Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

FIV Europa(39)


Recommended Posts

Fetelor, am vazut pe prima pagina cateva reusite la clinica din Wels. Eu am lucrat o perioada in Wels, am si o prietena care sta la 50 km departare. Mai este cineva printre voi care-mi poate da mai multe informatii despre clinica, costuri, medici etc Multumesc
Gena PAI 1 homozigot 4G/4G + MTHFR C677T heterozigot + MTHFR A1298C heterozigot
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 209
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Sisi, im pare rau ca ai trecut prin atatea luni de asteptari si chinuri si ti-ai dat organismul peste cap![bang]Eu as intrerupe de tot Euthyroxul si as consulta cat mai repede un endocrinolog. Nu ai drum in Romania ca sa te programezi in ianuarie la cineva din Bucuresti? IN priviinta clinicii, mi se pare ca nu se implica prea mult in cazul tau, comunicarea este greoaie si zau ca si eu m-as gandi sa schimb clinica... Si cred ca iti mai trebuie neaparat o perioada de relaxare si de detasare fata de FIV si tot ce implica( analize, tratamente, etc.), poate se intampla minunea mult asteptata si ramai graviduta natural! [flo][flo][flo][pup][pup][pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana, draga mea, esti graviduta in toata regula![olala]Felicitari si sarcina usoara![flo][pup] Meli[pup]ca sa-ti treca cat mai repede greturile! Cand mai mergi la eco, la 12 sapt?[flo][pup] Gabi[pup][pup]Ai gasit Celestone? Stii cumva din ce tara provine? Balanta, gata cu treburile prin casa?[flo][pup] Adijo[flo][pup] Ralu, sper ca tu urmezi dupa Oana![flo][pup] In 2011 vreau sa fim toate la Odisee![pk]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Oanamares
Beta 94, deci sarcina de 4 saptamani!
URAAA!!! felicitari, si sarcina usoara in continuare! melisa si orchid, asa e primul trimestru, dar vestea buna e ca dupa sapt 12, senzatia asta de greata se va atenua usor-usor pana dispare de tot. la mine n-a fost chiar asa de rau, si oricum, eram atat de fericita de ce mi se intampla, incat nici nu-mi pasa de un pic de greata, acolo...si acuma sint fericita, mai ales cand il simt pe gaga ca se misca, dar mi-e si teama de ce va urma... [pup] si rabdare! Gabi+25 placenta previa centrala
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui adria42 Gabi[pup][pup]Ai gasit Celestone? Stii cumva din ce tara provine?
Da, am gasit, de la Mirela, o graviduta de la FIV dr Albu Dragos. E adus din Olanda, si nici nu a fost scump, adica 4 fiole - 500 000 lei vechi. Are 4mg betametazona/fiola. Astept sapt 28 si confirmarea de la dr mea sa mi-l fac sau nu. Ea zice ca si Dexametazona (care se gaseste si pe la noi) e la fel de buna, si cu ea are experienta. Asa ca s-ar putea nici sa nu-l folosesc pana la urma. Deocamdata il tin in frigider. M-am interesat si se pare ca in Ungaria se gaseste numai in spital, nu in farmaciile obisnuite. tu ce mai faci? cum te mai simti?[flo] [pup] Gabi+25 placenta previa centrala
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

adria am intrerup Euthyrox la sfatul dr. de familie. Mi-a zis ca se intampla chestia asta cu scaderea pentru ca de fapt tiroida mea nu functiona anormal si dupa parerea ei nu era nevoie sa iau Euthyrox. Partea nasoala cu clinica este ca as vrea eu sa renunt numai ca am o punga plina de medicamente acasa pe care am dat deja 1700 de euro. Nu stiu daca sunt dispusi sa imi dea banii inapoi si sa le trimit medicamentele. Daca ma duc la alta clinica si au alt protocol ce naiba fac?! Acum imi sugereaza sa iau 2x 25 mg DHEA pe zi ca cica imi imbunatateste calitatea ovocitelor, dar am citit pe net ca e o doza prea mare pentru o femeie inainte de menopauza, are numeroase efecte secundare printre care cicluri neregulate si in general e bine sa il eviti daca nu esti cumva la menopauza. I-am raspuns ca vreau sa imi aduc tiroida la valoare normala si ca nu vreau sa imi stresez corpul deja dat peste cap cu alt rahat de hormon. Ma simt intr-o situatia un pic fara iesire, dar cred ca iesirea pentru mine va fi pana la urma sa renunt la FIV. Nu mi-a adus nimic bun, dimpotriva. Daca pana acum corpul meu functiona cat de cat, acum nu mai merge nimic. Din ianuarie planuiesc sa ma duc din nou la acupunctura ca sa imi echilibrez hormonii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sisipisi, multe din medicamente se vor regasi si intr-un alt protocol! sigur ca o sa pierzi niste bani, dar eu cred ca pierzi mai mult pe sanatatea ta, timp si nervi perseverand cu niste oameni neseriosi! probabil majoritatea sint nedesfacute si eu as incerca sa le dau inapoi la clinica lor...sau sa incerci sa le vinzi pe forum sau sa le schimbi la farmacie. cum crezi tu ca e mai bine! iti inteleg perfect exasperarea, si eu am corespondat destul cu cei de la Wunsch si imi venea sa-mi iau campii de la atatea amanari, si atatea investigatii cu care ma bateau la cap! N-am investit in ei decat costul de la prima consultatie (si Primosistonul pe care ti l-am trimis) si tot ma saturasem de ei! iar de curand a scris pe forum si Ralu_mv, ca a fost programata la IA la ei, si cand s-a dus, era poarta inchisa si nu raspundeau la nici un telefon!!![bang] nu vrei sa ti se intample asa ceva! in nici un caz sa nu renunti la ideea de FIV! TREBUIE ca 2011 sa-ti aduca ceea ce iti doresti!! iti spun sigur ca sint alte clinici unde poti fi tratata NORMAL si lucrurile pot sa decurga NORMAL, cu cat mai putin stres din partea ta. Noi am cheltuit pana acum, cu analize, investigatii, drumuri, consultatii, 3 IA si 3 FIVuri aproximativ 15 000 euro in total! ca sa ajungem in punctul in care sintem acuma. Si cheltuielile nu s-au terminat (urmeaza spitalizare, cezariana si spagile aferente...). Dar nu-mi pare rau de nici un banut! Banii se fac, important este sa ai ceea ce iti doresti! [pup] si iti doresc sa iei decizia cea mai buna! Gabi+25 placenta previa centrala
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adria, multumesc pentru incurajare :) eu insa nu am mari sperante, nu simt nimic nimic, nici macar sanii- ca s-au relaxat de tot, dupa ce cateva zile au fost tensionati, si desi as fi putut testa azi (dpo13) nu am curaj. Sisi, eu zic ca e bine sa opresti eutyroxul, iar despre decizia de a renunta la fiv... eu nu as renunta de tot la idee, dar daca sa renunti la clinica wunsch sau nu, doar tu poti lua decizia asta, si sunt sigura ca nu e o decizie usoara... Balanta este in concediu deja! [pk] Gabi, tu ai dreptate in cea mai mare parte ! si esti o luptatoare, asta e clar ! -------------- MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot, o sarcina obt. natural in oct. 2008, soe la 7 sapt.. http://www.fertilityfriend.com/home/27f2f9
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...