Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fetele din Austria (29)


Recommended Posts

Salut. Adina, manualele "noastre" sunt Milli&Co. Dar sunt sigura ca ordinea de invatare a literelor este alta. Ca noi avem si manualele de la scoala veche si nu este aceeasi ordine... Intr-adevar, germana este grea... [:I] Silvia, ce faceti voi, va pregatiti de Craciun? Te-am abordat pe mess, dar probabil era sotul tau si era ocupat. As fi vrut sa te intreb cum a fost la oftalmolog. Despre Craciun, noi nu am reusit sa ne facem un ritual constant. Vom impodobi bradul mai devreme, probabil impreuna cu sora mea, cumnatul si fetita lor. Cu cadourile... sa vedem. Cand si cum. Astazi am condus pentru prima data. Dupa 2 ani si jumatate, si nici inainte nu condusesem cine stie ce... norocul meu ca era strada libera si sotul in dreapta... [:I] Azi am avut intalnire cu invatatoarea, sa ne povesteasca despre Stefan. Totul este din ce in ce mai bine, unele sunt bine, unele foarte bine, mai sunt cateva aspecte de "cizelat", dar se declara foarte multumita de evolutia lui in cele 2 luni (a zis ca retine foare repede... si altele, dar sa nu ma laud prea tare... [:I]). Multumesc mult mamicii dragute care mi-a recomandat scoala [flo]! Nicoleta, mama lui Stefan [cavaler] si a lui Matei [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Dana, multumesc! [flo] Voi cum mai sunteti? Cum mai merge gradinita, ca parca am citit un topic deschis de tine pe undeva?

 

Silvia [pup], mai vorbim, sa vad ce zice si al meu, ca azi nu ne-am intersectat decat foarte scurt. Am avut o zi tare haotica, si altele vor urma [:D].

 

Nicoleta, fwelicitari pentru succesele lui Stefan! Poti sa te lauzi ca de aia suntem aici, nu? [pup]

CU cndusul, te inteleg foarte bine, eu nu condusesem vreo 10 ani, si inca imi vine foarte greu. Mai ales noaptea, nu stiu cumm ii zice pe romaneste, am "Nachtblindheit", si cum acum se intuneca devreme, imi e chiar fff greu :(((

 

Adriana, cum stati cu mutatul?

 

OK, aacuma ma duc la culcare, ca sa ma incadrez macar in 5,5-6 ore de somn...

 

Noapte buna si pupici la toate fetele!

 

 

 

Adina, Jasmina (24 iulie 2003) & Floris (23 decembrie 2007)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adinag suntem ok, multumesc de intrebare [flo] Radu e ok cu gradinita, s-a integrat in grupa si la a doua gradi la care l-am mutat din toamna asta, are prieteni deja si se simte deosebit de liber. Democratie aici nene, nu gluma! [:D] A inceput s-o rupa si pe engleza (aici sunt bilingve toate activitatile) si mereu vine acasa cu o noua descoperire in engleza si ma invata si pe mine [8D] Ar trebui sa faca deja pregatire de Vorschule, dar am controlat un pic prin mapa de lucru si are numai desene, si doar o singura foaie cu litere si cateva forme mai clare...ce sa spun, mai lucram acasa din caiete din acelea de Vorschule pe care le iau din librarii, in weekend cand e mai putin obosit (ca altfel, seara dupa gradinita nu as avea cu cine). Asta fiindca directoarea de la viitoarea scoala era mirata pina peste poate ca nu au inceput inca pregatirea pt scoala si ca va fi in urma... hmmm [bang] Cam asta de la noi. pupici [pup] [url="http://s596.photobucket.com/albums/tt48/tudors-painting/?newest=1/"]Hobby[/url] ****************************************** [url="http://www.youtube.com/watch?v=IeVt9UEUh-8"] "It´s all for love... L.O.V.E."[/url] [url="http://www.youtube.com/watch?v=wuQKnuFBg2E"]Michael Jackson - King of MUSIC .... "Ok, everybody, that's a wrap!"[/url]
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=141828&whichpage=1"]FanClub DC Michael Jackson organizeaza actiune umanitara pt Craciun - implica-te si tu, click aici![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Dana, ma bucur ca s-a acomodat atat de usor Radu si mai ales ca are prieteni. In ce priveste pregatirea ptr scoala, eu nu m-as stresa, pentru ca mai nicaieri nu fac mai mult. La gradi din Viena intrebasem eu atunci de curiozitate cum se procedeaza acolo, iar educatoarea, o femeie de milioane, mi-a zis sincer: se face, dar fff putin, sa nu ma astept la cine stie ce. Si aici, unde ne-am mutat, au facut doar putin. Din cate stiu eu, pana acum nu erau obligati sa faca decat o ora pe saptamana, parca... Acum, cu obligativitatea ultimului an de gradi, poate e altfel, dar nu stiu. Nu-ti fa griji, sigur se va descurca de minune la scoala. Eu nu am facut nimic cu Jasmina inainte, doar daca ma intreba ea, i raspundeam si explicam, dar niciodata de la mine. Oricum vine scoala cand TREBUIE sa faca una alta, asa ca am lasat-o in voia ei :-) Nicoleta, care Mos? Primul sau al doilea? [:D] Silvia, ce testare la karate aveti? De la ce varsta face? Ce parere ai? Va doresc o zi buna Adina, Jasmina (24 iulie 2003) & Floris (23 decembrie 2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua! Adinag, mama, da ce tarziu te culci! Eu nu rezist pana la ore asa de tarzii. Daca ma credeti uneori adorm si la 9 seara, ca ai mei copii se culca de regula pe la 19:30- 20:00. Acum o sapt. ma durea capul si avusesem o zi lunga, am adormit la 8[:I], odata cu Annika. Insa in gen., ma culc pe la 22, 22:30. Dorm f. prost noaptea, Annika se trezeste des, dim. sunt de multe ori tot obosita. Mutatul merge incet incet, spre disperarea sotul, care ar vrea deja sa locuim in noul apart. Silvia, noi dam cadourile pe 24 seara, ca asa a vrut sotul, ca asa e la ei. vad ca vorbiti de vin fiert. Noi vom merge la Christkindlmarktul de la AKH, pe, 20 dec. poate ne vedem acolo. Mi-ar placea sa va vad. Adriana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, am vorbit si cu al meu si am veni si noi cu copiii pe 20 la Viena la Christkindlmarkt, si tot la AKH cred ca as prefera. Cu toate ca tragem sigur si o fuga la Rathaus, sa vada Jasmina decoratia frumoasa. Insa la AKH e mai aerisit si pot si copiii sa se joace mai in liniste. Adriana, am inteles ca veniti, pe la ce ora aveti de gand? Si celelalte fete ce zic? SIlvia, am inteles ca ai veni si tu. Adina, Jasmina (24 iulie 2003) & Floris (23 decembrie 2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adina, despre al doilea Mos vorbeam eu... desi cred ca se amana, mai spre primavara [8D]. Si sa stii ca am noutati: Matei a inceput sa se catare!! Pe unde nimereste! Preferatele lui? Masa si biroul! Ar mai fi si un calorifer mic... [alcool] Vin vremuri grele... Nicoleta, mama lui Stefan [cavaler] si a lui Matei [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nicoleta, iti dau dreptate - vin vremuri grele! [:D] Al meu ieri s-a machiat (cu un rimel gasit intr-o poseta de-a mea, in timp ce vorbeam parca la telefon) si apoi a incercat sa tunda pisica, de fapt a prins un smoc de par - cu o foarfeca pusa la los sigur, sus, dar el catarandu-se peste tot... nu mai e nimic sigur! De multe ori ma gandesc ca ar fi mai bine sa nu mai urc eu obiecte interesante pentru el pe sus, ca mi-e frica sa nu se suie pe ceva periculos, sa se prabuseasca ceva pe el... Azi a mancat si a treia acadea din viata lui [:I]. Jasmina a fost la o onomastica si cand m-am dus dupa ea, erau acadelele plus alte dulciuri acolo, sa isi ia copiii cu ei, si asa incrancenat a fost sa aiba si el, ca nu m-a lasat inima sa nu-i dau :( Ma gandesc ca daca sunt exceptii din astea nu-i asa mare bai - voi sa-mi ziceti ca am dreptate [bibe] Tocmai am impachetat cadourile de Mos N. Si mi-a sarit somnul. Nicoleta, ce zici, vii si tu la un vin fiert pe 20? SIlvia? Gina? Dana? Pe celelalte fete le voi suna, ca nu prea intra. Noapte buna, pupici! Adina, Jasmina (24 iulie 2003) & Floris (23 decembrie 2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

As veni si eu, dar imi vin sora, cumnatul si nepotica pe 18 sau pe 19 si nu stiu ce vom face pe 20. In plus sotul meu este posibil sa fie plecat sau in drum spre casa tocmai pe 20... Insa tare m-as bucura sa stau cu voi la o cana de vin (desi daca vine si piciul, ceea ce este de la sine inteles, numai de stat nu voi sta!). Nicoleta, mama lui Stefan [cavaler] si a lui Matei [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...