Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

FIV la Sibiu (21)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui ramo_29
Andrreea, eu am fost in noiembrie cu analizele si sunt k(la noi spermograma e problema)mi-a dat diphereline si mi-a spus sa-l sun cand imi vine menstruatia sa-mi zica cand sa fac injectia...am sunat mi-a zis sa o fac pe 22 si tre sa merg in 3 ian la control...atat stiu pana acum. Dr.I a zis ca dupa ce fac injectia o sa mai am o menstruatie dar eu am citit prospectul si acolo scrie ca abia dupa 70 de zile de la ultima injectie o sa ai menstruatie...poate nu am citit eu bine cine stie. Daca a mai facut cineva diphereline poate ma lumineaza si pe mine.
pai la protocolul lung asa e, incepi diphereline in ziua 21 (aveam 1/2 fiola/zi) si apoi apare o menstruatie, acolo, dupa vreo saptamana si se ia in considerare prima zi pt a incepe stimularea. Gabi+23 placenta previa centrala
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 215
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Gabi inseminarile nu le-am facut la SB. Tot ce m-a pus doctorul sa fac inainte de inseminare a fost 1 fiola de pregnyl..si cam atat..m-a c-am dezamagit acest medic..asta este si motivul pentru care am plecat de la el si am mers la SB. Nici macar HSG nu mi-a recomandat sa fac.. Recunosc ca ma cam bate gandul..sa incerc totusi si o inseminare la sb +HSG ..dar ma gandesc ca sansele sunt destul de mici la inseminare fata de FIV..si avand in vedere ca nu avem nici-o problema care sa ma impiedice sa raman gravida..FIV-ul ar trebui sa aiba reusite destul de mari in cazul nostru..Zic eu.. [bang] Voi ce parere aveti fetelor??
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai la FIV sint urmatoarele dezavantaje: - hormoni in doze mari pe care ii iei ca sa produca ovarele tale intr-o luna cat ai produce intr-un an-doi - injectii zilnice, monitorizari, punctie foliculara (invaziva), de obicei cu anestezie generala - risc de sindrom de hiperstimulare - si nu in ultimul rand, costul - in jur de 3-4000 de euro, in functie de unde faci - rata de reusita, in functie de varsta ta, in jur de 27-30% daca ai sub 35 de ani; peste, rata asta scade Sigur ca toate astea de mai sus nu ne-au oprit sa facem 3-4 FIVuri sau mai multe pe fetele hotarate de pe forumurile astea. Dar, daca n-ai facut inca HSG (oricum, e analiza ceruta de obicei inainte de FIV), trebuie facuta (desi e nesuferita). Doza mica de iradiere poate sa stimuleze ovarele si sa ramai insarcinata natural dupa aceea. 1 sau 2 inseminari cu medicatie de stimulare iarasi merita ca nu bagi atatia hormoni in tine, si costa in jur de 100 de euro. E adevarat ca rata de succes la inseminare nu cred ca depaseste 10-15% (nu mai tin minte procentele exact, ca am citit mai de mult). dar cel mai bine sfatuieste-te cu dr I., ca daca e asa cum il lauda fetele de pe aici, o sa fie corect cu tine si o sa-ti spuna ce si cum. parca la el te duci, nu? bafta! orice decizie ai lua n-am vrut sa te sperii cu cele scrise mai sus, dar e bine sa stii in ce te bagi cu FIVurile astea frustrante, ca sa fii pregatita. oricum, aici sintem, ca sa te sustinem! [pup] Gabi+23 placenta previa centrala
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna seara fetele! sunt ziua 6 dupa fet si au inceput durerile specifice menstruatiei. stiu ca sunt fete care au mai avut asa si totusi erau gravidutze dar e atat de greu sa crezi ca in ciuda acestor simptome poti fi totusi insarcinata. mai am cam 4 zile pana la test. imi este asa frica...nici nu mai stiu ce sa cred. va pup, o seara buna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scriu si eu dupa o perioada mare de timp in care am facut FIV cu ovocite donate in vara- dupa 11zile de la Et betahcg= 0 In urma cu 6 sapt am facut FET si dupa 7 zile surpriza betahcg= 6 apoi dupa 2 zile 19 si dupa 4 zile 190, Fericire ! Dar dupa o sapt dureri de burta si betahcg= 110. Soc!Este a doua sarcina pe care o pierd din motive de trombofilie zice dc sau incompatibilitatea ovocitelor sau... nu mai stiu nici eu . As mai incerca o data dar mie frica. Va intreb poate stiti cand se face comisie la Sb anul acesta sau anul viitor? mariaa28
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramo...fET la sibiu este 1280 lei Hypnotic..ceea ce simti tu avem toate ,asa se simte la toate indiferent daca e sarcina sau nu...nu te stesa , nu iti face bine , si incearca sa te gandesti la sarbatori , la bradul frumos si la zapada pufoasa care se asterne..ca sa treaca timpul mai repede , stiu ca timpul trece greu , dar incearca sa ti-l ocupi cu ceva frumos [pup] mariaa nu trebuie sa iti fie frica ..ceea ce a fost trebuie uitat(stiu ca e greu), trebuie sa fi tare si sa incerci in continuare..daca embrionasul tau s-a prins inseamna ca inca nu a fost timpul sa ai un bebe(asa a vrut DD),,dar nu iti pierde curajul..nu stiu daca tu sti , eu am donat si am trecut prin multe(hiperstimulare spitalizare , am si uitat prin cata si mai cate..am inceput in martie si abea in septembrie am putut face FET ) daca te intereseaza comisia poti intreba la sibiu prin tel..ca daca nu voi reusi FET si pe mine ma va interesa ..asa ca daca vei avea un raspuns te rog sa imi spui si mie[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...