Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

FIV Europa(39)


Recommended Posts

Aadina, ecografia este ok, ai rabdare sa creasca foliculii! Bafta in continuare![flo][pup] Sisi, tare incurcata treaba cu tiroida ta, numai un endocrinolog bun poate sa o descurce![pup] Gabi, maine fac 12 sapt si m-am gandit sa fac luni eco si apoi dublu test. De fapt ginecologul meu mi-a spus ca ar fi indicat sa fac direct amniocenteza, dar inca mai oscilez cu amnio, parca nu-mi vine sa o fac...Asa simt eu, e ceva irational, poate frica sa nu se intample ceva rau...sau de rezultat...Pup burticuta![pup][pup] Bruni[flo][pup] Balanta, tu ce mai faci?[flo][pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 209
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

ralu,chiar nu-i ok ca nu si-au asumat vina pentru cele intamplate. elena,multa bafta la transferul de omuletzi de zapada. adria,nu te mai necaji atat cu testul ala...o sa fie bine...crede-ma pe cuvant!!! chiar daca pe ale mele nu le nimeresc...sa stii ca ma pricep de minune sa le ghicesc pe ale altora. [flo] ____________________________________________________ 3 sarcini extrauterine FVL pozitiv,heterozigot-gena1691A 3 FIV-uri nereusite 1 FET nereusit urmeaza FET 2
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui adria42 Gabi, maine fac 12 sapt si m-am gandit sa fac luni eco si apoi dublu test. De fapt ginecologul meu mi-a spus ca ar fi indicat sa fac direct amniocenteza, dar inca mai oscilez cu amnio, parca nu-mi vine sa o fac...Asa simt eu, e ceva irational, poate frica sa nu se intample ceva rau...sau de rezultat...Pup burticuta![pup][pup]
Adria, scuze, nu mai stiu, 42 de la semnatura e varsta? daca e asa, oricum, rezultatul de la dublu test o sa fie f. influentat de asta! sa nu te sperii de el. Translucenta nucala e importanta, sa fie sub 3 mm, de preferat. Dublu test de sub 1 la 100 este indicatie de amnio neaparat (sigur, poti sa refuzi...). Intre 1 la 100 si 1 la 2000 e considerat risc de sd Down intermediar, si faci amnio daca vrei. Peste 1 la 2000 e risc ff mic. Totusi, e un test statistic, care poate da rezultate inselatoare. Riscul de pierdere de sarcina din cauza amniocentezei este de 1 la 200. Ti-am scris toate astea pt ca eu am avut risc 1 la 600, si imi puneam probl de amnio, si am citit de mi-au iesit ochii ca la melc [bang]. iar un lucru pe care unii dr gineco nu-l stiu este ca riscul biochimic (free betaHCG) va iesi mare din cauza FIV! [pup] Gabi+24 placenta previa centrala
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

SSami, multumesc![flo][pup] Sa ai gura aurita si premonitiile tale in priviinta mea sa se adevereasca! Daca esti o "senioara" ca mine, stresul nu se termina dupa ce ai reusit FIVul, iti pui probleme tot timpul daca bebita va fi sanatos, daca placenata va fi inserata normal, daca reusesti sa duci sarcina la termen...Incerc sa gandesc pozitiv, cred ca daca Dumnezeu a facut o minune cu mine, nu ma va lasa tocmai acum! Sincer, dragele mele, daca testele/amnio ar fi proaste nu stiu cum as putea sa trec peste asta si sa nu o "iau pe aratura". E mai bine sa nu reusesti decat sa afli ca ai un copil bolnav! Ma gandesc in fiecare zi la Balanta si o admir pt ca este o femeie puternica si a gasit puterea sa se echilibreze si sa mearga mai departe! Oricum daca, daca s-ar intampla ceva (ceea ce sigur NU este probabil, nu?!), nu as mai incerca niciodata cu ovulele proprii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...