Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

FIV Europa(39)


Recommended Posts

stefy13 eu iau Euthyrox de aproximativ 3 luni si efectele pe care le-am observat eu sunt scadere in greutate, oarece lipsa de placere cand mananc (eu de obicei sunt gurmanda si acum mancarea parca nu mai are gust) si in primele saptamani o cadere accentuata a parului. Caderea de par s-a mai diminuat, sa zicem ca a intrat in niste limite mai umane. Si nu in ultimul rand dereglarea menstruatiei, in sensul ca vine foarte foarte tarziu. Numai ca la mine a cam fluctuat TSH in timpul tratamentului si am luat din cauza asta doze diferite. Vreo 3 saptamani am luat 50 de micrograme pe zi, dupa aia am inregistrat o crestere peste limite a TSH si am luat 6 saptamani 75 de micrograme pe zi. Efectul a fost ca mi s-a dus TSH de la 5,6 pana la 0,25 si apoi am revenit 6 saptamani cu 50 de micrograme pe zi in speranta ca o sa urce pana in jurul valorii 1.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 209
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Bruni, intr-adevar raportul lh/fsh> 1 poate fi un indicator de pcos- in aceste cazuri la stimulare trebuie folosit doar fsh( gonal, puregon) nu menopur, merional care contin si lh. Pcos-ul poate duce la raspuns exagerat la stimulare( nr mare de foliculi) dar ovo de calitate proasta. Din pacate eu pana acum nu am gasit rezolcvarea la problema( stii ca si eu am pcos - si stii si rezultatele mele de pana acum). Culmea e ca singura data cand am ramas insarcinata a fost dupa o stimulare cu menopur , care e total contraindicata in cazul pcos!! Deci... nu mai inteleg nimic... Totusi la tine nu stiu daca e cazul de pcos... dozarea respectiva la cat timp dupa fiv a fost? stimularea din timpul fiv-urilor poate da rezultate de pcos la analizele hormonale din lunile urmatoare .[pup] Sisipisi sunt chiar curioasa ce rezultat iti iese la Tsh! nu e normal ca tratamentul sa-ti intarzie ciclul, poate doza nu e corecta..; le-ai spus celor de la Wunsch de aceste intarzieri? Redramy iti tin pumnii, sa nu ajungi la Fiv! Tu iei metformin? De cat timp? la mine metforminul nu a prea functionat, ciclurile nu s-au reglat, la fiv rezultatul a fost prost; nu stiu ce sa mai fac...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sisipisi, eu n-am avut nici un fel de probl de cand iau Euthyrox - e adevarat ca am inceput sa iau doze de furnica - 25 gama/zi, si cresterile de doze tot asa au fost, la cateva sapt, cu cate 25. Se fac vreo 3 ani de cand iau, interval in care sotul meu zice ca nu mai sint asa iritabila si certareata ca inainte [:D] (dar asta poate fi ceva subiectiv) si am slabit 18 kg, lent (dar asta poate sa fie pt ca am avut grija la ce mananc...). In rest, CM ceas, si fara alte dereglari, fara sa-mi cada parul etc E adevarat ca acum am pus pe mine 10kg de cand sint graviduta[bang]...stau numai in pat si astept sa vina mancarea...of La tine cred ca ar mai tb dozati si alti hormoni, nu ma pricep...eu cred ca doar TSH nu poate fi legat de asa dereglari de CM. Redramy, da, eu la Goldenes Kreuz am facut al 3lea FIV. Poti sa te duci la consultatie la Ferticent Bratislava (dai click de pe site-ul lui Kreuz, e in josul paginii) si vezi ce si cum. Poti face monitorizarile la ei si punctia si ET la Viena, cum crezi...vezi ce impresie iti fac. Corespondeasza cu ei inainte, pt ca toti cer ca analizele sa nu fie mai vechi de 6 luni, si poate ca in Ro, astea de baza or fi mai ieftine ca in Bratislava, si sigur sint mai ieftine ca in Austria. Adria, e adevarat, si eu ma bucur mult ca am mai schimbat o cifra la semnatura... acuma ma gandesc sa negociez cu dr sa ma internez de prin sapt. 30...daca o sa fie de acord, sa o intreb cat de riscant poate sa fie sa stau acasa, daca pana atunci n-am nici o hemoragie?!!! [flo] pt toate fetele Gabi+23 placenta previa centrala
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La mine analizeaza TSH, FT3 si FT4 si ma leg cu dereglarea de aceste fluctuari ale TSH din cauza ca dereglarea a aparut fix cand am inceput sa iau Euthyrox. Am citit ca tiroida este responsabila printre altele si de regularitatea ciclului menstrual si de fertilitate.Ceilalti hormoni pe care i-am analizat in septembrie erau in limite absolut normale. Cei de la Viena sugereaza ca ar putea fi un chist functional dar eu nu cred. Cand am fost la Viena am facut eco, eram la cateva luni de la FIV si nici urma de chisturi sau altceva. Nu am avut chisturi niciodata in viata si nu am simptome de chist, nu am crescut in greutate, ci exact invers, nu am dureri, nu fac pipi des. Si in plus am citit ca si daca as avea un chist functional trece de la sine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui brunadria
adijo , eu am facut stimularea cu puregon , deci trebuia sa fie totusi ok! analizele au fost facute la 3 luni dupa fiv! azi le am facut iar , sa vedem ce iese! "Tant qu'il y a de la vie, il y a de l'espoir."
Da, Bruni, stiu, si eu am facut la ambele fiv-uri stimulare doar cu goanal si apoi Puregon, si tot degeaba... eu iti spuneam ca asta se face in caz de lh>fsh, nu inseamna ca si functioneaza...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga adijo din nefericire cu siguranta ajung la FIV! O sa-l fac in ianuarie-februarie la Giulesti, cu dr. Marinescu. Din pacate momentan acolo imi permit, dar oricum eu sunt prietena cu Giulestiul, am facut acolo 2 laparoscopii si 2 histeroscopii si am fost multumita de serviciile medicilor. De conditii "no comment"! Oricum daca nu o sa-mi iasa, in toamna anului viitor o sa merg la Bratislava sau Viena. Eu iau de 3 ani si 3 luni metformin, 1500 mg pe zi (am luat si 2000 vreo 8 luni dar nu ma sinteam prea mine), dar din nefericire nu m-a ajutat sa ovulez. Eu nu ovulez deloc fara stimulare, dar nici la stimulari nu am reactionat prea bine. Am avut o singura ovulatie (un folicul) cu clomifen 100 mg, dar nu a fost sa fie. Mi-a mai crescut un folicul intr-o luna cu clomifen dar nu s-a spart chiar si cu Pregnyl 10000UI. La stimularile cu Puregon 25 UI, 50 UI si Gonal 75 UI timp de 10-12 zile nu am avut nici un folicul dominant. Asa ca am trecut la FIV! O sa vad ce o sa se intample! Momentan ma lupt cu o Ureaplama, care dupa tratament cu Azitromicina (dupa antibiograma) nu a murit. Acum am terminat un alt tratament de data asta cu Doxiciclina, o sa repet analiza saptamana viitoare si sper sa fi scapat! A mai patit cineva asa ceva? adijo tu ai reactionat bine la stimulari? Ce schema (doze)ai avut la FIV? Mult succes tuturor[pup]!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Redramy, eu raspund bine la stimulare, chiar prea tare: la primul fiv in Ungaria am avut 10 ovocite si am facut stimulare cu gonal( 150uivreo 3 zile apoi 100ui si 75ui urmatoarele 7zile) , dar din pacate am ramas doar cu 3 embrioni in ziua a3a slabi calitativ. in Austria am facut stimulare cu puregon 150ui 4 zile si apoi 100ui urmatoarele 5 zile si am obtinut 30 ovocite- dar la fel, am ramas in ziua 3a cu 2embrioni transferati si mai am 4 inghetati de 5, 6 celule. nici eu nu ovulez spontan , dar , am obtinut ovulatie cu clomifen , insa fara sarcina.Am facut si 3 inseminari, tot sub clomifen dar adaugat si menopur: atunci am avut 4 foliculi la primele doua IA, iar la a3a am avut 10 foliculi( !) , ca urmare mi-au facut punctie si fiv, dar din 10 foliculi nu mi-au scos dacat un ovocit- insa acela s-a fecundat si s-a prins, dar sarcina s-a oprit in evolutie la 6 sapt. Acum, de vreo 7 luni am inceput si eu sa iau metformin ( fiv-ul din Austria l-am facut sub trat. cu metformin) dar, dupa cum se vede ,nici un rezultat....de fapt eu nu am rezistenta la insulina, probabil de aceea nu are efect metforminul la mine ( sunt slaba, insulina mi-e aproape de limita inf., ttgo a iesit ok). in fine , mi-este clar ca ovocitele mele sunt de proasta caliate, si nu mai stiu ce sa fac sa o imbunatatesc[bang] Aadina, mie mi-a venit ciclul in a 8a zi de la intreruperea primosistonului! De obicei , ar trebui sa vina in primele 3-4 zile. Tu cand ai terminat pastilele? ce protocol de stimulare ai? esti la primul fiv?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...