Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fetele din Austria (29)


Recommended Posts

Adina, multumesc. Intre timp mi-am amintit ca mai demult am mers demult pe Mariah. intr-un magazin cu etaj, parca, imi amintesc si ca avea multe scaunele de masina... La Kika am mers in DonauZentrum, aveau modele destule, si la Baby1One... Vom merge la salariu. [:)] Cat despre nazdravani si nazdravanii... si Matei devine pe zi ce trece mai nazdravan, dar el ma insoteste inca la baie [8D]. Nicoleta, mama lui Stefan [cavaler] si a lui Matei [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nicoleta, Leiner e pe Mariahilferstr, trebuie sa cobori la statia Neubaugasse. Cati ani (luni) are Matei? Deci, bucura-te ca te insoteste inca. Asa ajungem sa privim lucrurile si altfel. Nu demult ma plangeam ca nici nu pot merge o data singura la toaleta, acum... mi-as dori :-))) Cum ii mai merge lui Stefan la noua scoala? Noi am avut saptamana asta un fel de sedinta cu parintii (again), de fapt fiecare parinte a avut un "Termin" si ca. 10 minute de discutii. A fost ok, m-a deranjat putin exprimarea invatatoarei, ca s-a dezvoltat f pozitiv de la inceputul anului (dar ce, inainte era ceva in neregula, ca nu-mi zisese? :) ). Dar poate a fost doar o exprimare. Se mai incurca la socoteli cand sunt scrise invers, adica de ex. cat minus 3 este egal cu 7. Recunosc insa ca nici nu prea exersam acasa, eu vreau sa nu-i fac prea mult stres si presiune, si observ ca vien singura si-mi zice: uite, nu sunt asa buna la asta, hai sa facem ceva [olala]. Ah, si cica e cam micuta la statura, dar cica echivaleaza din plin cu personalitatea ei (???). La voi cum e, si mai ales cum merge cu germana? Adina, Jasmina (24 iulie 2003) & Floris (23 decembrie 2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adina, stiu unde este Leiner de pe Mariah., este printre singurele magazine pe care le stiam cand ne-am mutat aici. Sa ma uit putin pe site poate au ceva care sa merite vazut/cumparat. Matei implineste in curand 19 luni. Stefan este in general bine cu scoala, bine si cu limba. Ni se spune ca face progrese zilnic, la hort e evident ca se straduieste mult la teme... Uneori, cand este atent, scrie scrie frumos si corect, rezolva bine toate exercitile la matematica. Cand nu este atent... mai greseste. Ei la matematica au ajuns abia la 5. Cu 0 am avut ceva probleme, adica nu il folosise pana acum la adunari sau scaderi, si pana sa inteleaga operatii de genul cat-0=5 a trebuit sa mai exersam... Pe 2.12 avem si noi intalnirea cu invatatoarea, sunt tare curioasa sa vad ce zice despre el. Nicoleta, mama lui Stefan [cavaler] si a lui Matei [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pentru rezultatele fetitei tale, intotdeauna am avut impresia ca la varste mici fetele sunt mai constiincioase, mai atente, mai mature. Fireste, sunt si baieti la fel, dar al meu este cel care confirma regula. [:)] Desi afirma ca ii place sa invete. [:)] Nicoleta, mama lui Stefan [cavaler] si a lui Matei [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nicoleta, multumesc de felicitari, dar nu avem de ce. Fiica-mea la prima tema acasa m-a intrebat daca ea chiar trebuie s-o termine? [:D] Tare visatoare este (si nu zic asta neaparat intr-un mod negatic :) ), si la inceput se oprea cred la jumatatea fiecarei litere sa faca/zica altceva, ca ma innebunea. Insa nu sunt una din mamele tare ambitioase, de aia si zic ca o las mult in voia ei. Insa vom exersa si noi cu socotitul. Ei au ajuns deja la 10, dar nu inseamna nimic, si invatatoarea de la prima intalnire ne-a prevenit sa nu comparam, ca nu are sens, nu are nici o "bedeutung". Nicoleta, vad ca avem amandoi copiii cam de aceeasi varsta (dupa cum se vede la semnatura mea). La tine cum se comporta unul cu altul, cum se "joaca" impreuna, cum reusesti cu impartitul atentiei, de multe ori am impresia ca este tare in detrimentul unuia din ei. De aia si ziceam ca mi se pare dificil acum, as trebui sa fiu mereu pe urmele lui Floris (cel putin in unele zile), insa atunci nu am timp de Jasmina, de teme etc. Tu cum reusesti sa le faci multumitor sau doar la mine e haos? [8D] Adina, Jasmina (24 iulie 2003) & Floris (23 decembrie 2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adina, suntem departe tare de a fi gasit echilibrul... Matei cere multa atentie, Stefan are si el nevoile lui... Noi suntem si intr-o situatie noua, inca ne adaptam... Poate peste cateva luni voi reusi si eu sa fiu ma odihnita si sa reusesc sa ma impart in mod "mai egal" intre copiii mei. Deocamdata balanta inclina spre pici care este si foarte mamos... Teme suplimentare acasa cu Stefan facem cu Matei agatat de mine, nu prea putem altfel, sotul meu are un serviciu nou, care cere multe de la el, la noi haosul este foarte mare! Stefan sta insa pana la 4-5 la hort, acolo isi face temele (uneori in graba ca sa aiba timp de joaca [:I]) si asa speram noi sa invete mai repde limba si sa se joace si cu copii de seama lui (el ne-a rugat sa-l lasam, ne gandisem si noi la asta inainte...). Comparatii intre Stefan si altii sau intre sisteme am renuntat sa fac, in contextul actual la el orice achizitie este extrem de valoroasa! Mai ales in ceea ce priveste limba. Chiar de ar fi sa ne intoarcem in tara la toamna si va trebui sa repete acolo clasa 1 tot va fi castigat pentru ca va invata limba pana atunci. Despre matematica: in Romania, daca imi amintesc eu bine, se practica multa vreme in clasa 1 adunarea si scaderea cu una si doua unitati doar (la adunare numai in formula X plus 1 sau 2, nu si 2 plus 7, spre exemplu), mi se pare mai usor pentru ei. Cand va face si Stefan (operatii de genul) 10-6 va fi o vreme cam nedumerit... Dar stiu ca va fi bine, mai devreme sau mai tarziu. Voi de ce nu mai stati in Viena? Din motive obiective (gen serviciu), sau ati vrut voi o viata mai relaxata (stati in apropiere?). Te intreb fiindca ma gandeam ca, daca ar fi sa mai stam inca un an-doi pe aici ar fi interesant de studiat varianta de a ne muta in apropierea Vienei si sotul meu sa faca naveta la serviciu (nu stiu in ce conditii poate fi facuta asta), dar asa ar fi problema cu scoala lui Stefan... insa poate in afara Vienei ne-am permite sa inchiriem o casa cu curte... (Oare cat este o chirie medie-mica la o casuta cu putina curte in Viena?) Va doresc o duminica frumoasa, chiar daca "vremea vieneza" nu se dezminte... Nicoleta, mama lui Stefan [cavaler] si a lui Matei [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara! Nicoleta, daca Matei face in curand 19 luni, ar trebui sa fie la odiseea de mai-iunie 2008, nu? Adinag, asa e, e cam stres cu mutatul, da asta e, daca noua ne-a casunat pe apart. nou. Insa vom avea ajutor, asa ca sper sa trecem cu bine si cu putini nervi peste. Sper sa ne mutam pana pe 15 dec. pe 18 dec. zburam la Viena - vom merge pe 20 dec. pe la ora 15 la Christkindlmarkt beim alten AKH - daca vrea sa vina cineva, noi suntem acolo Adinag, si eu am avut probleme cu Lara, care de mica a fost o mica cataratoare. Se suia pe spatarul unei canapele, de acolo pe o comoda cu sertare si mai departe pe niste rafturi montate in perete[bang] Se suia la fel mereu pe masa, pana cand am pus toate scaunele cu picioarele in sus pe mese, de ziceai ca suntem intr-un restaurant la ira de inchidere Floris cum ajunge pe aragaz? pe ce se suie? incearca sa indepartezi acel ceva ce-l ajuta. Adriana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adriana, bine ca aveti ajutoare si sunteti optimisti! In ce priveste cataratul, la mine amandoi au avut faze din astea, cumva sunt obisnuita. Insa Floris este si foarte incapatanat, la el e a doua perioada cand se catara. Prima a fost cred acum un an, un an si ceva. Pe aragaz ajunge ducandu-si un scaun acolo. Daca pun scaunele pe masa le da inapoi jos, deci nu rezolv mare lucru, doar ca-si mai da si cu ele in cap :) Iar sa le scot din casa nu pot, ca totusi am nevoie de ele... Asa ca astept sa treaca faza asta. Tot ce nu cunosteam in forma asta de la Jasmina, sunt crizele pe care le face cand vrea ceva, pe strada, magazin etc. E chiar de groaza. Nicoleta, imi dau seama ca sunt multe noi pentru voi, mai ales pentru Stefan. Bravo lui ca reuseste, cere si mult echlibru psihic sa poti duce atatea. La noi tot e mare problema cu temele acasa, pentru ca nici Floris nu o lasa pe Jasmina, si deci incerc sa le facem cand doarme el de pranz, insa asta inseamna si o anume presiune asupra Jasminei, ca trebuie sa le faca musai in timpul ala. Cateodata reusim, alteori nu, si cu Floris tocmai e dificil, ca vrea caietele ei, se suie pe masa, tipa daca nu-l las... offff... Nu mai stam la VIena pentru ca vroiam sa mearga copiii in alta parte la scoala, sa aiba ei o viata mai relaxata, sa creasca in natura, sa se ascunda in papusoi, sa alerge pe afara.... :-) Pentru mine ar fi fost foarte bine la Viena, dar si aici sunt multe avantaje. Nu stam asa aproape de Viena, ar fi fost prea scump si mai erau si alte considerente (gen parintii mei destul de in varsta stau la St. Pölten, si vroiam sa fim mai aproape de ei sa-i putem ajuta). Adina, Jasmina (24 iulie 2003) & Floris (23 decembrie 2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna din nou am si eu o rugaminte.pe aici prin zona nu prea gasim de lucru.am vrea sa ne mutam pe langa viena.nu in viena ca e chiria scumpa. faza e ca trebuie sa ai gasim lu tati de lucru.daca vreti sa ma ajutati si pe mine.are gewerbe schein pt transport.ceva gen dpd sau dhl... si o sa avem nevoie si de chirie.2 camere asa avem si aici daca auziti ceva [flo][:I] mersi hany
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...