Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sezatoarea canadiana ***(200)***


Recommended Posts

Doloress ma bucur mult pentru tine, ca ai ajuns acasa. Acum stai cumintica si lasa-te rasfatata! Nu de alta dar o sa-ti fie dor de perioada asta.[flo] Oana Ce rau imi pare! Curat ghinion cu masina asta, zau asa! Eu am o prietena careia i s-a furat un Matrix ca al lui S. din parcare de la Namur, cu toate cumparaturile in ea[bang] O cumparase(masina) cu o saptamina inainte, biata fata.[bang] Bun venit noilor fete la sezatoare![flo] Carmencita tu de ce nu vii la intilnire pe 19? Am putea sa te cunoastem (sau sa ne revedem)[pup]. Asa satisfactie am avut saptamina asta, ca trebuia sa o reinscriu pe Alice la scoala si le-am spus umflindu-ma-n pene ca de la anul merge la Beaubois[pk] Aaa si sa nu uit, avem centura galbena la karate, deja. Ii place la nebunie si-i chiar buna! Va pup si week-end placut! Apropos de "va pup", am o colega de servici, care ma aude vorbind cu sotul la tel. si de fiecare data cind ii zic "te pup" pe ea o umfla rasul! ("te pup"= " te poop") si-mi spune - you forgot "te pee"[:D] I embarrass my teenagers , they drive me nuts. We are even!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Neata, Oana, imi pare rau de intamplare. Noi am ramas fara GPS in centru tot asa, geam spart. Sper sa treceti cu bine peste necaz. Lorelai, am inteles si eu ca le ia timp celor mici sa iasa din maternele si sa devina scolari. Inainte de intalnirea de la scoala am pus pe hartie si am printat ptr profa si directoare (e o scoala mica unde directoarea stie tot) programul zilnic al activitatilor extrascolare ale baietilor. organizat, cu intre ora x si y Hockey, la ora 20 culcarea, intre alte ore lectiile si ce lectii (pt ca dansa ne tot scria ca nu repetam nustiuce acasa) ptr ca lucram si din alte caiete caci lectiile se presupune ca le fac la scoala), cu mersul la biblioteca, la teatru, etc A inteles ca acasa "lucram intens" cu baietii si chiar s-a exprimat "o, dar e mult, sunt si ei mici" . Pai mici mici atunci va rog nu mai imi spuneti doamna prin mesaje in agenda sa lucram mai intens. Carmencita, pai La Multi Ani Sezatorii! Multumesc pentru sugestii. [asia] In acest proiect noi ne folosim resursele personale asa ca in prima faza incercam sa colectam in Romania si aici, din donatii. Cheltuielile vor fi importante si toata logistica trebuie platita. Insa lucrurile merg bine. Aven deja adunate 581 de carti si cam 24 de donatori anunati de la care nu stim inca numarul de cari. Iar printre acestia sunt si nume care pot sa ajute mult http://bibliotecaromaneasca.org/membri-fondatori/ Orice mail trimis de aici cu o recomandare personala catre cei din tara ajuta. [flo] Dinspre Romania vom face transporturile cu container. Daca e cineva care a adus cu containerul aici bunuri personale va rog sa imi dati un PM [asia] O duminica frumoasa,
[url="http://lbff.lilypie.com/lxhFm4.png"]Ioana & [/url][url="http://lbyf.lilypie.com/V8TIm4.png"]Arturicii[/url][url="http://lb1f.lilypie.com/Cympm4.png"]'S[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merci Simi pt. invitatia sa zic asa personalizata, dar din pacate eu nu pot veni pe 19, programasem deja ceva dinainte si nu pot modifica. Insa ne intalnim asa pe bucati, cu Nelia, cu Ana, cu Mihaela si cu tine. Eu acuma sunt tot in centru, dar mai departe de unde lucrezi tu. Felicitari pt. Alice, nu-i asa ca sunt minunati copiii astia ai nostri cand ne aduc satisfactii? Al meu mi-a venit cu 100% la franceza, materie care nu ii place asa de mult, si cu note f. mari la istorie, care la fel nu o iubeste, insa am intrat un pic in el, ca de putut poate dar nu vrea sa depuna efort. Lui ii plac mai mult materiile logice, mate, tehnologie, stiinte. Plus ca nu mai e chiar asa usor la secundara in anii terminali, imi aduc aminte si eu la liceu, insa noi invatam materia pe paine. Apropo de scolile bune, noi ne dam copiii la cele mai bune scoli ca sunt buni, sa nu se plafoneze, conteaza si anturajul, dar ce zici de notele alea ponderate, ca eu nu prea am inteles mare lucru. Notele sau nota ponderata pe fiecare ultimii 2 ani de secundara care conteaza pt. colegiu si facultate, nu ia in calcul cat de buna e scoala, deci un copil de la o scoala mai proasta cu nivel mai scazut poate avea note mai mari decat copilul meu care are profesori foarte exigenti (ex. cea de franceza care e aproape imposibila) si care vine de la o scoala f. buna, right? Explica si mie te rog, stiu ca tu ai baiatul care a trecut deja prin tot procesul, daca ai timp, merci. Multumesc inca o data pt. hainutele cu emblema de la College, cine cumpara stie cat de scumpe sunt. [pup] Esti nostima tu cu colega ta, eu la gradi cu cel mic, am avut neintelegeri de genul asta, el zicea papa si aia credeau ca il vrea pe taica-sau, iar acasa imi cerea apple si eu intelegeam apa, imi arata el cu degetul, dar apa si merele erau in aceeasi directie, eu dadeam apa la copil nu el plagea ca vrea sa manance mar. Asa cu engleza amestecata cu franceza, cu romana si acum incepe si cu spaniola de la Diego si Dora, plus frate-sau care face spaniola la scoala si se distreaza impreuna. Il invata cifrele si literele, au si ei o placere, nu-i obliga nimeni, insa mie imi creste inima, normal, ca-s ai mei. Dana, mai traiesti? Si eu am avut experiente extrem de neplacute cu romanii, dar asta e, cum se spune, fiecare padure are si uscaturi. Pai arturicii, eu mai am idei, cine vrea sa ajute sa aduca la bagajele, in cazul in care ramane loc la bagaje. Noi cand am fost asta vara am avut dreptul la doua bagaje de persoana, deci 8 in total, la cala, inclusiv cel mic a avut dreptul la doua bagaje de cate 23 kg fiecare. De dus ne-am dus noi cu 7, insa la intors aveam loc. Iar pe e bay, daca de ex. aveti nevoie de o anume carte pe care nu o gasiti, poate fi o solutie in cazul in care costul nu e prea ridicat.Eu vazusem ceva carti cu 99 centi. Sanatate maxima la toata lumea si la copilasi, aveti grija de voi ca se anunta vremuri rele. Carmencita Cristian 3 ani si jumatate si Alex 14 ani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana- Arturicii, nu veniti si voi la petrecere pe 19 ? Eu as duce cartile acolo. Poate mai sunt si alte fete ca mine. La voi a venit mos Nicolae ? Ma rog, Saint Nicholas ? Pe la noi a trecut si nu a lasat bete[:D] Ma duc sa gatesc, fierbe supa fara mine[:D] O duminica placuta, Cristina, mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai, stati sa pricep. Deci voua vi se intampla sa nu incuiati usile la masina, sau sa lasati bagaje pe bancheta? Prima este infractiune (asta e termenul?), scrie in lege (e lege? cod?) - stiu ca am avut intrebarea asta la examenul auto. A doua e favorizare a furtului, asigurarea masinii si politia nu se baga, considera ca tu ai favorizat furtul. Tu ramai cu paguba, si ei cu constatarea. La barbatu-miu la scoala a venit un politist si le-a spus ca sunt multe cazuri de masini cu geamuri sparte, ca lasa lumea in masina plic de la banca, cu extrasul de cont de ex, si hotul crede ca poate acolo sunt si bani. Si sa nu lasi nimic in masina. Daca mai lasi si usile descuiate... pa si pusi. Si nu e ca si cum nu sunt peste tot, hoti. Noi am avut o experienta nasoala in Ro, cu masina incuiata. Ne-au furat casetofonul (care era incastrat), insa cum el deh, era incastrat, ne-au smuls bordul cu totul, de nu mai puteai baga intr-a-ntaia, si au bulit si broastele si la portiera si la portbagaj (aveam hatch back, si s-au gandit ca pot intra prin spate). Ingrozitoare imaginea cu masina devalizata, bordul smuls. Ca sa nu mai zic cat am stat pe bara, cu masina in service.... Lorelai - scuze [:I] Eu am interpretat aiurea, incepusei prin a spune ca recunosti acum cu rusine etc etc, eu am inteles NU ca boala o consideri rusinoasa, si faptul ca ti-ai putut tu banui copilul si ca de asta te consideri rusinata, nu m-am gandit la povestea cu mama. Si eu aia spuneam, ca orice parinte trece prin momentele astea...Si nu ca e boala rusinoasa. Deci ne-am inteles... ca in scris [:D] [asia] Azi ducem fetele la o aniversare. Intre timp, noi fugim sa mai completam lista mosului. Duminica placuta everybody!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmencita stai linistita, fiecare scoala are cota ei (College St. Louis are cota A, adica cea mai buna) asa ca, fiul meu, cu 85% la franceza in Collège St-Louis e mai bine cotat decit copilul X cu 95% in College Mont St Louis, par exemple. Deci scoala in care copilul obtine nota respectiva are ponderea ei. Baiatul meu la colegiu(Cegep) era intrebat de profi de unde vine de le stie el asa de bine pe toate[:D] si cind raspundea Collège St-Louis atunci profesorii dadeau din cap si-i dadeau de inteles ca asa se explica totul. O sa vezi, primul an de Cegep va fi floare la ureche, fiul meu are cota R 35 (medicina la McGill cere cota R 32) Crede-ma ca daca nu conta distanta fata de scoala, Alice mergea si ea la St-Louis fara dar si poate. Dar sa-mi iau casa-n Lachine nu-i in planurile noastre de viitor![:D] Deci, stai linistita, copilul tau e intr-o scoala exceptionala, una dintre cele mai bune in Canada! In alta ordine de idei, simt ca nu mai fac fata treburilor. Azi-dimineata am avut 4 ore de lectii cu Alice (la engleza are saptaminal un proiect), gatit, calcat, dupa-amiaza pregatirea pentru o noua saptamina, simt ca o iau razna. Plus ca n-am luat decit cadou baiatului de Craciun (o geaca de la Winners), ziua sotului se-apropie, n-am decorat casa, n-am luat brad, n-am idei de cadouri de Craciun, e jale![bang] Dragaica sa va fie de bine botezul, sa va traiasca micutii crestini![pup] V-am scris mai demult, cine mai vine la Mont St- Bruno pe 18 dec? (www.monitoriromani.ca) Iar va pup! [:D] I embarrass my teenagers , they drive me nuts. We are even!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simi, felicitari![pk] Avem si noi saptamina viitoare, inaintea de petrecerea de Craciun de la karate... Si Agatei ii place, dupa nici un an deja a ajuns buna, a luat-o sefu' (André Gilbert, 7 dani parca are) sub aripa lui, ca e o fata puternica si ne-o face campioana daca vrem... si ne preseaza sa o trimitem la competitii (noi am refuzat de doua ori pina acum), sa-i cumparam aparatore si ce-i mai trebuie. Ce stil face Alice? Agata face kyokushin, dar asta e bataie pe bune, de aceea la competitiile pentru copiii au nevoie de casca si aparatoare. Nu a mai vrut sa faca wu-shu, desi mie imi placea mai mult, mi se parea mai tehnic, mai introspectiv si mai linistit un pic... dar sint de acord ca nu i se prea potriveste furtunii de Agata. Asta o spun si pentru cine ma intreba daca Agata face arte martiale... scuze, am uitat cine. Sincera sa fiu, mie nu-mi place ca-i place atit de mult, eu voiam doar un pic, sa stie sa se apere la nevoie, dar uite ca a lasat patinajul si dansul mai moale, in schimb sare din pat in sus cind aude de karate si daca ar fi fost dupa ea, s-ar fi dus la competitii aici, si nu la patinaj. Nu sint pregatita sa renunt inca, dar daca mai trece o centura repede si bine cum a trecut pina acum, mai discutam... sa intre la secundara si isi alege ea ce vrea, nu ma mai bag deloc. Octav ar duce-o numai acolo si eventual la inot, pe restul oricum nu le vede utile.[:D] Revin, ca ma cheama datoria, adica familia... CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/agtuli#date/2010-09-19/14:00:33"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simi, se vede treaba ca noi am fost printre primii la care a venit mos Nicolae[:D] Glumesc, dar am vrut sa savuram momentul pe indelete, ca daca era sa vina maine dimineata, era jale !! Dimineata, la noi e o fuga permanenta, ca sa reuseasca copiii sa prinda autobuzul. Asa sunt si eu, niciodata nu apuc sa termin treburile in weekend. Acum fiindca am gatit de dimineata, nu am verificat temele lui Victor. In sfarsit, facem si noi ce putem. O duminica frumoasa in continuare, Cristina, mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...