="http://community.webshots.com/user/mariuspernes"]Mai multe...[/url] / [url="http://www.youtube.com/user/mariuspernes"] Video [/url] [url="www.romleas.ro/legi/juridic.html"]Pagina legislativa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Durule, daca ai mai tras cu ochiul pe acest forum, ai vazut ca sunt multe cazuri in care partenerii ajung in impas, indiferent de dragostea pe care (cred ei) si-o poarta. Viata ne pune in situatii greu de anticipat si nu exagerez de loc cand spun ca, in zilele noastre (dar exclusiv din vina noastra) auzi mai curand de rau decat de bine. Poate ca a venit vremea sa analizezi ce te leaga de femeia cu care te-ai ciondanit inca inainte de a va casatori; ce v-a adus impreuna si ce v-a facut sa traiti 11 ani impreuna. E greu sa ceri luciditate unor oameni bulversati, dar chiar si ei pot admite adevarul, cand realitatea ii copleseste. Problema e ca intr-un cuplu cu asa vechime si cu un copil chiar nu mai conteaza cine e de vina, atata vreme cand relatia e compromisa, iar copilul incepe sa respire aer deteriorat. Uitam adesea ca ne-am casatorit din dragoste si pasiune si transformam, uneori, acest eveniment in cel mai cumplit cosmar. Adica nu numai ca am pierdut timpul, dar acum e momentul sa ne facem si rau. Iti propun sa te detasezi de tensiune si sa incerci sa-ti traiesti viata asa cum crezi ca ar trebui si cum ai merita; nu este o garantie ca lucrurile se rezolva, dar iti asigura linistea necesara de a gestiona o situatie ingrata, inclusiv un divort. Un divort este un esec, uneori o drama...dar este si un nou inceput pentru tine, pentru femeia pe care spui ca o iubesti si, mai ales, pentru copila ta care are nevoie de parinti sanatosi la cap. Iti mai asigura o bruma de demnitate, de multumire sufleteasca ca incerci, omeneste, sa-ti protejezi familia. Si daca nu merge...cerul nu se va prabusi, femeile vor fi tot aici si tot alea...important este sa o gasesti pe cea care se potriveste cu tine si, cu care, nu mai ai voie sa repeti greselile din trecut. [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lor[/url][foto][url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email "] Surpriza 2008[/url][foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Recunosc de-a lungul casniciei am facut numeroase greseli: sunt o firme mai impulsiva si imi sare usor tandura atunci cand mi se pare ca nu sunt respectat pe masura respectului ce-l port pentru partener. De aceea certurile noastre erau pe aceeasi tema, ca eu muncesc ca prostu pt bunastarea familiei si sotia mea nici macar nu e in satre sa-mi spuna 2 vorbe de alinare cand aveam probleme." Parerea mea, aflata candva in postura sotiei tale, este ca perceptia respectului sotiei tale pentru tine este alterata de impulsivitatea ta. La capitolul vorbe grele aruncate la nervi am o trista experienta si din experienta mea iti spun ca este greu sa respecti un om care nu te respecta. Apropos de reciprocitate...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

/quote In 4 ani am schimbat 6 joburi, mereu am fost concediat desi eram un angajat ff bun, dar din cauza ca veneam capsat la serviciu, ma certam cu colegii. quote/ fara suparare, mie fraza asta imi spune tot. oamenii care dau vina pe ceilalti pentru ponoasele proprii sau pentru insuccese nu se respecta nici pe ei insisi, nici pe ceilalti. parerea mea! b ________________________ "Fericirea nu are valoare daca nu e impartasita."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut, Desi spui din start ca nu cauti sfaturi, iata ca au inceput deja sa apara. Daca-mi permiti, eu ti-as propune sa incerci urmatoarele : - discutati cu un psiholog sau un consilier pentru cupluri, in felul acesta veti descoperi cine si unde greseste; - lasa aspectul material deoparte, poti sa ai toate bogatiile din lume dar daca nu exista dragoste, respect, tandrete, degeaba, nu vei cuceri inima nimanui, poate doar a materialistelor... - stapaneste-ti impulsivitatea; ori de cate ori iti vin nervii, respira adanc si gandeste-te inainte de a deschide gura pentru a arunca cu insulte, tipete, etc.; sub nici-o forma nu mai ridicati mana unul impotriva celuilalt, nu sunteti pe ringul de box, nu trebuie sa demonstrati de fiecare data cine este mai tare in muschi; din pacate, la tine tendinta de a lovi si a face scandal provine din copilarie, din mediul in care ai crescut, unde ai asistat la certuri si scandaluri si ai fost batut pana ai plecat de acasa; psihologul te va ajuta sa-ti corectezi aceste tendinte si cum sa-ti stapanesti mai bine impulsivitatea. - nu mai lasati fetita sa asiste la scenele dintre voi; deja se poarta urat cu tine, parte din cauza certurilor la care a asistat, parte din cauza ideilor pe care cineva i le baga in cap... - nu stiu ce fel de persoana este sotia ta, dar poate ca ar fi bine sa-i faci o surpriza de genul : o cina romantica in doi, la un restaurant elegant, sau un sejur/o mini-vacanta intr-o locatie exotica, doar in doi; poate in felul acesta veti reusi sa lasati deoparte ce va macina zi de zi, si veti reusi sa discutati calm, civilizat, deschis despre motivele pentru care aceasta casnicie "scartaie" si daca se mai poate face ceva pentru salvarea ei. Nu poti sa repari dintr-odata ce s-a stricat treptat in 11 ani. Luati lucrurile treptat, pas cu pas, accepta ideea ca va trebui sa faci anumite compromisuri (sau sa mai lasi de la tine, cum s-ar zice). Asta daca si sotia ta vrea sa mai continuati casnicia. Daca nu, dragoste cu sila nu se poate, este independenta material, asa ca nu-i va trebui mult timp sa evadeze din aceasta relatie. Pacat insa de fetita, ea va fi marcata oricum, de certurile din prezent sau de viitoarea voastra despartire. Incercati sa va mai acordati o sansa macar pentru fetita voastra. Succes ! Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bun gasit fetelor, Multumesc tuturor celor care mi-au raspuns. Mai ales celor care au venit cu sfaturi utile nu cu acuze izvorate din frustrarile mariajelor lor. Nu am scris aici ca sa fiu crucificat acuzat ca-s coleric sau sa fiu judecat pt joburile mele (nu ati fost acolo sa stiti adevarul), dar v-ati grabit sa aruncati cu piatra. Sincer regret ca am scris aici. Nu vreau sa spun mai mult si doresc ca adminul sa inchida acest subiect sau sa-l stearga. A fost o regretabila eroare. Am nimerit intr-un cuib de viespi, cu doamen frustrate de sotii lor si care s-au grabit sa catalogheze un barbat ce si-a permis sa invadeze singurul loc unde dansele erau stapane, cu o intamplare similara cu a lor. Doamnelor, problema s-a rezolvat. A fost pur si simplu o chestiune de atitudine. Nu in sensul in care va ganditi dvs. Consider problema rezolvata si subiectul INCHIS. PS: Sper ca doamnele bine intentionate care au venit cu sfaturi utile sa nu se supere pentru tonul meu. Nu lor li se adreseaza remarcile mele. Pentru dansele, jos palaria. Sunt niste doamne. iar cel mai interesat raspun a venit to de la un barbat. Am luat in considerare sfaturile si nu ACUZELE. pacat ca mister marius moderatorul s-a dat doamna si m-a improscat cu noroi. Stimabile, nu ma roade nimic, imi iubesc sotia si o respect. Ti se pare anormal sa cer si eu acelas tratament? Repet: SUBIECT INCHIS Multumuesc RUFUS, Deus, denizel, conchita, CorinaDani Pentru restul, citez un "clasic in viata": >E greu sa ceri luciditate unor oameni bulversati<
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...