Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fetele din Austria (29)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Adina, a inceput greul la scoala, nu ma mai descurc sa il ajut(la germana) , cititul se complica, multe litere si texte grele )pentru mine, caut o gramada in dictionare) ... Uf, sper sa tinem pasul. Vine vacanta insa si sper sa mai lucreze al meu cu el. Matei, ce crezi? A inceput sa se catare pe scaune, mersul cu mine la toaleta il tenteaza din ce in ce mai putin... [:I] (cred ca o vreme il voi lua cu forta [:D]). Devine din ce in ce mai independent si ca de obicei eu nu prea fac fata schimnarilor... Insa asteptam sarbatorile! De azi este decembrie!! Sa aveti o saptamana frumoasa! Nicoleta, mama lui Stefan [cavaler] si a lui Matei [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

BUna, Hanny, din pacate nu te pot ajuta, ca nu stiu nimic. Dar stiti unde langa Viena ati vrea? Pentru ca direct langa Viena sunt chiriile deseori mai scumpe decat in Viena. Nicoleta}, offf... La ce litera ati ajuns? Daca va pot ajuta cumva, cu placere. In privinta asta, pacat ca nu mai stam la Viena, am fi putut sa bagam copiii la un team. Jasmina vorbeste putin romana, intelege, insa avand prietene/prieteni austrieci, ii este greu. E tare haioasa cum germanizeaza ea romana, adica alege gresit locul cuvintelor in propozitie. De ex.: Dai tu mie miere? [bang] Na, macar intelege si rupe ceva... In ce priveste Matei, willkommen in meiner Welt ;-) Deja ma oboseste faza asta a lui FLoris, parca e mereu in cautarea unei prostioare pe care-ar putea-o face. Ma duc sa ma culc, cred :) Noapte buna! Adina, Jasmina (24 iulie 2003) & Floris (23 decembrie 2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nicoleta, m-am uitat si manualele sunt din seria "Frohes Lernen - Mach mit!". La noi sunt parca abia la Ee. Oricum, mi se pare greu, suna deseori altfel cuvintele decat se scriu, mai ales in germana vorbita in Austria. De ex. cuvantul "nur" suna mai degraba a "nua" sau "nuar". Si Jasminei ii mai vine greu asta. Si cuvinte cu litera dubla (See, nimm etc.) Dupa cum vezi, nu m-am tinut de cuvant si nu m-am culat, dar acuma.... Ah, la voi la ce ora incepe scoala? Ca vad ca si tu esti mereu la ore tarzii pe-aici. Adina, Jasmina (24 iulie 2003) & Floris (23 decembrie 2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziulica fetele, Ce mi-e drag sa va citesc "fetele cu scolari", mai am si eu un an si ingros randurile [olala], asha ca voi dati sfaturi ca eu sa le bag la cap. [pup]. Intrebare : voi cate ore dormiti pe noapte ca sa faceti fata dimineata la toate treburile?? Si mai am o intrebare pt toate fetele cu sau fara scolari: Cand impodobiti voi Bradul de Craciun?? Si cand desfaceti cadourile de la "mosu'", Pe 24 seara sau pe 25 dimineata ?? Sar'mana mult de sugestii (anticipat). Adinaq cand ziceai ca vii la vin fiert?? [pup] fetele si multa sanatate. silvia mamy de Mihaita (07.02.2004) si Mariuta (03.04.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Silvia, pe mine mai bine nu ma intrebi de somn, ca nu sunt un exemplu demn de urmat... Dorm cam 5 ore, 5,5 ore, cand am noroc vreo 6. Rar in week.end mai mult. Insa nu pot zice ca fac fata [:D]

 

Noi impodobim bradul ceva mai repede, ca altfel nici nu putem (al meu lucreaza mult in zilele inainte de Craciun, ca sa aiba liber de Craciun) si ne-am bucura prea scurt de el. Deci anul asta probabil ca 19-20 decembrie va fi ziua cu bradul. In ce priveste cadourile, suntem iarasi "altfel": aici se face "Bescherung" (daruitul) pe 24 seara. Noi o facem pe 25 dimineata. Doar ai mei le dau copiilor pe 24, ca atunci vor manca la noi [:)]. Deci pe 24, dupa ce se culca copiii si ai mei au fost dusi acasa, ne asezam cu un pahar cu vin, mai impachetam ce mai este de impachetat, mai bem un pahar cu vin si uite asa se face 3 dimineata [:D]. Apoi tot de cu seara pregatim masa, impodobita frumos si aranjata pentru MD. Noi nu avem decat fff rar ocazia sa luam MD impreuna, deci il savuram din mai multe puncte de vedere. E un mic dejun copios si luuuung. Copiii, cum se trezesc, vor jos (de fap Jasmina, ca F inca nu intelege) fiind nerabdatoare daca a venit Mos Craciun si ce i-a adus. Mai trage o fuga si zice ca a vazut ceva, sare si topaie si chiuie, pana ne miscam si noi obositi din pat.

Asaaaa, tot de cu seara pregatim aparatul foto sa prindem momentele cele mai importante. Deci apoi, copiii se joaca si noi mancam in liniste :-)

 

Cam asa e Craciunul in casa noastra.

 

La voi?

 

 

Adina, Jasmina (24 iulie 2003) & Floris (23 decembrie 2007)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A, cu vinul fiert trebuie sa planific din nou, pentru ca s-au schimbat unele.altele, am o invitatie saptamana viitoare, cand aveam de gand. Dar de fapt nu raman posibile decat 13 sau 20... Al meu nu are liber decat duminica si luni, duminica asta plecam ptr 3 zile, duminica viitoare cum ziceam, cum reusim, ca ar mai fi o invitatie undeva. SIlvia, vad acum ca ai II pe yahoo, te contactez, da?

 

Celelalte fete ce zic, cand pot?

 

 

Adina, Jasmina (24 iulie 2003) & Floris (23 decembrie 2007)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui adinag
Silvia, pe mine mai bine nu ma intrebi de somn, ca nu sunt un exemplu demn de urmat... Dorm cam 5 ore, 5,5 ore, cand am noroc vreo 6. Rar in week.end mai mult. Insa nu pot zice ca fac fata [:D]Noi impodobim bradul ceva mai repede, ca altfel nici nu putem (al meu lucreaza mult in zilele inainte de Craciun, ca sa aiba liber de Craciun) si ne-am bucura prea scurt de el. Deci anul asta probabil ca 19-20 decembrie va fi ziua cu bradul. In ce priveste cadourile, suntem iarasi "altfel": aici se face "Bescherung" (daruitul) pe 24 seara. Noi o facem pe 25 dimineata. Doar ai mei le dau copiilor pe 24, ca atunci vor manca la noi [:)]. Deci pe 24, dupa ce se culca copiii si ai mei au fost dusi acasa, ne asezam cu un pahar cu vin, mai impachetam ce mai este de impachetat, mai bem un pahar cu vin si uite asa se face 3 dimineata [:D]. Apoi tot de cu seara pregatim masa, impodobita frumos si aranjata pentru MD. Noi nu avem decat fff rar ocazia sa luam MD impreuna, deci il savuram din mai multe puncte de vedere. E un mic dejun copios si luuuung. Copiii, cum se trezesc, vor jos (de fap Jasmina, ca F inca nu intelege) fiind nerabdatoare daca a venit Mos Craciun si ce i-a adus. Mai trage o fuga si zice ca a vazut ceva, sare si topaie si chiuie, pana ne miscam si noi obositi din pat.Asaaaa, tot de cu seara pregatim aparatul foto sa prindem momentele cele mai importante. Deci apoi, copiii se joaca si noi mancam in liniste :-)Cam asa e Craciunul in casa noastra.La voi?Adina, Jasmina (24 iulie 2003) & Floris (23 decembrie 2007)
align="right" id="quote2">Adina [flo] am citit si eu ce ai povestit si imi place mult cum sarbatoriti voi [:)] Hobbyid="purple">******************************************
Michael Jackson - King of MUSICid="green"> .... "Ok, everybody, that's a wrap!"id="red">id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si mie imi place cum sarbatoriti voi...[olala][olala][olala]. .Noi pe 13 decembrie avem testare la Karate, dar pe 20 inca nu avem program, deci cu mare drag ne deplasam cu mik cu mare sper un vin fiert, punch... si turta dulce (ca astept de anul trecut sa pap [olala]). silvia mamy de Mihaita (07.02.2004) si Mariuta (03.04.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...