Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Retete cu ciuperci


Recommended Posts

[flo] Azi am luat niste ciuperci Champignon si ma tot gandesc ce pot face mai rapid din ele: un pilaf cu ciuperci sau niste cartofi gratinati cu ciuperci.Ma puteti ajuta voi si cu alte retete? Adevarul e ca,desi sunt sanatoase,mai stiu si ca iti maresc tensiunea.Asa e? Voi ce mai stiti despre ciuperci? [pup] www.blogulluiaurel45.blogspot.com [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 23
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui ANITA75
n-am stiut ca,creste tensiunea de la ele pai ai putea sa faci daca nu le-ai facut ,intr-o craticioara se incinge uleiul (la fac ma marisor) si se pun ciupercile spalate si acoperite cu capac ,mai te uiti la ele mai le intorci si cind vezi ca sau inmuiat si rumenit putin le iei ,sunt o bunatate[pofta]
eu la reteta asta adaug la urma o cutie de smantana si o legatura de patrunjel verde tocat marunt[pofta]
[mamica]de [copil][url="http://b1.lilypie.com/gVRTp3.png"] David[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=131589"]Poveste[/url]
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=141883"][asia]HAIDETI LA BAZAR SA O AJUTAM PE EMA!!![asia][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu le pregatesc cam tot asa ca si Anita. Le spal repede, ca sa nu se imbibe cu apa si le las pe foc cel mult 20 de minute, ca sa nu se piarda vitaminele. La sfarsit adaug usturoi taiat marunt si verdeata. Spalatul ciupercilor este cam rar pe aici. Majoritatea prietenelor mele le curata doar cu o periuta, indiferent de soiul ciupercilor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[flo] Le-am facut in final un pilaf cu mult marar si-am oprit cateva pentru o omleta cu ciuperci. [flo] Da, Anita,stiu de la un cardiolog ca ciupercile iti maresc tensiunea.Dar stiu si ca sunt foarte bogate in proteine,inlocuiesc cu succes carnea. Voi ce mai stiti despre ciuperci? [pup] www.blogulluiaurel45.blogspot.com [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

o nebunie de reteta - ciuperci umplute, la cuptor se aleg ciupercile cu palaria mai mare, se spala bine, NU se cojesc (daca sunt de crescatorie), se rup tulpinile. intr-o tava cu putin ulei/unsa cu unt se aseaza palariutele de ciuperci, partea cu lamele in sus. se pune putina sare, piper si se stropesc cu un pic de ulei. separat, calesti putina ceapa si usturoi (tocate marunt) in putin ulei, adaugi cozile de ciuperci si ciupercile mai mici, tocate marunt, le calesti pana scade sosul, adaugi pasta de rosii, sare, piper, cimbru, patrunjel tocat, marar (daca-ti place). tot acest amestec se pune cu o lingurita in palariute, daca vrei poti pune deasupra si o felioara/patratica subtire de cascaval. se dau la cuptor (incins in prealabil), la foc potrivit, 15-20 min. sunt gata cand s-au rumenit deasupra. este foarte gustos si sosul care se lasa in tava. pofta-buna ! Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am lucrat cu un SEf belgian si cu un fracez si nu splau cipercile de crescatorie deloc le curatau, dar cum le-ai sterge de praf, eu nu prea le dau cu apa decit pe palarie ... dar ca reteta fff simpla le pun in tava cu palaria in jos si in locul cozii un cubulet de brinza - cascaval, sare, piper si la cuptor pina se topeste cascavalul, merg cu gratar sau nu nimic
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

alta reteta dar mai complicata, ceapa calita cu ulei si ciupercile in tigaie pina se duce apa - marar. dupa ce s-a racit cascaval ras se face ca o umplutura pt clatite dar fara zahar. se ruleaza compozitia in foaia de caltita se aseaza intr-o tava cu smintina dulce peste se da la cuptor pina cind intra smintina in clatita - garnitura la carne sau aperitiv cald
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...